-r I 12 26 oktober 2001 - "Voor Allen" Op zaterdag 13 oktober laatst leden werd de officiële inhul diging van het Trefpunt 'Prinskouter' onder een stra lende blauwe hemel plechtig gevierd. Toen vijf jaar geleden de Vlaamse regering, onder im puls van de toenmalige Vlaamse Minister Leo Pee- ters, verantwoordelijk voor het stedelijk beleid, de uitvoe ringsbesluiten goedkeurde van het decreet met betrekking tot het Sociaal Impulsfonds, kreeg elke Vlaamse gemeente uit dit fonds een gegarandeerd trekkingsrecht. Dertig steden en gemeenten, waaronder Ronse, waar op basis van een reeks indicatoren hogere con centraties van achterstelling en een hoger armoederisico werden vastgesteld kregen het statuut van Sif-plusgemeente. Zij ontvangen hierdoor bijko mende middelen uit het Soci aal Impulsfonds. Om deze bijkomende midde len te ontvangen diende de stad Ronse specifiek een wijk ontwikkelingsplan te realise ren met als doel "de leefbaar heid in de stad te herstellen en de bewoners in de aan dachtsbuurten dichter te be trekken bij de wijkontwikke ling". Dit is de start geweest voor het ontwikkelen van een buurt werking op maat van de stad. De inhuldiging van dit tref punt is de realisatie van een onderdeel van het in 1996 op papier gezette beleid. Het be treft een gerenoveerde woning die dienst doet als buurthuis. Om alles duidelijk te maken is het goed, de wijk in zijn histo rische context te plaatsen. Vergeten we niet dat de wijk Prinskouter de oudste wijk is van de stad. In de 16e, begin 17C eeuw was dit gebied een onbebouwde kouter die in eigendom was van Jan III van Nassau en die behoorde tot het domein van het voormalig kasteel van Ronse, dat net ten zuiden van de huidige Zonne- straat gelegen was. De Prins kouter maakte deel uit van een grotere entiteit die men tijdens het Ancien Régime het Leen- veld of Pickeldoorn noemde. Zeker tot in 1862 was dit kwartier onbebouwd, enkele woningen aan het begin van de Zonnestraat en de Kruis straat niet te na gesproken. Pas rond 1900 wordt het kwartier Spinsterstraat, Op- geëistenstraat, Langehaag, Bereidersstraat, Voorzienig heidsstraat en Gasmeterstraat verkaveld en groeit het, in het kader van de ontwikkeling van de textielnijverheid in Ronse, uit tot één der eerste arbei dersbuurten in de stad. Er kwamen zich eind 19c, begin 20e eeuw uiteraard diverse tex tielfabrieken (Lagache, Mer- chiers, Hantson, Carteus) ves tigen. In de woonbuurt ont wikkelde zich als gevolg hier van een actief sociaal leven. Zo waren er in de eerste helft van de 20e eeuw niet minder dan 13 herbergen gevestigd, die al dan niet hun nevenacti viteiten organiseerden. Het sociale leven kende op dat ogenblik een enorme bloei. Maar de maatschappij evolu eert naar een steeds meer indi vidualistisch model en ook de ze wijk ontsnapt niet aan het 'ieder voor zich'-principe. De vereenzaming wordt steeds groter en de sociale contacten zijn uiterst zelden of voor sommige bewoners zelfs on bestaande. De bewoners van de wijk zijn ook niet meer zo heterogeen, kortom, om het met de woorden van een buurtwerker te zeggen: 'de wijk is een diamant met vele facetten' In samenwerking met het Re gionaal Instituut voor de Sa menlevingsopbouw werd naar een ankerpunt in de wijk ge zocht en ook gevonden. Dit huis werd aangekocht door de Coöperatieve Bouwmaat schappij, gerenoveerd door leerwerkplaats De Stookt en wordt gehuurd door het Riso. Twee buurtwerkers, Andrée en Matthias worden er fulltime tewerkgesteld en Kathleen verzorgt de coördinatie tussen de verschillende buurtdien sten. Zo beschikken de buurt bewoners over een vaste en zichtbare ontmoetingsplaats dicht in de buurt. De voornaamste doelstelling binnen het buurtwerk betreft het opzetten van activiteiten met een lage drempel als ani matie, vorming, groepswerk, in functie van het bereiken en ter ondersteuning van de buurtbewoners. In dit kader werd de expositie "een kijk op je wijk" geopend. Deze tentoonstelling is het re sultaat van drie maanden voorbereiding en samenwer king tussen jonge en oudere buurtbewoners. Het doel van dit project is tweeërlei: ener zijds worden de bewoners be trokken bij hun buurt, ander zijds profileert de buurt zich positief naar de stad. Aan de hand van foto's werd gewerkt rond hun kijk op de buurt. De oude foto's en verhalen van buurtbewoners over vroe ger schetsten een beeld van hoe het er vroeger in de wijk aan toe ging. Met deze groep mensen werd ook een link ge legd naar het heden. De oude foto's hebben ze vergeleken met de huidige situatie. Via verhalen kwamen de mensen met elkaar in