Lede: S.P. maakt begrotingsanalyse op voor 1992 Turkije: land met een rijk verleden De beste leerli ig-kok te Aalst Leeds College legt raadsleden zware beperkingen op met betrekking tot het inzagerecht «Voor Allen» - 21 februari 1992-13 Dagblad «Het Volk» ontslaat lokale medewerker te Lede De lokale medewerker van dagblad «Het Volkis ontslagen. Dit bericht kregen wij te horen op de feestzitting en receptie van de plaatselijke CVP ter gelegenheid van de aanstelling van Willy Ruyssinck als Burgemeester. Waar ons trouwens de nieuwe reporter reeds werd voorgesteld. Een bericht dat velen onder ons met verbazing sloeg, en waar ook wij toch het fijne dienden van te weten. Zo kwamen wij diezelfde avond nog te weten dat dhr. Andre Roelandt in feite niet ontslagen was, maar voor onbepaalde duur op onactief was geplaatst voorwat betreft de opvolging van de politieke situatie in Lede. Betrokkene staat trouwens bekend vooreen strikte objectivi teit met betrekking tot de politieke dossiers onze gemeente rijk. Wat bleek nu, dat het juist die objectiviteit is die hem bij vele CVP politici de das heeft omgedaan. Vanuit de CVP Lede werd er reeds geruime tijd bij «Het Volk» op aangedrongen om Andre Roelandt het zwijgen op te leggen. Volgens de CVP was betrokken reporter te opposiet en volgde hij veel te veel de gedachtengang van o.a. de socialistische oppositie. Andre Roelandt, die trouwens reeds maanden het slachtoffer was van een komplete informatiestop vanuit de meerderheid, nam de beslissing van de redactie niet en stapte dan ook uit vrije wil op. Diezelfde avond nog vernamen wij ook, dat binnen onafzien bare tijd ook reporter Preddy Beirens van «Het Laatste Nieuws» zou kunnen kiezen tussen, en ik citeer: «Schrijven wat de meerderheid dicteert, of opstappen»! Deze uitspraak liet PW-er OCMW voorzitter Benoni Vondersteen zich ont vallen. En dit alles terwijl wij eerder op de avond getuige waren van de toespraak van Burgemeester Ruyssinck, waar hij het in zijn toespraak had over de «politieke verdraagzaamheid en samenhorigheid»: begrijpe wie kan. Men moet in de meerderheid toch zwaar in de miserie zitten, dat men de oppositie zelfs al moet de mond gaan snoeren, door aan broodroof te doen. Natuurvrienden Aalst stellen voor De socialistische fractie bracht tijdens het begrotings debat in de gemeenteraadszit ting van 30 januari 1992 een uitgebreide analyse van de be groting 1992 en waar het met de Leedse financiën zoal naar toe gaat. Deze analyse ge stoeld op alle financiële gege vens die over de gemeente be schikbaar zijn, bracht heel wat wreveligheid teweeg bij de meerderheidspartijen CVP en LD. De meerderheid zag liever dat heel wat zaken het daglicht niet zagen. Zo berekende de SP fractie dat de totale belastingsdruk sedert het aantreden van deze coalitie in 1989, tot op heden steeg met 25,2%. Zo gaat men voor 1992 liefst 147.199.800 fr. aan belastin gen innen tegenover 117.569.463 fr. in 1990. Niet alleen de belastingsdruk Tijdens haar zitting van 13 ja nuari 1992, heeft het College van Burgemeester en Sche pen van Lede een reglement gestemd dat de modaliteiten regelt voor het inzagerecht van de raadsleden. Terwijl iedereen de mond vol heeft van openheid en degelij ke voorlichting, gaat het hier om een reglement dat in feite de beknotting inhoud van het inzagerecht. Zo dienen raadsleden om in stijgt zienderogen ook de ge meenteschuld groeit van jaar tot jaar. De schuldenlast die op 1 januari 1989 nog 239 mil joen bedroeg, is sederdien op gelopen tot zo maar even 335,5 miljoen fr. Met andere woorden zo maar eventjes liefst bijna 100 mil joen meer schuldenlast op minder dan drie jaar tijd, of liefst een stijging van 40% van de gemeenteschuld. De jaarlijkse schuldenlast is bij deze gestegen naar 50,8 miljoen fr. tegenover 35,4 mil joen fr. in 1989. Ludiek bekeken kan men zo stellen dat op het hoofd van elke Ledenaar de gemeente een schuld heeft van om en bij de 20.000 fr. Wanneer men de cijfergege vens bekijkt voor de komende jaren, ziet men duidelijk dat hierin hoegenaamd geen ver- zagerecht te verkrijgen in dos siers zich schriftelijk te wen den tot het College, pas drie dagen later kunnen zij dan de gevraagde dossiers ter inzage krijgen. Zo kan men de dos siers ook slechts maar gaan raadplegen elke werkdag van 9 u. tot 12 u. (Wat uiteraard in tegenstelling is met de vige rende wetgeving terzake). Zo richtte het College ook een schrijven met in bijlage het betrokken reglement aan betering merkbaar is. Tegen 1995 ziet men dat volgens de meerjarenplanning de schul denlast van onze gemeente de 358 miljoen gaat overschrij den. De socialistische fractie pakte ook uit met een studie om trent de belastingsdruk in alle gemeenten van België. Een studie gemaakt door het tijdschrift «De Belegger» i.s.m. «De Financieel Econo mische Tijd». Uit deze lijvige studie blijkt dat Lede het op fiskaal gebied uiterst slecht doet. Zo zijn wij na de doorgevoer de belastingsverhogingen en schuldenlast afgedaald tot op