MILIEU Denderactiekomitee gehoord in commissie leefmilieu van het Vlaams Parlement 6 28 september 2001 - "Voor Allen" In het kader van de discussie over het contract met Aquaf- in, werden op 20 september jl. vertegenwoordigers van het Denderactiekomitee ge hoord in de commissie leef milieu. Ik gef hierbij de voornaam ste kritieken weer, waarover de commissie verder zal de batteren. De kern van het probleem is het op grote schaal mengen en transporteren van water. Het gaat hier zowel om af valwater, regenwater, grond water en oppervlaktewater. Door al dat water te vermen gen kunnen we nooit tot een efficiënte waterzuivering ko men. Waarom is deze aanpak niet efficiënt? - Door de vermenging is de vuilvracht niet geconcen treerd genoeg. - Door het transport via te lange, te dikke en te ruwe buizen, bezinkt de vuil vracht. - Bij de volgende zware re genbui wordt het omge woelde rioolslib via de overstorten in de beken ge loosd. Gevolg van dit alles: - De waterzuiveringsstations zijn hydraulisch overbelast en biologisch onderlast dus op zijn Denders gezegd: ofwel verzuipen de bacte riën, ofwel verhongeren ze. - Overstromingen, verdro ging, kortom slechte water huishouding, elementen waar we hier niet verder op ingaan. Als hieraan niets verandert blijft elke verdere investe ring weggegooid geld. - De vaststelling vand e hui dige versnippering van be voegdheden waaruit de be leidsvisie vertrekt is in fei te een probleem op papier, niet in de praktijk. In feite is die versnippering er de facto niet omdat Aquafin door zijnmachts- en mono poliepositie een zeer grote vinger in de pap heeft bij concepten en plannig. VMM isd het zwakke broertje. - Er wordt sterk aangedron gen op een resultaatsver bintenis: een nobele bedoe ling, maar als men niet op let een slag in het water. Als je immers nauwelijks vervuild sterk verdund wa ter binnenkrijgt, is het niet moei ijk tamelijk proper water buiten te krijgen. Een groot deel van de vuil vracht loost toch via over storten: daarvoor moet je geen wateringenieur zijn. Een influentverbintenis is veel belangrijker (vb. men moet min. 300 BOD bin nenkrijgen). Waarom krijgt Aqua fin dan nog meer? Uit het voorgaande blijkt voor ons, en dit wordt ge staafd door uw bevindingen, dat een radicale trendbreuk met het verleden nodig is. Eén van de zaken die in het verleden verwaarloosd wer den is de wetenschappelijke onderbouw van de term bui tengebied. Men heeft bij het opmaken van zuiveringszo nes geen onderscheid ge maakt tussen stedelijk ge bied en buitengebied en heeft alles netjes aan elkaar genaaid, met als gevolg dat men voor Europa in de pro blemen kwam. De taakverdeling tussen ge meentelijken bovengemeen- telijk niveau zal essentieel zijn. Voorgestelde grenzen als 500 IE (gemeentelijk pro ject nu) of 2000 IE (toe- komstvoorstel waar wij voor zijn) gaan ons niet veel voor uit helpen. Als men alles aan alles koppelt dan komt men altijd wel aan het vereiste cijfer. Ook nu is men zonder weten schappelijke of theoretische visie bezig met alles aan al les te koppelen. Aquafin gaat er in deze 'ob jectieve reproduceerbare me thodiek' ook nog van uit dat bij alle woningen regen- en afvalwater afgekoppeld zijn. Dit is een noodzakelijke voorwaarde maar men zwijgt in alle talen over de kostprijs en de planning van de uit voering hiervan. De logische volgorde der dingen voor de aanpak van het buitengebied wordt eens te meer op zijn kop gezet: in eerste instantie moet er een effectieve afkop peling van regen- en afval water komen. Het aanvaar den van deze methodiek dwingt de overheid opnieuw voor verschillende decennia in een keurslijf dat de belas- tingb etaler zuur zal opbre ken. Wat moet er gebeuren? - Er moet decentraal gecol lecteerd worden in het bui tengebied (i.e. korte collec toren van minder dan 2 km. en een totale afkoppeling van regenwater) om de slibbezinking, verdunning en overstorten