REGIONAAL Wateroverlast te Aalst Watersnood te Hofstade 10 18 februari 2000 - "Voor Allen" Naar aanleiding van de overstromingen in december 1999, gaf schepen van Openbare Werken, Patrick De Smedt, vol gende uiteenzetting in de gemeenteraadszitting van 25 ja nuari 2000. 'De neerslag op 26 en 27 de cember 1999, nl. 64 mm/m2, is de hoogst genoteerde sinds 1833 en is dus heel uitzonder lijk. De overstromingen ontston den, ondanks een prima wer kend riool- en collectorstelsel, omdat de Dender en haar zij- beken de watervloed nauwe lijks kon verwerken. Het springtij zorgde ervoor dat de afvoer naar de Dender extra vertraagd werd. Het is spijtig te moeten vast stellen dat velen nog steeds denken dat de afwateringsin frastructuur dient om over stromingen te bekampen of er ger nog er zelfs de oorzaak van zou zijn. Het eigenlijke doel van het riool- en collec- tornet (in Aalst reeds voor 75% voltooid) is het afvalwa ter zo economisch mogelijk naar het zuiveringsstation te brengen. Regenwater dient hierin zo minimaal mogelijk te worden geloosd, het is zelfs ballast voor een goed werkend riool- of collectorstelsel. Wat er vandaag meer afvloeit dan pakweg 25 jaar geleden heeft niet als oorsprong de aange legde collectoren maar wel de toegenomen verharde opper vlakte: daken, koeren, wegen, parkings,... enz. (Ter illustra- Tijdens de recentste overstro mingen in de Denderstreek tij dens de nieuwjaarsperiode werd ook de Aalsterse deelge meente Hofstade niet ge spaard. De Molenbeek trad buiten haar oevers zodat grote delen van de wijken Torensveld en Doriksveld blank kwamen te staan. Het O.C.M.W. was paraat om hulp te bieden bij de water overlast. Zo werden in de jon- tie: een gewoon dak van 150 m2 levert op jaarbasis 110.000 liter water). Ondanks onze jarenlange in spanningen zijn er nog 3 cru ciale punten: nl. de Molen beek ter hoogte van de Lede- baan-Onegem en hiermee sa menhangend het Torensveld aan de Torensbeek te Hofstade en de verkaveling Denderval lei te Gijzegem. Het betreft hier waterlopen van eerste en tweede categorie waarvoor het Vlaams Gewest instaat voor het onderhoud en het beheer. Een aantal maatregelen kun nen dus enkel in samen spraak met de hogere over heid worden uitgevoerd. In 1999 werd de problematiek van de polder in Gijzegem nog met alle betrokken over heidsdiensten besproken. De stad nam ook deel aan de overlegvergaderingen met Animal waar onder meer de aan gang zijnde algemene waterbeheersstudie voor de Molenbeek in Aalst, Lede en Erpe-Mere werd besproken. De frequentie van de overstro mingen op de Molenbeek t.h.v. de Onegem is door de bouw van een wachtbekken te Erpe-Mere reeds aanzien lijk gedaald. Het wachtbek ken zal in de toekomst nog gensschool warme maaltijden aangeboden en werden de ge troffen gezinnen voorzien van warme soep en droge sokken. Twee maatschappelijke wer kers van het O.C.M.W. waren ter plekke om de getroffen ge zinnen op te vangen en hulp te bieden waar nodig. O.C.M.W.