Vande Lanotte tevreden over regeringswerk SP al lang vragende partij voor debat over grondstoffenroof in Kongo "Voor Allen"-15 juni 2001 7 2. Dat bovendien om de drinkwatervoorziening in Vlaanderen voor de toe komst te bewaren: a. Volgende beleidsmaatre gelen aan de vraagzijde die nen te worden genomen: het opleggen van optima le aanwending van water en het treffen van voorzienin gen voor het bedrijfsleven (bv. grondwaterwinning voor laagkwalitatieve doel einden ontmoedigen); het beschikbaar maken van alternatieve bronnen (bv. in dustrieel water in plaats van hoogkwalitatief drinkwa ter); het uitbouwen van een geïntegreerd, efficiënt en coherent vergunningsbeleid voor grondwater; het bevorderen van kennis overdracht door de Vlaamse overheid inzake de aanwen ding van water; het bereiken van integraal waterbeleid langs doelgroe- penoverleg; het sterker aanmoedigen van duurzaam watergebruik; b. De volgende beleidsmaat regelen aan de aanbodzijde dienen te worden genomen: het verder uitbouwen van spaarbekkens als middel tot aanbodverhoging van op pervlaktewater en instru ment van onafhankelijkheid ten opzichte van andere re gio's en staten; het vooral opvangen van de toename van de drinkwa- tervraag met oppervlakte water en het grondwater als buffercapaciteit te beschou wen; het ter beschikking stellen van informatie over het as pect water bij de inplanting van nieuwe industriegebieden (bv. bij bouwvergunningen); het tegengaan van verdro ging door effectgerichte en brongerichte maatregelen; het aanmoedigen van kunstmatige infiltratietech nieken. 3. inzake de afhankelijkheid van andere regio's en staten: a. dat de Vlaamse overheid de zelfvoorziening met be trekking tot zijn drinkwater behoeften in kaart brengt. De Vlaamse overheid dient deze behoefte vervolgens in overleg met de diverse acto ren te vertalen in beslissin gen over het beheer en de fi nanciering van de grote wa terbouwkundige werken; b samenwerkingsverbanden uit te bouwen om de onge lijke spreiding van het be schikbare water in Vlaande ren te effenen: 4. inzake de technologieont wikkeling a. dat de Vlaamse overheid zou streven naar een duur zaam en spaarzaam gebruik van het. water door de be drijven. Middels een dubbel circuit zouden regenwater, ongezuiverd oppervlaktewa ter en - vooral - gerecy cleerd afvalwater in indus triële processen, grondwater en leidingwater kunnen ver vangen; b. dat de acties voor techno logische innovaties in huis houdelijk waterverbruik een groter effect zouden beko men door een betere coördi natie vanuit een consistente milieu-beleidsvisie. Het ge bruik van een dubbel circuit zal voor huishoudelijk wa terverbruik gestimuleerd moeten worden; 4. inzake interne versnippering dat de Vlaamse drinkwater sector wordt gerationali seerd qua rapportering, op dat de kostenefficiëntie van de diverse drinkwatermaat- schijen meetbaar en verge lijkbaar wordt en de opera tionele en financiële slag kracht verhoogt; 6. inzake kostenelementen en bijhorende financierings- problematiek dat, wegens de stijgende kosten, een on derzoek naar inefficiënties zich opdringt. Het aange kondigde v ontwerp van drinkwaterdecreet dient niet alleen een transparante kos tenstructuur te beogen maar ook een beheersing van de kosteninefficiënties. Het fi nancieringsprobleem inzake de uitvoering van vervan gingsinvesteringen en uit breidingsinvesteringen moet worden opgelost. Noodza kelijke toekomstgerichte in vesteringen dienen doorge voerd te worden; 7. inzake de oplopende drink waterfactuur dat een eenvor mige rapportering over kostprijsstructuren en -fac toren noodzakelijk is om op objectieve wijze tariefver- schillen te kunnen evalu eren. Daartoe dienen de centrale overheid en de drinkwatermaatschappijen eerst gestructureerd rappor- teringslijnen uit te bouwen. Op voorwaarde dat een uni forme rapportering over kosten en opbrengsten be staat, kan actie 65 (tarief structuren en tarieven voor drinkwater aanpassen) van het milieuprogramma 1999 bijgestuurd worden in de richting van een uniforme ring van tariefverschillen en -structuren en instandhou ding van alleen abjectief verantwoorde verschillen. Prijsverhogingen moeten niet alleen toenemende kos ten opvangen, maar ook ge- dragsregulerend werken. In dit opzicht moet de overheid haar inspanningen voor sen sibilisering van de verbrui ker intensifiëren: enerzijds dient zij de noodzakelijke prijsverhogingen uit te leg gen, anderzijds aan te drin gen op een duurzamer drinkwaterverbruik. Jacques TIMMERMANS Voorzitter commissie Leefmilieu en Ruimtelijke ordening In het Vlaams Parlement "In een regering met zes par tijen zullen er altijd menings verschillen zijn", zegt vice- premier Johan Vande Lanotte in een