te vermij den. Samen met een afkop- pelingsbeleid is dit een must. Doordat dit systeem goedkoper is garandeert het kwaliteit en duurzaam heid. - Meten, bestuderen en plan nen met als doelstelling de verbetering van de water kwaliteit en de waterhuis houding. Dit is een taak van algemeen belang en moet gebeuren door een sterke, creatieve, slagvaar dige en competente over heidsdienst. Men kan aan brengen dat die er momen teel niet is. De VMM draagt evenwel de aanzet ten in zich. Men moet kie zen voor een grondige en duurzame oplossing op lange termijn en niet alleen voor de Europese aanma ningen. - Vastleggen van strenge inf luent- en effluentnormen. - De uitvoering op het terrein van de door de overheid geformuleerde doelstellin gen en normen moet over gelaten worden aan een breed veld van initiatiefne mers: particulieren, ge meenten, wijken die de hulp inroepen van water- zuiveringsbedrijven. Zij kunnen ter plaatse best in spelen op de specifieke si tuatie, zij krijgen de finan ciële middelen en rende- mentsverant woordel ij k- heid. - Een rijk pallet van bedrij ven is al aanwezig, moet zich kunnen ontplooien, moet een keurmerk krijgen ter bescherming van de wa terkwaliteit en van de con sument. Bedrijven moeten een garantie geven. Voor gemeenten dient een vol doende ondersteuning voorzien te worden. - Er moet een onafhankelijk en volledig van de uitvoer ders en planners geschei den controleorgaan komen. Wat moet er dan gebeuren met Aquafin? Het Aquafinmonopolie moet nu onmiddellijk afgeschaft worden omdat het een sta in de weg is voor een onmid dellijke verbetering van de waterkwaliteit en veel te duur is. In 1990 bedroeg de zuive ringsgraad 30 procent. In 2001 bedraagt hij 49 pro cent. Ondertussen werd voor on geveer 70 miljard geïnves teerd in collectoren, RW- ZI's en prioritaire riolerin gen. Dat is 3,6 miljard per pro cent zuiveringsgraad. Aan dit tempo voldoen we aan de Europese verplichtingen binnen dertig jaar, tenmin ste als we 6 miljard per jaar investeren. Om de Europese verplichtin gen te halen stellen wij voor dat Aquafin zich concen treert op het stedelijk gebied en dat na een visie en weten schappelijke afbakening van het buitengebied andere ac toren de zuivering ervan toe gespeeld krijgen. - Aquafin moet verplicht worden zijn activiteit uit sluitend te richten op het zo goed mogelijk verbete ren van zijn bestaande sys temen in stedelijk gebied. - Aquafin kan deze operatie versneld uitvoeren en krijgt dan de gelegenheid om zijn technologie geconcen treerd en gespecialiseerd uit te werken. Door de aanzwellende kri tiek op de ondermaatse re sultaten zag Aquafin zich ook verplicht naar alternatieven te zoeken voor haar groot schalige inefficiënte aanpak. Zo is Aquafin beginnen expe rimenteren met de bouw van KWZl's met het oog op het inpalmen van nog meer lan delijk gebied tot en met zone C). Aquafin beweert vlotjes ook die kennis (knowhow) in huis te hebben, doch wat zij in werkelijkheid doet is het opzetten van peperdure expe rimenten om elementaire kennis rond plantenzuivering te verwerven, op kosten van de belastingbetaler. Deze ex perimenten draaien uit op regelrechte catastrofes. Aquafin verzuipt hier letter lijk in zijn eigen onkunde. - Het rendement van deze in stallaties is quasi nihil. - Landschappelijk geklungel. - Duur - Deze installatie is zonder probleem opgeleverd. En dit terwijl er plantensys- temen bestaan die goed wer ken, goed geconcipeerd zijn op basis van jarenlange er varing, met zeer mooi rende ment influent en effluent) en mooie maatschappelijke in planting. De firma's die deze kennis in huis hebben komen door de gesloten marktstruc tuur nauwelijka aan de bak in Vlaanderen. Tot daar de kritiek van het Denderkomitee. In één der volgende edities kom ik te rug op de waterzuiverings- problematiek. Jacques Timmermans Voorzitter Commissie Leefmilieu

Voor Allen | 2001 | | pagina 6