"Voor Allen" - 4 februari 2000 9 Het magische jaar 2000 is on dertussen reeds 3 weken oud. Bij de jaarovergang zijn de computers, video's en koffie zetapparaten niet in de war geraakt, de elektriciteit is niet uitgevallen, de atoomraketten werden niet afgevuurd en er kwam verder water uit de kraan en geld uit de muur. Ook op 1 januari kraaide de haan op zijn normale uur zoals op elke andere dag. En ook de boer ploegde verder. We ontwaken ondertussen uit de millenniumroes en komen stilaan maar zeker tot de werke lijkheid van elke dag. Die 'elke dag' werd voor de SP de laatste jaren steeds grijzer. Onze partij heeft immers een bijzonder moeilijke periode achter de mg: de Agusta-Dutroux affai res en de kippencrisis hebben de kiezers zeker niet gunstig gestemd en leidden tot een gro te verkiezingsnederlaag voor de klassieke partijen met als ge volg het verlies van meerdere SP-zetels in Vlaamse Raad. Kamer en Senaat inclusief onze Aalsterse volksvertegenwoor diger Gracienne Van Nieuwen- borgh. Feit is dat de socialisten in de vorige regering, tijdens een lan ge periode van grote (of mis schien te grote) schuldafbouw, de sociale zekerheid overeind hielden. Dit heeft niet opgewo gen tegen de eerder geciteerde omstandigheden. De nieuwe breuklijn 'solidariteit versus in dividualisme' speelde spijtig genoeg weinog of geen rol, of werd niet goed begrepen? Ka meraden wij zijn een klein par tijtje geworden met nog 15% van de stemmen. Wij moeten dus goed gaan beseffen waar we vandaag staan, ook al ma ken we zowel nationaal als plaatselijk deel uit van de be- stuursmeerderheid. Zowel intern-organisatorisch als extem-beleidsmatig moet deze ontnuchterende uitslag dringend tot verandering lei den, als we tegen de gemeente raadsverkiezingen op 8 oktober het tij willen doen keren. We moeten met andere woorden ons enerzijds in een 'open geest' beter gaan organiseren, om onze doelgroep ook beter te kunnen bereiken. Anderzijds moeten we beleidsmatig terug meer 'principieel socialist' zijn in plaats van behoudsgezind crisismanager. Een moeilijke opdracht voor onze partij die in de meerder heid hoe dan ook compromis sen moet maken. We moeten inderdaad loyaal blijven, maar niet onderdanig of slaafs. De partij moet los van regerings- of collegestandpunten ook een eigen profiel durven naar bui ten brengen zodat de bevolking ook weet wat we binnens kamers verdedigen. Misschien hebben we dat in het verleden te weinig gedaan, ook in Aalst. Ik ben ervan overtuigd dat we ons de komende maanden als socialist eerst terug moeten gaan profileren en dat we met meer kracht opnieuw duidelijk moeten maken waarvoor we staan. Het nieuw sociaal programma waarmee Frank Van den Brouc- ke van Oxford kwam, de zoge naamde 'actieve welvaarts staat' biedt een nieuw sociaal houvast voor de partij. De term wordt nu al te pas en te onpas gebruikt en misbruikt (ook door Verhofstadt) zonder dat diegenen waarvoor het in de eerste plaats bedoeld is en zon der dat onze potentiële kiezers reeds beseffen waar het eigen lijk over gaat. De actieve welvaartsstaat be staat uit 3 uitdagingen. 1. Streven naar een samenle ving waarin zoveel mogelijk mensen werk hebben, actief kunnen zijn, en een plaats hebben in de maatschappij. 2. Het organiseren van een ac tieve overheid die ervoor zorgt dat alle mensen gelijke kansen krijgen om te partici peren in de samenleving. 