ONTWIKKELINGSSAMENWERKING Defederalisering ontwikkelingssamenwerking Dirk Van der Maelen stelt 'Pact voor het Zuiden' voor 6 26 januari 2001 - "Voor Allen" Tegen de voorgenomen defe- deraliseirng van de ontwikke lingssamenwerking is de jongste maanden scherp pro test geuit van vooral mensen en oganisaties die actief zijn in de sector. Men vreest voor al nodeloze versnippering van de reeds schaarse middelen en mensen die voor ontwikke lingssamenwerking worden ingezet, en onwerkbaarheid van de nieuwe structuren. Men is er zeer ongelukkig over dat die overheveling is beslist zonder rekening te houden met wat ontwikke lingssamenwerking in essen tie beoogt, namelijk trachten bij te dragen tot de lotsverbe tering van de mensen in de Derde Wereld. Anderzijds blijkt uit de ge voerde discussies dat de deel gebieden wel degelijk hun eigen ontwikkelingssamen werking wensen uit te bou wen, maar daarvoor niet het geschikte wettelijke kader hebben. Zo heeft men in Vlaanderen, Wallonnië en de Franse gemeenschap 'de fac to' een begin gemaakt van de uitbouw van een eigen beleid. Vlaanderen geeft volgens de eigen cijfers nu ca. 1 miljard frank uit in het kader van ont wikkelingshulp. Wallonië en de Franse Gemeenschap ko men samen uit op hetzelfde bedrag. Volgens het in het akkoord van 17 oktober 2000 geformu leerde principe, zal de ontwik kelingssamenwerking overge heveld worden 'in zoverre ze betrekking heeft op de gewest en gemeenschapsbevoegdhe den'. Vooral deze formulering heeft kwaad bloed gezet bij een groot aantal ngo's, acade mici en een aantal politici om dat ze volledig haaks staat op de essentie van moderne ont wikkelingssamenwerking, die vertrekt van de behoeften en noden van de Derde Wereld en niet van de structuren en be hoeften van het rijke Noorden. Dirk Van der Maelen, SP-frac- tieleider, heeft daarom reeds publiekelijk op 18 oktober in de Kamer kritische vragen ge steld bij dat onderdeel van het Lambermont-akkoord. In zijn antwoord beloofde pre mier Guy Verhofstadt dat niet over één nacht ijs zou gegaan worden. In de Commissie Buitenlandse Zaken beloofde minister Louis Michel een doenbaarheidsstudie die ook met het Parlement zou bespro ken worden. In het Lambermontakkoord is voorzien dat voor de defedera lisering van ontwikkelingssa menwerking een andere ti ming zal worden gehanteerd dan voor de andere materies voorzien in het akkoord. Van der Maelen rekent er bij gevolg op dat het regerings conclaaf dat binnenkort start zich nog niet vastpint op een formule maar wel duidelijk maakt hoe bovenvermelde en gagementen inzake een doen baarheidsstudie en overleg zullen worden nagekomen. Om te vermijden dat de rege ring iedereen en ook zichzelf in snelheid passeert en te ver mijden dat de voorgenomen defederalisering leidt naar on houdbare en onwerkbare ver snippering, maar om toch te gemoet te komen aan de wens van de deelgebieden om ook een beleid inzake ontwikke lingssamenwerking te voeren, heeft hij een concreet voorstel uitgewerkt. Het betreft hier geen grijs compromis, dat de kool en de geit spaart, maar het is een doordacht en overlegd con cept waarbij de finaliteit van ontwikkelingssamenwerking voorop staat en vooral de part ners in het Zuiden te winnen hebben. De komende dagen en weken wil hij hierover in dialoog treden met de rege ring, zijn collega's parle mentsleden, de ngo's en al wie belangstelling hiervoor heeft. Van der Maelen stelt concreet voor van Ontwikkelingssa menwerking een zgn. 'paral lelle bevoegdheid' te maken en dit te koppelen aan een reeks garanties en voorwaar den voor wat betreft de beste ding van de middelen en de coördinatie tussen de ver schillende niveaus. Voor de omvang en de verdeling van de financiële middelen komt hij op de proppen met een specifieke regeling. Een parallelle bevoegdheid... In de opeenvolgende stappen van de staatshervorming in België zijn vrijwel steeds de len van pakketten bevoegdhe den overgeheveld van het fe derale niveau naar de gemeen schappen en gewesten. Elk be leidsniveau werd vervolgens exclusief bevoegd voor het deel van de bevoegdheid dat het kreeg toegewezen. Maar toch zijn er een aantal mate ries waarvoor zowel het fede rale niveau als de deelgebie den bevoegd zijn, zoals we tenschappelijk onderzoek. Van der Maelen stelt voor ook van