SP FEDERAAL AKTIEF Federatie lanceert actiedossier Basismobiliteit Zuid-Oost-Vlaanderen 2 12 oktober 2001 - "Voor Allen" De steden van Zuid-Oost- Vlaanderen kennen globaal gezien een dalend bevolkings aantal, terwijl de omliggende openruimte steeds meer ver stedelijkt. Er is bovendien ver stedelijkingsdruk vanuit Brus sel op het gebied tussen Aalst en Zottegem en vanuit Gent op de regio rond Oudenaarde. Zuid-Oost-Vlaanderen wordt verkeersgeografisch afgeba kend door de verkeersassen A17 - E17 - E40 - A7 - A8. Deze maas wordt doorsneden VOOR ALLEN door de N60. De N42 en N45 zorgen voor de ontsluiting van de verschillende gebieden van het openruimtegebied van de regio naar het hoofdwegennet. Het gebied wordt doorkruist door een hoofdspoorweg voor personenvervoer (Kortrijk- Brussel) en een hoofdspoor weg voor goederenvervoer (Gent-Aalst-Geraardsbergen). De goede spoorverbindingen zijn, tesamen met de reeds eerder vermelde verkeersas sen, de grote troeven van de regio. De steden in deze regio (Aalst, Oudenaarde, Zottegem, Ge- raardsbergen, Ninove en Ron se) hebben een gunstige lig ging t.o.v. onze hoofdstad. Ze liggen in het Brusselse pen- delgebied en zijn dus voorzien van min of meer vlotte verbin dingen. Deze pendel naar Brussel neemt alsmaar toe, terwijl de tewerkstelling in de regio zelf afneemt. De openruimte van Zuid- Oost-Vlaanderen ('De Vlaam se Ardennen') is alombekend. De waarde van dit landschap verhindert een uitbreiding van de oost-westverbindingen. Dit voorbehoud dient gemaakt te worden, zowel uit respect voor de natuur als omwille van de kans op de uitbouw van een zacht toerisme. De SP wil er bij De Lijn op aandringen dat de specifieke eigenschappen van de regio in acht worden genomen bij het concretiseren van het begrip 'Basismobiliteit' in Zuid- Oost-Vlaanderen. Uit voorgaande feiten trekken wij drie grote conclusies - Het openbaar vervoer kan en moet een hoofdrol spe len in de ontsluiting van onze regio. Vanuit de steden moeten meer en vlottere treinverbin dingen de reistijd naar Brus sel en Gent verkorten. - De verbinding tussen de woonkernen en de trein stations moet optimaal zijn. Vanuit de woonkernen waar geen stations zijn, moet het busvervoer - hetzij met lijn bussen, hetzij met belbussen - een constante verbinding vormen met treinstations in de regio. Dit is zeker niet onbelangrijk, aangezien de afgelegen woonkernen steeds meer nieuwe inwo ners aantrekken. - Bus- en treinverkeer bete kent meer groen en min der files. Een volledige symbiose van het bus- en treinverkeer kan zorgen voor comfortabel en snel reizen, zonder dat het landschap en het milieu in het algemeen daar de prijs voor betalen. Bovendien kan vanuit Zuid-Oost-Vlaande ren de verkeersdruk op Brussel verlicht worden. Stilaan wordt onze hoofd stad in de spitsuren met de wagen onbereikbaar. Snelle re verbindingen en meer reiscomfort moeten het openbaar vervoer aantrekke lijker maken dan autover keer. Basismobiliteit zal geconcre tiseerd worden via een aantal projecten die het busvervoer in hoge maten zullen bijsturen en heroriënteren. In bijlage zitten de verschillende projec ten per gemeente die De Lijn in de nabije toekomst zal uit voeren. Uiteraard zal voor de realisatie van deze projecten rekening moeten gehouden worden met budgettaire be perkingen. Bovendien werken de meeste gemeenten momen teel nog aan hun mobiliteits plan. Uit deze studies zullen logischerwijze nog koerswij zigingen volgen. De grotere centra en stadscen tra moeten vlot bereikbaar zijn vanuit de kleine woonkernen, de NMBS-stations zorgen voor aansluiting met het spoorwegennet. Maar voor de SP moet eerst en vooral de rei ziger centraal staan. Wij stel len dan ook voor om bij de de tailbehandeling van e voorge stelde projecten op gemeente lijk niveau, de bevolking in spraak te geven. Bij deze in vulling naar lokale behoeften moet maatwerk geleverd wor den. Elke woonkern heeft zo zijn specifieke eigenschappen waar het openbaar vervoer ten volle moet op inspelen. Cruci aal is dat de dienstencentra optimaal bereikbaar zijn. Aan bibliotheken, bioscopen, zwembaden, culturele centra, musea etc... moet zo vaak als mogelijk een stopplaats voor zien worden. Zo ook aan be jaardentehuizen: welk nut heeft het gratis openbaar ver voer voor senioren als de op stapplaatsen voor deze men sen onbereikbaar zijn? Basismobiliteit houdt in dat het openbaar vervoer een vol waardig alternatief wordt voor het autoverkeer. De SP stelt dat dit enkel kan als dat open baar vervoer perfect op maat wordt gemaakt van de gebrui ker. Daarom zullen vanuit de partij initiatieven genomen worden naar de plaatselijke afdelingen toe, opdat zij zich ten volle in het debat zouden mengen en tesamen met de in woners van de regio de basis mobiliteit vorm kunnen ge ven. In de volgende editie komen we hierop uitvoerig terug met o.m. een verslag van perscon ferentie in Ressegem in aan wezigheid van Minister Steve Stevaert, de actiethema's, enz... Maatschappelijk zetel De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) sp-fed.aor@skynet.be Administratie-Publiciteit De Malanderplein 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.48.50) (fax 055/21.03.04) Redactie De Malanderplein 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijke Uitgever Dirk Van der Moeien (Federaal Voorzitter) Hoofdredactie Chris VANC0PPEN0LLE (Federaal Secretaris) Redactiesecretaris ionny Lampens Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdra gen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig on der de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 2001 | | pagina 2