Het vrouwenplein MARIANNE Vrouwenwerkgroep van de SP Aalst - Oudenaarde - Ronse Vijfde editie Zomeruniversiteit SP-Jongeren HET VROUWENPLEIN Totale gelijkheid tussen man nen en vrouwen, maar met aandacht voor de verschillen tussen de geslachten, dat is waar MARIANNE aan wil werken. De vrouwenemancipatie heeft al een hele weg afgelegd en veel resultaten geboekt, maar toch stellen we vast dat er nog tal van ongelijkheden sluime ren, vaak subtiel, en meestal cultuurhistorisch bepaald. Man of vrouw zijn is biolo gisch gezien een statisch ge geven. Begrippen als "vrou welijkheid" en "mannelijk heid" zijn daarentegen dyna misch en steeds voor interpre tatie vatbaar. Ook vandaag nog worden mannelijke kwali teiten vaak hoger ingeschat dan vrouwelijke. Zo wordt ook de historische en maat schappelijke rol van mannen nog al te vaak hoger ingeschat dan die van vrouwen. Nochtans zorgden vrouwen ook vroeger voor de invulling van de helft van de maat schappelijke activiteiten, maar dat merk je meestal niet als je de geschiedenisboeken leest. Dat vrouwen niet steeds op evenredige wijze in beeld werden gebracht is het gevolg van de organisatie van de toenmalige samenleving. Daar valt niets meer aan te verande ren. Wél kunnen we er vanaf nu bewust rekening mee hou den dat zowel mannen als vrouwen de inhoud en het uit zicht van de maatschappij hebben bepaald en bepalen, zowel vroeger als nu. Bij het geven van namen aan pleinen en straten in ons land wordt er traditioneel veel aan dacht besteed aan het in herin nering brengen van figuren die voor de streek of het land een betekenisvolle rol in de geschiedenis hebben ge speeld. Dit is geheel terecht. Op die manier blijven die na men in het collectief geheugen gegrift en onderhouden we een permanente band met het verleden. De symboolwaarde van straat- en pleinnamen valt niet te ont kennen. Daarom hebben we in de regio Aalst-Oudenaarde- Ronse een onderzoek gedaan naar de man/vrouw-verhou- ding. Dit zijn de resultaten Stad Mannelijk Vrouwelijk Onbestemd Totaal aantal Aalst 09,5% 1,5% 89,0% 620 Denderleeuw 14,4% 1,1% 84,5% 187 Geraardsbergen 05,2% 0,8% 94,0% 362 Ninove 07,3% 1,0% 91,7% 421 Oudenaarde 12,5% 1,3% 86,2% 383 Ronse 27,0% 0,7% 72,3% 278 Zottegem 11,5% 1,5% 87,0% 467 De meerderheid van de straat namen is niet seksegebonden, maar waar de straten de naam van een persoon dragen, valt de verhouding sterk in het voordeel van de mannen uit. Meestal gaat het daarbij om politieke figuren (burgemees ters en schepenen), schrijvers en kunstenaars, wetenschap pers en professoren, industrië len, oorlogshelden, histori sche figuren, heiligen en reli gieuzen. Bij de vrouwen vin den we doorgaans enkel ko ninginnen, heiligen of adellij ke historische figuren terug. MARIANNE wil met haar on derzoek het debat openen over de vervrouwelijking van de straatnamen en wil dat de re gio Aalst-Oudenaarde-Ronse daar het goede voorbeeld in geeft. We willen voorstellen formuleren om straten te noe men naar binnen- of buiten landse vrouwen, die iets heb ben betekend in de politiek, de wetenschap of die op een an dere manier symbool staan voor groete groepen vrouwen. Op die manier geeft de ge meente een positief signaal en een aanzet om ook in de rest van het openbare leven meer ruimte te laten voor vrouwen. We formuleren hierbij een aantal voorstellen van vrou wennamen, rekening houdend met de algemene principes vastgelegd in