Week van de Verdraagzaamheid in Zottegem. Groot succes! Proviiuiebaan te Zottegem-Velzeke wordt geasfalteerd "Voor Allen" - 23 november 2001 13 De eerste week van de Ver draagzaamheid die door de stad Zottegem, in samenwer king met de Culturele Raad, werd georganiseerd van 5 tot 11 november laatstleden, was een een bijzonder groot suc ces. Het aangeboden program ma was er dan ook een om duimen en vingers af te lik ken. Vierde wereld De 'Week' werd geopend met het toneelstuk 'Klavers', dat in het Stadstheater Rhetorica gratis aan de bevolking werd aangeboden. Het stuk handelt over de Vierde Wereld en de twee actrices wisten op on overtroffen manier de proble matiek van vereenzaming en hoe je er ook als individu wat kan aan doen, in beeld bren gen. Het was noch min noch meer een oproep aan iedereen om in de eigen buurt, de eigen gemeente, de eigen stad, zijn steentje bij te dragen tot een meer verdraagzame wereld. Grote en geleerde dingen zijn daar niet voor nodig. Wat be grip voor de mindere fortuin lijke medemens en een schou derklopje kunnen al volstaan om zo'n mensen weer dat eer gevoel terug te geven dat ze nodig hebben om er bovenop te komen. Afrikaanse dans Ook onze stedelijke 'Muziek academie' heeft haar steentje bijgedragen, met het organise ren van een initiatiecursus DjembË en Afrikaanse Dans. Dans en muziek zijn nu een maal een uitstekend middel om andere culturen beter te le ren kennen en begrijpen. En, dat muziek de zeden verzacht, is algemeen geweten. Debat In het 'Volkhuis' werd gedu rende ruim drie uur geani meerd van gedachten gewis seld over vrede en verdraag zaamheid. Een panel bestaan de uit Cyriel Heerman, Her man Van Herzeele, Herman De Loor en Johan Dumortier en gemodereerd door Dirk Van Herzeele, gaf eerste een ruime uiteenzetting over het thema, waarbij elk zijn eigen accenten legde. Naderhand werd er stevig gedebatteerd met het publiek. Uit deze ma rathonmanifestatie kunnen we onthouden dat verdraagzaam heid en een geweldloze we reld vanuit diverse hoeken kunnen worden bestreden. Onverdraagzaamheid en ge weld situeren zich immers zo wel op wereldvlak, als dicht bij de deur. En, het kan niet worden ontkend dat op alle vlakken de onverdraagzaam heid toeneemt. Ook hier weer kan ieder van ons heel wat bij dragen tot een verdraagzame re, tot een leefbaardere en meer menselijke wereld. Dat kan al door gewoon hecht contact met de naaste buren te hebben, contacten die onge twijfeld zullen voorkomen dat we mekaar voor de rechter da gen omdat een takje 30 cm overhelt of omdat de zoon of dochter van de buurman EEn enkele keer nachtlawaai heeft veroorzaakt. Tijdens het debat werd uiter aard niet voorbijgegaan aan de enorme inpakt van het kapita listische systeem op het gene reren van geweld, onrecht en onverdraagzaamheid. En, ui teraard kwam ook de fameuze 11de september om de hoek kijken. Toeval of niet, maar in dat verband publiceerde prof. Rik Coolsaet op 7 november in een Vlaamse opinieblad: "In de (Amerikaanse) hoofd stad is het al lang uit met de door 11 september gesmede solidariteit tussen Republikei nen en Democraten. De De mocraten willen de slacht offers van de repressie ter hulp komen, in de eerste plaats de werklozen en de laagst inko mens. De Republikeinen wil len, blijkbaar met de steun van hun president, gebruik maken van het heersende klimaat in de VS om via het herstelpro gramma 'hun' behoeftigen ter hulp te schieten: Ford, IBM en andere Chevrons, alsook een stel petroleum- en mijnbedrij ven waarbij het enkel de bedoeling is de bedrijven te bedanken die de Republikein se partij financieel hebben on dersteund"! Ook de macht van de media kwam tijdens het debat ruim aan bod. Vooral het feit dat de meeste uitzendingen (of het nu gaat om een soap, een talk show of... een voetbalwed strijd) geweld en onverdraag zaamheid als het ware propa geren, werd sterk aangevoeld. En over de perverse competi tie- en consumptiesfeer die door de reclame