STANDPUNT Naast de sociale evidentie moet ook de Vlaamse en de ecologische vanzelfsprekendheid voor de SP benadrukt worden - Nieuwe kansen 2 23 maart 2001 - "Voor Allen" Donderdag 15 maart 11. verscheen in 'De Morgeneen zeer interessante bijdrage van Vlaams Parlementsvoorzitter Norbert De Batselier als politieke tribune. Gezien de belangrijkheid van de tekst, mede in het kader van het vernieuwingsproces van de SP en de discussies daaromtrent, willen we U deze niet onthouden. 'Voor Allenis immers ook een forum voor het ventileren van gefundeerde visies, standpunten en/of tendensen. En de visie van een weldenkende eminente SP'er als Norbert, is steeds een verrijking op ideologisch vlak. C.V Het politieke landschap in Vlaanderen is ontegenspreke lijk in beweging. Patrick Jans- sens moderniseert de SP, ID21 stelt zich open en progressief op, Bert Anciaux en Patrick Vankrunkelsven gedragen zich als moderne Vlaamse sociaal democraten, een groep jonge VU'ers presenteert een 'posi tief' manifest, de CVP bezint zich, mijn ideeën over een vooruitstrevende koepelforma tie (die eerst intern naar voren werden gebracht op de SP- fractiedagen in oktober 2000, vervolgens in De Morgen van 20/11/2000 in een interview VOOR ALLEN met mij werden gepubliceerd en dat ik als speciaal agenda punt op het SP-partijbestuur heb ingeleid op 27 november 2000) worden gedeeld en ho pelijk ook ingevuld door een aantal SP-jongeren,... Het zijn allemaal elementen die mij hoopvol stemmen. Veel van de standpunten die nu ter 'linkerzijde' worden vertolkt sluiten immers naadloos aan bij mijn vroegere publicaties (Het Sienjaal en In Goede Staat) en bij het SP-Toekomst- congres. Met Het Sienjaal heb ik samen met Maurits Coppie- ters - vanuit een democratische en progressieve analyse - ge tracht de strijd voor duurzaam en ecologisch herstel, voor herwaardering van de politieke geloofwaardigheid én tegen de sociale uitsluiting, te combine ren. Vertrekkend vanuit een Vlaams, mondiaal, sociaal, ecologisch en radicaal maat schappijmodel werden ver nieuwende en gedurfde waar denkeuzes naar voren ge bracht. In Goede Staat poogt een goed onderbouwde stap te zetten naar een moderne pro gressieve visie op institutione le hervormingen met als basis waarden solidariteit, verant woordelijkheid, verdraag zaamheid en democratie. Ik ben daarbij vertrokken van de positieve erkenning van een Vlaams identiteitsgevoel dat voortvloeit uit een gemeen schappelijk sociaal-econo misch, sociaal-politiek en so ciaal-cultureel verleden en een gedeelde toekomst. Het Toe komstcongres van mei 1998 heeft drastisch gebroken met een aantal verstarde partijdog ma's en koos resoluut voor een waardensocialisme, waarbij morele, sociale, culturele, eco logische en economische ethiek ten dienste van de men sen werd gesteld en niet van structuren en instellingen. Als SP opteerden we, aan de hand van concrete contracten, voor een eigentijdse benadering van de problemen waarmee onze maatschappij wordt gecon fronteerd. Onze eerste priori teit is een beleid te voeren waarbij goede economische prestaties en volledige werk gelegenheid hand in hand gaan met een goede sociale bescher ming "voor alle burgers. Daar naast willen we een uitgespro ken rood-groene partij zijn die aandacht heeft voor het leef milieu en bepleiten we een vergroening van het bruto na tionaal product als klassieke maatstaf van onze rijkdom. Ook willen we een partij van radicale democraten zijn waar in iedereen gelijke rechten en plichten heeft. Maar evenzeer willen we een Vlaamse partij zijn die internationaal voelt en denkt. Het is jammer dat ook bij deze vernieuwingsprojecten al te dikwijls' te veel met de rem op werd gereden, niet zozeer in woorden, maar vooral in de praktijk. Vaak bleek het water te diep en wilden noch konden politieke partijen hun partij-ei- gen structuren opgeven - zelfs al zijn die structuren voorbij gestreefd en dringend aan her ijking toe. Men is naarstig op zoek naar een duidelijke posi tie met betrekking tot de nieu we maatschappelijke breuklij nen, maar vergeet daarbij grensoverschrijdend en mo dern na te denken over de con cretisering van deze nieuwe boodschap. Na het Toekomst congres bijvoorbeeld is er nie mand die de SP vereenzelvigt met de nieuwe rode en groene breuklijnen in onze samenle ving. Nog steeds heeft de SP een te laag én groen én Vlaams én cultureel gehalte. Zo zit dat ook bij andere partijen, maar de kritische analyse van hun eigen profiel laat ik liever aan henzelf over. De inhoud wij zigt, maar de perceptie blijft. Het blijven gemiste kansen, zeker in de huidige situatie, waar de steeds grotere versnip pering van progressieven wei nig weerwerk kan bieden te gen het groter wordende ex treem-rechtse blok. Breeddenkende politici moe ten hiervoor oog hebben. We moeten steeds opnieuw oplos singen en ideeën aanrijken die beantwoorden aan wat heden en morgen leeft in de samenle ving. We zullen met zo'n pro ject vanuit de behoeften en problemen van mensen zelf moeten vertrekken. De socio loog Oskar Negt leerde ons dat reeds in de jaren zeventig, en de hedendaagse econoom Mi chael Porter (The Competitive Advantage of Nations) geeft aan dat ook voor een modern economisch beleid morgen moet vertrokken worden van uit de eigen ervaringen en situ aties in de regio. Worden we ziek van de lucht die we inade men, van het water dat we drinken, van het vlees dat we eten... Het zijn de problemen van de burger - zij zijn interna tionaal en Vlaams, sociaal, economisch en ecologisch. Dat globale denken moet het uitgangspunt zijn voor een nieuwe, geduldig groeiende politieke strekking. Om dit te kunnen realiseren moeten we politiek Vlaande ren zo herverkavelen dat men een project voor Vlaanderen en zijn inwoners naar voor kan schuiven en ermee naar de kie zer kan trekken. In De Morgen van 9 maart jl. stelt Jos Gey- sels dat hij geen supporter is van het politieke tweestromen land, omdat twee stromen in de politiek tot één stroom in het beleid leiden. Er kunnen in een herverkavelingsproject in derdaad perfect meerdere stro mingen zijn. Maar er moet over gewaakt worden dat als de doelstellingen van alle stro mingen te dicht bij elkaar lig gen, dit niet uitsluitend een ne gatieve en fatalistische concur- rentiedrang in de hand werken en het inhoudelijke politieke debat zou degraderen tot schermutselingen met hoge amusementswaarde. Weif elend drummen rond dezelfde positie werkt anti-politiek. Eens moet alleszins een totaal nieuwe structuur ontstaan, los van de bestaande partijen. Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publkiteit De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Maelen (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANCOPPENOLLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 2001 | | pagina 2