REGIONAAL Gercmrdsbergen heeft nieuw administratief centrum Op zaterdag 18 december 1999 werd te Geraardsbergen een nieuw dienstencentrum officieel in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid hield burgemeester Freddy De Chou de gelegen heidstoespraak die wie hieronder volledig afdrukken. Onze stad viert feest. En te recht. Een nieuw dienstencentrum: modern, ruim, mooi en func tioneel is een feit. Ongetwijfeld een nieuwe troef voor het stadsbestuur en voor zijn dienstverlening aan de be volking. Het meest echter zijn mij op gevallen, de stralende gezich ten, de blije mensen. Zowel van de mandatarissen, de ere- mandatarissen als van het per soneel en... van de bezoekers deze week!!! En dat doet mij deugd. Want mensen zijn belangrijk. Dienstverlening Het is de taak van een open baar bestuur om op de eerste plaats ervoor te zorgen dat de dienstverlening aan de bevol king in optimale omstandig heden gebeurt. En één van de belangrijkste voorwaarden hiervoor is ongetwijfeld dat het personeel beschikt over een aangepaste en aangename omgeving om kwalitatief werk te verrichten. Geraardsbergen had en heeft een uiterst fraai historisch stadhuis. Op het oudste sche penzegel van 1270 staat het reeds afgebeeld als een go tisch gebouw met de typische vier hoektorentjes. Ook de structuur van het gebouw ver raadt een middeleeuws sche penhuis: de structureel grote zalen met eertijds op het ge lijkvloers de lakenhalle, de dikke muren en de dakcon structie. Het monument straalt nog steeds zijn glorie van weleer uit, iets wat overigens fel ge apprecieerd wordt door de tal rijke vreemde bezoekers aan onze stad. Nochtans voldeed de accomodatie absoluut niet meer aan de normen van een modern administratief cen trum. De toegankelijkheid tot het gebouw voor oudere men sen en mindervaliden en de onderlinge bereikbaarheid van de diensten waren uiterst moeilijk en haast onverbeter baar, de huisvesting van de diensten was ontoereikend en meestal ondermaats, er stel den zich problemen inzake brandevacuatie, enz. Deze vaststellingen lagen op 7 mei 1996 aan de basis van de unaniem genomen principiële beslissing van de gemeente raad om over te gaan tot het bouwen van een administra tief centrum, hier op dit cen traal gelegen en goed omslo ten terrein tussen de Wever ijstraat, de Denderstraat, de St.-Annastraat en de Zakkaai. De eerste steenlegging volgde op 31 oktober 1998. Deze omgeving heeft haar geschiedenis Het oudste document dat mij inzake deze site bekend is, is een fraai gekleurde platte grond van 'den saeck' uit 1618. Het plan werd getekend door landmeter Philips De Dijn in opdracht van de toen malige eigenaar Charles Van den Eeckhaute, heer van Grimbergen, Pumbeke... Het toont de gebouwen aan de Denderstraat met erachter de siertuin, de boomgaard en de weiden aan de Zak tot tegen de stadsvesten. Waarschijnlijk zijn deze goe deren in het bezit gebleven van een adellijke familie en zijn aldus mogelijk als natio naal domein verkocht tijdens de Franse periode. Volgens de oudste gegevens van het ka daster (1834-1844) waren de gebouwen aan de Dender straat en de aanpalende gron den aan het Zakstraatje de ei gendom van Eugène Germa- nes, de burgemeester van Grimminge. Rond 1865 werd door de firma D'Herde-Fla- mant op deze gronden een we verij opgericht. In 1878 wer den de weverij en de gebou wen eigendom van de firma 'A.A. Flamant Cie'. Adrien Flamant was burgemeester van Geraardsbergen van 1900 tot 1921. Na zijn overlijden in 1923 werd de eigendom toe bedeeld aan zijn zonen Hypo- liet en Jules die samen de fir ma 'Anciens Etablissements A. Flamant, H. en J. Flamant' bestuurden tot bij de scheiding in 1948. 