Een politiek vraagtekens Onderwijs op nieuwe wegen SP/CSC-Arrondissementsfederatie Aalst Tweejaarlijks politiek- administratief arrondissementeel congres SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur 35~f Beknopte inhoud Zaterdag 17 december 1988 om 13u30 Volkshuis, Markt 8 te Zottegem De ARGO in het Regeerakkoord Willy VERNIMMEN Chris VANCOPPENOLLE Federaal SP-Secretaris Hedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 2 december 1988 50* jaargang nr. 47 Weekblad van de S.P De Autonome Raad van het Gemeensch i Op 9 november 11. werd op het kabinet van de Staatsse cretaris van Onderwijs, Kd. Pierre Chevalier, het akkoord over de Autonome Raad van het Gemeenschapsonderwijs ARGOondertekend door de voorzitters van de SP, CVP, VU en PW. Dit ak koord is ongetwijfeld een mijlpaal in de geschiedenis van het onderwijs in ons land. Het Rijksonderwijs vanaf 1 januari het Gemeenschapson derwijs zal zich voluit en zelfstandig kunnen ontwikke len, zonder onderhevig te zijn aan de wisseling van ministers op dat departement. De AR GO wordt in feite de inrich tende macht. Rijksonderwijs (ARRO, vanaf 1 januari 1989 dus ARGO) was eerst en tot in een zeer recent verleden dus de enige blauwdruk voor de konkrete organisatie van het rijks onderwijs. De installatie werd ech ter door CVP en PW geboycot, o.m. door een vertragingsmanau- ver onder de vorm van de «voorlo pige bestuurscommissie voor het Rijksonderwijs». De bestuursorganen van de ARRO worden in het voorstel opgebouwd vanuit de schoolraden van elke in dividuele school. In deze schoolra den zetelen de inrichtingshoofden en de rechtstreeks verkozen ver tegenwoordigers van ouders, perso neel en voor wat betreft het hoger secundair en het hoger on derwijs van de leerlingen of studenten. Vertegenwoordigers van de ouders, leerlingen of studen ten kunnen ook leden zijn van de vriendenkring en/of leerlingen bond. Ook kunnen zij los van deze organizaties gekozen worden, om wille van hun deskundigheid en hun gehechtheid aan het Rijksonder wijs. In het oorspronkelijk wets voorstel worden per scholenge meenschap ook bestuurskolleges opgericht, die bestaan uit leden die verkozen worden onder en door de leden van de scholenraden uit de inrichtingshoofden van de scholen welke behoren tot de scholenge meenschap. Zowel voor de school raden als voor de bestuurskolleges zouden afgevaardigden van ekono- mische sociale en kulturele milieus gekoöpteerd worden. De schoolra den en de bestuurskolleges beko men bij deze wet alle bevoegdhe den, die uitsluitend invloed hebben op de werking van de school zelf of de scholengemeenschap zelf. De leden van de bestuurskolleges vormen volgens het SP wetsvoor stel ook het kiescollege dat de le den van de Raad kiest. Deze Raad is de eigenlijke «inrichtende macht» van het Rijksonderwijs. Het lidmaatschap van de Raad is, onverenigbaar met het lidmaat schap van de nationale regering, de Vlaamse Executieve, het Parle ment, de Vlaamse Raad en de be stendige deputatie. De kandidaat stelling voor het lidmaatschap van de Raad is open en steunt op kwali- Donderdag 8 december 1988 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst (vergaderzaal A) Agenda 1. Goedkeuring verslag dd. 17/11/1988 2. "Voor Allen" - voorstel ABVV 3. Gemeenteraadsverkiezingen: bespreking uitslagen en evaluatie 4. Financiën 5. Voorbereiding Administratief Congres 6. Allerlei - rondvraag Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. De Voorzitter, VYVernimmen De Secretaris, C. Vancoppenolle Agenda 1. Welkomstwoord 2. Arrondissementeel werkingsverslag 1986-1987 3. Financieel verslag 4. Verkiezingen: - Arrondissementeel SP-Bestuur - Arrondissementele SP-voorzitter - Leden Algemene Raad - Kandidaten Partijbureau en Administratieve Commissie 5. Bespreking nationaal werkingsverslag en 6. Amendementen ontwerpresolutie 7. Slottoespraak De aanwezigheid van elke militant wordt verwacht. Houd deze datum vr(j tatieve gronden. Zij houdt de be reidheid in om de engagementsver klaring te