interview met De Mor gen. Dit houdt de Vlaamse socialisten niet tegen om haar programmapunten met succes uit te voeren. Dat de SP-ministers het goed doen in de paars-groene rege ring is een algemene vaststel ling, vooral ook bij de Wet straatjournalisten. Volgens SP-minister van Begroting, Maatschappelijke Integratie en Sociale Economie Johan Vande Lanotte heeft dit te maken met ervaring én met hebben van een duidelijke so ciaal-democratische doelstel ling. "Door na de verkiezin gen van juni 1999 in de rege ring te stappen, hebben we kunnen aantonen dat we nog bestaan", aldus Vande Lanot te in De Morgen van 5 juni. "We bouwen krediet verder op en houden de vlam levend. Dat is al een hele prestatie." De volgende stap is de partij opnieuw aantrekkelijker te maken. Een rol die voor voor zitter Patrick Janssens is weg gelegd. "Patrick moet er een beetje schwung in brengen. Het is een flamboyante gast die de oude zakken in de re gering aanvult en het alle maal anders ziet. Patrick Janssens is de meest atypi sche politicus die op dit mo ment in de Wetstraat rond loopt. En daar moeten de po litieke wereld en de journalis ten aan wennen." Bij de voorstelling van de be groting kreeg Vande Lanotte van CVP-oppositieleider in de Kamer Yves Leterne de wind van voren. Niet iets waar Vande Lanotte wakker van ligt. "De CVP zit blijk baar is een dalletje", zegt hij. "Leterne maakte een aantal ongelooflijke fouten. Hij lan ceert van alles, in de weten schap dat er toch wel iets zal blijven hangen. Maar eigen lijk is dat goed nieuws. Het betekent dat de CVP weinig echte argumenten heeft." Vande Lanotte wil wel de vinger op de knip houden, ze ker omdat de economische groei lager kan zijn dan ver wacht. "Vier maanden gele den voorspelden de banken nog een groei van 2,8 pro cent. Nu is het nog maar 2,2 procent." Als de groei onder de 2 procent zakt dan "zal ons begrotingsresultaat niet fa meus zijn. Dat is toch lo gisch? We zullen dan te wei nig inkomsten hebben om al les nog recht te trekken. Al zal ik alles doen om het resul taat in evenwicht te houden. Zolang de groei boven de 2 procent blijft hebben we geen probleem. Als het minder is, zullen we heel voorzichtig moeten zien hoe we die groeivertraging opvangen." Maar besparingen zitten er momenteel nog niet aan te komen. Wel zullen een aantal hervor ming, meer bepaald de her vorming van de vennoot schapsbelasting, niet voor het najaar zijn. "En dat is jam mer", zegt Vande Lanotte. "We zouden daar toch eens moeten naar kijken. Maar je kan dat systeem niet hals overkop overhoop halen, want dat heeft zeer concrete gevolgen voor de bedrijven. De operatie moet budgettair neutraal zijn en dus moeten we voorzichtig te werk gaan." (Bron: De Morgen) Zestien Belgische niet-gouver- nementele organisaties stelden op 11 juni hun sms-petitie voor waarmee ze de plundering van de grondstoffen van Kongo aan de kaak stellen. SP-kamerlid Dirk Van der Maelen onder schrijft de actie en wijst erop dat de Vlaamse socialisten, sa men met Agalev, anderhalfe maand geleden al aandrongen op een grondig parlementair debat ter inzake. De discussie is volgens Van der Maelen des te dringender om dat de mogelijke hervatting van de directe samenwerking met Kongo zou worden aangekon digd door eerste minister Guy Verhofstadt (VLD) bij zijn be zoek aan het land eind juni. Volgens de SP-fractieleider kan het niet dat er geen maatregelen zouden worden genomen tegen het plunderen van de natuurlij ke rijkdommen van Kongo. "De plundering houdt de oor log in Centraal Afrika rechtst reeks en onrechtstreeks gaan de", zegt Van der Maelen. "Met de opbrengsten worden de oor logsinspanningen gefinancierd. Sommige groepen en landen hebben er belang bij dat de oor log aanhoudt." Bovendien kan men niet spre ken van de heropbouw van het land zonder het structureel pro bleem van deze plundering aan te pakken. "Zo zouden de op brengsten van de natuurlijke rijkdommen kunnen gebruikt worden voor de heropbouw van het land. Ze kunnen structureel middelen generen die veel be stendiger en omvangrijker zijn dan wat ontwikkelingssamen werking ooit kan verwezenlij ken. "Van der Maelen wil ver mijden dat, zoals ten tijde van Mobutu, vele miljarden ont wikkelingshulp worden gege ven, terwijl de opbrengsten van bijvoorbeeld de diamant- en andere mijnen bijna exclusief verdwijnen in de zakken van enkele leidende families. De sms-petitie is gericht tegen enkele Belgische bedrijven die volgens een VN-rapport be trokken zouden zijn in de smokkel van coltan. een erts dat gebruikt wordt voor de gsm-productie. Van der Maelen wijst er dan ook op dat ook het bedrijfsleven meer te winnen heeft bij eerlijke handel.

Voor Allen | 2001 | | pagina 7