MEER BEWUST SOCIALISME (16) De economie in dienst van de gemeenschap Medezeggenschap 16 23 februari 2001 - "Voor Allen" Historiek van de actie der socialistische beweging Naast de oprichting van talloze organisaties, noemen wij en essentie: In oktober 1920 hield de svn dikale kommissie (nu A.B.V.V.) van België een buitengewoon kongres ge wijd aan de socialisatie der voortbrengingsmiddelen. Uit dit kongres vloeide de oprichting voort van een "economische raad" in de schoot van de Syndikale Commissie. De "economi sche raad" begon onmiddel lijk een studie betreffende het arbeidstoezicht, en wijde daaraan een syndikale studie week te Morlanwelz (van 4 tot 10 september 1921 onder het Voorzitterschap van H. De Man) (zie boek Syndikale Week, Stenografisch Verslag met inleiding van Com. Mer- tens - gewezen sekretaris der organisatie - uitgegeven in 1921). Deze raad had een wetsvoorstel opgemaakt. In december 1922, betreffende de oprichting van "bedrijfs- en toezichtraden". Het kongres van 1924 be sloot tot de oprichting in de Medezeggenschap betekent: a) dat naast de ene partij (de koper van arbeidskracht) ook de an dere partij (verkoper van ar beidsmacht) te zeggen heeft. b) dat die partij (verkoper van ar beidskracht) het recht heeft iets te zeggen, een oordeel of advies uit te spreken, zonder dat hierdoor het medebeslissen is voorbehouden. Tot aan wereldoorlog 1940-44 De Paritaire Kommissie: Officiële lichamen waarin een gelijk aantal (paritair) vertegenwoordigers ze telen van patroons- en arbeidsver- bond met de opdracht arbeids voorwaarden te bepalen en ar beidsovereenkomsten (collectieve overeenkomsten) op te maken, dit voor een bepaald gewest of nij verheidstak. schoot van elke centrale van een bijzondere commissie, belast met de studie van het "arbeidstoezicht" per bedrijf stak. In het Kerstkongres van 1933, wordt een resolutie goedgekeurd waarbij de Bel gische Werkliedenpartij (nu S.P.) het "Plan van de Ar beid" wordt voorzien. Om de uitvoering van dit besluit te verzekeren, heeft het Bureau voor Sociaal Onderzoek on middellijk 22 commissies in gesteld, waarvan de werk zaamheden geleid en samen- geordend werden door een bijzonder bestendig bureau; Redaktiedienst genaamd. De grote bezieler en ontwerper was H. De Man. Popupair uitgedrukt, werd dit plan vlug "Plan De Man" ge noemd. Een nooit gezien en georganiseerde propaganda werff-döor de verschillende socialistische organisaties gevoerd. De gedachten dron gen door diep door in alle lagen van de bevolking. Een pijnlijk gevoel ontstond bij de deelname aan de rege ring door de socialisten, zon- De Collektieve Overeenkomst: de collektieve overeenkomst is een geschreven overeenkomst tussen een of meer patroons en de be roepsorganisaties (=vakbond) waarbij de arbeidsvoorwaarden worden vastgelegd waaronder de arbeiders van een of van verschil lende bedrijven beperkte of onbe perkte tijd zullen werken. Voor het afsluiten van deze over eenkomst worden de belangheb benden door de vakbond geraad- pleegd. Vorm en inhoud van de overeenkomst (de resultaten) worden rechtstreeks beïnvloed door de svndikale sterkte! Svndikale afgevaardigden: zodra een syndikale organisatie in een werkhuis of een onderneming over een bepaalde macht beschik te, duidde zij één of meer syndi kale afgevaardigden aan, die een verbindingsmiddel zijn tussen hun medearbeiders en hun vak bond in de strijd voor betere ar- der dat deze tot ingrijpende hervormingen konden over gaan, om de economische in zinking te doen keren. Het verslag van het B.W.W. kon gres van 16 tot 17 november 1935 laat het reeds zien. In wereldoorlog 1940-44 hadden klandestiene bespre kingen plaats tussen pa troons- en arbeidersafgevaar digden, met het doel zich te verstaan over de sociale orga nisatie van het land na de oorlog. Uit deze kontakten ontstond het "Pact van Socia le Solidarteit" waarin onder meer werd vastgesteld dat in het ekonomisch leven van het land na de bevrijding aange paste organismen zouden moeten opgericht worden, die de arbeiders zouden moe ten toelaten aktief deel te ne men aan het beleid van de ekonomie. Na de wereldoorlog van 1940-44 zien wij: - De 16 januari 1946 de Na tionale Arbeidsconferentie en een overeenkomst tot stand komen, waarbij be paalde dingen tussen werk gevers en werknemers wer den omlijnd. - De 25 juni 1946 het wets ontwerp door de Regering neergelegd als resultaat van gezegde besprekingen. beidsvoorwaarden. Na wereldoorlog 1940-44 De neergelegde ontwerpen zijn: 1Op 3 december 1947, organisa tie van de ekonomie. 