Tussenkomst Herman De Loor tijdens het Senaatsdebat over de begroting Binnenlandse Zaken Ongemakken en oorzaken van Dendervervuiling bestrijden Nieuw federaal bestuur - Nieuwe verantwoorde lijkheden -lil f&V SP/CSC-Arrondissementsfederatie Aalst Tweejaarlijks politiek- administratief arrondissementeel congres CSC Vormingswerk Gewest Aalst Aalst 'Defiskale hervorming Het antwoord van Minister Tobback Dendervervuiling - Beluchtingsproject Dender - Baggerwerken l.s.m. ^nrialktfcrhp Vfftiiiupit Foiiprntio Vrijdag 9 december 1988 50* jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P Verkiezingsklachten Verkiezingsuitgaven Gewetensbezwaarden C.A.O. voor overheids personeel Benoeming burgemeesters Klachten tegen verkiezingsuitslagen Vervolg op blz. 4 Chris Vancoppenolle Federaal SP-Secretariss. Zaterdag 17 december 1988 om 13u30 Volkshuis, Markt 8 te Zottegem öAIOIfl11011 wmIIC VIUUWGII wUCiuIltJ woensaag w aecemoer ivo© om iu uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Cursusleider: Jan Verschooten (Stafmedewerker SEVI) Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vorige week besprak de Senaat de begroting 1988 van Binnenlandse Zaken. Hoewel het jaar 1988 zo goed als achter de rug is, kwam de begroting slechts nu in bespreking, nadat de Kamer ze de week voordien had behandeld. Herman De Loor vestigde de aandacht van Minister Tobback op enkele ervaringen uit de voorbije gemeenteraadsverkiezin gen, alsook op het uitblijven van de bespreking van het wetsontwerp inzake de gewetensbezwaarden (wetsvoorstel Temmerman S.P.). Hierna publiceren we de biezonderste delen uit zijn tussen komst. De gemeentekieswet geeft aan alle kandidaten het recht klacht in te dienen en de hertelling of de ver nietiging te vragen van de verkie zingsuitslag. Zonder de preciese cijfers te kennen van het aantal klachten dat bij de Bestendige De putaties werd ingediend, hebben wij de indruk dat het hoger zal liggen dan bij de gemeenteraads verkiezingen van 1982, hoewel er toen ook al heel wat klachten waren. Al pleiten we ervoor dat de demo cratische leefregels zo volkomen mogelijk spelen, toch ben ik van oordeel dat heel wat klachten al leen de bedoeling hebben nieuwe koalities te beletten op het normale tijdstip van start te laten gaan. Want indien men bij de Bestendige Deputatie bot vangt, dan heeft men nog de mogelijkheid om beroep aan te tekenen bij de Raad van State en is men ervan verzekerd dat de installatie van de nieuwe ge meenteraad maar kan plaatshebben in de loop van de maanden fe bruari/maart. Al geven we grif toe dat het een delicate opdracht is uit te maken of een klacht al dan niet is ingediend om vertragingsmaneuvers te ver oorzaken, toch menen we dat zou moeten worden gepoogd om deze klachterivloed tot normale propor ties terug te brengen. Om dit te illustreren verwijzen we naar de Provincie Oost-Vlaanderen waar in de 65 gemeenten waar op 9 oktober verkiezingen plaatshad den, niet minder dan 21 klachten werden ingediend. Dat betekent ongeveer één op drie gemeenten. Over de beperking van de verkie zingsuitgaven is al veel te doen geweest. Bij de gemeenteraadsver kiezingen van 9 oktober hebben we opnieuw moeten vaststellen dat de verkiezingsuitgaven blijven stijgen en ongehoorde afmetingen aan nemen. Al willen we er op wijzen dat wij de verdedigers zijn van het fundamen teel principe dat de kiezer in volle onafhankelijkheid zijn stem moet kunnen uitbrengen, toch maken we ons zorgen over het arsenaal van gevarieerde en steeds maar aan groeiende propagandamiddelen die aangewend worden door kapitaal krachtige partijen en kandidaten. Dat