VLAAMS Tweejaarlijks arrondissementeel administratief-politiek SP- congres Problemen maar ook lichtpunten en konkrete nieuwe werkingsopties De federatie op een keerpunt. Vlaamse Huisvestingsmaatschappij opgericht SP-arrondissementsfederatie Aalst Vergadering arrondissementeel SP-bestuur Vlaamse Raad trof belangrijke beslissingen Geen dode letter Evaluatie werking: weinig enthousiasme Lichtpunten Hernieuwde opties Rudy De Leeuw, ondervoorzitter. Nieuwjaarswensen in «Voor Allen» Historiek van de N.M.H. en de N.L.M. De Nationale Maatschappij voor de Huisvesting LLEN 'm Vrijdag 23 december 1988 50' jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P. Bedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Met enige vertraging, o.m. te wijten aan de gemeenteraads verkiezingen, organiseerde de SP-Arrondissementsfederatie Aalst vorige zaterdag haar statutair verplicht tweejaar lijks administratief-politiek congres, ditmaal in het Volks huis te Zottegem. Voor een relatief behoorlijke op komst, zo'n honderdtal militanten, schetste congresvoorzitter Jacques Timmermans de nieuwe doelstellin gen van onze federatie, waarbij hij hoopte dat deze thans in konkrete resultaten konden omgezet wor den. Het is dan ook de bedoeling dat de federale werking diepgaan der zou gebeuren op een aantal vlakken en dat er vanuit de afdelin gen meer respons en medewerking zou komen. In deze optiek had hij kritiek op de geringe aanwezigheid van afgevaardigden van o.m. Erpe- Mere en Herzele. In eerstgenoem de afdeling was het congres trou wens niet voorbereid, maar ook in andere afdelingen was niet alles conform de normale verwachtingen terzake gebeurd. Dat de zaken thans echter strikter zullen aangeplakt worden en de statuten geen dode letter zullen blijven, bewees de vaststelling dat het stemrecht ontzegd werd aan die afdelingen die financieel niet in orde waren. M.b.t. het werkingsverslag over de periode 1986-1987 toonde arrondis sementeel SP/CSC-secretaris Chris Vancoppenolle zich weinig enthou siast. Natuurlijk dient een en ander gezien in de context van de precaire financiële situatie van onze federa tie zodat nog maar weinig nieuwe initiatieven echt van de grond kun nen komen, maar ook op een aan tal andere vlakken was de federale werking niet zo denderend. Enig scepticisme in de uiteenzetting van de federale secretaris was dan ook CV. Een gedeelte van de op het congres aanwezige militanten die bijna vier uur geboeid de discussies volgden. Ook de relatief jonge gemiddelde leeftijd van de congresdeelnemers is een pluspunt voor de toekomstige werking duidelijk merkbaar. Zo had hij het over de demotivatie voor politiek in het algemeen, laat staan voor het politiek en socio-cultureel vor mingswerk. Er is verder het dalend aantal SP-leden, met duidelijke re percussies op nationaal vlak: zo verloor onze federatie op vijf jaar tijd twee mandaten met stemrecht in het nationaal congres en één in de Algemene Raad. Ook de partici patie van afdelingen, zelfs binnen het Arrondissementeel SP-bestuur, laat vaak te wensen over. Daaren boven kostten een aantal interne afdelingsproblemen (o.m. Aalst, Lede en Haaltert in de behandelde werkingsperiode teveel tijd en energie, die beter aan inhoudelijk en organiserend politiek werk kon den besteed worden. Zoals reeds eerder in een editoriaal aange bracht, betekenen al deze elemen ten een zware hypotheek op wer- Senator Herman De Loor staat als nieuwe federaal SP-voorzitter voor een alles behalve gemakkelijke taak, maar met zijn gekend dynamisme moet de aanpak succesvol kunnen zijn king en uitbouw van de federatie. Erger