SP wil verbod op huis-aan-huisverkoop "Liever sparadra en spuiten dan opnieuw Belgische soldaten naar Congo" Doe wat aan de verkeersveiligheid in uw gemeente Haal de snelheid op de gewestwegen naar beneden 0 'k "Voor Allen" - 12 oktober 2001 5 Tijdens de jongste uitzending van het VRT-programma 'Ombudsjan' vertelde een ou dere dame hoe ze een veranda in de maag gesplitst kreeg na dat ze onbewust een bestelbon had getekend, haar opgedron gen door een niets ontziende verkoper. Kostprijs: meer dan 100.000 frank. Dit soort van agressiieve huis- aan-huisverkoop maakt steeds meer slachtoffers, vooral bij bejaarden en laaggeschool den. Die schatten vaak inet de omvang in van de contracten die hen onder de neus worden geduwd. De wettelijke be denktermijn van 7 dagen die voorzien is bij huis-aan-huis verkoop, wordt ook vaak om zeild. Een consument krijgt bijvoorbeeld op een beurs of markt een briefje ter onderte kening voorgeschoteld, waar bij gesteld wordt dat hij of zij zelf om het bezoek aan huis vraagt: zodat de bedenkter mijn vervalt. De jongste jaren heeft de huis- aan-huisverkoop spectaculai re wijzigingen ondergaan: met de hulp van advocaten zoekt men gaten in de wet om de consument in de luren te leg gen, met de hulp van psycho logen beschikt men over een waslijst van trucs om de arge loze consument op een subtie le wijze in de hoek te drijven. Er zijn genoeg argumenten om de huis-aan-huisverkoop te verbieden: verkopers aan de deur ko men meestal ongevraagd; de consument heeft niet de kans om een ernstige verge lijking te maken met gelijk aardige producten en dien sten die in de handel worden aangeboden; sommige mensen laten zich makkelijk ompraten (zeker ouderen en laaggeschool den), en kopen iets dat zij niet nodig hebben; verkopers bieden zich vaak aan met een smoes, bijvoor beeld een enquête; de wettelijk voorziene be denktermijn wordt omzeild. Door geantidateerde over eenkomsten, het laten onder tekenen van een verklaring waaruit blijkt dat de consu ment de verkoper zelf heeft uitgenodigd, enz dikwijls worden verouderde producten aangeboden en worden onwettige voor schotten gevraagd. Magda De Meyer wil het ver bod op de huis-aan-huisver koop ook toepassen op verze keringen. Dirk Van der Maelen, fractie leider van de SP in de Kamer, is erover verwonderd dat de CD&V opnieuw pleit voor een Belgische militaire aan wezigheid in Congo. Ten tijde van de conclusies van de Rwanda-commissie, opgericht n.a.v. onder meer de afschu welijke moord op tien Belgi sche para's, was ook de toen malige CVP het ermee eens om geen Belgische militairen meer naar ex-kolonies te stu ren. Van der Maelen is bijge volg verbaasd over de bocht die de christendemocraten vandaag maken, naar aanlei ding van een missie van vier parlementairen in de regio. Alle deskundigen en ook de VN zijn het erover eens dat voor de goede afloop van vre desmissies men best geen mi litairen afkomstig van het vroegere moederland naar de crisisgebieden stuurt. Vroeg of laat maken een of meer par tijen in het conflict daar mis bruik van. Dat is fout gelopen in Rwanda in april 1994, on danks het feit dat Belgische militairen daar goed ingebur gerd waren en sinds lang in stonden voor de opleiding en training van Rwandese solda ten. Wat voor de SP telt is dat de vredesoperatie slaagt en daar om moeten risico's op misluk king "en verlies van soldatenle vens zo laag mogelijk worden gehouden. Voor Van der Mae len kan België veel meer doen op het humanitaire vlak door rechtstreekse hulp aan de noodlijdende Congolese be volking. Dus liever sparadra en spuiten naar Congo dan op nieuw Belgische soldaten, be sluit de fractieleider. Vorig jaar vielen er 871 doden op de Vlaamse wegen. In to taal waren er 46.291 verkeers slachtoffers! Overdreven snel heid is een van de belangrijk ste oorzaken van dit veel te hoog aantal doden en gekwet sten. Voor de SP is verkeers veiligheid een topprioriteit. Onder meer Steve Stevaert werkt daar met concrete maat regelen aan. Deze zomer lan ceerde de Vlaamse minister van Mobiliteit een nieuw voorstel. Met verkeersborden en strenge controles met ca mera's wil hij de veiligheid op de gewestwegen vergroten. Dat kan alleen met de hulp van uw gemeente. Als partij of als mandataris kan u daar dus wat aan doen. Stevaert is als Vlaams minis ter van Mobiliteit niet be voegd voor het verkeersregle ment - dat is een federale ma terie. Hij kan dus geen alge mene snelheidsbeperking af kondigen, ook niet op de ge westwegen. Daarom vroeg de Vlaamse minister de gemeen ten in een brief (27 juli) hun medewerking. Stevaert wil van de gemeenten weten op welke gewestwegen ze de snelheid willen zien dalen en waar ze onbemande camera's geïnstalleerd willen zien. De gemeenten kunnen nog meer doen. Met een aanvul lend verkeersreglement kun nen ze inspelen op de plaatse lijke noden op het vlak van verkeersveiligheid. Ook in uw gemeente kan het schepencol lege bepalen op welke wegen de snelheid moet dalen. De minister kan vervolgens de maximumsnelheid op die plaatsen van 90 tot 70 km/uur terugbrengen. Borden plaatsen volstaat niet. Om de snelheid echt aan te pakken, is onder meer contro le belangrijk. Daarom trekt Steve Stevaert voor de komen de jaren 875 miljoen Bef. uit voor onbemande camera's. Met dat geld kunnen op 350 met verkeerslichten uitgeruste kruispunten, onbemande ca mera's worden geïnstalleerd.

Voor Allen | 2001 | | pagina 5