c 3 EDITORI AAL Nationaal administratief en politiek SP-Congres Onschuldig "Voor Allen" - 12 oktober 2001 3 de spirit van jong links In de koolmijn van Genk werd zaterdag de nieuwe naam, huisstijl en logo van de jonge renbeweging van de SP (ex- Jongsocialisten) voorgesteld: 'ANIMO! De spirit van Jong Links'. De naam kwam tot stand met medewerking van studenten van het Brusselse Sint-Lukas Instituut. Precies een jaar geleden trok ken de Jongsocialisten hun eigen vernieuwingsproject op gang. Voorzitter Caroline Gennez vatte het toen als volgt samen: "Alle politieke jonge renorganisaties samen spreken hooguit 5 procent van de Vlaamse jeugd aan. Voor de Jongsocialisten is dat veel te weinig. Daarom proberen we via een radicale vernieuwing van onze organisatie meer jon geren aan te spreken. Een po litieke jongerenorganisatie moet geen mini-partij zijn met baby-politici. We moeten pei len naar de thema's waar jon geren van wakker liggen en die op een dynamische, wer vende en gezond kritische ma nier naar de politiek vertalen.' Daarom trokken de ex-Jong socialisten door Vlaanderen en gingen ze te rade bij progressieve jongeren in en rond de SP. Ze startten even eens een hele reeks inhoude lijke en creatieve werkgroe pen. Na deze onderzoeksfase werd een studieproject met de studenten van het Brusselse Sint-Lukas Instituut opgestart. Hen werd gevraagd vanuit de leefwereld van jongeren, en dus niet enkel politiek actieve jongeren, een nieuwe vorm- stijl te ontwikkelen. Met drie voorstellen en dito logo's werden 300 representa tief geselecteerde jongeren tussen 18 en 25 jaar bevraagd. ANIMO, uitgewerkt door Sun Hee Philippaerts, sprak over tuigend de meeste jongeren aan. Ook de baseline 'de spirit van jong links', die de link met de politiek legt, kon op het meeste bijval rekenen. De manier waarop de nieuwe naam, baseline en logo tot stand is gekomen, is typerend voor de werkwijze die de nieuwe jongerenbeweging wil hanteren. Via een gelijke kansenspel "Hoogvliegers" dat speciaal voor Animo werd gemaakt, zullen jongeren op een speel se, losse en gevatte wijze de ongelijkheden in de samenle ving blootleggen en aankla gen. Hoogvliegers kan worden ge speeld op school, in een jeugdhuis, bij de scouts of de KAJ,... ANIMO heeft een uitgebreid actieplan klaar liggen en zal het komende jaar heel wat 'ANIMO' brengen in de vaak muffe politiek die veel te wei nig jongeren aanspreekt. Vanaf 15 oktober is het logo en ander promotiemateriaal op te vragen op het Animo - secretariaat (tel. 02-552 02 69 e-mail: info@animoweb.net). De website is te vinden op www.animoweb.net Animo zal ook met een info- stand staan op het SP-congres van 13 oktober aanstaande. Nu de jongerenbeweging zich zo grondig vernieuwd heeft, zult u er via onze Federale jongerenwerkgroep ongetwij feld meer van horen! Stijn Decordier Zaterdag 13 oktober 2001 van 10 tot 16 uur Zaal "Vooruit", Sint-Pietersnieuwstraat 23 te Gent Programma: lOuOO Verwelkoming korte uitleg over de diverse schriftelijke stemmingen 10ul5 Patrick Janssens evalueert twee jaar partijwerking en -vernieuwing 10u45 Tussenkomsten Afdelingen over dit luik 12u00 Lunchpauze 13u30 Vice-premiers Johan Vande Lanotte (Federale Regering) en Steve Stevaert (Vlaamse Regering) over de politieke actualiteit 14u25 Tussenkomsten Afdelingen over dit luik 15u25 Bekendmaking der stemresultaten 15u30 Slottoespraak Patrick Janssens 16u00 Einde Congres. Uiteraard hopen, we