nog, ze zijn symptomatisch voor een dreigende teloorgang van de partijfederatie als instelling, als georganiseerde structuur. Het ge vaar dat de federatie op termijn enkel in verkiezingstijd een werke lijke en actieve rol kan spelen, is niet enkel denkbeeldig. Uiteraard waren er in de voorbije werkingsperiode ook een aantal elementen die algemeen tot tevre denheid stemden. Zo werden de parlements- en provincieraadsver- kiezingen van 17 december van vo rig jaar algemeen als positief erva ren, zowel qua resultaten als qua behaalde mandaten. Andere licht punten waren o.m. de nieuwe im puls in de Socialistische Vrouwen structuur in de federatie (hetgeen niet van de Jongsocialisten in ons arrondissement kan beweerd wor den), de stjgende tendens van de tombola Vandervelde, de organisa tie van de gezinsfeesten "Voor Al len", de goede respons op georga niseerde themabijeenkomsten als o.m. Dendervervuihng en Arron- dissementele Industrieterreinen, enz... Chris Vancoppenolle beklemtoon de dat vele van de aangehaalde opties en aandachtspunten voor de toekomstige werking niet meer zo origineel noch nieuw zijn. Niette min worden ze thans effectief en efficiënt doorgevoerd. Daarbij dient uitgegaan van het principe "Een sterke federatie door sterke afdelingen". Ruime aandacht dan ook voor ledenwervingsactie, orga- De S. P. -federatie Aalst staat op een keerpunt. Aan het roer staat, sinds het administratief congres van zaterdag ji, een hernieuwde ploeg van bestuursleden, onder leiding van voor zitter Herman De Loor. Bovendien zal vanaf juni e.k. de volledige Aalsterse S.P.- Kamerfractie zijn afgelost. Jacques Timmermans en Dirk Van der Maelen zullen dan samen zetelen. Intussen zal het pleit om de Europese verkiezingen zijn beslecht. Marc Galle is onze lijsttrekker! Zelfs al gaat Mare Europees, toch blijft hij een belangrijke parlementaire troef voor het arrondissement. Drie schepencolleges met S.P.-deelname worden geïnstalleerd: eerst daags in Aalst en Denderleeuw, iets later in Ninove. De uitdaging is groot! De financiële toestand van de federatie is nijpend, doch niet dramatisch. Het bilan moet dringend worden opgekrikt. Nieuwe initiatieven zijn nodig, privé-belang is uit den boze. Het ledenbestand kan geïnformatiseerd worden, teneinde een beter inzicht te hebben in leden- en militantenstructuur. Ledenaanhang blijft ook in 1989 de beste waardemeter. Voor Allen is aan een nieuw kleedje toe. Zonder de steun van het A.B. V. V. was overleven onmogelijk! Ook via de vrijwilli ge bijdrage van de mutualiteitsleden, kan op legale wijze logistieke en financiële steun verleend worden aan ons lijfblad. De politieke werking van het federaal bestuur moet worden versterkt via thematische vergaderingen. De politieke discussie over de inplanting van industrieterreinen heeft bewezen hoe het moet. Over dit delikaatprobleem heeft de S.P. op een open en democratische wijze zijn politieke besluiten gevormd. Het kan anders, het moet anders: Freddy, Chris, Herman, Jacques, Dirk, Mark, Rudy, Werner, Danny, Jonny... en zovele anderen! Donderdag 5 januari 1989 om 20 uur Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen Agenda: 1. Nieuwjaarsboodschap 2. Goedkeuring verslag vergadering dd. 08/12/1988 3. Follow-up congres: - heraanstelling penningmeester - aanstelling Uitvoerend Bestuur - bekrachtiging aanvullende mandaten Federaal Bestuur 4. Politieke toestand (inleiding: H. De Loor) 5. Amendementen ontwerpresolutie nationaal congres 6. Federale aandachtspunten op korte termijn (ledenwervingsactie, thema vergaderingen, CSC-werking, Europese verkiezingen) 