Sociaal huis. Een ongeluk komt nooit alleen 12 23 november 2001 - "Voor Allen" Het ene probleem brengt het andere met zich mee. Hulp zoeken op zich kan al een pro bleem zijn. Wie vindt de weg naar de oplossing voor sociale problemen? In het sociaal huis kun je terecht op één adres. Vandaag heb je een goede baan. Je woont in een huur huis en betaalt af voor de auto. Geen probleem. Maar plots verlies je de job. Je inkomen word sterk verminderd. Hoe kom je nu nog rond om de kinderen te laten studeren, de huishuur en de lening te beta len? De huisbaas staat op de stoep, want de laatste huur is nog niet betaald. Met een beetje pech komt ook een deurwaarder aankloppen voor andere te lang onbetaald gela ten rekeningen. In principe kun je met problemen zoals deze terecht bij een organisa tie die je zal begeleiden om je geld zo goed mogelijk te be steden en toch alle afbetalin gen te doen. Maar door de fi nanciële problemen ontstaan er ook moeilijkheden binnen je gezin. Er komt ruzie van. Ook hiervoor kan je hulp vin den bij een organisatie die re lationele en gezinshulp biedt. De problemen houden echter aan en de huishuur blijkt te hoog. Je trekt dus op zoek naar een sociale woning. De woonwinkel van de stad kan een oplossing helpen vinden, maar daarmee is de stookolie tank nog niet gevuld. Dat kost stukken van mensen. Op dat moment kan het OCMW tus senkomen met een verwar mingstoelage. En ondertussen helpt de lokale werkwinkel bij de zoektocht naar een passen de nieuwe baan. Als je de weg weet te vinden... Samen gaat beter We moeten het je niet vertel len: een ongeluk komt nooit alleen. Het ene accident kan zelfs het andere veroorzaken of verergeren. Maar hoe ge raak je eruit? Er bestaan in Aalst verscheidene organisa ties die een deel van de oplos sing helpen vinden. Maar om alles weer netjes op een rij te krijgen, moet je vaak de gehe le stad doorkruisen. Overal moet je het verhaal doen, overal wordt een dossier op gemaakt. Dat op zich is al een lijdensweg, gesteld datje weet waar je voor wat terecht kunt. De sp.a zette zich meteen ach ter de oplossing die de Vlaam se Minister van Welzijn voor opstelde: het "sociaal huis". Dit werkt volgens het principe dat je op één adres de nodige informatie en eerste begelei ding vindt om de problemen systematisch aan te pakken (dat is wat en noemt, de één loket-functie). Je doet je ver haal en samen met jou wordt bekeken wat je nodig hebt om er weer bovenop te komen. Vanuit het sociaal huis word je doorverwezen naar de ver schillende organisaties die kunnen helpen. Deze organi saties worden ervan verwit tigd hoe de situatie juist in el kaar zit. Zo moet je het ver haal geen 36 keer opnieuw vertellen. Maar er is meer. Hoezeer de hulpverleners zich ook inzetten om de mensen te helpen, toch werken ze te vaak versnipperd en naast elkaar. Daardoor gaat veel energie verloren, doen sommige dub bel werk en bestaat er voor sommige problemen geen hulp. In het sociaal huis wer ken het OCMW, de sociale diensten en privé-hulporgani- saties uit Aalst en omstreken samen. Zo kunnen ze beter op elkaar inspelen, de taken ver delen en elkaar aanvullen. Dat maakt het voor wie hulp nodig heeft gemakkelijker. De dien sten worden beter bereikbaar. Het aanbod zal ook uitgebreid worden, zodat voor meer pro blemen een oplossing kan ge boden worden. In het sociaal huis moeten alle mensen die vragen hebben over hulpverlening alle moge lijke antwoorden kunnen vin den. Het is een plek waar jong en oud terechtkunnen met alle vragen over welzijn. Eerst en vooral Dankzij de samenwerking in het sociaal huis, zal er meer aandacht gaan naar de gebie den waar de hulpverlening op dit moment ontoereikend is. We denken aan crisisopvang voor minderjarigen en bege leid zelfstandig wonen voor jongeren, een totaalaanbod voor schulden, gezins- en rela tionele begeleiding, korte en lange termijnopvang voor ver slaafden en semi-psychiatri- sche patiënten, opvang van asielzoekers. Het is bovendien de bedoeling dat er 24 uur op 24 in opvang wordt voorzien, zodat mensen met dringende hulpvragen altijd bij iemand kunnen aankloppen. Rome is niet op één dag gebouwd, het sociaal huis evenmin. Daarom willen we onmiddellijk starten met drie dingen. Eerst en vooral zal de schuld- hulpverlening-budgetbegelei ding, budgetbeheer en