De Nieuwjaarsbood van SP-Voorzitter Patrick Janssens 4 4 februari 2000 - "Voor Allen" Bij mijn verkiezing tot voor zitter heb ik gezegd dat we moeten ophouden met voort durend achteruit te kijken, dat we terug de partij van de toe komst moeten worden, een partij die vooruit kijkt. Wel de 20ste eeuw ligt nu achter ons, de millenniumoverzichten zijn acher de rug. Laat ons nu inderdaad vooruit kijken naar een nieuwe eeuw die we met zelfvertrouwen moeten tege moet gaan. Of we dat kunnen, of we een toekomst hebben, zal vooral van onszelf afhan gen. Eind augustus is mijn naam voor de eerste keer gevallen als kandidaat-voorzitter eh-op^ 16 oktober ben ik ook effec tief door de leden verkozen. Wat me vooral is opgevallen in die vier maanden (een goe de maand als kandidaat en on dertussen drie maanden als voorzitter) is dat iedereen eerst vreesde dat ik alleen maar reclame zou maken en dat men me nu verwijt dat ik er niet genoeg maak. En als ik er dan maak, is het nog voor een schepen van de concur rentie. Politiek is een vak dat wordt beheerst door het voort durend reclame maken voor zichzelf. Misschien is precies dat de reden waarom politiek ook zo weinig geloofwaardig is bij de bevolking. Waar staan we vandaag na die drie maanden voorzitter schap? Ik wil graag met u een stand van zaken opmaken aan de hand van mijn intentiever klaring, op basis waarvan ik werd verkozen tot voorzitter. U zal zich herinneren dat die intentieverklaring vier grote onderdelen bevatte: ten eerste, de vernieuwing van onze inhoud, van ons pro gramma; ten tweede, de vernieuwing van de partij als organisatie; ten derde: het creëren van ge lijke kansen voor alle leden van de partij; ten vierde: de verhouding par tij-regering. De vernieuwing van ons programma In mijn intentieverklaring heb ik gesteld dat het socialisme moet staan voor een samenle ving, waarin iedereen echt ge lijke kansen krijgt om zich zelf waar te maken. Aange zien die samenleving nooit af is, zal er nood blijven aan een sterke sociaal-democratische partij, voor zover die partij een programma ontwikkelt dat een oplossing biedt voor de problemen van morgen en zich niet beperkt tot het be houd van het bestaande. Zoals reeds aangekondigd, zullen we in de lente van dit jaar een creatief congres houden rond die thema's van de toekomst: - de kennismaatschappij: kloof tussen geschoold en on geschoold, - de verhouding werk en le ven: geen 4 maar 8 uur sla pen, - gezondheid voor iedereen. Tegelijkertijd betekent de in houdelijke vernieuwing van de partij een herontdekken van de aandacht voor de the ma's internationale solidari teit en vrede. Historisch was dit één van onze sterktes, het moet dat ook in de toekomst terug worden. Als partij hebben we een dui delijk standpunt ingenomen tegen de vervanging van de F- 16's, dat is iedereen opgeval len. Maar mij valt vooral op, het aantal keer dat ons wordt gevraagd of we het wel me nen. Hoe ver is het gekomen met onze partij als men maar niet wil geloven dat we een leger verkiezen dat gespecia liseerd is in humanitaire ope raties en vredesmissies in plaats van op termijn meer dan 100 miljard uit te geven aan gevechtsvliegtuigen? Laat me hierover klaar en duidelijk zijn: de nota van Defensieminister Flahaut komt tegemoet aan de afspraak binnen de regering: geen budgetverhoging boven de indexering. Dus moeten we duidelijke keuzes maken en wij maken die: de SP stapt niet mee in het ontwikkelingsprogramma van de Joint Strike Fighter (JSF), deze vlieger gaat niet op. De vernieuwing van de partij als organisatie Hierover heb ik bij mijn aan treden gezegd dat het om een proces gaat dat geleidelijk, met overleg en menselijkheid maar zeer vastberaden zal moeten worden doorgevoerd. We kiezen hier voor een pro ces waarbij zoveel mogelijk leden betrokken zijn eerder dan voor een dictaat uit Brus sel. Tot op vandaag ben ik op meer dan 50 plaatsen gaan praten met leden, militanten f nevenorganisaties over de vernieuwing van de partij. De verkenningsfase is achter de rug, het is nu tijd om dit pro ces meer te systematiseren. Vanaf maart tot en met juni komt er een ronde van de af delingen die ik samen met na tionaal secretaris Hedwig Van Roost en de federale secreta rissen zal