Een antw oord aan set len Del Pat It Er roert wat v>_ pJsz£ CSC Vormingswerk Gewest Aalst Socialistische Vrouwen Federatie SP/CSC-Arrondissementstederatie Aalst Incident in de Kamer Geraardsbergen "De fis kale hervorming Tweejaarlijks politiek- administratief arrondissementeel congres Met zijn artikel in het week blad De Beiaard" van 12 de zer, heeft schepen De Padt een zes jaar durend stilzwij gen doorbroken en dan nog op een manier die te allen kante ergernis heeft verwekt. Dit zal dan vooral als reaktie zijn op de perskonferende van zijn PVV-kollega J.L. Rens, schepen van financiën, waar laatstgenoemde zijn on genoegen over het financieel beleid van de stad niet onder stoelen of banken heeft ge stoken. Herman De Loor I.S.IÜ. Zaterdag 17 december 1988 om 13u30 Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekenin^nr. 000-0952464-31 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 25 november 1988 50* jaargang nr. 46 Weekblad van de S.P. Verleden week vrijdag stond de goedkeuring van de begroting 1988 van Binnenlandse Zaken op de agenda van de Kamer. Door middel van een stemverklaring pleitte Jacques Timmermans voor de gerechtvaardigde, specifieke eisen van het politiepersoneel en de herwaar dering van het openbaar ambt in het algemeen, met een beroep op de regering de noodzakelijke financiële middelen vrij te maken. Bij een verwijzing naar het oorzakelijk verband met de neo-liberale aanpak van de laatste zes jaar, maakte de P.V.V.-fraktie dergelijk groot tumult, dat ook Jacques Timmermans zich steeds maar met hogere stemverheffing van de micro bediende vanaf het spreekgestoelte. Ondertussen was de spreektijd voorbij en besloot Kamervoorzitter No- thomb de micro uit te schakelen... Hierbij 4e tussenkomst van onze vriend Jacques Timmermans: De S.P.-fraktie zal de begroting van Binnenlandse Zaken en Open baar Ambt goedkeuren, maar toch wens ik namens onze fraktie nog even stil te staan bij de acties die sinds een week worden gevoerd in de politiekorpsen. De stiptheidsacties zijn bij de Brus selse politie spontaan ontstaan en gegroeid. Daarna hebben veel korpsen uit het hele land zich bij de acties aangesloten, wat duidelijk wijst op een grote ontevredenheid van de politiemensen. Dat valt ook gemakkelijk te begrijpen, als men de wedde van de straatagent, 28.500,- fr. voor een beginnende agent, bekijkt. De vergoedingen die hij krijgt voor de vele onregel matige prestaties die hij moet leve ren, zijn al te schamel: 18,5 fr. premie voor een uur nachtwerk; van de 100% premie voor zondags- werk wordt in de meeste gemeen ten slechts 2/3 uitgekeerd. De acties van de politiemensen kunnen dan ook op ons begrip en op sympathie van de bevolking re kenen. Nochtans beseft iedereen dat niet alleen de gemeentepolitie moeilijk en vaak ondankbaar werk moet opknappen voor een te mager loon. Ook andere veiligheidsdien sten, gemeentelijke zoals de brand weer en nationale zoals de rijks wacht, zitten in eenzelfde schuitje. Ook het verplegend personeel, de opvoeders, enzomeer hebben onre gelmatige diensturen, waarvoor ze niet het loon en de vergoedingen krijgen die ze verdienen. Enkele weken geleden nog hebben zij in Brussel hun eisen kracht bijgezet met een betoging van meer dan 15.000 mensen. Het is dus een algemeen gesteld probleem van totale onderwaarde ring van het openbaar ambt gedu rende de laatste jaren. De gevolgen zijn thans zeer duidelijk! Namens de S.P.