3. Een staat met welvaart voor iedereen, waarbij iedereen, ook zij die niet werken om dat ze ziek of gehandicapt zijn of tegenslag hebben, een goede sociale bescherming genieten. Vanuit onze onderafdeling Aalst-Centrum gaan wij hier- rond info, vorming en actie or ganiseren. Kortelings is er al vast hierover een gespreks- avond met onze minister van sociale zaken. Maar dit zal niet voldoende zijn. We zullen met onze visie ook daadwerkelijk de mensen en vooral de zwakkeren in de maatschappij moeten gaan overtuigen. Het initiatief van Johan Van Biesen om via de heropgestarte wijkclub H. Flips een wijkkrant te verspreiden lijkt mij hiertoe een uitstekend middel. Ik wil hier trouwens een oproep doen om ook de andere wijkclubs tot meer politieke actie aan te zet ten. Het partijbestuur moet zich ook beraden over het mogelijks opstarten van een aantal nieu we wijkclubs. In ons - met heel wat nieuwkomers - uitgebreide partijbestuur zitten voldoende gemotiveerde mensen om hier initiatief te nemen. Ook de ba siswerking van Roger D'- Hondt, SP Kontakt, die reeds 5 jaar actief is verdient navol ging. Waar wachten de andere mandatarissen op (mijzelf in cluis) om in dezelfde richting initiatieven te nemen. Tegelijkertijd moeten we onze standpunten ook bespreekbaar maken bij de zogenaamde geëngageerde progressieve niet SP-ers. Dit kan onder leiding van Leni Boom, in onze sinds kort opgestarte Raad voor Progressief Beleid, waar we veel van verwachten. Dit is het uitgesproken orgaan om de organisatorische en in houdelijke vernieuwing van de partij waar te maken. Inhoude lijke vernieuwing betekent niet alleen het zoeken naar nieuwe thema's, ook het herontdekken van vroegere socialistische the ma's, zoals onze recente hou ding tegen het vernieuwen van de F 16-gevechtsvliegtuigen hoort erbij. Internationale soli dariteit, vrede en ontwapening zijn altijd onze thema's ge weest. Onze nieuwe nationale voorzit ter Patrick Janssens, van wie we tot op heden te weinig hoor den, heeft in deze problematiek terecht een radicaal standpunt ingenomen. Dat hadden we sinds Van Miert niet meer ge hoord. Kameraden, zowel de ledenad ministratie als de verkiezings uitslag bewijzen met zekerheid 1 feit: ons aantal trouwe kiezers en ons aantal trouwe leden daalt. Zoals Steve Stevaert het zegt: 'Wij verliezen geen kie zers, onze kiezers sterven uit'. Ook het wegvallen van de so cialistische pers en het verbod om aan sociaal dienstbetoon te doen heeft hier zeker mee te maken, want waren we in het verleden niet een té clienteel gerichte partij geworden? De enige les die we hieruit kunnen trekken is een dringende nieu we manier van denken en wer ken. Wij moeten in ieder geval onze werking op alle niveau's durven open stellen en via nieuwe werkvormen, in een meer toegankelijke structuur, zoveel mogelijk nieuwe men sen betrekken rond ons zo mooie gedachtengoed. Tot op het niveau van het partijbestuur geeft Aalst-Centrum hier het voorbeeld. Geïnteresseerden en gemotiveerde mensen die zich willen engageren nemen wij nu zelfs zonder verkiezing op in het partijbestuur. Zo werd op een tweetal jaren het partijbe stuur voor een groot deel ver nieuwd en veijongd. Sommige van deze nieuwkomers zijn on dertussen echte steunpilaren geworden. Maar, en dit wil ik benadruk ken, in gans dit gebeuren moe ten we zowel op nationaal als op plaatselijk vlak tegelijkertijd ook respect hebben voor de ou dere en meer ervaren trouwe militanten, verantwoordelijken en mandatarissen. Juist deze combinatie tussen het respect voor het verleden en kansen voor de toekomst kan ons terug brengen op het niveau waar de SP hoort te staan en dat is rond de 25% van de kiezers. Dit