'Jules Flamant en Zoon' zette daarna de weverij, wasserij en ververij verder tot 1966. In 1975 werd de familie Flamant wettelijk onteigend door de stad Geraardsbergen, die in 1985 alle fabriekshallen en magazijnen liet slopen. Structuur Het is een belangrijke taak van een inleider bij de inhuldi ging van een gebouw, de aan wezigen wegwijs te maken. Hoe ziet het gebouw eruit? Het telt vier verdiepingen. Het is dus ruimer dan u ziet aan de voorzijde. De verdieping min één is door het niveauverschil met de straat aan de achterzijde bo vengronds. In deze verdieping zijn de technische ruimten, een deel van het archief, het economaat, twee vergaderza len en de refter ondergebracht. De gelijkvloerse verdieping bestaat uit de inkomhal met de burelen van de diensten bur gerzaken en sociaal impuls fonds, de financiële dienst met de stadsontvanger en het stempellokaal. Het niveau één is het werkter rein van de technische dien sten, het departement openba re werken en stedenbouw, de milieu- en personeelsdienst. Hier zijn ook functionele ar chiefruimten voorzien. Op de tweede verdieping vindt u het departement alge mene zaken met de burelen van de stadssecretaris, het diensthoofd en de jeugddienst alsook de schepenzaal met twee aansluitende vergaderza len en het kabinet van de bur gemeester. Op de verschillende verdie pingen beschikken de schepe nen over een bureau verbon den aan hun diensten. Achteraan het gebouw en ter hoogte van de brandweerka zerne zijn in een groen kader meer dan honderd parkeer plaatsen gecreëerd. Zij bieden parkeermogelijkheden aan de bezoekers en personeelsleden van het administratief cen trum, de politie, de brandweer en het schutterslokaal. Welke functie behoudt het stadhuis op de Markt? Het blijft ongetwijfeld het hart van de stad. Alle ontvangsten en plechtig heden, de huwelijken, de ge meenteraadszittingen en com missies blijven er plaatsvin den. Ook een aantal diensten: toerisme, het plaatselijk loket tewerkstelling (PWA en VD- AB), de preventieambtenaar en het Mannekenpismuseum hebben er een onderkomen. Verder denken we er een aan tal fractielokalen ter beschik king te stellen. Dankwoord Bij een inhuldiging horen ook woorden van dank. Vele woor den van dank zelfs. Op de eerste plaats aan het adres van de vorige stadsbe sturen die het 'complex Fla mant' hebben aangekocht en beheerd. Hierdoor beschikte de stad over deze centraal ge legen eigendom. Ik mag u in dit verband nog aankondigen dat volgende week de akte wordt verleden voor de aan koop van het aanpalende 'complex Waterinckx' waar door deze site een nog hogere waarde zal krijgen. Bijzondere dank aan de huidi ge collega's van burgemeester en schepenen en de gemeente raad. Hun toestemming, hun positieve ingesteldheid en hun vele waardevolle suggesties maakten deze fraaie realisatie mogelijk. Ook hartelijk dank aan de ste delijke administratie, de tech nische dienst en de brandweer voor de correcte opvolging en begeleiding van het bouwpro ject. Een fantastische samen werking tussen enerzijds de administratie en anderzijds de ploegen gebouwen, wegenis en onderhoud maakten de ver huis, de inrichting, het onder houd en de heraanleg van het voetpad in een minimum van tijd mogelijk zodat de hinder voor de bevolking eerder mi niem was. Gelukwensen verdienen ten- volle het architektenbureau Abetec, de hoofdaannemer Cordeel, de talrijke onderaan nemers en de nutsmaatschap- pijen voor hun vlotte samen werking, ook met het bestuur, hun correcte uitvoering en hun juiste timing. Felicitaties eveneens aan het adres van de Geraardsbergse Burgemeester Freddy De Chou tijdens zijn openings toespraak. kunstenaars en de leerlingen van de stadelijke muziekaca demie die door hun spontane en gewaardeerde medewer king deze inhuldiging niet en kel een feesteliljk maar ook een cultureel tintje geven. Renovatie en nieuwbouw Het einde van de twintigste eeuw zal in de annalen van de stad Geraardsbergen mogelijk worden vermeld als een voor spoedige periode. Hierbij zal o.a. kunnen worden verwezen naar de renovatie en de nieuw bouw van een aantal gebou wen. In 1998 feestten de stad om de vernieuwde lokalen van de muziekacademie en van de politie en om de bouw van een nieuwe brandweerkazerne. In 1999 werden de renovatie werken aan de sporthal in Grimminge beëindigd en werd een nieuw administratief centrum in gebruik genomen. In 2000 zullen waarschijnlijk de gevels van het historische abtenhuis worden gereno veerd en wordt een nieuw jeugdcentrum gebouwd. AI deze werken zullen historici kunnen motiveren als zijnde een uiting van de wil van het voltallige stadsbestuur en het college van burgemeester en schepenen tot realisatie van een degelijke huisvesting en uitrusting van de stadsdien sten en van de wil voor een kwalitatieve verbetering van de dientsverlening aan de Ge raardsbergse bevolking.

Voor Allen | 2000 | | pagina 7