SPROKKELS UIT DE AALTSTERSE GEMEENTERAAD De SPa-jongeren laten van zich horen in de Geraardsbergse gemeenteraad "Voor Allen" - 12 oktober 2001 13 Na twee maanden zomerver- lof kwam de Aalsterse ge meenteraad in september reeds drie keer samen. Na twee maanden rust mocht er dus weerom flink gewerkt worden. September was ook de maand waarin VLD-burge- meester De Maght na haar ziekteverlof terug de sjerp aantrok. Bij alle fracties was er lof voor de wijze waarop Gracienne Van Nieuwenborgh gedurende 6 maanden het bur gemeesterschap had waarge nomen. Ik vat hierbij de belangrijkste punten van de twee laatste ge meenteraden samen: 1Omdat de steden en ge meenten hun personeel be ter wille verionen en aldus ook een graantje laten mee pikken van de talrijke aan vullende voordelen die in de privé bestaan, werd er recent op Vlaams niveau beslist om het stads- en ge- meentepersoneel ook een extra te gunnen door het toekennen van maaltijd- scheques en een hospitali- satieverzekering. Door een beslissing van de gemeente- Tijdens de jongste gemeente raadszitting schoten de Ge- raardsbergse SPa-jongeren hun eerste vuurpijlen af. Meer vrouwennamen Gemeenteraadslid Lindy Van Den Bossche brak een lans voor meer vrouwelijke straat namen in onze gemeente. Uit een studie blijkt dat de meer derheid der straatnamen niet seksgebonden zijn, maar waar de straatnamen de naam van een persoon dragen, valt de verhouding sterk in het voor deel van de mannen uit. Slechts 0,8% van de straat- of pleinnamen in Geraardsber- gen dragen de naam van een vrouw, terwijl er in onze stad genoeg vrouwen zijn die in de geschiedenis van onze stad een belangrijke rol hebben ge speeld. Denken we maar aan Juffrouw Fernande De Smet wier naam altijd zal verbonden blijven voor haar inzet voor de minder bedeelden. In 1938 nam ze het inititatief voor het oprichten van een weeshuis in Onkerze- raad heeft het Aalsters stadspersoneel nu eveneens recht op deze voordelen. 2. In het kader van het Sociaal Impulsfonds (SIF) krijgt Aalst extra gelden van de Vlaamse regering om aan armoedebestrijding en stadsherwaardering te doen. De gemeenteraad keurde een zogenaamd vooruit gangsrapport goed, waaruit blijkt dat Aalst op verschil lende terreinen resultaat boekt inzake armoedebe- strijdi ng/stadsherwaarde- ring (ondermeer inzake huisvesting). Tegelijk keur de de gemeenteraad een aantal kleinere dossiers goed die binnen het SIF ka deren: het betreft de heraan- leg van de voetgangers doorgang Pieter Daens- straat - Dokter De Moor straat en het uitvoeren van verfraaiingswerken aan de spoorwegbruggen Molen dries en Moutstraat. Ie en voor de hulp aan zes Joodse kinderen tijdens de wereldoorlog. De naam van Fernande De Smet is volgens Lindy Van Den Bossche meer dan een vermelding waard en de ver eeuwiging met een straatnaam zou een blijvende herinnering zijn voor deze merkwaardige vrouw. De Jeugdparagraaf Gemeenteraadslid Bram De Geeter deed een voorstel om de jongeren nog meer te be trekken bij het gemeentelijk beleid. Via de "Jeugdpara graaf' krijgen de jongeren een vorm van inspraak bij de be leidsbeslissingen. De jongeren zelf kunnen hun advies uit brengen, welke dan bij de col- legebesluiten wordt vermeld, vandaar "jeugdparagraaf'. Door deze vorm van inspraak zullen de jongeren zich meer betrokken voelen en zullen ze misschien minder geneigd zijn om de stad te verlaten. Een leefbare stad waar het goed is om wonen kan een ze- 3. Ook keurde de gemeente raad het werkingsverslag van het Jeugswerkbeleids- plan 2000 goed. Johan Van Biesen (SP) drong er hierbij op aan dat bij het jeugdbe leid niet alleen de vereni gingen worden betrokken, maar ook individuele jon geren. Dylan Casaer (SP) verwonderde zich erover dat er nu pas een verslag van 2000 werd voorgelegd, daar waar de gemeenteraad reeds voor de zomer een Jeugswerkbeleidsplan voor de komende drie jaar had besproken. Veel logischer zou geweest zijn om vanuit het verslag van het verleden de bespreken wat er in de toekomst dient te gebeuren. De bevoegde schepen was het met beide tussenkom sten min of meer eens. 4. Er werd ook een samenwer kingsovereenkomst tussen stad, Ocmw en VDAB goedgekeurd. Deze over eenkomst voorziet in de op richting van een tweede werkwinkel in Aalst. Nu het weerom wat slechter gaat met de arbeidsmarkt en