2. Op 3 december 1947, statuut van de revisoren (weinig uit werking in de praktijk) 3. Op 18 mei 1948, boekhoud kundige registratie der onder nemingen (weinig opgebracht) De wet van 20 september 1948 houdende organi statie van het be drijfsleven Deze wet richt drie organismen op de verschillende vlakken van de ekonomische bedrijvigheid op: a) De Centrale Raad voor het Be drijfsleven (op nationaal plan) b) Bedrijfsraden (op het plan van de bedrijfstak) c) Ondernemingsraden (op het plan van de onderneming) Uitgangspunt: (nemen wij uit de - De 3 december 1947 nieuw wetsontwerp houdende or ganisaties van het Bedrijfs leven. - De 20 september 1948 de wet houdende organisatie van het Bedrijfsleven in België, als resultaat van ge noemd wetsontwerp (zie andere rubriek) - In 1954 (30 en 31 oktober) het Buitengewoon kongres van het ABVV= "Holdings en Ekonomische Demokra- tie" (zie het verslag). Gron dige studie en voorstellen tot een werkelijke ekonomi sche demokratisering. -In 1958 (12/13 en 14 de cember) het Kongres van de B.S.P -In 1959 (4 en 5 juli) het Buitengewoon Kongres van de B.S.P, dat gelijkichtend is aan het - In 1967 14 en 15 oktober) het Kongres der Vlaamse Socialisten - In 1967 (november) het Kongres der Waalse Socia listen Beide kongressen zullen een diepgaand onderzoek doen naar: de structuur van de staat de structuur van de kapitalis tische ekonomie officiële memorie van toelichting) Op demokratisch grondslag, om in de behoeften van de gemeen schap te voorzien, doch niet hen die er de produktiemiddelen be zitten te bevoordelen op kosten van de gemeenschap. "De gelijklopende ontwikkeling van de demokratie en kapitalisme. droeg nochtans de kiemen van een opvallende tegenspraak in zich, terwijl, de geleidelijke uit breiding van het algemeen" stem recht steeds hredere lagen van de natie ging doen delen in het uitoe fenen van de politieke macht- bleef de economische macht het uitsluitend aandeel van de kapi taalhouders. Deze scheiding zou vlug bewijzen, dat de individuele vrijheden, alhoewel van rechtswe ge erkend in hun uitoefening fei telijk bedreigd waren: de vooruit- gang van de industriële technie ken en de financiële concentratie, verzekeren aan enkelen een eco nomische macht die feitelijk deelt in de politieke macht, die derhal- de betrekkingen tussen de gemeenschappen De eenheid der socialisten van denken en aktie is hersteld. Concrete voorstellen zijn uit gewerkt. België bevindt zich op de drempel van grondige hervor mingen Fundamentele wijziging in het begrip onderneming noodza kelijkheid van de structuurher vormingen Klassieke opvatting Volgens de Liberale economis ten is de onderneming nog steeds "een autonome organi satie voor de produktie van goederen en diensten, bestemd om te worden verkocht met het doel winst te verwezenlijken". Aan de basis daarvan liggen: de vrije mededinging de autoriteit van de bezitter van de onderneming over de onderneming zijn recht op winst, als drager van het risico de individuele vrijheid, aan gezien de onderneming een voorwerp van privaat bezit is. ve anders verdeeld en uitgeoefend wordt dan de democratie het eist- Weldra. zal de economische macht zelfs aan de kapitaalhou ders ontsnappen ten voordele van een klein aantal personen die een algemeen meesterschap uitoefe nen waarvan ze vaak een luttel deel bezitten. De tegenspraak die in zulk een toestand schuilt wordt nog duidelijker, naargelang het ei gendomsbegrip minder volstrekt wordt en de evolutie van de tech niek naar een doorgedreven aktie van de openbare financieringsvor- men van de economische bedrij vigheid leidt. Aldus is zelfs het ju ridisch fundament ineengestort, waarop de uit de ekonomische macht ontstane macht schijnt te mogen steunen". Uit deze rubrieken is overduide lijk gebleken dat het doel en stre ven van de socialistische arbei dersbeweging steeds erin bestaan heeft de exploitatie der bedrijven zo goed en zo goedkoop mogelijk in te richten. A. Ruiz

Voor Allen | 2001 | | pagina 16