De vreemde weg naar grotere kiesomschrijvingen tdeei 2) SP.a eist van regering harde aanpak van internationale finan<iële fraude "Voor Allen" - 26 oktober 2001 5 In onze vorige bijdrage stel den we dat sinds een aantal ja ren een handvol .sp.a-te no ren ijveren voor het invoeren van één kieskring voor de verkie zing van de leden van de Ka mer van Volksvertegenwoor digers en het Vlaams Parle ment, en dit tegen de beslis sing in van het Toekomstcon gres van mei '98. Wij vroegen ons in dit artikel ook af waarom deze enkelin gen aan de partijtop zich toch koppig blijven doorzetten om hun zin te krijgen en dit tegen het standpunt van de basis in. Het antwoord hierop lazen we onverwacht in het interview dat sp.a-voorzitter Janssens gaf in De Morgen van zater dag 13 oktober 2001, dag waarop het administratief en actualiteitscongres plaatshad te Gent. Hierin zegt hij letter lijk dat 'Als er provinciale kieskringen komen, zal de partijtop beter kunnen ingrij pen op de lijstsamenstellin- gen. Dat klinkt autoritair en dat zal tot conflicten leiden, maar dat moet dan maar'. Zo weten onze militanten en onze basis tenminste wat er gaande is en kennen zij de achterlig gende redenen van dit vurig ijveren van de partijtop voor grotere kiesomschrijvingen. Vedettencultus en populisme Nu wordt het overduidelijk dat het met de vorming van grotere kieskringen in de eer ste plaats de bedoeling is van de sp.a-top, de macht naar zich toe te trekken bij de toe komstige samenstelling van In zijn tussenkomst over de fe derale regeerverklaring toon de SP.a-fractieleider Dirk Van der Maelen zich tevreden. Toch vraagt hij meer concrete engagementen om financiële paradijzen aan te pakken. Van der Maelen prees de rege ring voor het feit dat zij - on danks moeilijker vooruitzich ten - opnieuw een begroting in evenwicht indiende en een so ciaal beleid blijft voeren. Niet iedereen is volgens de SP.a'er echter even gelukkig met deze sociale regering. "Ik lees bijvoorbeeld dat het VBO onverkort pleit voor een tweetrapssysteem in de ziekte- de lijsten voor de parlements verkiezingen en dit ten nadele van de federaties en lokale af delingen. Ten tweede willen wellicht een aantal kopstuk ken van de partij zich electo raal meten met hun directe te genstrevers. Het zal bijgevolg bij de komende verkiezingen een populariteitstest worden onder de grote kanonnen, waarbij de partijprogramma's en de beleidsvisies die de po litieke partijen voorstaan naar de achtergrond worden ver drongen. De mediatisering en de veramerikanisering van de kiesstrijd zal zich dan ook nog verder doorzetten, waardoor de persoon (hoe hij het uitlegt, hoe hij het brengt, hoe hij zich voordoet, hoe fotogeniek hij is, enz.) veel belangrijker zal worden dan de inhoud. Komt daar nog bij dat de verleiding zal toenemen om de lijsten met nog meer 'Bekende Vla mingen' (TV-mensen, sportfi- guren, e.a.) te bevolken. Dit zal ontegensprekelijk het poli tieke bedrijf niet ten goede ko men en zal integendeel tot een verdere verschraling van de politieke inhoud leiden. Kloof met de burger Het is vanzelfsprekend dat door grotere kiesomschrijvin gen in te voeren, de kloof met de burger zal toe- in plaats van afnemen, wat men de laatste decennia nochtans steeds als doelstelling heeft vooropge steld. De verkozen politicus dreigt hierdoor te vervreemden van zijn electoraat en het gevaar dat hij zijn opdrachtgever, de kiezer, al eens zal vergeten zal en invaliditeitsverzekering. Het VBO vindt dat niet-le- vensnoodzakelijke genees kundige zorgen niet meer hoe ven voor de sociaal zwakkeren in deze samenleving. Ze wil deze alleen nog aanbieden aan wie het geld heeft om daar een privé-verzekering voor te ne men. Als het VBO zijn zin krijgt, zullen geneesheren ver plicht zijn eerst de stand van uw bankrekening te controle ren vooraleer uw bloeddruk te meten. Helaas vindt dit soort privati seringsideeën ook supporters in bepaalde politieke kringen. De SP.a is duidelijk: hier wer- vast en zeker toenemen. Even min zal hij de polsslag van de streek die hij vertegenwoor digt, die voortaan immers een ganse provincie zal beslaan, voldoende kennen en aanvoe len; kortom, de natuurlijke band tussen de kiezer en de verkozene zal sterk verzwak ken. Nochtans zou men moe ten beseffen dat enerzijds de democratie daardoor niet wordt versterkt en dat ander zijds, hoe verder de verkozene zich van de burger verwijdert, des te groter de kritische mas sa wordt. Ook op dat vlak zijn de vooruitzichten bijgevolg niet bijster gunstig. Toekomstige parlementsleden Alles laat voorzien dat een an der soort politici onze parle menten zal bevolken. Mensen die nog weinig voeling zullen hebben met de basis en zo goed als geen