is precies de moeilijke op dracht waarvoor Dirk De Pauw, onze partijvoorzitter van Groot- Aalst, vandaag staat bij de op maak van de SP-lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Ik ben er alvast bijzonder blij mee dat de algemene ledenver gadering het principe tot het openstellen van de lijst voor progressieven een gunstige be slissing heeft gegeven. Op deze wijze krijgt de voorzit ter, die statutair de enige ge machtigde is om een lijstvoor- stel uit te werken, de kans om een 10 a 15-tal mensen te zoe ken die actief zijn in basis wer kingen of sectoren die nauw aansluiten bij ons gedachten- goed: de Aalsterse KP, de der de- en vierde wereldbeweging, de vredesbeweging, de werklo- zenwerking, de mututaliteit, de vakbond, de migranten, de ho mo- en lesbienne groepen enz. Deze mensen staan een maat schappij voordie ook de onze is. Met hen kan in combinatie met onze eigen militanten en man datarissen (die overigens, onder leiding van fractievoorzitter Eddie Monsieur, elk op hun wijze zeer goed werk leverden) een sterk geprofileerde lijst ge maakt worden. Het maken van een vernieu wende lijst met respect voor de uittredende mandatarissen en kansen voor jongeren en vrou wen is zeker geen gemakkelij ke evenwichtsoefening. Het is mijn overtuiging dat in dit verband jongeren en vrou wen veel mogen eisen, maar ook niet té veel. Een sterke lijst en vooral ook een sterk programma moeten er voor zorgen dat we in de gege ven omstandigheden, en zonder lijsttrekker Mare Galle, min stens hetzelfde aantal stemmen zouden kunnen behalen. Ik herinner U even aan de cij fers van '94 we behaalden toen 13.129 SP-stemmen, goed voor 24,27% en 11 zetels. Slechts in dezelfde omstandig heden, slechts met een uitslag die minstens gelijk is aan onze vorige, kunnen we erin slagen om in dezelfde verhouding te rug deel uit te maken van de be- stuursmeerderheid. En voor die zekerheid, tot ver dere deelname aan het bestuur heeft, ik zou bijna gaan zeggen gewoontegetrouw, Edgard Hooghuys de basis gelegd. Het is nu aan ons om de kroon op het werk te zetten. Kameraden, wij moeten dus t.o.v. de laatste parlementaire verkiezingen 10% of ongeveer 5.000 stemmen terugwinnen, ik herhaal 5.000 stemmen te rugwinnen. Dus alle hens aan dek, iedereen die wil en kan meewerken moet nu meewerken. De partij zal zich bij de voorbe reiding van de verkiezingen voor het eerst laten begeleiden door een professioneel bureau, maar hoe dan ook, we zullen vooral onze militanten nodig hebben. Het sterke engagement van de militanten is altijd onze kracht geweest en moet dit in de huidige moeilijke omstan digheden nu nog meer zijn. Ka meraden, uw talrijke aanwezig heid hier vandaag bewijst dat we er samen moeten kunnen in slagen. Vanaf vandaag, er res ten ons nog slechts 9 maand, is het wenselijk dat iedereen, elk op zijn manier en daar war kan, een inspanning doet. Als we goed samenwerken kunnen en zullen we slagen. Ik wens ten slotte iedereen hier aanwezig het beste in het nieu we jaar, zowel op het familiale- het beroeps- of politieke vlak. Ik wens u allen vooral ook een strijdbaar 2000 dat moet leiden naar een goede verkiezingsuit slag, zodat wij de vruchten kunnen plukken van het goede beleid dat de SP voerde in Stad en OCMW. Ik hou eraan ieder een die op een of andere wijze heeft meegewerkt tijdens het afgelopen jaar te danken. Ik mag gerust stellen dat we een goede bestuursploeg hebben en dat we vooral een goede stuur groep 'programmatie' hebben. Patrick De Smedt

Voor Allen | 2000 | | pagina 9