BINNENLAND Resolutie inzake de ondersteuning van duurzaam wonen in Vlaanderen goedgekeurd "Regeringscommisaris Van Gooi wil dat administratie actiever en 'spontaner' hulp biedt" 4 20 april 2001 - "Voor Allen" In de Commissie Leefmilieu en Ruimtelijke Ordening van het Vlaamse Parlement werd een resolutie betreffende de ondersteuning van duurzaam wonen in Vlaanderen, goedge keurd. De Commissie stelt dat be langrijke materiaal-, energie- en waterstromen gepaard gaan met het bouwen en gebruiken van gezinswoningen, kantoren en industriële panden. Die stromen zijn in hun geheel verantwoordelijk voor een significant aandeel van het to tale materialenverbruik en mi lieuverontreiniging in Vlaan deren (bv. inzake water- en luchtverontreiniging). De beperking van milieuver ontreinigingen en gezond heidsrisico's kan het best aan de bron plaatsvinden. Met be trekking tot het bouwen en wonen doen zich immers nog belangrijke oningevulde mo gelijkheden tot preventie voor. Op vele plaatsen wordt in de bouw nog gebruik gemaakt van stoffen met risico's voor milieu en gezondheid, hoewel er voor die stoffen vaak vol doende alternatieven aanwe zig zijn. Die materialen worden vaak na hun gebruik niet correct ge recycleerd of verwerkt, waar door de milieugevaarlijke stoffen vrij in het leefmilieu kunnen komen. Het blijkt dat het voor de con sument erg moeilijk is daar over ondubbelzinnige en ob jectieve informatie te verkrij gen. Evenals hij de nodige ga ranties kan krijgen dat het pro duct voldoet aan de eisen in zake milieuvriendelijke pro ductie en gezondheidsrisico's. Ook het wetenschappelijk on derzoek rond duurzaam wo nen is vooralsnog erg beperkt en verloopt in Vlaanderen te versnipperd. De acties tot energiebesparing (in het kader van de 'Week van de Energiebesparing'), die door de Vlaamse Regering in samenwerking met de betrok ken organisaties worden ge voerd, boeken een relatief suc ces. Het is ondanks de beperkte bevoegdheden van Vlaanderen inzake productbeleid, toch nuttig dat de Vlaamse over heid, eventueel in samenwer king met de betrokken be roepsfederaties, een belangrij ke sensibiliserende en stimu lerende rol kan spelen. Aan de Vlaamse Regering zal dan ook gevraagd worden om in overleg en samenwerking met de betrokken organisaties en beroepsfederaties volgende maatregelen te willen treffen 1. Op ruime schaal informa tiecampagnes te voeren, die de verschillende aspecten van duurzaam bouwen en wonen voldoende bekendheid geven; 2. Bestaande en toekomstige vormingsinitiatieven, gericht naar particulieren en profes sionelen, duurzaam te onder steunen; 3. Voldoende middelen vrij te maken voor een onderzoeks programma 'Duurzaam bou wen en wonen'; 4. Initiatieven te ondersteunen die leiden tot een eenduidige en objectieve milieu-etikette ring van bouwmaterialen; 5. Bewustmakingsacties op het getouw te zetten opdat bouwmaterialen met mogelij ke negatieve milieu- en ge zondheidsimplicaties, op de geëigende manier en in de juiste toepassing zouden wor den gebruikt; 6. In de milieureglementering voldoende waarborgen in te bouwen opdat milieugevaar lijke stoffen in bouwmateria len, hetzij tijdens de produc tie, hetzij in de afvalfase, niet in het leefmilieu kunnen vrij komen; 7. Het gebruik van houtver- duurzamingsmiddelen en van chemisch behandeld hout tot die toepassingen te beperken waarvoor geen milieuvriende lijk alternatief bestaat en alle maatregelen te nemen om een veilige (eind)verwerking van chemisch behandeld afvalhout te garanderen. Jacques Timmermans Voorzitter Commissie Leefmilieu en Ruimtelijke Ordening in het Vlaams Parlement Elke werkloze, gepensioneer de, gehandicapte of zieke die het niet weet, riskeert het om een vorm van bijstand te mi slopen. Om dit in de toekomst te vermijden wil regerings commissaris Greet van Gooi (SP) dat elke instelling van de sociale zekerheid (RVA, Riziv, pensioendienst) actief nadenkt over hoe ze zelf - spontaan als het ware - een betere dienst verlening kunnen verzorgen. Van Gooi heeft als regerings commissaris de taak de admi nistratie te vereenvoudigen. Vanuit die opdracht stapte ze naar de RVA, het Riziv en an dere instellingen van de socia le zekerheid. De SP-politica wil dat zij meehelpen om de ongelijkheid die er nu is weg te werken. In het Nieuwsblad van 11 april geeft Van Gooi hiervan een voorbeeld. "Neem nu een wat oudere persoon met een invaliditeitsuitkering of stempelgeld. Die uitkering valt weg als hij of zij 65 jaar wordt. Ze wordt vervangen door het wettelijk pensioen. Maar dat pensioen moet je aanvragen en daar denken de mensen vaak niet aan, of te laat. Dat heeft dan tot gevolg dat ze op de duur zonder inko men vallen. In dat geval moet de administratie toch automa tisch het pensioen kunnen aanvragen, zodat de betrokke ne niet in een gat valt." "Of neem een persoon met een handicap. Zij hebben vaak ook afgeleide rechten, zoals een parkeerkaart, sociaal tele foontarief of lager kijk- en luistergeld. Maar de mensen weten dit niet eens. Het moet toch mogelijk zijn dat de ad ministratie zelf vraagt of de betrokkenen geïnteresseerd is en dan de nodige formulieren zelf doorstuurt, naar Belga com of zo. Nu moet elke ge handicapte voor elk voordeel zelf een attest vragen bij de administratie." Van Gooi geeft elke sociale administratie een duidelijke opdracht. Voor het einde van deze regeerperiode moeten ze twee projecten uitwerken die de dienstverlening aan de bur ger verbeteren. "De instellin gen hebben tot nu toe alleen gedaan wat verplicht was: ter mijnen respecteren, een ver eenvoudigd taalgebruik hante ren enzovoort. Ik spoor ze nu aan om actief na te denken over wat er nog kan verbete ren", aldus Van Gooi in de krant. Ook voor wat het verzamelen van gegeven betreft verwacht Van Gooi dat de instellingen anders tewerk gaan. In plaats van bij de burger telkens de zelfde informatie op te vra gen, zouden de instellingen bij elkaar navraag moeten doen welke informatie beschikbaar is. "Met de vele informatica die al bestaat, de Kruispunt- bank van de Sociale Zeker heid bijvoorbeeld die zegt waar welke informatie be schikbaar is, moet dit zeer goed mogelijk zijn. Alleen wat dan nog overschiet zou nog in een formulier voor de burger moeten opgenomen worden."

Voor Allen | 2001 | | pagina 4