-fraktie vraag ik dan ook de regering terdege reke ning te houden met de gerechtvaar digde eisen van het overheidsperso neel en hiervoor budgettaire mid delen vrij te maken. Het is trouwens wraakroepend dat de heer Gol hier begin deze week de regering durfde aan te manen uiteindelijk werk te maken van de oplossing van de grote problemen in het openbaar ambt, en gisteren de heer Cortois eveneens nog mi nister Tobback de les wou spellen. Precies of zijzelf, samen met de liberale excellenties, niet mede ver antwoordelijk waren voor de af braak van het openbaar ambt tij dens de laatste zes jaar. Lineaire besparingsmaatregelen door bv. de niet-vervanging van afgevloeide personeelsleden, heb ben de administratie totaal ont wricht. Het afromen bv. van drie index- sprongen die de reeds magere wed- deschalen en vergoedingen nog meer hebben geaccentueerd. De politiemensen voeren hoe-dan- ook een terechte actie, maar doen er goed aan te beseffen dat zij er niet het minste belang bij hebben zich te desolidariseren, zich te iso leren van de rest van het personeel in openbare dienst. Het groepsegoïsme is een te kort zichtige visie. Voor de gemeentepolitie zou het trouwens een erg slechte zaak zijn indien ze zou worden losgemaakt uit de openbare dienst en uit het gemeentelijk bestuur. Een democratische opvatting van politie vereist dat de politie goed geïntegreerd is in de bevolking en ingebed is in het openbaar bestuur. Voor het administratief statuut en de bezoldiging van de gemeentepo litie betekent dat m.i. dat terdege rekening moet worden gehouden met de specifieke kenmerken van en de specifieke vereisten voor het politiewerk, maar dat terzelfdertijd zoveel mogelijk moet worden ge streefd naar een gelijkwaardig sta tuut voor de verschillende geledin gen van het openbaar ambt. Over de concrete looneisen heen, wijzen de aan de gang zijnde acties duidelijk op een malaise bij de gemeentepolitie en meer in het al gemeen bij de politiediensten. Het probleem situeert zich in ons land niet zozeer op het vlak van de kwantiteit: België is immers één Jacques Timmermans in de clinch met P.V.V. en Kamer voorzitter Nothomb. van de landen in Europa met het meeste politiemensen per aantal in woners. Omwille van een gebrekki ge coördinatie en taakverdeling le vert dat echter niet het veiligheids- produkt op dat men zou kunnen verhopen en verwachten. Het is dus op het vlak van de kwaliteit dat nieuwe initiatieven nodig zijn. Door een herwaardering van de politiefunctie en door een samen hangend veiligheidsbeleid en een beter gecoördineerd beheer van de politiediensten zal men het aanwe zige potentieel - aan mensen, aan vakkennis en aan uitrusting - moe ten mobiliseren en ten volle doen renderen. Zo moet tot stand wor den gebracht waar elke burger recht op heeft: het gevoel zich vrij te kunnen bewegen in een veilige samenleving. J. Timmermans, V olks vertegen woordiger ■ei Wellicht zullen de persartikels, die het hadden over de verdeeldheid in de plaatselijke PW-rangen, hem in het verkeerde keelgat geschoten zijn. Misschien heeft hij aange voeld dat zijn handelwijze, bij het vormen van de nieuwe koalitie, door zijn eigen achterban niet over al op applaus is onthaald. Het is menselijk dat er in élk huis houden, en zeker ook in de schoot van politieke formaties, eens een haar in de boter geraakt. In dergelijke omstandigheden wordt meestal getracht de moeilijk heden in eigen kring bij te leggen. Problemen zijn er om opgelost te worden. De rancunes van schepen De Padt moeten ongetwijfeld diepe wortels hebben geschoten. Dit gevoel be kruipt de lezer bij doorname van zijn epistel waarin hij niet alleen OPENLIJK natrapt naar zijn eigen partijgenoten RENS en DAVER, maar ook de SP de les wil lezen. Als oppositielid in de gemeen teraad is ondergetekende het me nigmaal oneens geweest met de heer Rens, maar hij heeft de sche pen van Financiën weten te waar deren voor zijn kompetente be leidsvisie, om zijn dossierkennis en om zijn strakke houding ten opzich te van de politiek van grootheids waanzin van de voorzitter van het OCMW. Het is ongetwijfeld dank zij zijn kwaliteiten en het prestige dat hij had weten op te bouwen, dat de PW, bij de laatste gemeenteraads verkiezingen, het niet onaardig heeft gedaan. Verder dan het formuleren van de ze bedenking bij de broedertwist, wil ik niet gaan. Anders is het gesteld wanneer sche pen De Padt meent de SP een veeg uit de pan te moeten geven met betrekking op onze houding in de gemeenteraad. Deze aanval vraagt om een antwoord. Schepen De Padt schermt in zijn betoog met het deficit van 62 mil joen