op een zo groot mogelijke opkomst van mili tanten uit de Federatie Aalst-Oudenaarde-Ronse. Zou Louis Tobback dan toch gelijk krijgen met zijn be wering dat paars eindigt in bont en blauw"? De laatste tijd heeft dit er alleszins de schijn van. Ze ker het arrogante optreden van de VLD-voorzitter De Gucht in meerdere dossiers, doet denken aan de zuive re machtspolitiek van de toenmalige CVP. In het Vlaams Parlement, waar Karei De Gucht zitting heeft, begon hij "als een hooligan het veld op te lopen, terwijl het spel bezig was", om een andere Tobback (junior) te citeren. Ik verwijs hier naar onze discussie over zonevreemde woningen, waarover (tussen delega ties meerderheideen virtueel akkoord nakend was. Ongehinderd zette hij zijn eigen VLD-minister Van Mechelen voor schut, door boude uitspraken in de me dia. De Gucht heeft die dan wel moeten inslikken, maar hij wou voor de VLD een recuperatiebeweging doen, ten nadele van zijn coalitiepartners (SP Aga- lev). Ook in het onderwijsdossier gaat De Gucht voor de tweede maal een krachtmeting aan. In het dossier over de CAO onderwijs (loonsverhoging 3%) heeft De Gucht het onderspit moeten delven en vandaag is het hem daarom menens niet toe te geven aan de onder- wijsvakbonden over de terbeschikkingstelling vanaf 58 jaar in plaats van 55 jaar. Voor de SP dient deze optie gekaderd in een algemene discussie over de eindeloopbaanproblematiek, die moet onderhandeld worden met de onderwijsvakbon- den. Ook hier heeft de SP-fractie moeten ingaan tegen de stelling van VLD-voorzitter De Gucht dat de onder handeling met de vakbonden nog enkel wettelijk en formeel moesten gebeuren, zonder nog enige vorm van onderhandelingsmarge mogelijk te laten. Deze week dinsdag zijn de onderhandelingen dan ook gestart en op het ogenblik dat ik dit artikel schrijf, weet ik uiter aard nog niet wat het resultaat is. Even straf was de uitval van de VLD en De Gucht te genover SP-minister Frank Vandenbroucke. Als mi nister van Sociale Zaken doet hij zeer goede dingen ten voordele van de sociaal verzekerde. Om dat moge lijk te maken haalde minister Vandenbroucke zichzelf stakingen van dokters en specialisten op de hals: hij wou absoluut de voorziene budgetten gerespecteerd zien! Op dat moment heeft de VLD geen enkel signaal gegeven de ministers te steunen en de staking af te keuren. Integendeel, nu valt de VLD de minister aan, waarschijnlijk als afleidingsmaneuver ter compensa tie van de uitgelekte nota over de noodzaak van een gedeeltelijke privatisering van de ziekteverzekering, die een medewerker van Eerste Minister Verhofstadt opstelde. Deze nota was een mogelijk VLD-standpunt in het ka der van de begrotingsdiscussie voor 2002. Ook hier heeft de VLD-er De Gucht gesteld dat het budget voor de ziekteverzekering niet hoger kan zijn dan 568 mil jard Bef. De SP en de socialistische mutualiteit zijn het daar ab soluut niet mee eens. Wij willen geen gezondheidszorg met twee snelheden (de beste voor wie kan betalen!). Werd door toedoen van een argeloze medewerker het VLD-masker te vroeg afgeworpen en steekt, de baby- Thatcher-politiek opnieuw het hoofd boven water? De SP-ministers en -verkozenen moeten op hun tellen passen. Ik ben benieuwd waarop het begrotingscon claaf zal uitdraaien. Is het bv. de 568 miljard Bef. van VLD-er De Gucht of halen Frank Vandenbroucke en de SP méér geld voor de sociale zekerheid? Jacques Timmermans

Voor Allen | 2001 | | pagina 3