SPORTSPROKKELS Sport en HandUnp: de strijd om integratie "Voor Allen" - 26 januari 2001 7 Verder moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan voor wat betreft de coördina tie van het beleid, de beleids middelen en uitvoering van de ontwikkelingssamen werking tussen de verschillende ni veaus en de coherentie met het buitenlandse beleid in het algemeen. De gedefederaliseerde ontwik kelingssamenwerking inscha kelen in een globaal onderling af te spreken beleid dat in staat is in te spelen op de huidige moderne tendenzen, betekent dat bij voorkeur technieken van begrotingshulp, de 'sector wide approach' enzovoort worden gehanteerd. Tussen de verschillende part ners moet een precieze taak verdeling worden opgesteld op basis van expertise, schaal voordelen en complementari teit waarbij overlappingen, be voegdheidsconflicten en ter- reinoorloghes worden verme den. Verder moeten afspraken ge maakt worden om de over heidskosten te beperken door bvb. geen nutteloze aangroei te dulden van plaatselijke verte genwoordigingen. Een geza menlijk en geen uitsluitend fe deraal controle- en evaluatie orgaan moet worden opgericht dat moet waken over de kwali teit van de geleverde hulp. Ten slotte moeten alle partners er zich toe verbinden een be leid uit te stippelen dat cohe rent is met het algemene bui tenlandse beleid. Dat betekent dat het federale niveau en de deelgebieden hun beleid af stemmen op bvb. de krachtlij nen van de politiek die in Cen- traal-Afrika wordt gevoerd. Een doordacht groeipad voor de financiering van de ontwikkeling samenwerking De verschillende niveaus in ons land die ontwikkelingssa menwerking gaan uitbouwen moeten er zich samen toe ver binden dat de som van wat op gefederaliseerde wijze aan hulp wordt besteed, groter is dan de vroegere federale be groting voor ontwikkelingssa menwerking en de andere ODA-aanrekenbare uitgaven. De hele operatie zou, nu ook de deelgebieden bevoegd zijn, moeten leiden tot een verho ging van de eigen inbreng in overeenstemming, uiteraard, met de draagkracht van elke partner. Daarvoor zijn ver schillende formules mogelijk. Federaal wordt momenteel ca. 0,32 percent van het bbp be steed aan ontwikkelingssa menwerking. Voor de komen de drie jaar is een forse verho ging van het budget overeen gekomen om een stijging van de middelen te bekomen op weg naar de internationaal aanvaarde norm van 0,7 per cent van het bbp. Men zou een groeipad kunnen voorzien voor de overheveling van een deel van de federale middelen voor ontwikkelings samenwerking naar de deelge bieden dat én in overeenstem ming is met de uitbouw van het eigen beleid, maar ook in functie staat van de aangroei van de inbreng van de eigen middelen van de deelgebieden. Tegenover rechten, de volledi ge bevoegdheid krijgen om aan ontwikkelingssamenwer king te doen staan ook plich ten, nl. daadwerkelijke solida riteit met het Zuiden. Men kan hierbij denken dat de deelgebieden zich ertoe enga geren bij elke frank die fede raal voor ontwikkelingssamen werking wordt overgeheveld er een bedrag wordt naastge plaatst dat in overeenstem ming is met de eigen economi sche draagkracht. Vlaanderen, dat één van de rijkste regio's is ter wereld en kan rekenen op aanzienlijke begrotingsoverschotten, zou niet mogen aarzelen bij elke overgehevelde frank van het federale niveau een frank eigen inbreng te doen en zo te komen tot een snelle verdub beling van de middelen die worden besteed aan solidariteit met de Derde Wereld. Een Pact voor het Zuiden Alle bij de defederalisering van OS betrokken partijen, nl. de federale overheid, de deel gebieden, de bij de staatsher vorming betrokken politieke fracties en onderhandelaars, zouden volgens Van der Mae- len niet mogen aarzelen om sa men een soort Pact voor het Zuiden af te sluiten, waarbij ze zich ertoe verbinden de hoger vermelde voorwaarden en ga ranties te eerbiedigen. Met dergelijk pact ontstaat er een win-winsituatie: de deel gebieden krijgen eindelijk het recht om volwaardig aan ont wikkelingssamenwerking te doen; de overgehevelde mid delen zullen gegarandeerd op een efficiënte wijze en daad werkelijk aan het Zuiden be steed worden, en ook het Zui den wordt, door de verhoging van de middelen die ons land als geheel aan ontwikkelings samenwerking besteed, er be ter van. De komende drie jaar kunnen dan zinvol en constructief wor den benut om op basis van der gelijk pact een goede en door dachte herstructurering voor te bereiden, in plaats van een ge hakketak over overdracht van zoveel mogelijk bevoegdheden en financiële middelen. De Paralympische Spelen die zich van 18 tot 29 okto ber 2000 afspeelden in Syd ney waren de grootste ooit in de geschiedenis van deze spelen en dit niettegen staande de onverschillig heid waarmee de sport voor gehandicapten of "handis- port" nog steeds wordt be jegend. Meer dan 6.000 gehandi capte atleten die 123 natio nale federaties vertegen woordigden bekampten el kaar gedurende 11 dagen in een splinternieuw stadion: niet minder dan 110.000 toeschouwers woonden de officiële opening van deze spelen bij. De Paralympics hebben dus blijkbaar toch hun eigen plaats veroverd, maar toch lijkt het interna tionaal publiek (of eerder de televisiemaatschappijen en de internationale spon sors) niet voor deze proeven warm te lopen. Helemaal anders was het op de "ech te" Olympische Spelen toen 12.000 journalisten in Syd ney neerstreken. Niet te vergelijken met de tiental len miljarden aan televisie rechten die door de ver schillende zenders aan het Olympisch Comité gestort werden. En ook niets te ma ken met de drie miljard te levisiekijkers die de wed strijden van de valide deel nemers volgenden, soms zelfs in het holst van de nacht. Idem voor wat be treft de steun van de spon sors: de grote merken van sportuitrustingen staan zeer aarzelend tegenover het uit lenen van materiaal of het vermelden van hun logo op het truitje van een gehandi capt kampioen. De publici teit zou immers geen weer slag hebben want de televi sie is afwezig. En zo staan we terug aan het begin. Het valt niet te betwisten dat de Paralympics in ver gelijking met hun olym pisch broertje verwaarloosd worden. Toch vormen, net als de Olympische Spelen voor de valide sportbeoefe naars, de Paralympics voor de gehandicapte atleten de bekroning van vele jaren in spanning en opoffering. Re sultaat: wedstrijden die vaak zeer spectaculair zijn en prestaties die grenzen aan het ongelooflijke; beel den die ongetwijfeld een in ternationaal publiek zouden kunnen boeien, zowel van valide als van gehandicapte kijkers; beelden die op die manier zouden kunnen bij dragen tot de promotie van de gehandicaptensport, een middel bij uitstek tot socia le (re)ïntegratie van de ge handicapte mens. Inder daad, wanneer een sport wordt beoefend in een geest van gedeelte verantwoorde lijkheid en vreugde, van zelfverwezenlijking en van respect voor de ander, dan zal die activiteit ook bijdra gen tot de verspreiding van menselijke waarden bij alle partijen. De visueel gehandicapte en de sport Het beoefenen van een sport vormt een belangrijk element bij de persoonlijke ontplooiing van de valide mens en dit geldt in nog sterkere mate voor de ge handicapte. De blinde of slechtziende zal door de zintuiglijke handicap soms een gebrek aan zelfvertrou wen vertonen; hij keert zich dan in zichzelf en miskent zijn eigenwaarde als per soon, om nog niet te spre ken over de specifieke ge volgen die door de visuele handicap teweeggebracht kunnen worden voor wat betreft de relatie ten aan zien van zijn eigen lichaam, en dus ten aanzien van de anderen. Het is op dit vlak dat de in vloed van de sport op de persoonlijke ontplooiing zich werkelijk laat voelen: de beoefening van een sport kan een overwinning op zichzelf zijn en een belang rijk middel tot integratie. (vervolg zie pagina 10)

Voor Allen | 2001 | | pagina 7