op 1/1/83 maar hij schrijft er niet bij dat de stad nog een tegoed had op de Staat van 45 miljoen, tegoed dat niet in de rekening was opgenomen, wegens de te late toe zegging van rechten. Dat er in werkelijkheid een veel geringer deficit bestond loochenen wij niet, maar dit was zeker niet te wijten aan te hoge uitgaven van onze toenmalige SP-schepenen in de hen toegewezen departementen, maar vooral aan de geldhonger van de voorzitter van het OCMW, uit- gavedrang die ook de heer Rens en zijn PW-kollega's gedurende de zes voorbije jaren niet hebben kun nen stuiten. Mijnheer De Padt pu bliceert ook niet dat er toen slechts 1850 opcentiemen waren en 6% personenbelasting. Reeds in 1982 moest de stad 60 miljoen opbrengen voor de heer Van Heuverswyn (47 miljoen defi cit OCMW en 13 miljoen tekort ziekenhuis) om dan nog te zwijgen van de lasten van leningen en toela gen, door de stad te betalen voor zijn initiatieven in "De Gaver". Elke belastingbetaler in Geraards- bergen, ook schepen De Padt, weet trouwens dat de verloedering van de stadsfinanciën UITSLUITEND te wijten is aan het beheer van de voorzitter van het OCMW. Maar de schepen heeft het deze laatste nog nooit durven aanwrijven. Schepen De Padt beweert, dat er op de REKENING 1988 een batig saldo zal zijn van 19 miljoen. En hij is er nog fier op ook! Zelfs als dit cijfer zou stroken met de werkelijkheid, dan is dat al een enorme vermindering in vergelij king met het boni van 1987, dat nog 65 miljoen bedroeg. Hij zou echter zo eerlijk moeten zijn om ook te vermelden dat dit positief saldo te danken is aan de drastische belastingsverhogingen in 1983 (2500 opcentiemen en 9% per sonenbelasting). De resultaten van de REKENIN GEN, gezien over de periode 1983- 1988, tonen aan dat er gedurende zes jaar, een MEERinkomen is geweest van 440 miljoen in ver gelijking met de inkomsten van 1982 (fondsen, belastingen en retri buties, verhoogde dividenden voor gas, elektriciteit en TV) en dat dit bedrag oploopt tot 484 miljoen wanneer men daarbij de speciale hulpgelden voegt, verkregen van wege de Staat (29.170.000 sane ringslening, reeds beloofd in 1981 en 15 miljoen eenmalige tege moetkoming). Met de storting van deze laatste bedragen kon het bestaande deficit, einde 1983, reeds grotendeels aan gezuiverd worden. Met een gemiddelde stijging van meer dan 70 miljoen per jaar is het zeker geen referentie om van deze 440 miljoen, einde 1988, nog slechts 19 miljoen over te houden. Meer zelfs, indien de enorme mee valler (drastische daling der rente tarieven op de schuld) er niet zou geweest zijn, dan hadden wij op heden, ondanks de gevoelige belas tingsverhogingen, opnieuw een de- ficitaire toestand. DAT is de wer kelijkheid. Koken kost geld, zegt schepen De Padt. Waar is het dat hij, gedurende zijn 6-jarig mandaat, niet zoveel heeft gekookt. Hij heeft dit koken over gelaten aan een paar CVP-tenoren die er een ware kookORGIE heb ben van gemaakt. Schepen Rens heeft dit, ondanks al zijn goede wil, niet kunnen verhin deren. Waarschijnlijk daarom zijn frustraties die hij, spijtig genoeg, slechts bij zijn afscheid aan de poli tiek heeft gemanifesteerd in de ge meenteraad en in de pers. Wij begrijpen best dat hij er de buik van vol heeft. Hij weet maar al te goed wat de Geraardsbergse be lastingbetaler te wachten staat. Wat bij ons echter onverklaarbaar overkomt is, dat schepen De Padt dit nefaste CVP-beleid nog tracht te verdedigen en dat hij zijn be kwaamste partijgenoot afvallig is met zijn verklaringen in "De Bei aard". Vorige week werd het centraal akkoord voor de privé-sector ondertekend. In sommige sectoren zijn de onderhandelingen met het oog op een nieuwe kollektieve overeenkomst reeds van start gegaan. Ook voor het overheidspersoneel hadden al enkele gesprekken plaats tussen de regering en de overheidsvakbonden om tot een konventie te komen voor de jaren 1989/1990. Hierbij is het vooral de bedoeling van de syndikale organisa ties een betekenisvolle weddeverhoging te bedingen alsook tot een