Aandachtspunten inzake sociaal beleid te Zottegem Kort overzicht vanuit de Denderleeuwse gemeenteraad 12 12 oktober 2001 - "Voor Allen" Op voorstel van de Vlaamse regering keurde het Vlaams parlement op 14 mei 1996 het decreet goed inzake het Soci aal Impulsfonds. De Vlaamse regering wou via het ter beschikking stellen van gelden, de lokale besturen fi nanciële middelen aanreiken om de leef- en omgevings kwaliteit te verbeteren en de kansarmoede tegen te gaan. Op basis van objectieve crite ria werden de door de Vlaam se regering ter beschikking gestelde centen verdeeld over de 308 Vlaamse gemeenten. Het Sociaal Impulsfonds is er eigenlijk gekomen naar aan leiding van de kansarmoede in de grote steden, waarna een uitbreiding gebeurde naar alle Vlaamse gemeenten. Het heeft daarenboven in de prak tijk een samenwerking tussen de gemeenten en de OCMW's verplicht gemaakt. Het is evident dat de kansar moede in grootsteden als Ant- Bij de aanvang van de ge meenteraadszitting wees niets erop dat een verrassing zou volgen: een aantal politiere- glementen werden goedge keurd, een reeks begrotingen van Kerkfabrieken werden ge adviseerd, een onderhandse aankoop van een woning in de A. De Brabanter nr. 3 voor de prijs van 3.750.000 BEF voor uitbreiding van het brand weerarsenaal werd gestemd. Er was minder eensgezindheid voor een reeks andere punten waarbij de oppositie zich ont hield of tegenstemde. Dit was het geval voor het dossier omtrent het plaatsen van een overkapping aan de twee petanquebanen en een overkapping aan de Gemeen telijke Basisschool te Idder- gem. De oppositiepartijen hadden niet alleen bedenkingen bij de vooropgestelde kostprijs (res pectievelijk 2.102.480 Bef en 3.890.900 Bef) maar hadden werpen en Gent niet vergelijk baar is met die in de Egmont- stad en in de regio Zuid-Oost- Vlaanderen. Zottegem ontving van het So ciaal Impulsfonds 9.272.000 Bef. in 1997, 9.276.007 Bef. in 1998 en 1999 en 9.400.305 Bef. in 2000. De vorige VLD/CVP-coalitie die Zottegem bestuurde, he velde deze jaarlijkse dotatie volledig over aan het OCMW, dat het bedrag veeleer aan wendde voor basisdienstverle ning (poetsdienst aan huis, warme maaltijden e.a.). Vanaf 2003 zal het Sociaal Impulsfonds ophouden te be staan en zullen de beschikbare middelen bij het Gemeente fonds worden gevoegd, zodat de gemeentebesturen er volle dig autonoom zullen kunnen over beschikken. Aandachtspunten Hoewel de gelden van het So ciaal Impulsfonds dus van 2003 af bij het Gemeente- het vooral moeilijk met de binding tussen beiden dossie rs. Vooral het tweede dossier (Gemeenteschool Iddergem) is onderdeel van een groter dossier omtrent aanpassings- werken aan de Gemeente school waarover op hetzelfde ogenblik nog een openbaar onderzoek lopende is. Nu al het oordeel vragen van de Ge meenteraadsleden vonden de oppositieleden niet correct. Gelet op de ontwikkeling van de problematiek omtrent het huisvuil en de afvalverwer king en de houding ten aa n- zien van de Jongsocialisten stemde onze fractie tegen de aanpassing van de overeen komsten tussen ILVA en de Gemeente inzake de ophaling, de overslag en de verwerking van de zogenaamde restfractie van het huisvuil en van het GFT. Het is niet duidelijk wel ke schikkingen zullen moeten fonds zullen worden gevoegd, neemt zulks niet weg dat ver der aandacht dient besteed aan het sociaal beleid in de Eg- montstad. Zo stellen we vast dat het ver blijf in het "opvangtehuis" op de Buke, waar een zestal al leenstaande mannen onderdak vinden, als te lang wordt erva ren. Aldus vervult die instel ling nog nauwelijks de rol als opvangtehuis maar eerder als die van een permanente woonst. Ook de begeleiding van deze mensen dient besten dig omkaderd te worden en er dient gestreefd naar een waar achtig begeleid wonen voor thuislozen. Verder dient aandacht te wor den geschonken aan de op vangmogelijkheden voor vrouwen. Sociaal Verhuurkantoor Op 21 oktober 1997 keurde de Vlaamse regering een besluit getroffen worden wanneer het diftar-systeem (de vervuiler betaalt) voor alle diensten compleet zal worden