contact en wis selden ze ervaringen uit met elkaar. De verhalen en foto's werden verwerkt tot een ten toonstelling. Zo kunnen ook andere buurtbewoners en Ronsenaars een zicht krijgen op het rijke verleden van de buurt. De jongeren uit de buurt werd de kans gegeven om ervaring op te doen met fotografie. Hiervoor werd een zelfstandi ge fotograaf bereid gevonden deze groepen te begeleiden. Zij kregen per groepje een wegwerpcamera ter beschik king en mochten hun beelden maken: waar ze hun vrienden ontmoeten, waar hun favoriete plek is in de buurt, waar ze thuis zijn. Ze moesten de buurt door hun ogen positief in beeld brengen. Uit de ge maakte foto's maakten de jon geren een selectie. Deze gese lecteerde foto's werden voor zien van een tekst die de foto grafische indruk nog versterkt. Hier ontstond een wisselwer king tussen verschillende me ningen en visies. Door deze manier van werken werd een positief beeld van de evolutie die de buurt heeft doorge maakt opgedaan. Deze expositie is een 'leuk en origineel idee' en is trouwens nog te bezichtigen tot en met 16 november aanstaande. Het is een uitstekend voorbeeld hoe, aan de hand van verschil lende activiteiten de bewoners van de Prinskouter zelf de handen uit de mouwen staken om hun wijk op een positieve manier naar voor te brengen. Deze tentoonstelling zal onge twijfeld bijdragen aan een be ter begrip tussen de verschil lende groepen van bewoners onderling. Een wijk waar be woners elkaar groeten en ken nen is een wijk waar bewoners zich vertrouwd en veilig voe len en daardoor eerder bereid zijn om met elkaar samen te werken. Dit project is slechts één van de zovele andere projecten die momenteel op stapel staan. Buurtopbouwwerkster Andrée is bezig met de resultaten van haar overleg met de buurtbe woners over het plan 'Alterne rend parkeren in de wijk Prinskouter' op papier te zet ten. Er werd geluisterd naar de bewoners in de verschillende straten om van hen te verne men welke de eventuele moei lijkheden zouden zijn bij het invoeren van het plan. De be merkingen zullen medege deeld worden aan het College van Burgemeester en Schepe nen. Het is de bedoeling dat niet alleen geluisterd wordt naar de opmerkingen maar dat er ook effectief rekening mee gehouden wordt. Pas daarna zal het alternerend parkeren voor een proefperiode in de verschillende straten van de wijk ingevoerd worden. Ideeën en activiteiten genoeg in het trefpunt. Maar het is ook de bedoeling dat men er voor een kop koffie of een praatje terecht kan. Daar is al tijd iemand aanwezig die je aanspreekt of vraagt waar hij of zij kan helpen. Je kan daar gerust voor een vraag of pro bleem aankloppen. De buurt werkers wijzen u de weg bin nen de wijk, de gemeente, hulpinstanties. Deze manier van werken is to taal nieuw voor de buurt, maar ook voor het beleid. Het is de bedoeling dat deze naar de verschillende wijken van de stad toegepast wordt. Het moet de leefbaarheid, en dus ook de tevredenheid van de burger in de verschillende delen van de stad verhogen. Er moet geloof zijn in de cre ativiteit van de burger om sa men met het beleid een pro bleem op te lossen. Beide par tijen moeten er zich echter be wust van zijn dat een goed be leid betekent: geven en ne men. De wijkwerking in de Prins kouter wordt op vlak van per soneel gefinancierd met mid delen van het Sociaal Impuls fonds en met eigen middelen van het Riso. Naar lokalen is er een inzet van het Sociaal Impulsfonds, van de stad en middelen van het Riso. Jaarlijks verdeelt de Nationale Loterij gelden op basis van projecten ingediend rond 'Buitengewone Buurt'. In dat kader werd aan Ronse een be drag van 1.000.000 Bef. toe gekend voor het project Prins kouter dat eveneens gebruikt werd voor de renovatie van dit huis. In de Prinskouter is men slechts enkele maanden gele den gestart met buurtwerking. Toch kunnen we nu reeds stel len dat een 10-tal vrijwilligers uit de buurt regelmatig hun medewerking verlenen aan al lerhande activiteiten. Vanuit het beleid zijn we ervan over tuigd dat mede dank zij het enthousiasme waarmee de buurtopbouwwerkers hun taak vervullen de wijkwerking in de Prinskouter in de toekomst zeker nog zal groeien. De feestelijke opening van het trefpunt Prinskouter werd af gerond met een receptie waar bij Afrikaanse oliebollen en muntthee de hoofdingrediën ten waren. Dit werd door de vele aanwezige buurtbewo ners uitermate gewaardeerd. Diezelfde dag werd eveneens het nieuwe wijkcentrum 'Aan 't Spoor' geopend. Maar daar over meer in een volgende editie. Suzy Arys

Voor Allen | 2001 | | pagina 12