SPAnders "Voor Allen" - 31 augustus 2001 9 Sociaal Progressief Alternatief De vernieuwing van de SP is een proces van lange duur. Twee jaar geleden waar schuwde ik al voor te hoog ge spannen verwachtingen op korte termijn. Een partij gron dig hervormen vraagt tijd. Dat verklaart ook waarom een deel van deze intentieverkla ring voor sommigen bekend in de oren zal klinken. Dat bete kent niet dat er geen nieuwe, belangrijke stappen te zetten zijn. Na twee jaren van hard wer ken in de paarsgroene rege ring en evenveel jaren van par tijvernieuwing gaat het weer beter met de partij. Vanzelf sprekend is een intentieverkla ring niet het geschikte medi um om onze regeringsdeelna me te evalueren. Maar half weg de rit kunnen we ook niet om de feiten heen. Vriend en vijand erkennen dat de SP-ers in de verschillende regeringen uitstekend werk verrichten. Onze ministers koppelen een sterke persoonlijkheid aan dossierkennis. Ze hebben een visie, ze weten waar ze heen willen: een goed en sociaal bestuur waar de mensen beter van worden. Er ging de voorbije maanden bij wijze van spreken dan ook geen dag voorbij of Johan Vande Lanotte, Frank Vanden- broucke, Luc Van den Bos sche, Greet Van Gooi, Steve Stevaert en Renaat Landuyt pakten uit met concrete, tast bare maatregelen waar de mensen echt iets aan hebben. Het lijstje van hun realisaties is indrukwekkend: het Zilver fonds, de maximumfactuur in de gezondheidszorg, het ar- moedeplan, de werkwinkels, de inkomensgarantie voor ouderen, een sociaal recht vaardige belastinghervor ming, het gratis openbaar ver voer voor jong en oud, meer middelen voor verkeersveilig heid, de afschaffing van het kijk- en luistergeld, 500 Kwh gratis elektriciteit. Het is maar een greep uit de vele realisa ties. Ook de partijvernieuwing be gint zijn vruchten af te wer pen. Langzaam maar zeker wint de SP weer aan aantrek kingskracht. De vernieuwing ging in de eerste plaats over inhoud. De Open Brief en het meer uitgewerkte boekje "Over de Grenzen" wilden een aanzet geven tot de ver nieuwing van ons gedachte goed. Ze wilden ook het debat aanzwengelen over mogelijke samenwerking met andere progressieve krachten. Dat de SP aan een grondige vernieuwing bezig is, moet ook blijken uit het politieke personeel van de partij. Een partij is een inhoudelijk pro ject. Toch staat of valt een par tij niet alleen met inhoud, maar ook met mensen. De jongste twee jaar hebben we hard gewerkt aan de noodza kelijke vernieuwing en ver vrouwelijking van de partij. Van de zes nieuwe parle mentsleden die de SP sinds de verkiezingen van 13 juni '99 mocht begroeten, zijn er vijf vrouwen: Kathleen Van Brempt, Fatma Pehlivan, Hil- de Claes, Anne-Marie Baeke en Els Haegeman. De zesde volksvertegenwoordiger is een jonge man: Peter De Rid der. De nieuwe regeringscom missaris is een vrouw: Greet van Gooi. En Monica De Co- ninck leidt sinds april in Ant werpen het grootste OCMW van het land. Als eerste vrouw in de geschiedenis van de stad. Kortom, de voorbije twee jaar gingen binnen de SP zeven van de acht te begeven belang rijke mandaten naar vrouwen. Dat is een unicum in de anna len van onze partij. Of de kiezer het vernieu- wingswerk in regering en par tij weet te waarderen, kunnen we vandaag nog niet zeggen. Maar er zijn gunstige tekenen. De opiniepeilingen tonen al vast een duidelijk opwaartse lijn. De SP doet het, met ze ventien procent in de recentste en meest betrouwbare peiling, volle twee procent beter dan bij de verkiezingen van 1999. Ook bemoedigend is dat in het lijstje van de twintig populair ste Vlaamse politici niet min der dan zeven SP'ers voorko men. Zo'n luxe hebben we lang niet meer gekend. Sterke prestaties in de rege ring en hoopvolle maar nog broze signalen rond de partij maken sommigen onder ons weer zelfgenoegzaam. Ze denken dat we er al zijn en ze zouden willen dat we liever vandaag dan morgen de ver nieuwing van de SP zouden stopzetten. Ze dwalen. De gunstige signa len moeten ons er, integen deel, toe aanzetten om met nog meer energie en overtui ging verder te gaan. We moe ten de komende jaren niet zelfvoldaan beginnen uithol len, maar juist een tandje bij steken en het tempo opvoeren. We moeten de moed hebben om de SP versneld te vernieu wen en de partij op korte ter mijn nog ingrijpender te ver anderen. De SP moet als een heel andere, een veel opener partij naar de verkiezingen van 2003 gaan. In de belang rijke overgangsperiode waarin we ons nu bevinden, mogen we ons niet verliezen in oever loze interne debatten. Daar wordt de partij niet beter van en de buitenwereld heeft er helemaal geen boodschap aan. We moeten de komende twee jaar van een nog te veel in zichzelf gekeerde SP een open en naar buiten gerichte partij maken. We moeten ons min der met onszelf en veel meer met de samenleving bezighou den. We zijn er voor de men sen, niet voor onszelf. Dat is ongetwijfeld één van de groot ste, zo niet de grootste uitda