S.P. tegen verlenging van militaire dienst en méér vrijstelling voor miliciens-jeugdleiders Herman De Loor in overheidspersoneel de "jaarwende" Beste wensen voor 1989 aan "Voor Allen" Jacques Timmermans in de Kamer In de senaat SP-arrondlssementsfederatie Aalst Vergadering arrondissementeel SP-bestuur Sociaal nut is prioritair Economisch belang Wervingsenveloppen Antwoord van Minister Hansenne Donderdag 5 januari 1989 om 20 uur Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen Vorige week besprak de Senaat het ontwerp van programmawet. Met deze wet is het de bedoeling van de regering het mogelijk te maken het netto te financieren saldo voor 1989 terug te brengen tot 7 procent van het bruto nationaal produkt, zoals in het regeerakkoord is voorzien. De realisatie van dit objektief is absoluut noodzakelijk om op termijn de fatale groei van onze overheidsschuld te stuiten. Verder voorziet de wet een reeks nieuwe initiatieven met een sociaal of tewerksteliingsbevorderend karakter. Het is immers de bedoeling van de regering ook impulsen te geven aan de economische aktiviteit, de werkgele genheid en de sociale vooruitgang. Vandaar dat een reeks maatregelen zijn opgenomen die gericht zijn op de huidige specifieke noden en behoeften van de arbeidsmarkt, via bevordering van de tewerkstellingskansen voor langdurige werklozen en stimulering van de werkgelegenheid in de kleine en middelgrote ondernemingen. In dezelfde geest wordt voor de sociaal gerechtigden met al te lange uitkeringen eveneens een inspanning geleverd. Ten slotte omvat deze programmawet diverse bepalingen die dringend moeten doorgevoerd worden om toe te laten de begroting, zoals voorzien, uit te voeren en een normale werking van het overheidsapparaat toe te laten. In verband met de maatregelen voorzien in de programmawet die betrek king hebben op het openbaar ambt; hield Herman De Loor een tussen komst, die we hierna publiceren. In onze opvatting moet de openba re saktor in dienst staan van de burger en van de gemeenschap en bijgevolg staat voor ons niet de financiële rendabiliteit prioritair maar wel het sociaal nut. Wij weten dat sommige partijen daar een andere mening over heb ben en daarom in het verleden niet hebben nagelaten de openbare sek- tor af te bouwen en waar het kon af te breken. Met geschimp, kritiek op de wer king, op het aantal ambtenaren, tracht men bij de publieke opinie de ambtenaren te doen overkomen als de parasieten in onze samenle ving. Nochtans willen wij er op wijzen dat in 1985 de openbare sektor voor 25,10% bijdroeg tot het bruto na tionaal produkt in ons land. Dit cijfer - dat vergelijkbaar is met dat van de industrie - bewijst ten overvloede het belang van de open bare sektor als ekonomische faktor. Het rechtvaardigt ruimschoots de noodzaak van een ontwikkeling van de overheidssektor via een plan ning op korte, halflange en lange termijn. Binnen dat perspektief is het drin gend noodzakelijk de rol en de plaats van de openbare sektor bin nen het globaal ekonomisch gege ven te definiëren. Wij verheugen ons in het feit dat een nieuw aanwervingsbeleid zal gevoerd worden in de openbare sektor. Wij hoeven zeker niet te zeggen dat de lineaire wervingsstop die door de vorige regeringen gedurende ja ren werd gevoerd, zeer nefaste ge volgen heeft gehad voor sommige openbare diensten. Geen ambtenaren vervangen, ook degenen niet ingevolge natuurlijke afvloeiing, is een gevaarlijke be doening geweest en heeft in sommi ge overheidsdiensten tot bijna chaotische situaties geleid. Ook de Vast Wervingssekretaris heeft daar al eerder op gewezen in zijn jaar verslag. Vandaar dat wij het goed vinden dat de openbare diensten voortaan de kans zullen krijgen via een wervingsenvelop tot aanwer vingen over te gaan. Wij gaan er van uit dat alle Ministeries niet hetzelfde bedrag aan wervingsenve lop zullen ontvangen. Wij kennen immers openbare diensten, om ze maar te noemen de