er kere aantrekkingskracht uitoe fenen op jonge gezinnen om in Geraardsbergen te komen wonen en zo de vergrijzing van onze stad tegengaan. Diftar Met de introductie van Diftar gaat het afvalbeleid in Ge raardsbergen zijn voltooiende fase in, althans wat het sorte ren betreft. Gedurende de af gelopen vijf jaar werd de Ge- raardsbergse bevolking ver trouwd gemaakt met het sorte ren van afval. Thans moet men ook vertrouwd geraken met een afvalpreventiebeleid. Het sorteerbeleid heeft de afval berg niet teruggedrongen. Na het sorteren is het nu aange wezen om te starten met een informatiecampagne rond het preventiebeleid gericht naar de specifieke doelgroepen zo als scholen (optie op de toe komst en een voet tussen de deur bij de ouders), de hande laars (een ander consumptie gedrag impliceert een ander aankoopgedrag) en de gezin nen (voornaamste factoren in veel berichten over afdan kingen zijn, zal deze twee de Werkwinkel zeker van pas komen. Op de laatste gemeenteraad van september werd het be leidsplan van het gemeentebe stuur voor de komende zes jaar (intussen 5,3 jaar) bespro ken. De meerderheid had een voorzichtig beleidsplan voor gesteld, ermee rekening hou dend dat er onzekerheid is over de financiële situatie van de stad voor de volgende ja ren. Deze onzekerheid heeft vooral te maken met maatre gelen van de federale - Vlaam se overheid waarvan de gevol gen voor de stadskas nog on zeker zijn (politiehervorming, belastinghervorming waar door de gemeenten minder in komsten ontvangen van de op centiemen op de personenbe lasting, De kritiek van de oppositie was dan ook dat de meerderheid te weinig duide lijke keuzes maakte. Als je niet weet hoeveel geld je in kas zal hebben, is het natuur lijk moeilijk om nu reeds vast staande beloftes te doen. In ieder geval was de opposi- het produceren en dus ook voorkomen van afval). Afvalverwerking is duur en de kostprijs ervan worden via de gemeentebelasting, de huis vuilbelasting en de kostprijs van zakken, stickers, of Diftar uiteindelijk toch doorgere kend naar de belastingbetaler. De vermindering van de hoe veelheid afval kan een aan zienlijke besparing zijn voor het Stadsbestuur en zal dus de belastingbetaler uiteindelijk ten goede komen. Bovendien kunnen binnen een preventiebeleid een aantal zeer praktische initiatieven genomen worden die de afval- problematiek voor het indivi du zelf verkleinen. Het sorteren en het bijhouden van het afval zorgt nu voor tal van problemen tot het wordt opgehaald. Onvoldoende ruimte voor het stockeren, reukhinder zijn de meest voor komende. Het voorzien van een openbare composterings- plaats waar de inwoners hun GFT-afval kunnen deponeren tie het erover eens dat in de beleidsverklaring veel voor stellen uit het SP-programma waren terug te vinden. De op positie was het daar dermate over eens, dat de VLD-burge- meester op haar stoel begon te wiebelen van nervositeit. Ed die Monsieur benadrukte na mens de SP-fractie dat deze beleidsverklaring veel sociale accenten bevatte (inzake werkgelegenheid, huisvesting, betaalbaarheid van onderwijs en cultuur, de realisatie van het Sociaal Huis), maar toch ook ruimte gaf aan nieuwe thema's zoals mobiliteit, mi lieu, verkeersveiligheid en jeugd. Tenslotte pleitte Eddie ervoor om meer geld te beste den aan Openbare Werken, zodat Aalst bijkomende in spanningen kan leveren om de rioleringen en de wegen in or de te houden, de toestand van de Aalsterse wegen en straten is immers zorgwekkend. Hier in investeren levert bovendien zichtbare resultaten op. En het is toch dat wat de kiezer wil. Dylan Casaer kunnen deze problemen hel pen oplossen. Dit soort voor stellen koppelen het ecologi sche en econimische aan het praktische en daarbij is ieder een geholpen. (J.L.) Fototentoonstelling te Geraardsbergen De Foto- en Diakring "De Krakeling" Geraardsbergen, organiseert voor de 34ste keer zijn "Fotosalon" op za terdag 20 oktober 2001 van 15 tot 19.30 uur en op zon dag 21 oktober 2001 van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19.30 uur. Naast de werken van eigen leden kan men er ook de fo towerken bewonderen van onze gastexposant "Focus" uit Ninove. Bovendien kan men er ken nismaken met een digitale reeks op pc. De toegang is gratis en ie dereen is hartelijk welkom.

Voor Allen | 2001 | | pagina 13