aanwervingsbeleid te komen, dat opnieuw voor een goede werking van de overheidsdiensten moet zorgen. Het is immers een feit dat thans in sommige overheidsinstellingen zoals onder meer bij het Ministerie van Financiën, een personeelsgebrek heerst met als gevolg dat het normaal functioneren van belangrijke departementen sinds geruime tijd niet meer kan worden verzekerd. Het beleid dat de vorige regeringen Martens voerden, met de liberalen als bondgenoot, heeft bij het overheidspersoneel een groeiend ongenoegen doen ontstaan, waarvan de uitwasemin gen zich met de dag laten gevoelen. Na al die jaren is voor velen de maat echt vol. Het politiepersoneel neemt het niet langer en sinds enige dagen voert het aktie, hetgeen men nochtans van hen niet gewoon is. Ook de gevangenisbewakers en douaniers hebben er genoeg van en het zou wel eens kunnen dat nog andere overheidsdien sten er weldra eveneens het bijltje zullen bij neerleggen. Ja, er roert wat! En al draagt de S.P. geen schuld voor de fouten die in de voorbije zes jaar gemaakt zijn geworden, is zij in genendele verantwoordelijk voor die spontane stakingsbewegingen, toch zal zij moeten instaan voor een oplossing. Inmiddels zitten de ware P. V. V. -schuldigen in de oppositie en kunnen zij degenen die het nog altijd niet hebben gesnapt, verder misleiden. Agenda 1. Welkomstwoord 2. Arrondissementeel werkingsverslag 1986-1987 3. Financieel verslag 4. Verkiezingen: - Arrondissementeel SP-Bestuur - Arrondissementele SP-voorzitter - Leden Algemene Raad - Kandidaten Partijbureau en Administratieve Commissie 5. Bespreking nationaal werkingsverslag en 6. Amendementen ontwerpresolutie 7. Slottoespraak De aanwezigheid van elke militant wordt verwacht. Houd deze datum vrij 1! Ingevolge de belangrijke meerin- komsten evolueerden de stadsfi- nancies natuurlijk in gunstige zin en groeiden de saldi van de REKE NINGEN van een mali van 14.026.458 fr. einde 1983, tot een maximum boni van 86.699.944 fr. einde 1986. Het ging zelfs zo goed dat men het zich kon veroorloven om, van 1984 tot 1987, een bedrag van 13.997.500 fr. te storten in het "POTJE" van de heer Rens en bovendien een totale som van 21.219.142 fr. kon overboeken naar de buitengewone begroting. Zonder deze overboekingen zou het boni tot ver boven de 100 miljoen uitgegroeid zijn. Is het dan niet verantwoord, mijn heer De Padt, dat de SP-fraktie in de gemeenteraad, vanaf 1984, aan drong om de belastingen te verla gen? Met de gemeenteraadsverkiezingen van 1988 voor de boeg en met dergelijk groot boni voorhanden, kon men niet anders dan belas tingsverminderingen doorvoeren, wat dan ook geleidelijk gebeurde vanaf 1986. Ondanks de belastingsverlagingen, de gevoelige vermindering van het Gemeentefonds sinds 1987, het ein de van de uitzonderlijke toelage van het "KB 202" en de afschaffing van de opcentiemen op de provin ciale belastingen in 1988, liggen de MEERinkomsten voor 1987 en 1988 nog 60 miljoen hoger op jaarbasis, in vergelijking met 1982. Voornoemde verminderde in komsten kunnen dus niet de reden zijn van de weer opduikende finan ciële problemen. Er is echter meer! Daar waar financieschepen RENS gedurende de jaren 1983 en 1984 de uitgaven nog in de hand kon hou den, ingevolge saneringsverplich tingen, vlogen vanaf 1985 vooral de werkingskosten, de personeelskos ten en de overdrachten (toelagen) de pan uit. Vanaf 1985 stegen de jaarlijkse werkingskosten van 40 miljoen tot 77 miljoen op he den. De personeelslasten van 128 naar 160 miljoen op jaarbasis (nettobedragen na aftrek van de Staatstussenkomsten). De toelagen aan de h. VAN HEUVERSWYN. voor dekking van het OCMW-defi- cit, groeiden van 52 miljoen naar 80 miljoen. Van 1983 tot 1986 noteerden wij nog een gevoelig jaarlijks overschot op de rekeningen "Eigen dienst jaar". Voor 1987 was er al een tekort van 18 miljoen. In 1988 werden echter alle remmen losgelaten en RAAMT men een tekort op de begroting van 55 miljoen. De verkiezingen... weet U Vervolg op blz. 3

Voor Allen | 1988 | | pagina 1