ondertekenen, die aan het lidmaatschap van de Raad voorafgaat. Binnen deze vrij een voudige struktuur worden alle be voegdheden van de minister als «inrichtende macht» van het Rijks onderwijs verdeeld over de drie verschillende bestuursniveaus van da Autonome Raad. Deze nieuwe bevoegdheidsverdeling tussen de minister van Onderwijs enerzijds en de ARRO anderzijds garan deert: - kontinuïteit in het beheer van het Rijksonderwijs, - dat het Rijksonderwijs beheerd wordt door mensen die het genegen zijn, - een konsekwente belangenbe hartiging van het Rijksonderwijs door meer mensen te betrekken bij het bestuur. De Autonome Raad voor het Rijksonderwijs was vóór de ver kiezingen van 1987 al het voorwerp van een geheim akkoord tussen CVP en PW, waarin die partijen, uiteraard zonder de .SP erbij te betrekken, de beheersmandaten op een onaanvaardbare wijze politiek verdeelden vanuit de optie om een CVP-PW meerderheid te kunnen bestendigen in de Raad. Dat de SP dit akkoord verwierp ligt voor de hand. Onderhandelingen over een ander akkoord bij de regeringsvor ming, gekoppeld aan een grond wetswijziging noodzakelijk voor de communautarisering van het onder wijs, werden door de SP hard ge voerd en met resultaat. Er kwam tevens een einde aan de systemati sche bezuinigingen. Het spreekt vanzelf, dat met de overdracht van bevoegdheden van het Rijk naar de Gemeenschappen men nu spreekt over een «Autonome Raad voor het GEMEENSCHAPS ONDERWIJS De Socialisten hebben er reeds naar gestreefd een school te krijgen waar iedereen op zijn plaats is en iedereen zich ten volle kan ont plooien. Vandaar het jarenlange ijveren voor de pluralistische school. Maar het Rijk of de Ge meenschap kunnen niet de inrich tende macht voor een pluralistische school zijn. Niettemin kan het Ge meenschapsonderwijs aan iedereen de kans bieden om in een sfeer van respect voor ieders filosofische en ideologische overtuiging onderwijs te genieten. Het VSO was al een stap in de goede richting, maar kwam meer dan eens in de verdrukking wegens de beleidswisselingan en de tegen elkaar indruisende opvattingen van diverse onderwijsministers. Het werd dus de hoogste tijd om ook op pedagogisch gebied autonomie voor het Rijksonderwijs te krijgen. Vandaar uiteraard de noodzaak van de Autonome Raad. De democratische samenstelling van de beheersorganen van de Au tonome Raad worden gewaar borgd. Verkozen vertegenwoordi gers van de ouders, coöptatie van Vervolg op blz. 6 Naar aanleiding van het uitrustingsplan voor de installatie van nieuwe elektriciteitscentrales, onderstreepte het ABW in haar advies aan het Controle-comité en het Nationaal Comité voor de Energie, haar verzet tegen de nucleaire energie. We drukken hieronder graag de tekst van het advies af. Dit advies werd toegelicht op een persconferentie door A. Vanden Broucke, voorzitter van het ABW en Rudy De Leeuw, die het energie-dossier voor het ABW opvolgt. worden). 3. Op basis van de gegevens en hypothesen van het BCEO is de fundamentele keuze in 1988, wat de uitrusting van het park voor elektri sche produktie betreft: de bestel ling van een achtste nucleaire cen trale of de bestelling van een reeks gaseenheden, met enkelvoudige of gekombineerde cyclus (gas en stoom). De gaseenheden zijn kompetitiever dan een achtste nucleaire centrale. De keuze hangt enkel af van de mogelijkheid om een kontrakt op lange termijn af te sluiten, voor de aankoop van een hoeveelheid gas bestemd voor de elektriciteitspro- duktie van de gaseenheden, op ba sis van een prijs geïndexeerd op de kolenprijs of op basis van een vol doende kompetitieve gasprijs. 