ontwikkelingssamenwer king een parallelle bevoegd heid te maken. Dat betekent concreet dat alle niveau 's on verkort het recht hebben aan ontwikkelingssamen werking te doen en een totaal beleid terzake uit te bouwen. Van Ontwikkelingssamenwer king een parallelle bevoegd heid maken vermijdt dat de huidige federale bevoegdhe den en middelen worden ver deeld, overgeheveld en ver snipperd op basis van een lo gica die eigen is aan de staats hervorming, maar haaks staat op de essentie van een goede ontwikkelingshulp, nl. op een geïntegreerde wijze armoede en onderontwikkeling bestrij den. Moderne ontwikkelings samenwerking is volledig af gestapt van de projectbenade ring. Het gaat bvb. al lang niet meer over de subsidiëring van bvb. de bouw van een water put alleen. Goede ontwikke lingssamenwerking werkt glo baal en geïntegreerd, d.w.z. ze bestrijkt alle aspecten van de duurzame ontwikkeling in een bepaalde regio en dat kan gaan van landbouw tot uit bouw van de rechtsstaat, van kredietfinanciering voor arme landarbeiders naar begrotings hulp voor de onderwijssector van een heel land. De Ontwik kelingssamenwerking overhe velen zoals geformuleerd in het Lambermontakkoord ver oordeelt gemeenschappen, ge westen en de federale over heid tot die verouderde pro jectbenadering. Want zij kunnen 'slechts' aan beleid terzake doen voor zover dat in het verlengde ligt van de eigen bevoegdheden en zullen dus projectmatig moeten te werk gaan. Vlaanderen zal zo bvb. in het kader van de ge zondheidszorg in de Derde Wereld slechts programma's kunnen opzetten die persoons gebonden zijn en dils enkel op het vlak van preventie werk zaam zijn. Een gekke en on houdbare toestand, waar men alleen al maar bvb. aan de schrijnende aidsproblematiek hoeft te denken om dat in te zien. gekoppeld aan een reeks voorwaarden en garanties Als alle niveaus in ons land de volle bevoegdheid krijgen om een beleid inzake ontwikke lingssamenwerking uit te stip pelen en uit te voeren, is het zonneklaar dat al die ver schillende partners moeten bereid zijn samen te werken. Ook moeten garanties wor den ingebouwd over de daad werkelijke en efficiënte beste ding van de middelen. De federale kaderwet over internationale samenwer king biedt daarvoor een goed raamwerk. Die wet is het re sultaat van, onder meer, het werk van de opvolgingscom missie van de Kamer opge richt naar aanleiding van de reeks schandalen die de Belgi sche ontwikkelingssamenwer king heeft getroffen. Hij bevat een reeks bepalingen die de resultaten zijn van de lessen die de ABOS-commis- sie onder leiding van Dirk Van der Maelen heeft getrokken en zijn algemeen, over de (demo cratische) partijgrenzen heen, aanvaard. De essentiële elementen zijn samenvattend: Ontwikke lingssamenwerking houdt zich bezig met armoedebe strijding, op basis van het concept partnerschap en met inachtneming van de interna tionaal aanvaarde criteria voor ontwikkelingsrelevantie. De basissectoren zijn gezond heid, onderwijs, voedselze kerheid, basisinfrastructuur en maatschappijopbouw en ze richt zich bij voorkeur op een beperkt aantal landen (zgn. concentratielanden). Men mag met andere woorden niet terugkeren naar de ont sporingen van het verleden, waar men zgn. witte olifanten (grote nutteloze infrastruc tuurwerken bvb.) heeft gefi nancierd om Belgische (ver lieslatende) bedrijven te steu nen. Men moet zich engage ren om zich echt te concentre ren op de essentie van ontwik kelingshulp zoals in de kader wet vastgelegd. Voorts moeten er garanties ko men dat de verdeelde midde len ODA-aanrekenbaar zul len zijn en die middelen op ongebondenwijze zullen worden besteed. Alle bij ont wikkelingssamenwerking be trokken partijen moeten zich ertoe verbinden de overgehe velde middelen wel degelijk te gebruiken voor ontwikke lingssamenwerking. Er zijn internationaal erkende criteria om te bepalen wat kan aange rekend worden als ontwikke lingssamenwerking, dus dit is perfect controleerbaar. Voorts moeten ze besteed worden op ongebonden wijze, dit wil zeggen dat niet per sé Belgi sche partners moeten worden gezocht voor de uitvoering van opdrachten, wel de beste partner en dat is degene die voldoet aan de beste verhou ding prijs/kwaliteit. Op Euro pees vlak wordt momenteel gewerkt aan een regeling daarvoor.

Voor Allen | 2001 | | pagina 6