collec tieve schuldbemiddeling vol ledig uitgebouwd worden. Er komt inzake budgetbegelei ding en collectieve schuldbe middeling een betere samen werking en taakverdeling tus sen privé-organisaties en het OCMW. Voorts kan in het so ciaal huis opnieuw een dienst voor budgetbeheer opgestart worden. De mensen die voor deze vorm van hulpverlening in aanmerking komen, vallen nu immers een beetje uit de boot. Bovendien willen we sa menwerken inzake thuislozen- zorg, zodat elke vorm van op vang mogelijk wordt (korte en lange opvang, bed-bad-brood, zorgwonen, begeleid wonen voor jongeren, opvang voor mishandelde vrouwen...). Het zal ook gemakkelijker worden hulp te vinden voor gezins- en relatieproblemen. Ten slotte zal er werk gemaakt worden van betere jeugdhulpverlening en opvang. Eens dit alles goed draait, steken we van wal met rechtshulp, vrijwilligerwerk, tweedelijndiensten, gezond heidszorg en thuiszorg. Tommy De Kimpe Waar komt het sociaal huis? De voorbereidingen voor het sociaal huis zijn al zo ver ge vorderd dat het bij wijze van spreken morgen van start kan gaan, als er een goed onderkomen gevonden wordt. Door de politiehervorming komt de rijkswachtkazerne in de Denderstraat vrij. Het gebouw is uiterst geschikt. Het is centraal gelegen, groot en de privacy wordt gerespecteerd. Eerst had de bevoegde minister beloofd dat dit gebouw gra tis zou overgedragen worden aan de stad. Maar nu de poli tiehervorming duurder blijkt uit te vallen dan verwacht, komt de minister op deze belofte terug. Het stadsbestuur dringt sterk aan om de zaak toch doorgang te laten vinden. Vrienden van Cuba regio Aalst organiseert Gespreksavond&tentoonstelling Sprekers! Bie Van Vlierden en Jan de Bruyker. Zij fietsten geduren4e 4rie weken door een Stak van het land en vertellen ons hun belevenissen aan de hand van ter plaatse gemaakte foto's. Wdoneer:Vnjddg 30 november 01 Vanaf20 uur Inkom: Gratis Wddr.'Tefcentrum Pe Nieuwbeek Nieuwbeebstraat 35 ->h 9300 Aalst SW-Kerstfeestte Brakel De SVV-afdeling Brakel nodigt iedereen uit op het jaarlijkse Fa milie-Kerstfeest met Breugheli- aanse maaltijd op zondag 9 de cember 2001 om 12 uur in de Kantine van FC Brakel, Water molenstraat (ingang langs de grote poort) te Brakel. De deel name bedraagt 350 Bef. (kinde ren tot 10 jaar betalen 200 Bef.). Inschrijven kan tot 30 novem ber 2001 bij de bestuursleden. SW-St.-Lievens-Esse De SVV-afdeling St.-Lievens- Esse nodigt iedereen uit naar een creatieve doe-activiteit op vrijdag 23 november 2001 om 19 uur in zaal Ter Biest 49 te St.-Lievens-Esse. Onder de lei ding van Johan Nica gaan we zelf onze dakpannen beschilde ren. De lesgever brengt materi aal mee zoals dakpan, fixatie- vernis, servetten, Een verfborstel, vod en oude kranten moet uzelf meebrengen. De deelname bedraagt 300 Bef. per dakpan. Ziekenhuisdebat in Ronse De partijafdelingen sp.a-Ronse en .vp.a-Oudenaarde organiseren samen een debatavond op vrijdag 30 november 2001 om 20 uur in de Brouwerij De Keyser, Priester straat te Ronse met als thema "De toekomst van het Aurorazieken- huis A.V." Eind 1998 kwam er een fusie tot stand tussen de openbare zieken huizen van Oudenaarde en Ronse, terwijl het UZ Gent het dagelijks beheer in handen kreeg. Nu bijna drie jaar is het duidelijk dat de hoge verwachtingen niet werden ingelost. Ruim de tijd dus om een grondige evaluatie op te maken. Wat zijn de toekomstmo gelijkheden van het "Aurorazie- kenhuis? Een panel van deskundigen leidt het open debat in. Het wordt beslist een boeiende avond. Zorg datje erbij bent! De Euro in Herzele Op vrijdag 30 november 2001 om 19.30 uur heeft in de zaal Floreal, Markt te Herzele een informatie avond plaats met als thema "De Euro". Deze avond bestaat uit een videofilm, de uitleg over de ver schillende munten met de moge lijkheid tot vraagstelling. Er wor den ook een aantal plezante hulp middeltjes ingezet o.a. een kaart en budgetspel. Vergeet niet dat het bijna zover is, 1 januari 2002, en we dan onvermijdelijk zullen moe ten tellen en cijferen in Euro. Deze avond is alleszins een goede vin geroefening voor de toekomst. Deze infoavond is een gezamenlijk initiatief van de sp.a-CSC, vzw Ontwaking en de Socialistische Bond voor Gepensioneerden. We hopen u op deze avond te mo gen begroeten. 4-

Voor Allen | 2001 | | pagina 12