4. a) Het gasalternatief kan nog interessanter worden, indien geop teerd wordt voor een doorgedreven installatie van de gaseenheden, met gekombineerde cyclus, de zgn. STEG-eenheden. Deze eenheden zijn aantrekkelij ker dan de enkelvoudige gaseenhe den door hun hoger rendement, door hun modulair karakter in de opbouw, door een voordeel van het schaaleffekt. De beslissing over de installatie van een eerste proto-type in België van 300 MW zou dan ook zo snel moge lijk moeten overwogen worden, b) Het mogelijk monovalent ka rakter van de gaseenheden, kan op termijn doorbroken worden, door de ontwikkeling van de technologie 1. Het ABW herinnert aan het algemeen kader waarin het voorlig gend plan tot stand is gekomen. De regering vroeg aan het BCEO om een nieuw uitrustingsplan voor de elektrische energie 1988-1998 op te stellen, om rekening houdend met een REV-beleid en mogelijke andere aspekten, met voorrang voor het niet-nucleaire scenario, een brede waaier van scenario's te onderzoeken. De beoordeling van het plan op basis van de kriteria bepaald door de regering is haar verantwoorde lijkheid. Toch vindt het ABW dat het voor liggend plan te weinig rekening houdt met het algemeen evaluatie kader zoals vastgelegd in het regee rakkoord. 2. Bovendien stelt het ABW vast dat het huidig plan bepaalde struk- turele veranderingen, die zich in de komende maanden en jaren zullen voordoen, niet ernstig onderzoekt, in het bijzonder( de internationale en nationale tendenzen om de veiligheidsaan- pak van de nucleaire centrales aanzienlijk te verbeteren; het vooruitzicht van één Europe se markt, voor de energiesektor en de industriesektor van de elektrische uitrustingen (niet al leen na 1992 maar ook in de direkte toekomst wanneer de Europese markt voor de inve steringen van de "publieke" sek- tor - voor een deel de investerin gen in de elektriciteitssektor om vattend - zal ééngemaakt Vorige week publiceerde het weekblad «HUMO» een lang vraaggesprek met Karei Van Miert, naar aanleiding van zijn afscheid als nationaal SP-voorzitter begin volgend jaar. Een politiek testament, zoals het artikel genoemd wordt. Niemand zal ooit, zelfs niet in de geringste mate, kunnen noch durven betwijfelen dat de jarenlange impact van de voorzitter hij was dit bijna 12 jaar op de socialistische partij erg groot is geweest. Onder zijn dynamische leiding werd het imago van de partij opgekrikt, werd de verjonging en grotere inbreng van vrouwen doorgedreven, en bovenal, hij voerde de SP naar een aantal electorale successen, met als hoogtepunt de Europese verkiezingen van 1984. Hij verdient dus met recht en reden ieders waardering, en onderstaande opmerkingen doen dan ook in het geheel daaraan geen afbreuk. In een democrati sche partij is opbouwende kritiek nu eenmaal op haar plaats. In bewust interview, een aanrader om te lezen voor zover dat nog niet gebeurde, staan immers een aantal passages, die menig SP-militant allicht de wenkbrauwen zullen doen fron sen. We citeren bijvoorbeeld uit de conclusie: «De moderne sociaal-democratie moet de grootst mogelijke individuele vrij heid aanvaarden en beschermen. Als u dat centrumpolitiek wil noemen, voor mij niet gelaten. Dan staat de SP voortaan maar in het politieke centrum. Ik heb daar geen moeite mee». Wij wel. Een sociaal-demokratische partij naar Nederlands of Scandinavisch model kan dan wel organisatorisch en vooral elektoraal rendabel zijn, we kunnen ons toch niet herinneren dat ooit besloten werd af te stappen van het inkse socialisme en om te switchen tot een centrumpartijSociaal-democratie betekent immers de explicite verzoening met het kapitalisme, het meer en meer inspelen op individualisme gegroeid uit de nu reedsjarenlang meeslepende crisis. Ons inziens werd de «klassenstrijd» nooit afgeschaft of gebannen uit onze socialistische ideologie. Teruggrijpende naar de brochure van het Ideologisch Congres van 1974 voor zover wij weten nog steeds de handleiding op ideologisch vlak citeren we uit de bij die gelegenheid nog speciaal opgepoetste Beginselverklaring van Quaregnon «Dat in hun kamp tegen de kapitalistische klasse de werklieden moeten strijden met alle middelen die in hun macht zijn en, namelijk, met de politieke, economische, syndikale, coöperatieve, mu- tualistische, opvoedende actie, de ontwikkeling der vrije vereniging en de onophoudende verspreiding der socialistische grondbeginselen». Einde