een 568ste plaat op 585 ge meenten., Daar waar wij vier jaar gele den met de SP in de meerder heid nog behoorden bij de top 30 van alle gemeenten. Angstvallig kan men stellen dat de huidige meerheid een beleid voert dat Lede naar de financiële afgrond aan het lei den is. Edwin BRANTEGEM ieder personeelslid, met het verbod ook maar één raadslid te woord te staan bij diens vra gen en probleemstellingen. Daar waar men bvb. in St-Ni- klaas een reglementering is aan het uitwerken om het per soneel spreekrecht te geven, zet men in Lede de klok jaren achteruit door het personeel strikte zwijgplicht op te leg gen. Daar waar CVP en Ld de mond steeds vol hebben over verdraagzaamheid De socialistische fractie heeft dan ook in samenspraak met alle andere oppositieraadsle den beslist tegen dit regle ment bezwaar in te dienen bij de Oost-Vlaamse Provincie gouverneur. Edwin BRANTEGEM Socialistische Vrouwenbond Erentbodegem Gelieve te noteren dat onze koffietafels voortaan zullen doorgaan in de refter van de gemeentelijke jongensschool in de Gaston de Scheppers traat te Erembodegem. Het is niet langer verant woord om gebruik te maken van het verkrotte zaaltje van Café FORUM en dit om hy giënische en veiligheidsrede nen. Wij moeten er de aandacht op vestigen dat deze verhuis geen aanleiding mag geven tot het misbruiken van de naam van onze organisatie: er is maar één socialistische vrouwen bond en deze zal op 29 maart 1992, alsmede op 24 mei, 20 september en 20 december 1992 haar aktiviteiten laten doorgaan in de Erembode- gemse gemeenteschool; uite raard zullen wij U nog herin neren aan deze data. Alle vrouwen zijn welkom op onze aktiviteiten! Turkije, een uitgestrekt land, is anderhalve maal zo groot als Frankrijk. Het wordt be grensd door Bulgarije, Grie kenland, Syrië, Irak en de Sovjet-Unie. Tevens heeft het duizenden kilometers kust met de Zwar te- en Middellandse Zee. Het vroegere machtige Os- maanse Rijk, onder sultan Su- leyman, beheerste echter Per- zië, Egypte, Noord-Afrika en het hele Balkangebied. Na een nederlaag te Wenen be gon de afbrokkeling van dit wereldrijk. Vijftien voor onze tijdreke ning was Klein-Azië het cen trum van het machtige rijk der Hittieten. Later werden de kusten van de Middellandse Zee gekoloniseerd door de Grieken en nadien door de Romeinen. Ieder beschaving heeft er zijn sporen nagelaten en weinig landen hebben zo'n verscheidenheid aan cultuur monumenten op hun grond gebied als Turkije. Behoudens de talrijke ar cheologische bezienswaardig heden is Turkije eveneens ge zegend met een uitzonderlijk natuurschoon. De Turkse badplaatsen aan de Middel landse Zee kunnen wedijve ren met deze van de Cote d'Azur, de Italiaanse Riviera of de Spaanse Costa's. Woes te bergketens en uitgestrekte meren sieren bontgekleurde landschappen en landstreken zoals Cappadocie vinden ner gens een vergelijk. Doch hetgeen de reiziger, die voor de eerste maal Turkije bezoekt, het meeste treft en verrast is de ongewone gast vrijheid en vriendelijkheid van de Turk tegenover de vreemdeling. Gesonoriseerde diamontage in overvloeiing. Kommentaar: Rosa Ceunen Realisatie: Jean Waegemans. Zaterdag 22 februari 1992 om 20 u. Refter Stadsschool, Binnens traat Aalst. Dit en nog veel meer te zien op deze uitzonderlijke avond! De inkom bedraagt 50 fr. en daarmee is een weekend voor twee personen te winnen in een Vlaams Natuurvrienden huis - Alles inbegrepen. Na ht succes van de vorige editie richt de Hotelafdeling van K.T.A. 2 te Aalst, in sa menwerking met de Vrien denkring K.T.A. 2-MS 3, een nieuwe wedstrijd in van «De beste leerling-kok van de ho telscholen van België voor de bereiding van gastonomische streekgerechten». Dit jaar krijgen de deelne mers de moeilijke culinaire opgave ZEEDUIVEL DU- VEL-bier ROOM te verzoe nen. Bij de finale zullen deze ingre diënten ter beschikking van de kandidaten gesteld wor den. Deelnemen is belangrijker dan winnen luidt de olympi sche slagzin. Ook voor deze wedstrijd geldt zulks. Alle deelnemers zullen huiswaarts keren met waardevolle prij zen. Deze prijzen danken de inrichters aan de talrijke sponsors die op eenvoudig verzoek van de initiatiefne mers deze ter beschikking stelden. Bovendien is er een wisselbeker, die zich momen teel in de Hotelschool van WEMMEL bevindt, aan deze wedstrijd verbonden. Welke school, er zijn er een 40-tal aangeschreven, haalt die daar weg?! Zonder aan de verdienste van enig sponsor tekort te willen komen, dienen wij één extra in de bloemen te zetten. Zon der hun voorstel was deze wedstrijd er nooit gekomen. Het betreft de brouwerij MOORTGAT en haar PR.- persoon, de heer Vic Bruy- landt. De wedstrijd vindt plaats in de hotelschool te Aalst op zaterdag 25 april 1992 om 10.00 uur Inschrijven kan tot 1 maart 1992 bij de h. P. Van den Wijngaerde, Directeur K.T.A. 2. Ledebaan 101 te 9300 AALST (tel. 053/77.20.70 of 78.10.84). Op dit adres kan U terecht voor het reglement en voor de inschrijvingsformulieren.

Voor Allen | 1992 | | pagina 13