SOCIALISTISCHE JEUGD OPROEP Betoging tegen extreem-rechts in Oostenrijk TOT MASSALE DEELNAME ZONDAG 20 FEBRUARI TE BRUSSEL Groeten uit Oostenrijk Neen bedankt Rosa's Virtuele Gemeenteraad op het Internet 4 18 februari 2000 - "Voor Allen" De SP roept zijn mandatarissen en leden op om op zondag 20 februari mee te betogen tegen de deelname van extreem rechts in de Oostenrijkse regering. We verzamelen vóór het SP-Huis, Keizerslaan 13,1000 Brussel om 14u.30 Parcours van het Poelaertplein (Justitiepaleis) naar het Mars- veldplein (vlakbij de Naamse Poort). Het spreekt voor zich dat de SP bij zo'n gelegenheid niet aan de kant kan blijven staan maar mee haar verantwoordelijkheid moet opnemen. Naar aanleiding van deze oproep wil ik ook graag verduidelij ken wat het standpunt van de partij is n.a.v. de gebeurtenissen in Oostenrijk en de reacties erop in België. Laat één ding duidelijk zijnwe beschouwen het aan de macht komen van de FPÖ in Oostenrijk als bijzonder onrustwekkend en angstaanjagend. We zijn geschokt en de geschiedenis geeft ons alle redenen om waakzaam te zijn. Dit soort gebeurtenis vraagt dan ook een verstandige reactie en die is soms niet dezelfde als wat het hart onmiddellijk ingeeft. Wat is immers het risico We staan dit jaar voor gemeente raadsverkiezingen. Reeds meermaals is gebleken dat de partij die erin slaagt haar agenda op te dringen bij verkiezingen als grote winnaar uit de bus komt. Wij waren dat in 1995, dankzij de sociale zekerheid, Agalev had in '99 baat bij de dioxinecri sis. Als we willen dat het Vlaams Blok, een partij die van haar zelf zegt dat ze zich rechts van de FPÖ situeert niet als win naar uit de bus komt, moeten we alles doen wat we kunnen om te beletten dat het Blok de agenda bepaalt. De gebeurtenissen in Oostenrijk maken dat hun agendapunten dreigen centraal te staan (veiligheid, asielbeleid.Het Blok wil van de instand houding van het cordon sanitaire de inzet van de verkiezingen maken. Laat ons niet in die val trappen Uiteraard moet het cordon standhouden. Uiteraard zal de SP daarop toezien. Meer zelfs, wie het niet respecteert, wordt uit de partij gezet. Maar laat ons niet meedoen aan het spelletje van de tegenstanderals onze enige boodschap voor de gemeenteraadsverkiezingen is dat we het cordon sanitaire niet zullen doorbreken, geven we het Blok een groot cadeau. Hard roepen tegen extreem-rechts staat niet altijd gelijk met hard resultaat tegen extreem-rechts. Ons programma moet positief zijnwij komen op voor een ge meente waarin iedereen gelijke kansen heeft. Dit houdt in aandacht voor tewerkstelling, mobiliteit, milieu, leefbaarheid, enzovoort. De lokale invulling zal verschillend (moeten) zijn van gemeente tot gemeente, maar één ding moet overal gelijk zijn we komen op voor ons eigen socialistisch programma. Ik reken op u om deze overwegingen mee te delen aan al wie vreest dat de partij een 'slappe' houding tegen extreem-rechts aanneemt. Het tegendeel is het geval. Daarom deze warme oproep voor de betoging van zondag aan staande. Patrick JANSSENS SP-Voorzitter V Conservatief-extreem-rechtse hei bel in Oostenrijk. Onvrede bij de Europese zusterlidstaten, België op kop. In een land met een niet al te 'ko sjer' oorlogsverleden en een daar door getraumatiseerde bevolking staat het uiterst-rechtse spook op de drempel van regeringsdeelna me. Begrijpe wie kan. De Freiheit- liche Partei Österreichs (FPÖ) van Jörg Haider is een wolf in schapen vacht. Achter een populistisch laagje ver nis schuilt een racistisch en (bijna) fascistisch geïnspireerd partijpro gramma. Ja, de gaskamers en de Jodenvervolging zijn een detail in de geschiedenis. Neen, de Conventie van Genève hoeft niet evenwichtig toegepast te worden. Ja, segregatie in scholen is een te verantwoorden maatregel. Klinkt bekend, niet Een Europese Unie gestoeld op de basisprincipes van het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens (EVRM) kan zoiets niet tole reren. De Jongsocialisten willen niet pas sief blijven toekijken. Naast een concreet politiek eisenpakket roe pen de Jongsocialisten alle Vlaam se burgers op om mee hun duit in het zakje te doen, om neen te zeg gen tegen extreem-rechts. De Jongsocialisten vragen aan alle Vlamingen om met zijn allen een economische boycot te gen Oostenrijk in te stellen. Waarom zouden we nog langer de Oostenrijkse bergen opzoeken Skiën kan heus wel ergens an