De Rode Valken en het S.J Een interview over de werking ervan met J 8 18 februari 2000 - "Voor Allen" Jean-Paul P.D.S. De oprichting van een Socialistisch jeugd trom mel- en klaroenkorps kwam er in 1961 onder de stuwende kracht van Bert Van Hoorick, en is ontegensprekelijk ver bonden met en gegroeid uit de Socialistische jeugdbewe ging van de Rode Valken. Van waar komt de term Rode Val ken Jean-PaulDe naam ont stond n.a.v. een verhaal over een groep rode padvinders in hun tijdschrift voor arbeiders en boerenkinderen, waarbij de vlucht van 2 valken werd beschreven. Voortaan noemde de groep zich "Rode Valken", verwijzend naar de vrijheid van de valk en het rood van de socialisten uit de arbei derswijken waartoe zij be hoorden. Het ontstond in Oostenrijk maar nam snel uit breiding naar Duitsland en het voormalige Tsjecho-Slo- wakije en even later ook naar België, Nederland en andere landen. P.D.S. Hoe zijn jullie in kontakt gekomen met de jeugdbeweging. Stel jullie eens voor Jean-PaulIk was ongeveer 6 jaar toen ik aansloot bij de jeugdbeweging. Ik was hulp monitor op de MJA-vakanties in Vosseslag aan zee en werd zo ook aktief in de Rode Val kenbeweging en het trom melkorps te Aalst. Mijn eer ste Rode Valkenleiders, van wie ik heel veel praktijkerva ring meekreeg warenPros per, Hilda, Maro en later ook Jacky. Aan allen bewaar ik heel fijne herinneringen. Timmy Ook ik trad toe als 6- jarige, eerst als mascotte van het trommelkorps en van mijn 9de tot 20ste als trom melaar. Nu de laatste 5 jaar als bestuurslid van het trommelkorps. P.D.S. Wie maakt nog deel uit van het bestuur Timmy: Iris Vergeylen, Ro ger De Luyck, Patrick en Ti- na Hulsbosch, Carine De Wolf, Jurgen Van De Winkel, Kevin De Boeck, Benny De Wolf, Daniella, Patrick en Tom Ottoey, Monique Delou- vroy, Pascal Piron en uiter aard ook Jean-Paul. P.D.S. Uit hoeveel leden be staat de jeugdbeweging mo menteel, en wie geeft er de trommellessen TimmyWe tellen een 50-tal aangesloten leden en dat zijn niet uitsluitend kinderen. Het lidgeld van 500 F gaat bijna uitsluitend op aan verzekerin gen. Ikzelf geef de trommel- lessen welke doorgaan iedere zaterdag tussen 10 en 12 uur in ons lokaal aan de Zonne- straat. P.D.S.In de beginperiode was er naast het trommelk orps ook een klaroenkorps die de vele socialistische op tochten begeleiden en kleur geven. Hebben jullie geen ambitie om opnieuw een kla roenkorps op te starten TimmyZeker, aan ambitie geen gebrek, maar de uit bouw en de werking van het trommelkorps vergt nu al zo veel inzet en energie en het is ook niet zo evident om jonge ren nog te motiveren tot kla roen spelen. P.D.S. Net als Adolf De Wolf uitstraling gaf aan het klaroenkorps, was Leentje Wauters de eerste tambour- majoor van het trommelk orps. Kan er niet aan gedacht worden om deze funktie bin nen het trommelkorps op nieuw in te vullen Timmy We hebben hiervoor zelfs al iemand in gedachten. Ik ga geen namen noemen, maar zij heeft zeker de ambi tie om deze rol met glans te vervullen en dit zelfs nog met de stok die eertijds geschon ken werd door Steenhout. P.D.S. Het trommelkorps van Aalst buiten beschou wing gelaten, zijn er in de re gio nog andere trommelkorp sen aktief Jean-PaulBij mijn weten niet. De korpsen van Gent, Erpe-Mere (die trouwens nog onder onze impulsen werden opgericht), Bambrugge, Erembodegem en Moorsel werden allen sinds geruime tijd stopgezet. Men mag ge rust stellen dat Aalst nog het enige is in Oost-Vlaanderen. P.D.S. Mag ik dan besluiten dat de werking van het trom melkorps vlot verloopt maar dat de problemen zich eerder situeren in de verdere uit bouw en werking van de Ro de Valken Jean-PaulHet feit dat we in ons lokaal nog te kampen hebben met infrastructuur-, problemen, maakt dat we mo menteel alleen buitenaktivi- teiten kunnen plannen. Jeug datelierwerking waarin voor al de creativiteit van de jeugd gestimuleerd wordt, krijgt hierdoor minder aandacht. P.D.S. Welke aktiviteiten worden er dan nu georgani seerd TimmyBowlingen, rol schaatsen, ijsschaatsen, kano varen, paardrijden maar deze aktiviteiten zijn niet gra tis. Wij moeten er rekening mee houden dat voor een ge zin met 2 of 3 kinderen de kosten voor een namiddagje ontspanning niet te hoog op lopen. Alles moet betaalbaar blijven voor onze leden. P.D.S.Het grote treffen van de Rode Valken, het Pinkster kamp, waar ik met weemoed aan terugdenk, wordt dit nog georganiseerd TimmyJa, Pinksteren staat nog steeds symbool voor de organisatie en deelname aan het kamp. Er wordt wel reke ning gehouden met de exa menperiode op school. RODE VALKEN 1ste MARS 1 2 3 4, 5 6 7 8 1 2 3 4, 5 6 7 8 1 2 3 4, 5 12, 12 1 2 3 4, 5 6 7 8 P.D.S. Gezien het ruime aanbod van jeugdbewegingen en de uitgebreide keuze van vrijetijdsbesteding voor de jeugd, is het volgens jullie dan nog nodig extra inspan ningen te doen om de jeugd beweging van de Rode Val ken te promoten Jean-PaulHet is zeker niet mijn bedoeling de andere or ganisaties af te breken, maar ik denk dat wij zowel inhou delijk als qua vorming met hen verschillen. Leiding en begeleiding worden bij ons gegeven door gediplomeerde vrijwilligers. Bij ons staat de zelfontplooi ing van het jonge kind tot een volmondige volwassen per soon in deze maatschappij centraal. We laten de kinde ren op een aangepaste wijze okkasioneel kennismaken met het socialistisch gedach- tengoed zonder aan indoktri- natie te doen, integendeel. Jongeren moeten op hun weg naar de volwassenheid voor zichzelf uitmaken welke ide ologie zij gaan aankleven. De Rode Valkenbeweging staat open voor alle kinderen, on geacht de ideologische of fi losofische overtuiging van de ouders. Enkel extreem-recht se gedachten kunnen wij niet dulden. P.D.S. Moet er lidgeld be- Timmy

Voor Allen | 2000 | | pagina 8