maken. Deze bezoe ken zullen de vorm aannemen van werkvergaderingen waar in we samen discussiëren over de toekomst van de partij en haar organisatie. Het zal niet de voorzitter zijn die komt zeggen wat er moet gebeuren. We zullen samen praten en overleggen en vooral de afde lingen zullen zich moeten voorbereiden. Zeg niet dat jullie niet verwittigd waren. Op 16 oktober heb ik gezegd dat niet ik, maar jullie de par tij zouden vernieuwen. An ders kan het niet werken. Het creëren van gelijke kansen voor iedereen binnen de SP In mijn intentieverklaring heb ik ook gezegd dat een partij die staat voor gelijke kansen, die in de eerste plaats ook in eigen rangen moet realiseren. Als partij hebben we hier nog een hele weg af te leggen. Dat is de reden waarom we in de cember het GElijke Kansen TEam -ondertussen afgekort tot GEKTE- o.l.v. Anne Van Asbroeck hebben opgericht. Dit team moet zowel op lange als op korte termijn initiatie ven nemen voor een echt ge lijke kansenbeleid in de partij. De eerste stap die we geno men hebben zijn - in overleg met het partijbureau en de fe derale secretarissen - een aan tal initiatieven voor de vol gende gemeente- en provin cieraadsverkiezingen. Zoals u weet, hebben we de rits aanbevolen voor alle lijs ten met de mogelijkheid om alternatieven te ontwikkelen. Vandaag zijn we ook klaar om een aantal doelstellingen naar voor te brengen die we willen realiseren op 8 oktober. We willen 100 vrouwen ex tra in gemeente-, OCMW en provincieraden krijgen (vandaag hebben we er onge veer 320 op 1400). Is dit genoeg? Neen, maar het is wel een eerste haalbare stap. We willen dat 10% van onze verkozenen in gemeente- en provincieraden nieuw ver kozenen zijn. Dit is dus geen tabula rasa, maar wel een engagement om voldoende nieuw en jong bloed een kans te geven. Tenslotte willen we dat elke federatie minstens één al lochtoon meer verkozen krijgt. Alweer een realistische doel stelling als we maar willen. De verhouding partij-regering Hierover heb ik bij mijn aan treden gezegd dat we er niet in zouden slagen de partij grondig te vernieuwen als de belangrijkste taak van de voorzitter er zou in bestaan propaganda te voeren voor de regering. Daar moet de rege ring sterk genoeg voor zijn. Wel is het zo dat ik als voor zitter af en toe een belangrijk signaal wil geven. Ik heb dat deze week gedaan. Laten we mekaar goed verstaan. Wij zijn van plan met deze rege ring de rit uit te doen. Ik sta achter deze paars-groene co alitie. Toch maak ik me zor gen. Ik maak me zorgen om dat deze regering te weinig als een team functioneert en sommige ministers teveel be kommerd zijn om het per soonlijk scoren. Politiek is een ploegsport. Ik beschouw het als een biezonder positie ve evolutie dat er in deze re gering meer plaats is dan ge woonlijk voor een open dis cussie, en dat is de verdienste van de premier. Maar ik beschouw het even zeer als een bedreiging voor deze regering dat er teveel nummertjes voor de tribune worden opgevoerd zonder voldoende overleg. Ik vraag dan ook met aandrang aan de premier om deze regering tot een hecht team te smeden. Ik doe deze oproep niet om de regering te verzwakken maar integendeel om ze te verster ken, laat dat duidelijk zijn. Beste vrienden, als politiek een ploegsport is, geldt dat natuurlijk niet alleen voor de regering maar ook voor de partij. Ik ben vandaag de nieuwe voorzitter van de SP. Maar ik wil niet de nieuwe voorzitter van de SP zijn, ik wil de voor zitter van een nieuwe SP wor den. Dat de eerste stappen in die richting zijn gezet, is duide lijk want ik begin tegenstan ders te krijgen. Stel je voor dat er geen weerstand kwam. Dat zou alleen betekenen dat we niks proberen te verande ren. En zoals jullie weten is iedereen voor verandering zo lang alles maar bij het oude blijft. Laat één ding duidelijk zijn: de vernieuwing van de partij is begonnen en we zul len er mee doorgaan. Alleen als we er samen aan werken zullen we er een succes van maken. Zoals ik op 16 ok tober heb gezegd: ik reken op de eerlijkheid van ie dereen en ik reken op de steun van iedereen. Als dat zeldza me deugden in de politiek zijn, is het alleen een reden te meer om ernaar te streven binnen deze partij.

Voor Allen | 2000 | | pagina 4