ging voor de nieuwe SP. De leden moeten beseffen hoe belangrijk de vernieuwing voor de toekomst van de partij is. Ze moeten die vernieuwing mee dragen en uitdragen. Dat is cruciaal. Maar vanzelfspre kend moet ook de kiezer we ten dat de nieuwe SP die in 2003 aan de verkiezingen deelneemt, een andere partij is. Daarom stel ik voor om met een veranderde, ver nieuwde naam aan de eerst volgende verkiezingen deel te nemen. spa spa staat, eenvoudig, voor "SP Anders". Niets meer, maar ook niets minder. Het is een naam met een duidelijke ver wijzing naar de SP van van daag. Hij bevestigt de band met onze geschiedenis, want onze doelstellingen blijven ongewijzigd. Niemand twij felt aan de waarden die de par tij verdedigt. We drijven op dezelfde verontwaardiging over sociale ongelijkheid waaruit destijds het socialisme is gegroeid. Dat is dus geen reden om onze naam te wijzi gen. We hebben wel een aan gepaste naam nodig om duide lijk te maken dat we ons ge drag willen veranderen. In een periode waarin de meeste po litieke partijen naar het cen trum opschuiven, is er ook in Vlaanderen nood aan een gro te, linkse politieke partij, spa moet zo'n open, linkse partij zijn, waar iedereen wel kom is die onze doelstellingen onderschrijft. De nieuwe naam drukt dus onze vastbera denheid uit om op een andere manier aan politiek te doen. spa moet staan voor een partij met een sterk en hedendaags sociaal-democratisch pro gramma. De centrale idee van dit programma formuleerde ik al in mijn eerste intentiever klaring van twee jaar geleden en scherpte ik verder aan in de Open Brief. Het gaat om "het realiseren van een samenle ving waarin iedereen gelijke kansen heeft om zich te ont plooien en de verantwoorde lijkheid om die kansen daad werkelijk te benutten." Een politiek programma dat onze centrale waarde vandaag geloofwaardig wil uitdragen moet per definitie een breed programma zijn. We moeten dus verder kijken dan de the ma's waarop de SP zich tradi tioneel profileert, zonder deze klassieke thema's te lossen. Het spreekt voor zich dat werk, sociale zekerheid en ge zondheid van groot belang blijven voor een moderne so ciaal-democratische partij. Maar we moeten, bijvoor beeld, ook onze visie op de so ciale zekerheid verder durven aanpassen. De sociale zeker heid moet evolueren van een systeem dat mensen schade loos stelt voor gemiste kan sen, naar een systeem dat bij komende en betere kansen creëert. Vandaag zijn er, los van de klassieke sociale thema's, veel andere beleidsdomeinen die minstens evenveel en soms zelfs meer invloed hebben op de kansen die iemand krijgt in onze samenleving. Daarom moeten we onze visie op on derwijs en levenslang leren, huisvesting, mobiliteit, de combinatie van werk en gezin, leefmilieu of politieke partici patie permanent blijven ver nieuwen. Daarom ook moeten we weer veel meer aandacht hebben voor thema's die we de jongste tijd hebben ver waarloosd. Ik denk hier in de eerste plaats aan cultuur en de internationale dimensie van de sociaal-democratie spa wil zelf mee de politieke agenda bepalen. We willen niet alleen verdedigen wat we dikwijls na moeizame strijd hebben verworven. We willen ook nieuwe thema's aanrei ken, snel registreren wat er bij de mensen leeft en daar mo derne sociaal-democratische antwoorden op geven. Kort om, spa wil een offensieve ploeg zijn. Daarom moeten we, in de lijn van het Toe komstcongres van 1998, per manent ons roodgroen en toe komstgericht programma blij ven hernieuwen. Een moderne sociaal-demo cratische partij wil vooral kla re doelstellingen formuleren. Ze klampt zich niet vast aan middelen uit het verleden. De nieuwe SP mag dan ook niet de blinde verdediger zijn van het onveranderbare verleden, maar moet voortdurend een visie op heden en toekomst blijven ontwikkelen. We moeten dus ook niet koste wat kost elk overheidsoptre den verdedigen, maar op een pragmatische manier afwegen op welke manier we op lange termijn de beste resultaten kunnen halen. Dat kan met de overheid, dat kan ook door het vrij initiatief kansen te geven, dat kan ook door overheid en privé-sector samen te laten werken. Dat we niet langer de onvoor waardelijke verdediger zijn van de overheid, betekent niet dat we van de weeromstuit even blind in de vrije markt zouden geloven. De zuivere vrije markt is een slecht model en niet geschikt om onze doel stelling te realiseren: een meer rechtvaardige wereld met ge lijke kansen op ontplooiing voor iedereen. De a van spa staat dus ondub belzinnig voor "anders". Maar omdat het in de politiek om mensen gaat, willen we ook andere mensen aantrekken. Met spa willen we ons toe komstgericht programma niet op eigen kracht ontwikkelen en uitvoeren. Iedereen die zich herkent in het gedachte goed van de sociaal-democra tie is welkom om samen onze doelstellingen te realiseren. De vernieuwde SP blijft een ledenpartij. De ledenbewe ging is onze rijkdom.

Voor Allen | 2001 | | pagina 9