de partijen en kandidaten de kiezers informeren inzake pro gramma, plannen en bedoelingen vinden we absoluut noodzakelijk: doch met gadgets, systematische telefoonoproepen, verjaardags kaartjes, etentjes en geschenkjes pogen sommigen de ware betekenis van de verkiezingen af te zwakken, de kiezer onder druk te zetten en in verleiding te brengen. Daarom dringen we aan, dat zo vlug mogelijk het in het regeerak koord aangekondigde wetsontwerp inzake de beperking van de verkie zingsuitgaven van de politieke par tijen en kandidaten, zou ingediend worden. Over het wetsvoorstel terzake van kd. Gilbert Temmerman is in de Kamer lang gediscussieerd. Uitein delijk is het, weliswaar geamen deerd, goedgekeurd en aan de Se naat als wetsontwerp overgezon den. Het komt echter maar niet in bespreking daar er, volgens geruch ten die wij hebben opgevangen, bij bepaalde partijen tegenkanting zou zijn ontstaan voor de verdere be handeling. Gezien de problemen waarmee de gewetensbezwaarden worden ge confronteerd, zouden we willen aandringen op een spoedige behan deling; vooral ook omdat bepaalde artikelen van dat wetsontwerp op 1 januari 1989 van kracht moeten worden. Indien dat wetsontwerp vóór nieuwjaar niet wordt aange nomen, zal het naar de Kamer van Volksvertegenwoordigers moeten worden teruggestuurd en is er voor de gewetensbezwaarden alweer een jaar verloren. Tot slot handelde Herman De Loor, zich richtend tot Minister Hansenne van Openbaar Ambt, over de kollektieve arbeidsover eenkomst voor het overheidsperso neel. Wij hoeven niet te onderstrepen dat het overheidspersoneel met on geduld zit te wachten op het resul taat van de onderhandelingen. De ambtenaren zijn immers nie\ vergeten dat de vorige C.V.P.- P.V.V.-regeringen hen gedurende meer dan zes jaar heel wat hebben ontnomen. Al beseffen zij dat de mogelijkheden niet bijzonder groot zijn, toch zullen ze niet aanvaarden dat de vakbonden met nagenoeg lege handen worden weggestuurd. Wij dringen erop aan de besprekin gen met de syndikale organisaties ernstig verder te zetten teneinde tot een eerbaar compromis te komen in verband met de conventie 1989- 1990. In zijn uitvoerig antwoord op de tussenkomsten van een 10-tal sena toren verklaarde Minister Tobback dat: Tot op vandaag kon ik reeds een hondertal dossiers ter onderteke ning aan de Koning voorleggen. Opvallend is wel dat de dossiers zeer ongelijk binnen komen. Voor de provincie Luik heb ik reeds 70% van de dossiers kunnen onderteke nen, maar voor de andere provin cies komen de dossiers slechts druppelgewijs binnen. Dossiers die geen problemen stellen, blijven maximum één dag liggen. Wat de probleemdossiers betreft zal ik wachten tot een voldoende aantal voorhanden is om op die wijze een gedragslijn te kunnen bepalen. Ik kan wel aannemen dat een partij haar mening herziet, maar ik kan niet aanvaarden dat personen, tot welke partij ze ook behoren, binnen de twee weken twee verschillende handtekeningen zetten. In een 135-tal gemeenten werden klachten ingediend, dit is iets min der dan een vierde. Tot op heden Vervolg op blz. 4 Gedurende de ambtsperiode van onze vriend Mare Galle, als eerste leefmilieuminister, werden heel wat initiatieven genomen. Ons Gewest wordt thans minder goed behandeld, zowel op het vlak van het leefmilieu als op het gebied van gesubsidieerde werken in onze gemeentebesturen. Wij moeten als parlementsleden dus meer onze controlerende functie uitoefenen door o.a. het stellen van parlementaire vragen. Hierbij dan twee vragen met betrakking tot de Dender en zijn vervuiling, met de respectievelijke antwoorden van de Mi