BINNENLAND Hoe de klachten inzake milieuhinder behandelen SP vraagt onderzoek naar optreden staatsveiligheid in Gent VDAB: Aangename kennismaking met de computer 4 23 maart 2001 - "Voor Allen" In de commissie Leefmilieu, Natuurbehoud en Ruimtelijke Ordening van het Vlaams Par lement werd een voorstel van decreet houdende algemene bepalingen aangaande het be leid inzake milieuhinder be sproken. Deze problematiek werd reeds meermaals behandeld in de commissie. Hieruit blijkt dat heel wat klachten van de be volking handelen over milieu hinder veroorzaakt door ge luidsoverlast, stank, stof of overmatige belichting. Ge luidsoverlast wordt in belang rijke mate veroorzaakt door het lucht-, spoor- en wegver keer. Momenteel is het reeds moge lijk dat maatregelen kunnen genomen worden om milieu hinder tegen te gaan voor hin derlijke bedrijven. Via Vlarem I en II zijn deze bedrijven im mers onderworpen aan een milieuvergunningsplicht. Doch zijn er heel wat installa ties en handelingen die mi lieuhinder veroorzaken maar niet onder de regelgeving voor hinderlijke bedrijven vallen. Een eerste krachtlijn is dat mi lieukwaliteitsnormen gebieds gericht worden gehanteerd om bepaalde toelaatbare hinderni- veau's op te leggen. Een tweede krachtlijn is het accent op bemiddeleing. Het oprichten van milieuhinder- diensten die instaan voor de bemiddeling in klachten inza ke milieuhinder is een betere oplossing dan een oplossing via juridische weg. Een specifieke vorm van mi lieuhinder is de geluidshinder. Het moet daarom mogelijk zijn dat de bevolking vanaf een bepaald niveau van ge luidshinder veroorzaakt door wegverkeer maatregelen moet kunnen eisen van de overheid. In Nederland gelden hiervoor strikte normen met betrekking tot geluidshinder van wegver keer. Het is belangrijk dat dergelij ke normen worden gedifferem tieerd, onder meer in functie van dag en nacht en binnen en buiten de woning. Concreet wordt voorgesteld een maxi male toelaarbare geluidspro ductie van 55dB langs nieuwe wegen, 65dB voor nieuwe huizen langs bestaande wegen of maximaal 70dB voor be staande huizen langs bestaan de verkeerswegen. Indien de geluidsoverlast hoger is, moet de overheid optreden en een geluidsactieplan opstellen. Voorbeelden van geluidswe- rende maatregelen zijn o.m. het invoeren van snelheidsbe perkingen en het aanbrengen van geluidsschermen of fluis- terasfalt. Dit voorstel van decreet is ge baseerd op het voorzorgsbe ginsel: eenieder heeft de plicht milieuverstorende activiteiten of handelingen maximaal te vermijden. De aanpak van de milieuhin der alsook de objectivering er van en de handhaving, dienen in het decreet te worden opge nomen. Mogelijks komt er een nieuwe taak voor de provinciebestu ren die de hinder veroorzaakt door klasse 2-inrichtingen zouden kunnen opvolgen, waardoor de gemeenten zich kunnen toeleggen op de in richtingen van klasse 3. Ook op juridisch vlak moet een duidelijk verschil worden gemaakt tussen milieuvervui ling en milieuhinder. Milieu vervuiling kan in principe ob jectief worden gemeten en er kunnen normen voor worden opgesteld. Dit geldt bv. voor water- en luchtverontreini ging- Milieuhinder daarentegen is doorgaans niet objectief meet baar en niet te vatten in nor men. Een voorbeeld hiervan is stankhinder: ondanks pogin gen om tot een meer objectie ve meetmethode en tot geur- emissienormen te komen, blijft de subjectieve ervaring van de omwonenden tot op heden vaak de enige aanwij zing. De vraag werd ook gesteld op welke manier de milieuhin- derdienst het best wordt geor ganiseerd. Moet dit gemeente lijk, provinciaal of geweste lijk? Zijn er voldoende middelen en personeel voorhanden om de ze naar behoren te laten func tioneren? Gelet op het feit dat klachten van de bevolking inzake mi lieuhinder ernstig dienen ge nomen te worden, zal de com missie Leefmilieu, Natuurbe houd en Ruimtelijke Ordening deze problematiek verder blij ven volgen. Jacques Timmermans Voorzitter commissie Leefmilieu, Natuurbehoud en Ruimtelijke Ordening Vanaf maart start de VDAB met de opleiding "Aangename kennisma king met de computer", een basis cursus omgaan met de computer en het internet. Deze opleiding is een onderdeel van het project "basis vaardigheden informatie en com- municatietechonologie (ICT)" en kadert in het Vlaams Actieplan "Een leven lang leren in goede ba nen". Het project loopt in samen werking met Vlaams minister van Werkgelegenheid en Toerisme Re- naat Landuyt. Een eerste fase van dit project is de opleiding "Aangename kennisma king met de computer". Dit is een basiscursus omgaan met de com puter, waarbij cursisten leren hoe een computer werkt, hoe ze hem moeten gebruiken en wat ze ermee kunnen doen. De opleiding is toe gankelijk voor iedereen die weinig of niets afweet van computers en internet, maar richt zich in de eer ste plaats naar de werkzoekenden. Daarnaast kan een beperkt aantal werkzoekenden van specifieke kansengroepen, die de opleiding hebben gevolgd, een toestel lenen gedurende één maand voor inter netgebruik. De opleiding start vanaf 2 april 2001 in het Training- en Oplei dingscentrum te Oudenaarde en verhuist daarna achtereenvolgens naar Denderleeuw, Ninove, Aalst, Ronse en Zottegem. De cursus duurt vier halve dagen, telkens van 9 tot 12 uur of van 13 uur tot 16 uur. Voor meer informatie of inschrij vingen kunt u terecht bij het plaat selijke VDAB-kantoor of bij Mar- tine Vander Steen, regionaal pro- jectverantwoordelijke 055-33 10 73. Op voorstel van de Minister van Werkgelegenheid heeft de Minsterraad een voorontwerp van wet goedgekeurd met het oog op de verbetering van het werkritme van werknemers. Het voorontwerp van wet voorziet Een vermindering van de wekelijkse arbeidsduur tot 38 uur tegen uiterlijk 1 januari 2003. Aan de werkgevers die de wekelijkse arbeidsduur tus sen 1 juli 2001 en 31 decem ber 2002 tot 38 uur verminde ren, wordt een eenmalige ver mindering toegestaan van de sociale zekerheidsbijdragen voor werkgevers met 6.000 a 1.000 frank per werknemer, in functie van het kwartaal waar in de 38-urenweek ingevoerd wordt. Een ondersteuning van de inspanningen van de onderne mingen inzake collectieve ar beidsduurvermindering en het organiseren van het werk in weken van vier dagen door specifieke verminderingen van de sociale zekerheidsbij dragen. Het scheppen van een wette lijk kader voor de toepassing van een systeem met kxediet- uren, uitgroeibanen en werk- duurvermindering tot een halftijdse betrekking. Het recht van de vader om afwezig te blijven van het werk gedurende tien dagen te kiezen in de maand die volgt op de geboorte van zijn kind. Tijdens de eerste drie afwe- zigheidsdagen behoudt hij - zoals ook nu het geval is - zijn loon. Tijdens de zeven daarop volgende dagen geniet hij een uittkering betaald binnen het kader van de ziekte- en inva liditeitsverzekering, naar ana logie met de uitkering die de moeder ontvangt binnen het kader van de moederschaps verzekering. De verlenging in 2001 en 2002 van de bestaande maat regelen inzake voltijdse brug- pensionering (mogelijkheid om sectoriële collectieve ar beidsovereenkomsten af te sluiten vanaf 56 jaar voor werknemers met een loopbaan van 33 jaar) en deeltijdse brugpensionering (mogelijk heid om sectoriële collectieve arbeidsovereenkomsten af te sluiten vanaf 55 jaar en ver lenging van het deeltijds brug pensioen tot 58 jaar). De SP vraagt een onderzoek naar het initiatief van de Staatsveiligheid ten aanzien van Attac. Dat onderzoek heeft geleid tot de afgelasting van het congres van deze or ganisatie, afgelopen zaterdag in Gent. Attac ijvert onder meer voor de invoering van de Tobintaks. Dirk Van der Maelen, fractie leider van de SP in de Kamer, wil dat het begeleidingscomié I, onderzoekt of de Staatsvei ligheid zijn boekje niet te bui ten is gegaan. Dat comité ziet in het parlement toe op de werking van de Belgische in lichtingendiensten. Van der Maelen heeft daarover een brief geschreven aan Kamer voorzitter Herman Decroo. In de Kamercommissie waar minister van justitie Mare Ver- wilghen over de zaak onder vraagd werd, onderstreepte Van der Maelen dat de bewe ging tegen de negatieve gevol gen van de globalisering altijd democratische actiemiddelen heeft gebruikt. Het optreden van de Staatsveiligheid valt volgens de SP bijgevolg bui ten haar opdracht. In het ver leden zijn er bovendien nooit problemen geweest tijdens bijeenkomsten van Attac, dat al tot tweemaal toe zijn con gres organiseerde in de nu ge wraakte zaal.

Voor Allen | 2001 | | pagina 4