BINNENLAND Staan sommige personeelsleden van dienst kijk- luistergeld binnenkort in de kou 4 12 oktober 2001 - "Voor Allen" Ongeveer een anderhalf jaar geleden stelde Steve Stevaert voor de belasting op het TV- kijken en het radioluisteren af te schaffen. Nu is het na genoeg zover, want vanaf 1 januari 2002, de datum waarop de Vlaamse regering bevoegd wordt voor deze taks, wordt hij afgeschaft. In 1960 werd deze belasting ingevoerd als een billijke be lasting op het bezit van luxe goederen. Wie zich toen reeds een TV-toestel kon aanschaffen diende 840 Bef. belasting neer te tellen. Van daag is een TV en een radio een basisproduct geworden en zijn deze toestellen niet meer weg te denken in een gezin. Zij worden dan ook niet meer beschouwd als luxegoederen, met als ge volg dat de Vlaming blij is dat hij vanaf volgend jaar bijna 8.000 Bef. minder be lasting zal moeten betalen. Volgens de beschikbare cij fers zouden tegenwoordig in ongeveer 96% van de Vlaamse huishoudens één of meer televisietoestellen staan. Ongeveer 2.100.000 TV-vergunningen en 2.000.000 autoradiovergun ningen zijn geregistreerd en een kleine 100.000 Vlaamse gezinnen heeft geen TV. De ze laatsten hebben bijgevolg geen baat bij de afschaffing van het kijkgeld. Echter heeft deze maatregel consequenties voor het per soneel dat bij de dienst kijk en luistergeld tewerkgesteld is te Aalst. Hun opdracht als innings- dienst houdt op te bestaan en een aantal onder hen dreigen begin volgend jaar op de werkloosheid terecht te ko men. In het Vlaamse parle ment hebben zowel André- Emiel Bogaert (VU-ID21) als Herman De Loor (SP) Vlaams minister van Bin nenlandse Aangelegenhe den, de heer Paul Vail Grem- bergen, geïnterpreteerd over deze aangelegenheid. Hierna geven we de biezon- derste passages weer uit de interventie van Herman De Loor en uit het antwoord van de minister. Herman De Loor Het is logisch dat er bij het personeel van de dienst kijk en luistergeld onrust heerst. Sommigen zijn al aan hun vierde werkgever toe: eerst de RTT, dan Belgacom, ver volgens het BIPT en ten slot te Cipal. Hopelijk zal de overheid alle personeelsle den een nieuwe baan aanbie den. Sommige personeelsle den oefenen een functie uit in het kader van maatregelen ter bevordering van de te werkstelling van minderva- liden. Hun mutatie naar het Brusselse zou een heikele zaak zijn. De regio Aalst blinkt niet uit inzake tewerk stelling. Er wonen in de streek veel pendelaars, die vooral in Brussel of Gent werken. Ik dring er dus op aan dat de minister de nodi ge initiatieven neemt om de decentralisatie van de uit voering van de overheidsta ken te handhaven in Aalst. De tewerkstelling in Aalst - en dan vooral die van de mensen die tot vandaag het kijk- en luistergeld innen - moet worden gevrijwaard. De tewerkstellingsgraad van de streek mag niet nog ver der dalen. Het antwoord van minister Van Grembergen Het kijk- en luistergeld wordt in Vlaanderen al sinds 1997 op een hybride wijze geïnd. De wettelijke taken die in dit kader moeten wor den ingevuld, worden door ambtenaren van de Vlaamse Gemeenschap waargeno men. Deze invulling valt on der het gezag van de minis ter van Financiën en Begro ting. De operationele taken worden echter door Cipal waargenomen. Op 27 juli 1997 hebben Cipal en de Vlaamse Gemeenschap in dit verband een contract af gesloten. In dit contract staat duidelijk dat Cipal instaat en verantwoordelijk is voor de eigen personeelsaangelegen heden. Dit contract stelt evenwel dat het personeel dat door de RTT en later door Belgacom statutair is aangeworven, zijn werkzekerheid blijft be houden. Het gaat hier om 35 personeelsleden van het BIPT. De verantwoordelijk heid voor deze personeelsle den ligt dan ook bij de fede rale overheid. De overige personeelsleden hebben een arbeidscontract met Cipal. Het betreft hier contracten tussen werkne mers en een privé-instantie. Deze vennootschap dient na te gaan