terreinkennis bezitten. Aldus is het niet denkbeeldig dat op termijn quasi 'wereldvreemde' politici hun intrede zullen doen in on ze parlementaire assemblés, met alle nadelige gevolgen vandien. Nochtans moet het parlement een weerspiegeling zijn van de samenleving en dat bereikt men best via de bestaande kieskringen, waar het dage lijks contact met de kiezer een realiteit is. Verder ligt het voor de hand dat kandidaat-politici zich via lobbying aan de top van de partij zullen trachten waar te maken en hoege naamd geen inzet meer zullen leveren in de afdelingen. In ken wij in geen geval aan mee. Daarom zijn wij bijzonder te vreden dat premier Verhof- stadt en zijn ploeg uitdrukke lijk kiest voor het SP.a-stand- punt." Uiteraard kon buitenlandspe cialist Van der Maelen ook niet voorbij gaan aan de dra matische gebeurtenissen in Afghanistan. Hij benadrukte dat er naast een diplomatiek, humanitair en militair offen sief tegen het terrorisme, meer aandacht moet komen voor een gecoördineerde finan- cieel-economische aanpak er van. "Op donderdag 16 oktober is Brussel op een goed blaadje staan, zal renderender zijn dan te militeren op het lokale en federale vlak. Het subsidiariteits beginsel Het subsidiariteitsbeginsel heeft tot doel de beslissings bevoegdheid bij de instantie te brengen die zo dicht mogelijk bij de bevolking staat. Wat de verkliezing van de toe komstige parlementsleden be treft (in 2003 en 2004) bete kent dit dat i.p.v. de huidige sp.a-afdelingen en -federaties, als de provinciale kieskringen evenwel een feit worden, het voortaan de hogere provincia le politieke instanties zullen zijn, die de lijsten zullen sa menstellen, met dan nog een mogelijk gebeurlijke ingreep van de centrale Brusselse par tijorganen, zoals Patrick Jans sens al heeft aangekondigd in zijn interview van 13 oktober jongstleden. Het is bijgevolg zonneklaar dat met het groter maken van de kieskringen, het subsidiari teitsbeginsel niet wordt nage leefd, doch integendeel, met de voeten wordt getreden. Immers ijvert de overheid al jaren om de zaken die door een lager orgaan kunnen wor den verricht, niet door een ho ger ter hand worden genomen. Het is dan ook tegen elke logi ca in dat de sp.a de bevoegd heid van de toekomstige lijst- samenstelling aan een provin ciale instantie wil toevertrou wen, aangezien geen enkel nuttig en noodzakelijk argu ment kan worden aangebracht er een Ecofin-raad. Gaat Bel gië concrete voorstellen op ta fel leggen om de witwasprak tijken van terroristen in finan ciële paradijzen te bestrijden? Een efficiënte bestrijding van het terrorisme en zijn finan ciering is onmogelijk zolang minstens 70 VN-lidstaten postbusfirma's blijven toe staan en een verregaand bank geheim cultiveren. Zo kun je op Niue, een obscuur koraal eilandje in de Stille Oceaan, voor 1.000 een International Business Corporation (IBC) kopen, naamloze vennoot schappen die en witwasser ab solute anonimiteit garanderen. om aldus de partij te verster ken, laat staan een grotere in vloed te doen bereiken in de politieke besluitvorming. Depolitisering Grotere kieskringen met ve dettencultus en populisme, met een grotere kloof met de burger, met een ander soort politici, met het negeren van het subsidiariteitsbeginsel, zullen hoe dan ook naar depo litisering van de publieke opi nie leiden. Alles zal immers gefocust worden op personen, waardoor de programma's en de maatschappijvisies welke de politieke partijen voor staan, totaal bijkomstig zullen worden. Een jammerlijke evolutie, want het is precies via het on derscheid in politieke pro gramma's en opvattingen dat de bevolking haar keuze zou dienen te maken. Daarenbo ven zou men nu toch al moe ten weten, de geschiedenis heeft dat trouwens al voldoen de bewezen, dat de vergrijzing van de ideologie oorzaak is van de verbruining van de maatschappij. Als de sp.a het niet resoluut over een andere boeg gooit, dan zal haar aan hang nooit meer worden wat hij is geweest en zijn de gevol gen voor de toekomst niet te voorzien. Hopelijk komt men nog tot inkeer, tenzij de poli tieke eigenwijsheid van de sp.a-top werkelijk zo flagrant is! Zoiets mogen wij toch van on ze vooraanstaande sp.a'ers niet denken; of wel soms... Herman De Loor Een banklicentie kost amper 20.000 en daarmee verschaf je je toegang tot de internatio nale krediet- en effectenmarkt. Of neem nu de Kaaimaneilan den. Daar staat een bank voor elke 49 inwoners. Postbusfir ma's zoals IBC's heeft .nie mand nodig, tenzij als witwas instrument. Verbied ze dus. Zet dubieuze banken op een zwarte lijst." Of zoals de Franse fraudebe strijder Arnaud Montebourg het formuleerde: het recht op een bankrekening is geen mensenrecht.

Voor Allen | 2001 | | pagina 5