Kontroledien- sten der Belastingen waar er een grote onderbezetting heerst van personeel. In sommige kontrolekantoren laat het gebrek aan mankracht zich enorm voelen, bij zover dat heel wat belastingsdossiers sinds gerui me tijd niet meer aan een ernstig onderzoek kunnen worden onder worpen. Dit fenomeen is reeds enkele jaren oud, want gewezen Minister Eys- kens van Financiën heeft toen hij nog de verantwoordelijkheid droeg over dit departement meer dan eens meer personeel gevraagd. Het kan immers niet worden ont kent dat het Ministerie van Finan ciën momenteel veel te zwak staat in haar strijd tegen de fiskale fraude. Hoeveel miljarden gaan hierdoor voor de staatskas per jaar niet ver loren? Verder willen wij er op wijzer jdat het aantal arbeidsuren in de open bare sektor niet alleen fors is ver minderd ingevolge de wervings stop, doch ook is beïnvloed door het stelsel van loopbaanonderbreking, deeltijdse tewerkstelling e.a., te werkstellingssystemen waar wij trouwens achters staan. Dezelfde service verlenen aan de bevolking is bijgevolg in die om standigheden volstrekt onmogelijk. Vandaar dat maatregelen dienen getroffen om hieraan dringend te verhelpen. Dit ontwerp van programmawet komt hieraan gedeeltelijk tege moet, via de aanwervingsenve loppen. Hierbij hopen we dat meerdere kriteria zullen gehanteerd worden om per departement de wervings envelop te bepalen en daar waar de nood het grootst is, de grootste envelop ter beschikking zal worden gesteld. Kan de Minister in dit verband reeds bepaald kriteria vooropstellen? Ook hopen we er mogen van uit te gaan dat de auto nomie van de departementen niet van aard zal zijn om personeel te recruteren dat geen laureaat is van een vergelijkend eksamen bij het Vast Wervingssekretariaat! In zijn antwoord wees Minister Hansenne van Openbaar Ambt er op dat voor 1989 ieder departement over dazelfde wervingsenvelop zal beschikken. De tijd ontbreekt, zei hij, om dit afzonderlijk per departement vast te stellen. Wel is het de bedoeling van de regering dat in de toekomst te doen aan de hand van bepaalde kriteria. Wel mag de administratie van de directe belastingen, die afhangt van het Ministerie van Financiën, 300 personen extra aanwerven. Het personeel zal worden tewerk gesteld in de Aanslag- en invorde ringsdiensten waar een duidelijk tekort aan personeel werd vastge steld. Die aanwerving heeft tot doel de belastingen op de meest doel treffende en juiste manier te innen. Omwille van een tekort aan perso neel op sommige plaatsen, is het voor de administratie van financiën moeilijk overal de bestaande wet ten en reglementeringen naar beho ren toe te passen. Dit leidt tot verschillende behande lingen van de belastingsplichtige overeenkomstig zijn woonplaats en het doet aan de rijksbegroting soms aanzienlijke ontvangsten verliezen. Anderzijds is die toename van het personeel - naast deze die reeds was voorzien voor 1989 - bijzonder gerechtvaardigd op enkele maan den van de invoegetreding van de belastingshervorming Bij de bespreking van het wetsontwerp tot vaststelling van de legersterkte in 1989 replikeerde onze vriend Jacques Timmermans kort en kernachtig op een uitspraak van CVP-Kamerlid Van Wambeke. Deze had namens de CVP verklaard dat er vanaf 1990 - ten gevolge minder geboorten - een tekort aan miliciens (20.000) zou zijn en er geen sprake kon zijn het aantal vrijstellin gen op morele gronden te verminderen. Daarop reageerde Jacques Timmer mans onmiddellijk dat er voor de S.P. ook nooit sprake kon zijn van de legerdienst verlengen. Hierbij de korte tussenkomst, zo maar "voor de vuist", van onze vriend Jacques. Mijnheer de Voorzitter, Mijnheer de Minister, Waarde Collega's, Namens de SP-fraktie wil ik nog enkele punten onderstrepen wat betreft het wetsontwerp tot vast stelling van de legersterkte voor het jaar 1989. Wij kunnen de heer Minister de verzekering geven dat wij dit wets ontwerp zullen