ders. Deze oproep willen de Jongsocialisten ondersteunen met een affichecampagne. We roepen alle Vlamingen op (parti culieren, de middenstand, lokale bestuurders, jeugd- en andere so- cio-culturele verenigingen) om hun ongenoegen te tonen en een vensteraffiche voor te hangen. Want Oostenrijk was misschien een fijn land, met Jörg Haider aan de macht zal het dat niet lang meer zijn; aan de CVP haar verantwoorde lijkheid op te nemen en de ÖVP - de bijna-coalitiepartner van ui terst-rechts - uit de Europese Volkspartij (EVP) te weren; aan de Belgische regering om blijvend druk op de ketel te hou den en met de Europese staats- en regeringsleiders een politiek 'cordon sanitair' rond Oostenrijk te bouwen; aan de leden van de Raad van Eu ropa een waarnemersmissie naar Oostenrijk te sturen om het op stapel staande regeerakkoord en de eventuele uitvoering ervan te toetsen aan het EVRM; aan de leden van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) om het Oostenrijkse voorzitterschap in te trekken; aan Kofi Anan, secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, om alle officiële VN-instanties uit Oostenrijk weg te trekken en We nen niet langer als officiële VN- zetel te erkennen. De Jongsocialisten hopen dat vele duizenden burgers gevolg zullen geven aan deze oproep. Mobilisa tie is de beste strategie tegen ex- treem-rechts. Wij willen nooit "wir haben es nicht gewusst" hoeven te zeggen. Want ook bij ons kan het snel te laat zijn. Caroline Gennez, Nationaal Voor zitter Jongsocialisten, 02/210.19.78 (kantooruren) of 075/95.51.73 (GSM) Sinds 4 februari loopt De Virtuele Gemeenteraad, Rosa's interactief opleidingsproject voor jonge kan didaat-politici op het internet. Vijf Rosa-partijen zullen de volgende zes maanden het beleid van een virtuele gemeente bepalen. Op de gloednieuwe Rosa-website (www.rosa-be.orgl kan je terecht voor de voorstelling van Virtua, een klein dorpje ergens in Vlaande ren dat eigenlijk alleen op het in ternet bestaat. Virtua wordt be stuurd door een gemeenteraad met 23 leden, verspreid over vijf pro vinciale Rosa-groepen die de ver schillende partijen voorstellen. Tij dens de volgende zes maanden zijn de Rosa-leden verantwoordelijk voor het uitstippelen van het lokale beleid voor de virtuele gemeente. De werking van de gemeenteraad wordt op die manier op een zeer in teractieve manier én in de praktijk ingeoefend. De provinciale Rosa-groepen kre gen één van de vijf partijen van Virtua toegewezen, met de daaraan verbonden zetels in de gemeente raad. Aan elk van de partijen hing tenslotte ook een hoofdthema en een specifieke opdracht vast. De bedoeling was dat de Rosa's op ei gen houtje tot een coalitie komen voor de Virtuele Gemeente. Antwerpen (7 zetels), Limburg (4 zetels) en West-Vlaanderen (3 ze tels) vormden een coalitie en slaan de handen in elkaar om Virtua tij dens de volgende zes maanden een zo goed mogelijk beleid te bezor gen. Limburg levert de Burge meester. Oost-Vlaanderen (3 ze tels) en Vlaams-Brabant (1 zetel) beloofden een harde oppositie te voeren. Sinds half januari kan je op www.rosa-be.ore het reilen en zei len in de virtuele gemeenteraad op de voet volgen. In de 'Virtua Tribu ne' -de populaire plaatselijke krant- worden de gebeurtenissen in Virtua wekelijks op een rijtje ge zet, de gemeentesecretaris geeft je op jouw vraag een rondleiding door de virtuele gemeente. Piejie geeft maandelijks zijn viejie op de beslissingen van de virtuele ge meenteraad, elke fractie in de ge meenteraad beschikt over zijn ei gen chatbox waarop ze haar prakti sche afspraken kan regelen, in de raadszaal krijg je een overzicht van de 23 gemeenteraadsleden (met de e-mailadressen). Bij 'Vettige Swa' kan je altijd terecht voor een praat je op de café-chatbox, één week voor de gemeenteraadszittingen kan je de agendapunten opvragen, na verloop van tijd kan je via het verzamelen van voldoende 'elek tronische handtekeningen' zelf punten op de agenda zetten,.Mo gelijkheden genoeg dus, om je als jong politiek talent uit te leven. De laatste dinsdag van de maand, van 20 tot 22 uur, komt de virtuele gemeenteraad samen op de hoofdchatbox van de Rosa-websi te. Op dat moment komt het er voor de Rosa-leden op aan om de standpunten van hun partij erdoor te drukken en hun stempel te druk ken op het virtuele beleid. Het mo ment van de waarheid dus. Johan Van Biesen

Voor Allen | 2000 | | pagina 4