7. Allerlei-rondvraag. De Voorzitter, De Secretaris, H. De Loor C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen persoonlijke uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. Nieuwjaarswensen via de «Voor Allen» kan. Kostprijs: voor 500 fr. of 1.000 fr. krijgt u een kader van 2 kolommen op respectievelijk 5 cm of 10 cm. (Groter kan ook natuurlijk!) Aandacht: Breng uw wensen binnen ten laatste op dinsdag 27 december vóór 12.00 uur en op vrijdag 30 december 1988 verschijnen ze al.' niseren en doorbreken in zwakke re) gemeenten, politiek inhoude lijk werk via bijeenkomsten rond geëigende arrondissementele the ma's en via bijdragen in het week blad "Voor Allen". Het niet meer uitgeven van het blad door de SP- federatie vanaf 1 januari 1989 blijft vast en zeker een pijnlijke bladzij de in onze geschiedenis, maar dat betekent uiteraard geenszins dat wij de inspanningen van het ABW terzake niet moeten honoreren via een blijvend engagement en waar devolle inhoudelijke inbreng. Ook bepaalde commissies, bvb. rond ar rondissementele infrastructuur en propaganda, zeker met het oog op de Europese verkiezingen, moeten op korte termijn nieuwe impulsen krijgen. Vervolg op blz. 3 Vorige week was het voor de Vlaamse Raad, in het kader van de verdere regionalizering, een zeer gevulde en belangrijke week. De Raad diende zich immers uit te spreken over het ontwerp van decreet houdende de oprichting van een Vlaamse Huisves tingsmaatschappij, een Vlaamse Landmaatschappij en de Autonome Raad voor het Gemeenschapsonderwijs. Deze drie ontwerpen van decreet werden op 15 december goedgekeurd zodat zij op 1 januari 1989 van toepassing worden. Voor deze drie ontwerpen brachten SP-leden verslag uit. Kd. Herman De Loor, aangeduid als verslaggever, gaf eerst een korte historiek van de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting en van de Nationale Landmaatschap pij, twee instellingen die de voor bije 50-60 jaren voor het sociaal huisvestingsbeleid hebben inge staan. Hij herinnerde er aan dat de Natio nale Maatschappij voor de Huisve sting werd opgericht op 15 april 1920 en dat de taken, funkties en financieringswijzen nadien werden opgenomen in het Koninklijk Be sluit van 10 december 1970 dat de huisvestingcode vastlegde. De Maatschappij verstrekt kredie ten aan de door haar erkende ven nootschappen voor het bouwen van volkswoningen, in eerste instantie voor de verhuring aan minderver- mogenden. De erkende vennootschappen be heren dit patrimonium, innen de huur en voeren de nodige onder- houds- en herstellingswerken uit. De huurprijzen zijn aangepast aan het inkomen van de huurders. In bijkomende orde bouwen de erkende vennootschappen wonin gen voor de verkoop aan gezinnen of personen met een bescheiden inkomen. De N.M.H. en haar erkende ven nootschappen zijn vooral aktief in de steden en verstedelijkte woon- centra. Thans zijn er in Vlaanderen 128 erkende maatschappijen aktief, waarvan: - er 118 de vorm van een coöpera tieve hebben - er 4 de vorm van een N.V. hebben - er 6 de vorm van een huurders- coöperatieve hebben. Onder de vorm van leningen op lange termijn (thans 2,5% met een duurtijd van 66 jaar) schiet de N.M.H. geld voor aan de erkende vennootschappen en voor zover de ze vennootschappen hun bouwpro gramma niet uitvoeren zorgt de N.M.H. zelf voor de bouw van sociale woningen. De N.M.H. is een parastatale B wat betekent dat zij een door de wet opgericht openbaar orgaan is van algemeen nut dat over een autonomie beschikt en geleid wordt door een Raad van Bestuur. Vervolg op blz. 4

Voor Allen | 1988 | | pagina 1