citaat. Anti-kapitalistische structuurhervormingen blijven in onze samenleving essentieel en kunnen ons inziens enkel met kans op slagen gevoerd worden door de partij in samenwerking met de vakbond en de mutualiteit. Structuurhervormingen implice ren echter wel enige ideologische vorming en die hoeft geenszins als «doordrammerij» afgedaan te worden. Vandaar ook dat we de bindingen met onze kameraden van ABVV en de socialistische mutualiteit niet enkel «niet willen doorknippen», maar intengedeel zelfs veel sterker willen aanhalen, net zoals wij over de taalgrens heen efficiëntere kontakten en afspraken dienen te organiseren. Wie zei trou wens ooit «dat hij liever met een Waalse arbeider dan met een Vlaamse patroon sprak»? Er is anderzijds ook nog de uitspraak dat «de SP af moet van de volkshuizenmentaliteit». Persoonlijk hebben we deze «volkshuizenmentaliteit steeds met hart en ziel verdedigd. Er is trouwens niets pejoratiefs aan. Zou men aan de andere kant ook niet kunnen gewagen van een vorm van «yuppie-mentali teit» binnen zekere SP-kringen? En wat betreft de weerslag van de fameuze «volkshuizenmen taliteit» op de kiesuitslagen, kan onze federatie, waar in het verleden in sterke mate en thans gelukkig, in de mate van de geslonken mogelijkheden, toch ook nog onmogelijk als slecht voorbeeld gesteld worden. Al jarenlang scoort de partij uitstekend, veelal met eigen SP-mensen, SP-programma's en medewerking van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie. We zijn fier op onze «volkshuizenmentaliteit», ons sociali stisch verleden, onze socialistische tradities, verre van het politieke centrum. Een ander voorbeeldje. Iets meer respons in die zin en het hele socialistische jeugdwerk was niet teloor gegaan, dat ook met latere electorale gevolgen en het ontbre ken van van jongsaf aan ideologisch geschoolde basismilitan ten. Allemaal niet meer nodig in een moderne partij. Ach, kom nou. Men zal ons misschien verwijten teveel aan gevoelssocialisme te doen. Allicht klopt dat, maar oude(?) waarden moeten niet zomaar opzij gezet worden. We zijn er trouwens van overtuigd dat een zeer groot aantal militanten op identieke manier zullen reageren. Uiteraard moeten we oog hebben voor nieuwe maatschappelij ke gegevens en uitdagigngen en er als partij dan ook op inspelen. Operaties als «Doorbraak» het idee zelf is niet nieuw en PAKS, waren en zijn in deze optiek terecht, niettegenstaande over de impact ervan nog een hele discussie kan opgezet worden. Een pragmatische combinatie van een aantal strategoeën lijkt zinvoller. Maar dan wel met een duidelijke linkse anti-kapitalistische lijn wars van alle centrum- gedoe en mét respect voor de «volkshuizenmentaliteit» eigen aan een doorgedreven S.G.A. Federaal SP-Voorzitter Europarlementair van de steenkoolvergassing. In Bel gië moeten tevens de nodige beslis singen genomen worden om de ver gassingstechnologie industrieel te valoriseren. 5. a) De kernenergie is binnen de bovengeschetste hypothesen niet alleen minder kompetitief dan de gastechniek, bovendien is een prijs vergelijking met andere produktie- technieken op dit ogenblik onmo gelijk. De besluiten van de parlemen taire kommissie over de nucleai re veiligheid (Tsjernobyl) en het eraan verbonden parlementaire debat zullen een invloed hebben op het niveau van de produktie- kosten van de sektor en de door de gemeenschap gedragen kos ten. Dat de kosten veroorzaakt door het nucleaire afval en de ont manteling van kerncentrales hoog oplopen, bewijzen de fak- turen voorgelegd aan de regering en gekend onder de naam "BUP 2000" (SCK-Mol, Euro- chemic...). Bepaalde reële kosten van de kernenergie worden doorbere kend op alle kWh (financiële lasten,...), andere indirekte kos ten (nucleaire afval, ontmante ling...) worden slechts in de toe komst geboekt of worden hele maal niet verrekend. Dit maakt een korrekte vergelijkende ana lyse van de kostprijs van de mo gelijke technologieën onmoge lijk. Vervolg op blz. 6

Voor Allen | 1988 | | pagina 1