SP-Voorzitter Patrick Janssens Over de grenzen EDIT0RIAAL 1 Mei: Gelijke kansen voor iedereen GELIJKE KANSEN VOOR IEDEREEN 1 mei 2001 AANDACHT AANDACHT CORRESPONDENTEN Open brief uitgebreid in boekvorm «S "Voor Allen" - 20 april 2001 3 ffi JM Politici, en zeker partijvoorzit ters, ventileren hun ideeën graag in een heuse boekvorm publicatie. Wie schrijft, die blijftzo ook onze nationale SP-voorzitter. Onder de titel "Over de grenzen. Open Brief aan de Vlamingen" herwerkte Patrick Janssens in het voor uitzicht van 1 Mei 2001 zijn inmiddels ruim bekende "Open Brief" tot een inhoude lijke politieke discussiebron van meer formaat. Bestaande thema's uitgediept, nieuwe items, enz., dit alles in een boek. Bedoeling SP-voorzitter Patrick Janssens wil een open debat over de toekomst en de ambitie van zijn partij. Sinds zijn aantre den werkt hij aan de vernieu wing van de sociaal-democra tie. De partij moet de deuren opengooien, verjongen en ver vrouwelijken. Inhoudelijk moet het socialisme zich voortdurend aanpassen aan de snel veranderende maatschap- PÜ- Gelijke kansen voor iedereen en de strijd tegen sociale onge lijkheid zijn ook vandaag de drijfveren voor de sociaal-de mocraten. In deze OPEN BRIEF geeft Patrick Janssens zijn kritische visie op de partij en op het reilen en zeilen in de Vlaamse politiek. Hij pleit voor een vernieuwd en ge meenschappelijk project voor de 21" eeuw, dat vertrekt van uit de strijd voor sociale recht vaardigheid. Met deze Open Brief nodigt hij alle Vlamin gen uit tot een openhartige dialoog. Practisch In de komende 1 Mei-periode is het boek van P. Janssens te koop aan de uitzonderlijke bo demprijs van 200 FRANK. Het Federaal SP-Secretariaat zal over een (beperkte) voor raad beschikken. Vliegensvlug bestellen is dus aangewezen (tel. 055-21 48 50, 0497-48 55 34 of 054-33 00 00 's avonds). Opgelet, nadien kost het werk in de boekhandel wel 400 frank. Ook bij sommige SP-af- delingssecretarissen (Ninove, Geraardsbergen, Lierde, kan men voor een exemplaar terecht. (C.V.) De teksten voor de volgende editie dienen ons uiterlijk op vrijdag 27 april 2001 vóór de middag op het reda<tiese<retariaat, E. De Ma- landerplein 7 te 9600 Ronse te bereiken. Omwille van de Feestdag van 1 Mei kunnen om technische redenen later binnengekomen teksten niet meer verwerkt worden. Wij danken u voor uw medewerking. De Redactie Naar aloude goede traditie zal de socialistische beweging ook dit jaar de nodige aandacht besteden aan "haar" feest en strijddag. Het mag echter geenszins blijven bij een wat weemoedige terugblik op de door pioniers van het eerste uur afgedwongen sociale verworvenhedeneen vrijblijvende deelname aan een of andere manfestatie (omdat men dit als "goede socialist"al zolang gewoon is). Het commemoratie- ve moet er bij zijn (het werk van sociale ontvoogding door onze voorgangers dient de facto maximaal gerespecteerd op de rode dag bij uitstek), maar er is de actualiteitsfactor als bijzondere toegevoegde waarde. Er blijft inderdaad voor de SP, én voor de socialistische beweging in haar totaliteit, nog veel te doen. Vandaar dat dit jaar op 1 Mei de focus gericht wordt op de strijd tegen sociale ongelijkheid enerzijds, de nood aan gelijke kansen voor iedereen in een steeds sneller evoluerende kennis- en prestatiemaatschappij van vandaag. Dit is een duidelijke opdracht voor de sociaal-democratie, voor de SP of welke de naam is die onze partij in evolutie en de nabije toekomst ook zal krijgen. De ganse discussie vond de partijvernieuwing, de nieuwe "missies" van partijcomponenten en nevenorganisaties, pa rallelle gespreken over het evolueren naar een koepelpartij en/of het creëren van samenwerkingsvormen met andere progressieve partijen of sociale organisaties, het zijn evenveel facetten die aan 1 Mei 2001 extra pigmenten en di mensie geven. Binnen het bestek van dit editoriaal ook nog een andere be denking, met name over de 1 Mei-activiteiten in se, en de re spons erop. Elders in dit katern vindt men een overzicht van de diverse manifestaties, veelal ingericht door de lokale SP/CSS-afde- litig of, bij uitbreiding, door de S.G.A. Het zijn er opnieuw heel wat, en dat doet deugd. Toch eventjes relativeren, want her en der stagneert de opkomst, loop zelfs eerder terug en "vers bloed" is er relatief weinig. Niettemin zijn meerdere activiteiten uitstekend geschikt om een ander, liefst jonger publiek aan te trekken, los van de trouwe partijmilitanten en sympathisanten. Nog vorig jaar werd trouwens in een universitaire sociologi sche studie o.l.v. Prof. Mark Elchardus haarfijn aangetoond dat mensen die actief zijn in verenigingsverband, of deelne men aan allerlei activiteiten, een positievere kijk op de sa menleving hebben en (veel) democratischer zijn ingesteld. Enkel al hierom loont het zeker de moeite verder te kijken dan ons traditioneel - en afkalvend - potentieel en, waar dit nog niet gebeurt, andere mensen te betrekken bij de 1 Mei en andere socio-culturele activiteiten Twee voorbeelden die allicht inspirerend kunnen werken de organisatie van de vermaarde Anne Frank-tentoonstelling te Zottegem, een "Dag van de Verdraagzaamheid" te Ninove, drempelverlagend, maar evenveel sensibiliserend en van ni veau. Ook het initiatief van de SP-regio Oudenaarde om op districtsniveau het I Mei-gebeuren te organiseren is een goed idee, en kan allicht de participatie vanwege de kleine re afdelingen bevorderen. Hoe dan ook, aan elkeen een fantatische Mei 2001 toege wenst... en zonder het politieke accent van de historische dag te vergeten natuurlijk. Chris Vancoppenolle Federaal SP-Secretaris

Voor Allen | 2001 | | pagina 3