goedkeuren. Toch willen wij vragen vooralsnog het aantal man-uren vrijstelling voor jeugdleiders in de zomervakanties - thans vastgesteld op 3.600 - te verhogen. Mijnheer de Minister, wij betreu ren enigszins de beslissing het hui dige aantal uren te behouden. In de regeringsverklaring werd inderdaad duidelijk opgenomen - en van de SP werd ook gevraagd "dat het verlof voor jeugdleiders in positie ve zin zal worden opgelost." De heer Van Wambeke heeft on dermeer ook gewezen op het ver schil tussen de Vlaamse en de Franstalige gemeenschap ter zake. Ook wij staan achter het standpunt dat deze aangelegenheid, zeker wat Vlaanderen betreft, moet worden aangepast zodanig dat deze taken inderdaad kunnen worden uitge voerd. In de commissie werd uitvoerig ge sproken over fysische conditie van onze jeugd in het algemeen en de miliciens in het bijzonder. Er werd onder meer een vraag gesteld in verband met het verschil in procen ten van het al dan niet geschikt zijn voor het uitoefenen van de leger dienst van miliciens uit de respec tieve taalgemeenschappen, meer bepaald het aantal Nederlandstali- gen en Franstaligen. Voor de Ne- derlandstaligen komt men tot 8,94 procent ongeschiktheid. De Neder- landstaligen blijken inderdaad ge zonder te zijn dan Franstaligen aan gezien men bij de Franstaligen komt tot een percentage van 12,23 ongeschiktheid. De SP twijfelt aan de objectieve gegevens voor de bepaling van deze percentages van ongeschiktheid. Het is een al te simplistische rede nering dat men op een normale wijze tot dergelijke cijfers komt. Mijnheer de Minister, wij vragen u dan ook een meer diepgaand on derzoek te willen instellen naar de normen van vergelijking tot fysi sche geschiktheid. Dit is een zeer concrete vraag naar de toekomst toe teneinde met meer objectieve gegevens naar voren te kunnen treden. Wat de vraag van de heer Van Wambeke betreft in verband met het aantal dienstplichtigen en de problemen die zich zullen stellen voor het samenstellen van de con tingenten vanaf begin 1990, kunnen wij vanuit de SP-fractie duidelijk zeggen niet bereid te zijn te discus siëren over de eventuele verlenging van de militaire dienst, nadat door de vorige regering het aantal maan den dienstplicht reeds werd ver hoogd. Wij willen wel spreken over alle andere facetten, onder andere over de taken binnen onze NAVO- verplichtingen en het probleem van de 400 miliciens die bij de rijks wacht werden ingelijfd. De heer Vansteenkiste heeft hieromtrent ook bedenkingen geformuleerd. Ik wil onmiddellijk opmerken dat wanneer er een tekort is in het aantal miliciens, dit een punt is dat in aanmerking moet worden ge nomen. Er moet ook paal en perk gesteld worden aan het bevoorrechten van miliciens door detachering bij kabi netten en hen als hulp in te schake len bij het personeel in bars en dergelijke meer. Inderdaad, dit is allerminst een militaire opdracht. Mijnheer de Minister, ik meen dat deze politieke bedenkingen in dit debat op hun plaats zijn omdat wij in de toekomst een bepaalde poli tieke lijn terzake willen volgen. Katte*1 Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 30 december 1988 50' jaargang nr. 51 Weekblad van de S.P Het nieuwe jaar zal belangrijk zijn voor onze instellingen. Enorme overdrachten gebeuren van het nationale naar het gewestelijke en gemeenschapsniveau: bevoegdheden, financiën en personeel. Normaal moet de nationale regering fel uitgedund worden en krijgen de gewesten en gemeenschappen de meeste aandacht. Waar is de tijd (april 1979!) dat ik de eerste Vlaamse Minister van het Gewest werd? Toen was er één Minister Vlaams Gewest en één Minister Vlaamse Gemeenschap, met elk twee Staatssecretarissen. Nu zijn er elf Ministers.en ik vermoed dat ze de handen vol zullen hebben! Dit jaar wordt ook eindelijk een oplossing voorzien voor Brussel-hoofdstad dat zo lang ons zorgenkind is geweest. Wie had dit durven hopen? Zullen de Vlamingen en franstaligen