het decreet van 28 januari 1977 tot bescher ming van de namen van de openbare wegen en pleinen (gewijzigd bij decreet van 1 juli 1987): Er wordt bij voorkeur geput uit gegevens van plaatselijke geschiedenis, het kunst- en cultuurleven, de toponymie en de volkskunde; De naam van een nog leven de persoon mag niet worden gebruikt; In aanmerking komen enkel de namen van in historisch, wetenschappelijk of algemeen maatschappelijk opzicht be langrijke figuren. Hierbij wordt de voorkeur gegeven aan figuren die voor de ge meente of voor de onmiddel lijke omgeving van betekenis zijn. Voorstellen van namen Clara 't Roen is de eerste vrouw in de Nederlanden die wegens haar trouw aan het Lutheranisme als ketterse in 1523 in Aalst op de brandsta pel stierf. Van haar en van de negen anderen die in Aalst tussen 1523 en 1584 een ge lijkaardig lot was beschoren is weinig bekend. Enkel hun naam en soms plaats van af komst en beroep kan achter haald worden uit de stadsreke ningen van Aalst. Clara 't Roen staat symbool voor het recht op vrije me ningsuiting en de strijd tegen elke vorm van fanatisme. Geraardsbergen - Julia Bauwens Directrice van de midden school van het gemeenschaps onderwijs. - Isabelle Gatti de Gamond (1839-1905) Belgische strijdster voor de rechten van de vrouw, eerste leidster van de vrouwenbewe ging in België. Ze gaf het tijd schrift "Education de la fem me" uit en in 1895 het tijd schrift "Les Cahiers Féminis- De federale SP-Vrouwen werkgroep "De Marianne" bij de onthulling van het Vrouwenplein" te Ronse. tes". In 1868 werd te Brussel een middelbare-meisjesschool opgericht, waarvoor zij het leerplan ontwierp en waarvan zij directrice werd. - Addams. Jane (1860-1936) Amerikaans sociaal werkster. Stichtte het Huil House in Chi cago (1889), dat als sociaal centrum grote bekendheid kreeg, en de Int. Vrouwenbe weging voor Vrede en Vrijheid (1915). Nobelprijs voor de vrede (1931). - Nina Henriette Wendelina Bang (1866-1928) Deens historica en sociaal-de mocratische politica, lid van het Hogerhuis van 1918-24. Zij aanvaardde de portefeuille van Onderwijs in het eerste kabinet-Stauning (1924-26) en was als zodanig de eerste vrouwelijke minister ter we reld. B. publiceerde tabellen van de in de jaren 1497-1660 betaalde tol in de Sont (1906- 1922). - Enz... I.M./S.G. 14-15 september De Barkentijn Nieuwpoort Na enkele jaren windstilte, or ganiseren we terug een Zo meruniversiteit, maar dan nieuwe stijl... Van 14 tot en met 16 septem ber worden in Nieuwpoort voor de eerste keer sinds de start van de jongerenvernieu- wing terug 150 neiuwe ge zichten een weekend samen gebracht om in 10 werkgroe pen te brainstormen over de meest uiteenlopende politieke onderwerpen. Op dit moment zijn de federa le secretarissen (de regionale aanspreekpunten van de SP) alvast op zoek naar nieuw bloed in hun eigen regio om in te schrijven voor dit weekend. Ben jij ook nog niet naar één van de vorige edities geweest en wil je zelf graag deelne men? Aarzel dan niet om ons iets te laten weten! Interesse? Geef dan zo spoe dig mogelijk een seintje aan het Federaal SP-Secretariaat (Chris Vancoppenolle) op tel. 055-21 48 50, 0497-48 55 34 of 's avonds op nr. 054-33 00 00. 4 15 juni 2001 - "Voor Allen" Aalst - Clara 't Roen Leidster vrouwenbeweging. Federaal voorzitster SVV. Voorstellen vrouwennamen (lijst niet limitatief ter illustratie)

Voor Allen | 2001 | | pagina 4