Wat is de anti-globaliseringsbeweging "Voor Allen" - 26 oktober 2001 9 paald hachelijk voor economi sche zwakke landen of bedrijfs sectoren die niet meekunnen in de concurrentiestrijd. Deregulering 'verlost' bedrij ven van allerlei beperkende overheidsmaatsregelen. Ook regionale of bredere inter nationale akkoorden (zoals het akkoord tussen de EU en Mexi co) bevatten steeds vaker clau sules over vrijheid en zekerheid over investeerders. Dereguleringsmaatregelen ge ven buitenlandse bedrijven ge makkelijker toegang tot secto ren die tot dan toe sterk afge schermd waren of onder direct overheidstoezicht stonden. Niet toevallig gaat het doorgaans om sleutelsectoren zoals energie, communicatie, mijnbouw, bank- en verzekeringswezen enz. Privatisering, de verkoop van overheidsbedrijven, ligt hele maal in dezelfde lijn. Het gaat over veel geld. In 1988 werd er wereldwijd voor 114,5 miljard Sterkere allianties De kritiek en de beweging te gen de uitwassen van de kapita listische markteconomie zijn niet nieuw. Ngo's, vakbonden en andere sociale bewegingen voeren al jaren campagne rond diverse aspecten ervan. De jongste jaren groeit wel het be sef dat, om een beetje gelijke tred te houden met de interna tionalisering van de economi sche en politieke besluitvor ming, campagnes ook de lands grenzen en de beperkingen van de eigen groep moeten overstij gen. Tijdelijke of permanente allianties van ngo's en vakbon den rond arbeidsomstandighe den in de sportschoen- en speelgoedsector zijn daarvan goede voorbeelden. Ook de campagne Jubilee 2000 tegen de schuldenlast, en de vrou wenmars tegen armoede en uit sluiting zijn recente sterke staaltjes van wereldwijde coali tievorming door groepen van heel divers pluimage. Opval lend is dat Zuidelijke organisa ties en netwerken in deze al lianties een zeer belangrijke rol spelen, niet alleen bij de inhou delijke invulling van het eisen pakket, maar ook bij het ver woorden van de eisen op poli tieke en andere fora. Wat drijft ons De gezamenlijke drijfveer is onvrede met de manier waarop de wereldeconomie wordt ge rund, en met de manier waarop het beleid steeds meer vrij spel geeft aan multi-nationale on dernemingen. Ook al walsen dollar geprivatiseerd. 28,5 mil jard daarvan zat in derdewe reldlanden (vooral dan door de 25,5 miljard privatisering in Brazilië). In ontwikkelde lan den is de privatisering wel veel meer een binnenlandse aange legenheid dan in derdewereld landen, waar het aandeel van buitenlandse kopers doorgaans veel hoger ligt. Zo kwam in de voorbije 5 jaar voor meer dan 30 miljard dollar Braziliaans overheidsbedrijf in buitenland se handen. In Argentinië ging het om meer dan 20 miljard. Ook België scoort hier relatief hoog met meer dan 6 miljard dollar sinds 1996. Deze bewuste politieke troons afstand is zonder meer gevaar lijk. Jaar na jaar raakt meer economische macht geconcen treerd bij een relatief beperkte groep grote multinationale on dernemingen. Ook vroeger was de greep van de overheid op de ze internationaal opererende bedrijven volslagen ontoerei- die zonder al te veel gewetens problemen over zwakke landen en bevolkingsgroepen heen. De beweging heeft voeling met ngo's, vakbonden en andere so ciale bewegingen die al lang in het vak zitten. Ze gebruikt ook de analyse en expertise die door hen in de loop van de jaren op gebouwd werd. Tegelijk vind je er heel veel jongeren en poli tiek daklozen die weinig uit staans hebben met de pragmati sche en doorgaans erg refor mistische aanpak van de tradi tionele organisaties. De bewe ging vindt dan ook makkelijker aansluiting met de Zuidelijke organisaties en netwerken die radicalere standpunten en alter natieven verdedigen. Tot nader order heeft de 'anti- globaliseringsbeweging' (of beter: democratische globalise ringsbeweging) geen duidelijk eensgezind politiek program ma. De diversiteit is groot en soms extreem. Er wordt wel aan gewerkt. Een grote stap was de organisa tie van het World Social Forum in Porto Alegre in Brazilië, be gin 2001. Een reusachtige bij eenkomst van militanten en lei ders van de alternatieve bewe ging. Deze keer was het geen 'tegenmanifestatie', maar een eerste poging om de verschil lende groepen en hun uiteenlo pende ideeën min of meer sys tematisch bij elkaar te brengen. Het begin van een allicht lang durig en moeizaam, maar ook erg belangrijk proces. kend. De juiste reactie op de toenemende machtsconcentra tie is het uitbouwen van een strakker en bindend wettelijk kader dat controle en bijsturing mogelijk maakt. In de praktijk gebeurt het tegendeel. Enkel de verstrakking en verfijning van de controle op milieu- en ge zondheidseffecten vormt daar op enigszins een uitzondering. Gendergelijkheid en globalisering Het laatste decennium is het aandeel van vrouwen op de ar beidsmarkt groter geworden. De flinke groei van werkgele genheid voor vrouwen heeft soms geleid tot verhoogde zelf standigheid, keuzemogelijkhe den, zelfbeeld en status. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. De vluchtigheid en de bestaans- en jobonzekerheid die de huidige economie ken merken, vergroten de gende- rongelijkheden nog. Vrouwen Een overzicht van de straatprotesten Seattle, december 1999 Aanhoudend straatgeweld ves tigt in Seattle de eerste keer massaal de aandacht op de anti globalisatiebeweging. Antiglo- balisten leggen de top van de Wereldbank en het Internatio naal Muntfonds (IMF) plat. Het is de eerste keer dat de bewe ging met zoveel geweld haar standpunten kenbaar maakt. Davos, januari 2000 De belangrijkste actoren in de wereldeconomie verzamelen op het World Economie Forum in het Zwitserse winterspor toord Davos. Hoofdthema is het Internet en de invloed ervan op economie, werk en maat schappij. Honderden betogers komen naar Davos om te pro testeren. Het zerotolerancebe- leid van de politie zorgt er ech ter voor dat zowat niemand tot in het dorp geraakt. Grote rel len blijven deze keer uit. Praag, september 2000 In Praag houden de Wereld bank en het IMF een nieuwe jaarvergadering. Ministers van Financiën en centrale bankiers van de meer dan 180 lidstaten van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank ne men deel. Ongeveer 9.000 mensen beto gen tegen de wereldtop. Een deel van de demonstranten gooit met molotovcocktails, straatstenen en flessen op zo'n driehonderd meter van het con grescentrum. Tientallen men ieveren wel meer betaald werk, maar dan gaat het vooral om onregelmatig, tijdelijk, deel tijds werk en thuiswerk. Vrouwen werken vooral in sec toren die erg gevoelig zijn voor de negatieve gevolgen van glo balisering, zoals de informele sector en de (zeer) kleine land bouw. Omdat vrouwen zich over het algemeen ook op an dere vlakken in een zwakkere positie bevinden, hebben zij ex tra te lijden onder het feno meen. Mannen hebben immers meestal een hogere opleiding, een hogere sociaal-economi sche status, meer bezittingen, en zijn daarom minder kwets baar. De arbeidsvoorwaarden en - omstandigheden zijn voor vrouwen vaak slechter dan voor mannen. De lonen liggen lager, ze zijn veel minder goed beschermd, hebben minder mogelijkheden om zich te orga niseren. Bovendien moeten vrouwen sen geraken gewond, waaron-, der 25 politieagenten. Nice, december 2000 Op de EU-top in Nice moet de politie herhaaldelijk hardhan dig tussenkomen wanneer be togers de Europese top probe ren te verstoren. Belangrijkste thema is de hervorming en uit breiding van de Unie. Tijdens de top betogen duizenden men sen voor een socialer Europa. De politie gebruikt traangas om demonstranten weg te houden van het congrescentrum. Quebec, april 2001 Vierendertig staatshoofden ver gaderen over een vrijhandels akkoord voor het hele Ameri kaanse continent. Een muur van vier kilometer dwars door de Canadese stad en duizenden met gasmaskers uitgeruste poli tiemannen moesten hen be schermen tegen de woede van het volk. Göteborg, juni 2001 Zweden sluit haar Europees voorzitterschap af met een Eu ropese top. Tijdens de top komt het tot zware rellen en grote be togingen in het centrum van de stad. Het gaat onder andere over de uitbreiding van de Unie. Duizenden manifestanten gera ken hevig slaags met de Zweedse ordediensten. Meer dan 200 betogers werden gear resteerd. Verscheidene gewon den worden naar het ziekenhuis gevoerd en de grote winkel straat is herschapen in een slag veld. De Europese leiders leg- vaak hun baan met huishoude lijk werk en zorgarbeid combi neren. Zo hebben veel vrouwen eigenlijk twee dagtaken. Er is dus een gendergevoelig sociaal-economisch beleid no dig, een politiek die rekening houdt met de specifieke situatie van mannen en vrouwen in het arbeidsproces. Een beleid dat bestaande ongelijkheden tussen vrouwen en mannen actief aan pakt, en scheve situaties recht trekt. Maar er is nog een andere re den om voor gelijkheid tussen mannen en vrouwen te kiezen. Blijkens onderzoek 'hinken' landen die niet investeren in strategieën om gendergelijk heid te promoten en te onder steunen, achterop qua groei en inkomen. Gendergelijkheid is dus niet alleen waardevol op zich om na te streven, het is ook beter voor de economische ont wikkeling in het algemeen. gen een slotverklaring af waar in zo goed als niets concreets staat. Genua, juli 2001 Bij de G8-ontmoeting (de 7 rijkste landen en Rusland) in Genua komt het opnieuw tot zware rellen. Daarbij valt voor het eerst ook een dode. Op de Piazza Alimonda wordt Carlo Giuliani doodgeschoten met twee politiekogels wanneer hij met een blusapparaat de ramen van een politievoertuig wil in beuken. Door het massale pro test en het dodelijk slachtoffer wordt even de aandacht afge leid van het feit dat de top in Genua zo goed als niets op brengt. Luik, september 2001 De Europese ministers van eco nomie en financiën houden een ECOFIN-top. Zowat vijftien duizend manifestanten stappen op voor een socialer Europa. Gent, 19 oktober 2001 Een informele EU-top van staats- en regeringsleiders in Gent. En het is nog niet gedaan. Qatar, 9-13 november 2001 Vierde WTO-ministerconfe- rentie in het geïsoleerde golf- staatje Qatar. Brussel, 13-15 derember 2001 Formele EU-top: de Top van Laken.

Voor Allen | 2001 | | pagina 9