nu eindelijk samen kunnen wonen? Maar 1989 wordt ook het jaar van Europa. Het Europees Parlement wordt inderdaad opnieuw samengesteld. Aan Belgische kant zullen er op 18 juni 13 Vlamingen en 11 franstaligen moeten verkozen worden. Van die 13 zijn er nu 3 SP-ers. We zullen ons erg inspannen om die zetels te behouden. De SP-lijst voor deze verkiezingen wordt goedgekeurd op het Nationaal SP-Congres te Aalst op 26 februari. Voor mijzelf, vermoedelijk de nationale lijsttrekker, zal het uiteraard belangrijk zijn dat een massa partijgenoten van ons arrondissement er aanwezig is! Een moeilijk jaar, een boeiend jaar. Laten we echter eerst de wens uiten dat het voor ieder van ons een gezond jaar wordt! Dit wenst U van ganser harte Marc Galle Agenda: 1. Nieuwjaarsboodschap 2. Goedkeuring verslag vergadering dd. 08/12/1988 3. Follow-up congres: - heraanstelling penningmeester - aanstelling Uitvoerend Bestuur - bekrachtiging aanvullende mandaten Federaal Bestuur 4. Politieke toestand (inleiding: H. De Loor) 5. Amendementen ontwerpresolutie nationaal congres 6. Federale aandachtspunten op korte termijn (ledenwervingsactie, thema vergaderingen, CSC-werking, Europese verkiezingen) 7. Allerlei-rondvraag. De Voorzitter, De Secretaris, H. De Loor C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen persoonlijke uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. Voor ons socialistisch weekblad "VOOR ALLEN" wordt 1989 een beslissend jaar. Ofwel gaat het lezerstal verder achteruit en zal "VOOR ALLEN" einde 1989 verdwijnen, ofwel zullen de militanten van de S.P., Bond Moyson en A.B.V.V. samen er in slagen het tij te doen keren en "VOOR ALLEN" samen een nieuwe toekomst bezorgen. De Voor Allen-lezers en de socialistische militanten moeten weten dat reeds sinds verschillende jaren het lezerstal van "VOOR ALLEN" en zijn financiële situatie bergaf gaan. De toestand is zo erg geworden dat, zonder hulp, het "VOOR ALLEN"-nummer van deze week het laatste zou zijn! Die hulp is er gekomen. Het A.B.V.V. heeft er zich toe verbonden in 1989 "VOOR ALLEN" in stand te houden en zich mede in te zetten opdat in de toekomst het met "VOOR ALLEN" opnieuw bergop zou gaan. Vanuit het A.B.V.V. vond men dat alles wat enigszins mogelijk is moet gedaan worden opdat ons socialistisch strijdblad zou overleven. "Alles" betekend hier meer dan financiële steun. "Alles" wil zeggen dat ieder socialistisch militant zich zal inzetten om nieuwe lezers van "VOOR ALLEN" te werven. "Alles" wil ook zeggen dat men de noodzaak inziet een financieel gezonde structuur op te bouwen wat betekent dat men aanvaardt dat de prijs van het weekblad dringend wordt aangepast, dat men oog heeft voor publiciteit en dat de eigen organisaties bereid zijn voor hun publicaties een minimale bijdrage te betalen. Wanneer aan deze voor waarden niet wordt voldaan is het voortbestaan van "VOOR ALLEN" na 1989 meer dan twijfelachtig. We beseffen zeer goed dat wat we vragen een zware opdracht is voor de socialistische militanten. Toch moet eenieder er zich goed van bewust zjn: ofwel doen we de noodzakelijke inspanningen niet, en dan verdwijnt "VOOR ALLEN" ofwel zetten we ons samen in voor de redding van ons socialistisch weekblad. We mogen "VOOR ALLEN" niet laten verdwijnen. "VOOR ALLEN" is een belangrijk instrument voor socialistische informatie en van berichtgeving. "VOOR ALLEN" is de spiegel van het partijleven, van de vakbondswerking, van mutualistische informatie. We zullen ons best doen om "VOOR ALLEN" inhoudelijk nog te verbeteren. Naast zijn informatieve opdracht moet "VOOR ALLEN" ook de plaats worden van socialistische bezinning. We laten "VOOR ALLEN" niet vallen. Alle socialistische militanten in het arrondissement Aalst zijn samen collectief verantwoordelijk voor het voortbestaan van "VOOR AL LEN". Allen aan het werk en leve "VOOR ALLEN". Herman Van Herzeele Voorzitter A.B.V.V.

Voor Allen | 1988 | | pagina 1