doorge voerd. De aankoop van straatnaam borden, nieuwe computers en schoolmeubilair werd una niem goedgekeurd. Ook de aanwending van het lestijden pakket voor de gemeentelijke basisschool voor het school jaar 2001-2002 kreeg de vol ledige goedkeuring. Een aantal sociale maatrege len zoals de aanduiding van een gemeentelijke vertegen woordiger in de lokale werk winkel Aalst 2, de medewer king aan de VZW Lokaal Ge- zondheidsoverleg te Aalst en de goedkeuring van het voort gangsrapport 2000 van het So ciaal Impulsfonds (SIF) wer den eveneens unaniem ge stemd. Maar hierover kon je al lezen. goed betreffende de erken- nings- en subsidievoorwaar den van sociale verhuurkanto ren (SVK). Voor onze regio werd het So ciaal Verhuurkantoor Zuid- Oost-Vlaanderen opgericht met de bedoeling woningen op de private huurwoning markt te huren of in erfpacht te nemen om ze, zo nodig na renovatie en verbeteringswer- ken, tegen een redelijke huur prijs onder te verhuren aan woonbehoeftige gezinnen en alleenstaanden die het finan cieel niet gemakkelijk hebben. Totnogtoe is daar evenwel nog niets van in huis gekomen, zo dat naar de toekomst toe on derzocht dient te worden of de Egmontstad ook hier dient op in te spelen. Jongeren Informatie Punt Zottegem vervult een cen trumfunctie, ook op het vlak van de jeugd. Dagelijks lopen Zondag 23 september 2001 was het zover. Ter gelegen heid van 25 jaar V.F.G. Natio naal is de ontmoetingsdag te Brugge uitgegroeid tot een grandioze feestdag. Ruim tweeduizend V.F.G.-ers had den de oproep beantwoord. Ook onze afdeling was van de partij met 60 deelnemers. Het Dolfinarium zat dan ook een paar keren nokvol. Ook de rol stoelpatiënten hadden een mooie plaats toegewezen. Hoewel in de voormiddag een paar druppels vielen, was het in de namiddag genieten van de heerlijke herfstzon in het prachtige Boudewijnpark. De verschillende standen en at tracties werden overspoeld door de aanwezigen. De Ra dio 2-show kon ook rekenen op een uitbundig publiek. De zaal zat nokvol. Het Nationaal Bestuur en alle medewerkers verdienen ten volle onze lof en dank voor deze manifesta tie. Er was wel een klein scha- duwpunt. Misschien hebben de horecazaken de hele mani festatie een beetje onderschat. Maar ja, tegen zo'n grote toe loop is eigenlijk niemand op- in de Egmontstad om en bij de 6.000 jongeren school. Zowel het gemeenschaps-, het vrij- als het provinciaal net zijn er zeer goed uitgebouwd. De Egmontstad is daarenbo ven een zeer levendige stad en een bekend uitgangscentrum. Vandaar dat het idee wordt ge opperd tot oprichting van een Jongeren Informatie Punt (J.I.P.). Evenwel woont een niet onbelangrijk deel van de jongeren die in Zottegem school lopen niet in Zottegem zelf, zodat eerder een interge meentelijke samenwerking met bijvoorbeeld Lierde, Bra- kel, Zwalm, Sint-Lievens- Houtem en Herzele zou die nen tot stand te komen. Zo een samenwerking is uiteraard niet vanzelfsprekend daar ook die andere gemeentebesturen hun medewerking moeten ver lenen. Hoe dan ook, er is heel wat werk op de plank wat het toe komstig sociaal beleid betreft. gewassen. Toch was het een sfeervolle en gezellige dag. Naar buiten uit hebben wij eens te meer bewezen tot wat onze organisatie in staat is. Wij mogen het echter hierbij niet laten. Activiteiten is één zaak, doch de ledenwerving dient zeker verder gezet te worden. Hoe sterker onze or ganisatie wordt, hoe meer in vloed wij kunnen uitstralen naar buiten toe en ook naar onze parlementariërs. Onze afdeling viert dit jaar haar 15 jaar bestaan. Momen teel hebben wij 290 leden. Op 16 december is er ons Kerst feest. Hou alvast deze datum vrij. Over het programma wil len we nog niets verklappen. Doch zorg alvast dat je erbij bent. Onze wekelijkse samen komst gaat verder door, ook het open, elke tweede en vier de donderdag van de maand. Op 3 oktober kende ook de voordracht over de euro een succes. De Swa gaf een goeie en verstaanbare uitleg over de gevolgen en doelstellingen van de invoering van de euro. Dus, alle hens aan dek en tot ziens

Voor Allen | 2001 | | pagina 12