Drempelvrees bij rolstoelgebruikers: we maken er werk van in Aalst Ledenfeest SP-Aalst- Centrum opnieuw een groot su«es Betere toegankelijkheid voor minder-validen te Haaltert 10 4 februari 2000 - "Voor Allen" Op 19 januari 2000 werd door Schepen Patrick De Smedt een knelpuntenwandeling door het centrum van de stad georganiseerd in samenwer king met de vzw Komaan en de werkgroep Vlaamse Unie voor visueel gehandicapten van de Denderstreek. Alle personeelsleden die be trokken zijn bij het ontwerpen en uitvoeren van voetpad- en wegenaanleg namen hier aan deel. Bedoeling is om bij het personeel dat dagelijks met de concrete voorbereiding of uit voering belast is een mentali teitsverandering tot stand te brengen. Niet enkel moeilijk te overbruggen niveauver schillen werden vastgesteld ook werd de aandacht geves tigd op de plaatsing van straat- meubilair en wegsignalisatie. Het belang van een vrije door gangsruimte voor rolstoelge bruikers werd benadrukt even als de hinder die slechtzienden op hun weg hierbij kunnen on dervinden. Deze sensibilisering van alle betrokkenen zal er in de toe komst zeker toe leiden dat het stadscentrum voor andersva liden beter beleefbaar wordt. Bij de heraanleg van de omge ving St. Martinuskerk zullen nu ook voor het eerst blinden- geleide (verende) tegels ge bruikt worden. We moeten echter realistisch blijven en geen, niet direct te verwezenlijken, verwachtin gen creëren bij de bevolking. Met 400 km wegenis (voor de voetpaden dus x2) wordt dit een werk van lange adem en zullen er keuzes moeten ge maakt worden. Voor wat de toegankelijkheid van openbare stadsgebouwen betreft heeft de dienst Open bare Werken in 1995 een in ventaris een checklist opge maakt met betrekking tot de toegankelijkheid voor minder- validen. De toetsing gebeurde op basis van het KB van 1975. Niette genstaande het KB de aanpas singen enkel oplegt bij nieuw bouw en belangrijke verbou wingen trachten wij systema tisch alle openbare stadsge bouwen toegankelijk te maken voor rolstoelgebruikers. Alle stadsgebouwen, opgetrokken of gesaneerd na 1985, zijn toegankelijk voor rolstoelpa tiënten, het merendeel is voor zien van een aangepast sani tair. Onder meer: het cultureel cen trum De Werf, de bibliotheek, het stedelijk archief, alle sporthallen, het politiehuis, het Kattheater, de carnaval- werkhallen, de stedelijke aca demie, het zwembad, diverse dienstcentra in de deelge meenten, kinderopvang Oude Vismijn, polyvalent gebouw Hoveniers en onthaalcomplex Keizersplein. Recent werden volgende ge bouwen aangepast: sportcen trum Osbroek, sanitair stads park, de dienstgebouwen op de begraafplaatsen, de toe gang tot de cafetaria sportcen trum Ten Rozen, de kleuter school en bibliotheek te Erem- bodegem en de achterkoer van het stadhuis. Volgende gebou wen in uitvoering of in ont werpfase zijn volledig aange past aan de wetgeving: ge meentehuis Moorsel, nieuw bouw rechtervleugel stadhuis (waarbij tevens de feestzaal en het onthaal via een lift toegan kelijk wordt voor rolstoelge bruikers), het volledige muse um Oud Hospitaal, biblio- theekfiliaal kasteel Ter Lin den, kinderkribbe Oogappel en de linkervleugel van het stadhuis. Op het stadhuis zijn praktisch alle baliefuncties (bevolking, woonwinkel, bouwaanvragen, inlichtingenbureel, ontvange- rij, volksgezondheid, sociale dienst) op het gelijkvloers ge situeerd zodat zij voor rol stoelgebruikers toegankelijk zijn. Enkele de als monument be schermde stadsgebouwen zo als het belfort zijn moeilijk aan te passen. De bereikbaar heid van de belfortcrypte (een niveauverschil van 4,70 m) valt niet op eenvoudig, esthe tisch verantwoorde, wijze op te lossen. Voor wat de toegan kelijkheid van de ridderzaal op het gelijkvloers betreft wordt momenteel de moge lijkheid tot plaatsing van een (mobiele) stalen ramp onder zocht. Een gunstig advies van het Vlaams Gewest, dienst Monumenten en Landschap pen dient hiervoor verkregen te worden. Volledigheidshalve dient te worden vermeld dat bij de re alisatie van nieuwe sociale stadswoningen er steeds een aantal woningen geheel aan gepast en uitgerust worden voor bewoning door rolstoel gebruikers. Uit voorgaande blijkt duide lijk dat de dienst Openbare Werken reeds geruime tijd in spanningen doet om de open bare gebouwen in stadsbezit toegankelijk te maken voor rolstoelgebruikers. Probleem blijft echter de privé-gebouwen met openbaar karakter (post, banken, sta tion). Het stadsbestuur zal hier ini tiatief nemen om de betrokken instanties schriftelijk aan te manen om ook voor de be staande