wordt ge schapen, was iedereen het roe rend eens. Gal Vrijwel al de hierboven aan gehaalde thema's en vastellin- gen worden wekelijks op een sublieme manier in beeld ge bracht door de cartoonist Ger ald Alsteens (GAL). Met een scherpe blik en een nog scher per potlood, tekent GAL alles wat hem tegen de borst stuit. Een selectie van zijn werk, handelt over onverdraagzaam heid, werd in de raadszaal van het stadhuis tentoongesteld. En, tijdens de talrijk bijge woonde opening werd door de diverse sprekers voor de zo veelste keer deze week het mechanisme van onverdraag zaamheid en geweld ontrafeld en ontleed. Pearl Harbour Misschien verrassend, maar tijdens de Week van de Ver draagzaamheid stond ook de fdm 'Pearl Harbour' op het programma. Een oorlogsfilm? Jawel, maar dan wel een prent waar je stil van wordt. En, een film die sterk werd ingeleid door prof. Luc De Vos. Die wees onder meer op een van de onderliggende oorzaken van de Japanse aanval: ze wa ren op dat moment econo misch totaal geÖsoleerd en wilden met die aanval wat 'economisch terrein' winnen, om daarna sterker te staan bij eventuele onderhandelingen. Economie, imperialisme, oor log,... onverdraagzaamheid. Bange Blanke Man De apotheose van de eerste Week van de Verdraagzaam heid was ongetwijfeld het op treden van Willem Vermande- re. Voor een afgeladen vol Stadstheater Rhetorica bracht hij twee uur durend speciaal voor de gelegenheid samenge steld programma. Afwisselend met scherpe en toch intimisti sche liedjes en met spitante bindteksten. Beter dan Willem kunnen we het niet zeggen. Daarom deze uitsmijter (vrij naar Vermandere): "In een Oostenrijks stadje waren een paar gasten 's nachts op pad geweest met een emmer teer. En in een zware zwarte stre pen hadden ze op het gemeen tehuis, op een schoolmuur en op een groentewinkel geschre ven: buitenlanders naar huis. Die nacht gebeurde iets merk waardig. De bananen stonden recht en zegden tegen de ap pelsienen: 'we moeten naar huis', en weg waren ze, samen met de citroenen, de cacao, de koffie, de patatten,... kortom in de groenselwinkel was nog nauwelijks iets te vinden. In schooltje ging het er nog erger aan toe. De Arabische cijfers namen de benen, samen met het Griekse en het Latijnse al fabet, en veel wiskunde bleef er ook al niet meer over. Het waren immers allemaal bui tenlanders. De noodzakelijke herstructu- reringswerken aan de Provin- ciebaan Aalst-Oudenaarde (N 46) te Zottegem-Velzeke zijn nog niet voor morgen, aange zien nog een aantal eigendom men dient te worden verwor ven. Zij betreffen voorname lijk ofwel risicogronden, waarvoor nog niet alle vereis te bodemonderzoeken zijn af gerond, ofwel percelen en wo ningen waar met de eigenaar of gebruiker nog geen minne lijk akkoord kon worden be reikt. Een gerechtelijke ontei gening bleef totnogtoe uit om reden dat het 2de Comité tot Aankoop van Onroerende goederen te Gent toch nog verdere besprekingen wil voe ren met de betrokken eige naars, om tot een minnelijke regeling te komen. Gezien de slechte staat van de Provinciebaan is het provin ciebestuur evenwel van plan om de betonnen rijweg te overlagen met een asvaaltver- harding op het vak Windmo lenstraat (vroegere Molen hoek te Velzeke) tot aan de spoorwegovergang Balegem. Deze werken zullen worden uitgevoerd in het voorjaar 2002 en ongeveer een 15-tal dagen in beslag nemen. Tij dens deze periode zal voor een omleiding van het verkeer worden gezorgd. Zij strekken zich uit over een oppervlakte van 16.400 m2 en worden ge raamd op ongeveer 17 miljoen Bef. Na goedkeuring door de Pro vincieraad, was eerstdaags zal gebeuren, zullen deze werken worden aanbesteed. Hoewel mag worden verwacht dat deze geplande werken geen algehele voldoening zul len geven aan de problemen waarmee de omwonenden worden geconfronteerd, zul len zij ongetwijfeld toch heel wat ongemakken inzake tril lingen en geluidshinder weg nemen. WETEN WAAS O M

Voor Allen | 2001 | | pagina 13