in welke mate ze een alternatieve tewerkstelling kan aanbieden en of ze tot. ontslagen zal moeten over gaan. Deze personeelsleden vallen gedeeltelijk onder de verantwoordelijkheid van minister Van Mechelen. De besprekingen tussen Cipal en het kabinet van minister Van Mechelen, lopen mo menteel nog steeds. Ik heb evenwel de indruk dat Cipal een aantal werknemers zal ontslaan. Cipal kan uiteraard naar an dere oplossingen voor haar personeel streven. Ik denk hierbij aan outplacement of aan bepaalde andere invul lingen. Ten slotte zijn hier ook nog een aantal personeelsleden van de Vlaamse Gemeen schap bij betrokken, die al len vastbenoemd zijn. Het gaat hier hoofdzakelijk om controleurs van het kijk- en luistergeld. We zullen nu na gaan of deze personeelsle den in het kader van de toe genomen gewestelijke fisca le autonomie gelijkaardige opdrachten kunnen uitvoe ren. Indien dit niet mogelijk zou zijn, zullen deze perso neelsleden binnen de Vlaam se Gemeenschap zeker een andere betrekking krijgen. Wat de infrastructuur te Aalst betreft, heb ik de nodi ge inlichtingen ingewonnen. De Vlaamse Gemeenschap heeft de gebouwen niet in ei gendom, maar Cipal huurt de gebouwen van een privé- eigenaar. Dit pand is schitte rend gelegen. Wat de huis vesting van de Vlaamse ad ministratie betreft, kan de ligging op zich echter geen reden zijn om tot een aan koop over te gaan. Wat de infrastructuur betreft, is er een overeenkomst die be paalt dat de Vlaamse Ge meenschap aan Cipal een huurvergoeding betaalt voor het gebruik van de lokalen - wij zijn dus 'onderhuurder van een huurder - binnen de welke de uitvoerende dienst van het kijk- en luistergeld gevestigd is. Bij het einde van het contract valt de ver plichting volledig op Cipal in verband met de huursitu- atie. Cipal draagt dus de ver antwoordelijkheid voor de leegstand. Het gebouw waarvan sprake is, wordt ge deeld door de Cipal-dienst die instaat voor de verwer king van het kijk- en luister geld, en de Cipal-dienst die instaat voor de inning van de onroerende voorheffing. Dit laatste is echter een zeer be perkt gedeelte. Repliek Herman De Loor In zijn repliek wees Herman De Loor erop dat drie cate gorieën personeelsleden, te werkgesteld zijn bij de dienst kijk- en luistergeld. 35 mensen die via de federa le overheid vastbenoemd zijn en die waarschijnlijk zullen worden overgeplaatst naar Brussel. Via de Vlaam se Gemeenschap werken er 12 statutaire mensen. De overblijvende zestig tot ze ventig werknemers zijn con tractueel tewerkgesteld bij Cipal. Daarvan worden er wellicht een aantal ontsla gen, als ik de Minister goed heb begrepen. Minister Van Mechelen voert nog bespre kingen met de verantwoor delijken van Cipal. Ik wil aandringen op overleg tus sen u en minister Van Me chelen opdat die 70 mensen een andere job zou worden aangeboden en aldus aan het werk zouden kunnen blijven. Wederwoord minister Paul Van Grembergen Ik weet dat het soms aanlei ding geeft tot een glimlach, maar er is in elk geval een sociaal passief van 51 mil joen frank opgebouwd. Dat is geen tewerkstelling, maar het is er wel. De personeels leden van Cipal die dat wil len, zullen we opnemen in de vacaturedatabank van de Vlaamse Gemeenschap. Reactie van Vlaams minister Landuyt Herman De Loor had begin augustus 2001 al de kwestie van de verdere tewerkstel ling bij de dienst kijk- en luistergeld te Aalst aange kaart bij de Vlaams minister Landuyt. Deze laatste liet aan onze Vlaamse volksvertegen woordiger weten dat hij ge pleit heeft om de laagste so ciale klassen een maximaal financieel voordeel te bezor gen. Ook zal de Vlaamse re gering een aantal suggesties aanbrengen aan de huidige werkgever (Cipal) om met de werknemers over een op lossing te onderhandelen die mogelijkheden voor de her tewerkstelling van de huidi ge personeelsleden inhoudt, deelde minister Landuyt ook nog aan Herman De Loor mee.

Voor Allen | 2001 | | pagina 4