STANDPUNT Te gortig c 3 Sociale verkiezingen EDIT0RI AAL SP-Federatie Aalst-Oudenaarde-Ronse VERGADERING UITGEBREID FEDERAAL SP-BESTUUR "Voor Allen" - 18 februari 2000 3 Oeiwas me dat even schrikken. In het verslag over het Federaal Congres meent de verslag gever dat het voorstel om de verkiezing van de federale voorzitter uit te stellen tot na de ge meenteraadsverkiezingen "toch wat al te gortig is Ik geef toe, daar keek ik toch van op. Ik ben immers de snoodaard die het voorstel naar voor bracht. Had ik het bij het verkeerde eind Mogelijk. Toch meen ik nog steeds, gezien de aan gehaalde redenen, dat dit een goed voorstel was. Evenwel, of mijn voorstel al dan niet terecht was is een ander paar mouwen. Feit blijft dat de verslaggever op het congres aanwezig was. Hij had dus evengoed als iedereen de gelegenheid het woord te vragen en zijn tegenargumen ten te ontwikkelen. Een dergelijke discussie dient best gevoerd te worden op het congres, niet daarna. Het feit dat voorafgaandelijk het congres alle afdelingsvoorzitters en -secretarissen op de hoogte gesteld waren van de kandidaturen doet niets af aan het recht van de militant om op het congres zijn mening te uiten en te verdedigen. Stapt men af van het principe dat het con gres de hoogste instantie is, dan belandt men in wat men noemt "de geleide democratieZo wel in de oude als in de nieuwe politieke cultuur moet het beslissingsrecht blijven bij de mili tanten. Dat is een fundamenteel gegeven voor iedere democratische partij. Mag ik er boven dien op wijzen dat geen enkele congressist op het congres (en dat is daarvoor de plaatsmijn voorstel betwistte. Ook dient mijns inziens vermeden te worden te pas en te onpas te schermen met "oude poli tieke cultuur". Trouwens, de term "nieuwe politieke cultuur" dekt niet altijd de lading die de vlag laat veronderstellen. Tenslotte heb ik het grootste begrip voor de ontgoocheling van de federale secretaris over het feit dat het congres weinig belangstelling toonde voor het administratief verslag (een document waaraan de federale secretaris ongetwijfeld veel werk en zorg besteedde). Evenwel is de blijk baar groeiende behoefte bij de militanten aan politieke discussies een waardevol en verrijkend gegeven. Toch blijft ook de administratieve werking van de federatie zeer belangrijk. Moet er soms na gedacht worden over de formule volgens dewelke de federale congressen georganiseerd wor den Is een congres dat begint om 20 uur (in de praktijk ten vroegste om 20.15 uur) de meest geschikte formule Iets om over na te denken Herman Van Herzeele Dinsdag 22 februari 2000 om 20 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Agenda 1. Garantieplan Gelijke Kansen in de SP (inleidingAnne VAN ASBR0ECK, Voorzitter GeKTe) 2. Gemeente- en Provincieraadsverkiezingen (lijstvormingstand van zaken) 3. Nota werkings- en beleidsopties 4. Voorstellen stuurgroep Politieke Actie 5. SP-ledenbeweging 6. Financiën 7. Samenstelling Federale Geschillencommissie 8. Varia Alle leden van het Federaal SP-Bestuur en de Voorzitters en Secretarissen der SP-Hoofdafdelingen worden verwacht. In de loop van de maand mei hebben er in de bedrijven met minimum 50 werknemers sociale verkiezingen plaats. Het is één der belangrijke sociale verworvenheden dat afgevaardigden van werknemers worden verkozen om deel uit te maken van het Comité van Veiligheid en Ge zondheid of de Ondernemingsraad. Socialisten zijn de voorvechters van de democratisering van het bedrijfsleven. Sociale en economische democra tie zijn sleutelbegrippen in een socialistisch programma. Het A.B.V.V. heeft als socialistische vakbond het voor touw in de industrie. Samen met haar deleguées en de aangesloten leden heeft zij in de spits gestaan voor de werknemerseisen, interprofessioneel en in de sectoren. Het is dus van enorm belang dat de macht van het A.B.V.V. versterkt wordt door zoveel mogelijk verkoze- nen in de wacht te slepen en aldus de Socialistische te genmacht ten opzichte van het patronaat kan worden versterkt. Want beetje bij beetje probeert het patronaat de syndica le macht te doorbreken door via de rechtbank bv. sta kingsacties te doen lamleggen door hoge dwangsommen te eisen. In de meeste bedrijven heeft het A.B.V.V. kandidaten. In sommige kleinere bedrijven en zeker in de caritas-sector (katholieke instellingen) zijn de kandidaturen minder voor de hand liggend. De SP-federatie Aalst-Oudenaarde-Ronse roept haar mi litanten en leden op actief mee te werken met het A.B.V.V. om van deze sociale verkiezingen een succes te maken. De kandidatenlijsten moeten kortelings worden inge diend en moeten maximaal worden ingevuld. Vervolgens moet op het bedrijf voor een goede uitslag worden ge zorgd. De inzet en de aktie van het A.B.V.V. is daarbij de beste troef en garantie. Jacques TIMMERMANS, Vlaams Volksvertegenwoordiger

Voor Allen | 2000 | | pagina 3