nister. In januari 1986 verscheen een rap port van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie waarbij verslag wordt gemaakt van een experiment uitgevoerd in Dendermonde, waar de Dender kunstmatig werd herbe- lucht. Dit zou een oplossing kunnen zijn voor waterlopen die in anaërobe toestand verkeren en de zuurstof- aanvoer door natuurlijke beluch ting vanuit de lucht onvoldoende blijkt. Zou het mogelijk zijn dit experi ment te herhalen, gezien de huidige toestand van de Dender? Antwoord Het beluchtingsproject «Dender» uitgevoerd door de NV Atlas Cop- co heeft gewerkt van 10 juli 1985 tot 24 september 1985 en van 1 april 1986 tot 25 juli 1986. De installatie werd telkens stilgelegd ingevolgde de talrijke klachten van geurhinder door omwonenden. De Vlaamse Waterzuiveringsmaat schappij heeft in samenwerking met het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie gedurende deze pe riode een uitgebreid meet- en mon- sternameprogramma uitgevoerd. De meetresultaten wezen op een onvoldoende werking van de instal latie. De aannemer werd daarvoor in gebreke gesteld. Naast het systeem «Atlas Copco» heeft de VWZ nog twee installaties met kunstmatige bellenbeluchting, namelijk, te Weert (Bornem) en te St.-Denys-Westrem (Gent). Beide installaties van het type «Evens» geven volledige voldoening. Na het uitvoeren van een nieuwe meetcampagne ter controle van het zuurstofinbrengend vermogen van het systeem Atlas Copco, zal het toestel opnieuw beproefd worden: hetzij op de huidige plaats, na de baggerwerken en het verwijde ren van de afvalwaterlozing van de papierfabriek van Oudegem inge volge aansluiting ervan op de col lector die eerstdaags gerealiseerd wordt; hetzij bij het binnenstromen van de Dender in Vlaanderen, stroomopwaarts Geraardsbergen. In een nog later stadium wordt ook onderzocht om in de waterloop rond het Provinciaal Domein te Wachtebeke het Atlas Copco-sys- teem te beproeven. De Dender kreeg in de loop van de maand juni vlagen van grote ver vuiling te verwerken. In jaren is de toestand zo ernstig niet geweest. De vervuiling is zo erg dat er geen sprake meer kan zijn van enig leven in het water. Deskundigen zijn de mening toegedaan dat, om de hui dige situatie van de Dender op te lossen, deze river over zijn gehele lengte gebaggerd zou moeten wor den, daar het slib de oorzaak is van alle kwaad. Zou het mogelijk zijn deze noodza kelijke baggerwerken te laten uit voeren? Zo dat dit jaar budgettair niet meer mogelijk is, kunt u mij dan meedelen wat concreet in een meerjarenplanning kan worden op genomen? Antwoord Als antwoord op zijn vraag kan ik het geacht lid bevestigen dat mijn diensten tot nog toe steeds de nodi ge maatregelen hebben genomen om de waterdiepte van de Dender als bevaarbare waterweg op peil te houden. Daar waar baggerwerken vereist waren, werden deze ook uitgevoerd. Er moet echter worden opgemerkt dat de vaargeul van de Dender door de soms felle stroming van het water over het grootste gedeelte van zijn loop op natuurlijke wijze op peil wordt gehouden zodat deze rivier niet over zijn ganse lengte dient te worden gebaggerd met het oog op het bevorderen van de scheepvaart en de waterafvoer De ervaring heeft geleerd dat de aanslibbingen zich meestal slechts voordoen op een aantal wel bepaal de plaatsen. Op deze plaatsen worden dan ook periodiek baggerwerken uitge voerd. Daartoe is trouwens een onderhoudspacht voQr baggerwer ken afgesloten. In het kader van deze onderhouds pacht werd recent gebaggerd op- en Volgende week zaterdag houdt de SP-Arrondissementsfedera- tie Aalst haar tweejaarlijks - verplicht - zogenaamd Admini stratief Congres. Rijkelijk laat op het jaar aangezien het hier de evaluatie van de voorbije werkingsperiode 1986-1987 betreft. Uiteraard zaten de hele rompslomp van de regeringsvorming en daarbij de voorbereidingen van de gemeenteraadsverkiezin gen daar voor veel tussen. Voeg daarbij dat een aantal afdelingen steeds later op het jaar hun voorbije ledenbijdragen vereffenen, zodat ook op dat vlak een definitief overzicht dient uit te blijven. Er dient echter vooruitgeblikt. De basis van een degelijke federale werking ligt in de respectievelijke afdelingen, geschraagd op de inzet en de participatie van zoveel mogelijk militanten. Militantisme im pliceert een grote verantwoordelijkheidszin, waarbij de socia listische maatschappijvisie de leidraad zou moeten zijn voor een belangloze inzet in woord én daad. Spijtig genoeg zijn daarvoor al betere tijden geweest; ook dit gegeven is echter verre van nieuw. De federale werking werd de voorbije jaren - en in 1988 wordt de negatieve tendens doorgetrokken - gehypothekeerd door een aantal factoren, zoals o.a. de precaire financiële situatie, de dalende belangstelling en inzet voor de federatie als dusdanig, demotivatie voor politiek in het algemeen, desinte resse voor politiek en sociaal-cultureel vormingswerk, dalend aantal SP-leden en lezers «Voor Allen». Vanzelfsprekend zijn er ook een aantal lichtpunten, waarbij de verkiezingsuitslagen, niet in het minst qua aantal mandaten, ongetwijfeld tot de uitschieters behoren. Het is echter de plicht van een goede partijfederatie blijvend dynamisch en vernieuwend te zijn, zich continu beter te structureren en uit te bouwen. Via congressen en vergaderin gen van het Arrondissementeel SP-Bestuur moet het beleid regelmatig bijgestuurd worden. Verstarring en immobilisme dienen naar de toekomst toe ten zeerste gemeden. Het is dan ook in de eerste plaats de taak van het op het congres nieuw te verkiezen, in feite het bekrachtigen van de door de afdelingen voorgedragen kandidaten, Arrondissementeel SP-Bestuur, orn in samenwerking met de afdelingen en onderafdelingen, voldoende verantwoordelijkheidszin, solidariteit, werkkracht en ideeën op te brengen om de partijfederatie als overkoepelen de structuur, als scharnier tussen lokale en nationale werking, nieuwe impulsen te geven. Het is dan ook aan de afdelingen valabele partijgenoten naar het Arrondissementeel SP-Bestuur af te vaardigen, denkers en «doeners», die ook in het veldwerk hun sporen hebben ver diend en die blijvend bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. Al te veel gepalaber brengt immers niets aan konkrete resultaten met zich mee. De federatie staat immers opnieuw voor een belangrijke uitdaging met de Europese verkiezingen in het verschiet. Met Mare Galle als SP-lijsttrekker draagt de federatie een grote verantwoordelijkheid en we moeten beseffen dat vele ogen op onze federatie en kandidaat zullen gericht zijn. Er is dus een resem werk op de plank maar dit mag het nieuwe Arrondisse menteel SP-Bestuur geenszins afschrikken. Samen komen we er wel. Agenda 1. Welkomstwoord 2. Arrondissementeel werkingsverslag 1986-1987 3. Financieel verslag 4. Verkiezingen: - Arrondissementeel SP-Bestuur - Arrondissementele SP-voorzitter - Leden Algemene Raad - Kandidaten Partijbureau en Administratieve Commissie 5. Bespreking nationaal werkingsverslag en 6. Amendementen ontwerpresolutie 7. Slottoespraak De aanwezigheid van elke militant wordt verwacht. Houd deze datum vrij WAAtlC/l1 A «lAonmknn I ()VU vormingsavond een must voor alle SP/CSC- en SV-

Voor Allen | 1988 | | pagina 1