-voorzitter Eddy DIERICKX ging zich per soonlijk van de toestand ver gewissen. uitgebreid worden. De overs tromingen van de Molen beek zijn grotendeels geëli mineerd maar helaas nog niet verdwenen. Om de kans op overstromin gen in de wijk Torensveld te elimineren moeten we op 2 vlakken ingrijpen: de afvoer van de Torensbeek (bevoegdheid provincie) op timaliseren door ze in de ge troffen zone maximaal te verruimen. Hiervoor werd reeds in 1998 contact opge nomen met de V.M.M. om een nieuwe omleidingsbeek te graven, parallel lopend met de Kerrebroekstraat en die zal uitmonden in de Mo lenbeek ter hoogte van de duiker onder de Dender- mondse Steenweg. De uit voering van deze werken is in hun werkplanning opge nomen voor het jaar 2003. Er wordt vanuit onze diensten aangedrongen op een vlug gere uitvoeringstermijn. De aanvoer vanuit de Vijver straat moet zo klein mogelijk gehouden worden en het he melwater dient maximaal te infiltreren in de naastliggen de weiden. In de verkaveling Dender vallei te Gijzegem werd ge bouwd zonder ophoging in de polder van de Beneden- Dender. De overstroming is een oud zeer. Ze ontstaat door hoge waterstanden in de Grote Beek te Mespelare, de Porrebeek te Lede, de Meerbeek, de oude Dender en de Molenbeek. De verkaveling ligt stroom opwaarts in de polder. Om ze droog te leggen dienen één of twee grote pompstations gebouwd te worden (ter hoogte van het sas van Den derbelle en eventueel een kleiner noodstation in de Denderlandstraat te Gijze gem). De overstortpomp in de Denderlandstraat deed haar werk, Gijzegem-Dorp (Dries) bleef droog. De nieuwe aangelegde riole ringen functioneren goed. We zullen Aquafin vragen om hier het overstort rechtst reeks in de Dender te bren gen i.p.v. in de beek. Vooraleer de bouw van een groot pompgemaal kan over wogen worden vraagt het Vlaams Gewest een uitge breide hydraulische studie met M.E.R.-rapport (Milieu effect rapport). Bij deze be sprekingen zijn betrokken Aalst, Dendermonde (over stromingen te Mespelare), de Provincie, het Polderbestuur, het Vlaams Gewest - afde ling Water en de dienst van de Bovenschelde die de Den der beheert. Behalve in deze drie gebieden waren er ook nog problemen te Nieuwerkerken t.h.v. Res- tert met de E40, op de grens N ieu werkerken-Erembode - gem Terjoden en op een aantal plaatsen in de Faluintjesge- meenten. Ook voor deze risicozones wordt gezocht naar afdoende oplossingen, hetzij door het vervangen van duikers, het plaatsen van een krooshek of het uitbreiden van de overwel vingen'. Patrick De Smedt komt na de ze uitgebreide uiteenzetting tot volgende conclusie: de be perkte overstromingen in Aalst waren vooral het gevolg van de uitzonderlijke hoeveel heid neerslag in de voorbije kerstperiode maar zijn ook voor een deel te wijten aan de bebouwing van het natuurlijk overstromingsgebied (polder) te Gijzegem. De voornaamste opdracht van zowel plaatselijke- als over heidsdiensten bestaat erin overstromingen te voorkomen en na te gaan of ze veroor zaakt worden door éénmalige of steeds weerkerende facto ren. Maar de belangrijkste op dracht van de beleidsverant woordelijken ligt in de verde re sensibilisering en bewust making van de bevolking van de noodzaak dat al het he melwater maximaal moet ge recupereerd en geïnfiltreerd worden. Tegen onvoorziene en uitzon derlijke weersomstandighe den zal men zich nooit kunnen wapenen, maar voor de toe komst is dit wel de beste denkbare garantie tegen over stromingen. SW-Aalst De S W-afdeling Aalst nodigt uit tot het bijwonen van een infoavond over "Vrouwen kwalen" op maandag 21 fe bruari 2000 om 20 uur in de vergaderzaal van Bond Moy- son, Geraardsbergsestraat 69 te Aalst. De toegang is gratis. Gelieve langs de parking binnen te gaan. Een interessante avond vooral voor de vrouwen, maar ook voor de partner. Dr. Verhulst, een eminent gynaecoloog, zal de meest uitgebreide informa tie geven over deze materie. We verwachten jullie allemaal op deze belangrijke avond.

Voor Allen | 2000 | | pagina 10