niet aangepaste ge bouwen stappen te willen on dernemen. Reeds vanaf 18 uur begonnen stilaan de leden de grote zaal van het Volkshuis te laten vol lopen. Toen om 20.15 uur het feest officieel werd ingezet op de tonen van de 'Internationa le' waren meer dan 300 leden aanwezig. Met zijn kritische maar zo waarheidsgetrouwe toespraak wist de voorzitter de volle aandacht van de aanwezigen naar zich toe te trekken. Secretaris Johan Van Biesen gaf een korte maar overzichte lijke uiteenzetting over de werking van het afgelopen werkingsjaar. Daarna was het tijd om even te verpozen. De Prins der Prinsen van het car- navalgebeuren 'Enrico' zorg de voor de nodige feeststem ming met enkele Aalsterse carnavalnummertjes. Tussendoor werd hulde ge bracht aan de mensen van de s tuurgroep voor het geleverde werk in het afgelopen wer kingsjaar. Vervolgens was het aanzitten aan het feestelijk buffet ver zorgd door de leerlingen van het K.T.A. o.l.v. de heer Ver- cauteren. Ook een optreden van de dansgroep 'Dans je fit' mocht niet ontbreken en ook de Rode Valken o.l.v. Timmy De Wolf zorgden voor enige jeugdani- matie. Het was wel nog even wennen maar naar de toe komst toe opent het wellicht wel nuttige perspectieven. Voor de gelegenheidstoe spraak zorgde Herman De Loor. In zijn vertrouwde stijl bracht hij in een verstaanbare taal verslag uit over de Parle mentsverkiezingen van 13 ju ni 1999 om daarna een warme oproep te richten tot de aan wezige militanten om zich volledig in te zetten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen van oktober 2000. Het feest duurde voort tot in de late uurtjes na middernacht op de tonen van de DJ en met een optreden van kandidaat Prins Carnaval Arijs. Een woordje van dank aan de DJ, Miel en Georgette en hun personeel voor de vlotte be diening en tot volgend jaar voor een nieuwe afspraak. De volgende activiteit van SP- Centrum Aalst gaat door op 26 februari 2000 voor het jaar lijks eetfestijn. Willy Sonck SP-Aalst Centrum Zaterdag 26 februari 2000 van 11.30 tot 14.30 uur en van 17 tot 21.30 uur SP-EETFESTIJN Menu: - Soep - Balletjes in tomatensaus of goulash dessert Kaarten: 350 fr. voor volwassenen 200 fr. voor kinderen Doorlopend: tentoonstelling met werken van de laatste jaars uit de Kunstacademie van Aalst. Zaal: Louis Paul Boonschool, Leuvestr. 37 - Erembodegem Eindelijk komt er reactie van het VLD-CVP College op het SP-standpunt voor een betere toegankelijkheid voor minder- validen in Haaltert. Als gevolg op het uitblijven van enige reactie van het VLD-CVP College op onze tussenkomst (zie 'Voor Allen' van 24 december 11. heeft de SP het nodig geacht de beide meerderheidspartijen aan ons schrijven te herinneren. 'Wij stellen vast dat onze brief m.b.t. het inrichten van par keerplaatsen voor minder mo biele personen onbeantwoord blijft. Mag de SP-HAAL- TERT daaruit besluiten dat de openbaarheid van bestuur slechts een holle slogan is, of meer; onze suggestie geen in teresse wekt bij het gemeente bestuur. Krachtens de bepalingen van het K.B. van 7 mei 1977 geno men in uitvoering van de wet van 17 juli 1975 gelden voor de parkeerruimte volgende re gels: ten minste één op 25 par keerplaatsen zijn bestemd voor voertuigen door gehandi capten gebruikt: die parkeer plaatsen zijn minstens drie meter breed en bevinden zich bij voorkeur op de hoeken. Bovendien zegt dezelfde wet dat de gebouwen die aan de normen worden kenbaar ge maakt door een blauwe plaat met silhouet van een rolstoel gebruiker. Per 27 december 11. kregen wij na, telefonisch aandringen, volgend antwoord: 'Als antwoord op uw schrijven hebben wij de eer u mede te delen dat op volgende plaat sen parkeerruimten voorzien zijn voor minder-validen: Bruulstraat aan de hoek met de Pluimstraat, Bruulstraat op de parking van de dekenij, Sint-Goriksplein, links en rechts van de ingang van de kerk, op de parking van het kruispunt Huytstraat/Jerusa- lemstraat, parking aan het sta tion Haaltert, (3 plaatsen), Ad ministratief Centrum (2 plaat sen) (2 plaatsen), Pluim straat ter hoogte van de ingang van de school (2 plaatsen). Daarmee was, volgens, het College VLD-CVP de kous af. Maar... waar de voorbehouden plaats aan de gemeentelijke bibliotheek, waar aan het postkantoor, waar op de Mid- delkouter, waar op de parkeer plaats tijdens de marktdag e.a. Onze eerste tussenkomst heeft eindelijk de trein der traagheid in beweging gezet. Hopelijk zal de volgende tussenkomst van de SP-GROOT HAAL TERT aan de T.G.V. TOELA TEN VLUGGER TE RE AGEREN. Van Impe Maria

Voor Allen | 2000 | | pagina 10