Schouders onder vrede Jacques Timmermans voorzitter Sp.a-studiedag "Integraal Waterbeleid" ANDERS-GLOBALISTEN VFG-Brakel Lierde "Voor Allen" - 23 november 2001 15 "In Vlaamse velden klappen rozen open, tussen witte kruisen, rij aan rij." De jaarlijkse fakkeltocht voor de vrede werd traditiegetrouw ook dit jaar voorafgegaan door het socialistisch trommel korps. Het najaar betekent gewoonte getrouw een opeenstapeling van vredesherdenkingen. Pa trick De Smedt pleit voor een breed vredesinitiatief: "Zeker vandaag moeten we eensge zind en duidelijk kiezen voor vrede". De groeiende onzekerheid na 11 september, weerspiegelde Jacques Timmermans des kundig voorzitter van deze studiedag ingericht door Sp.a -frache Vlaams Parlement. Meer een meer groeit het inzicht dat de milieuproblemen en dus ook de wateiproblematiek op een globale geÖntegreerde manier aangepakt moet worden. Men spreekt van de nood aan een inte graal waterbeheer. Men zal in de doelstellingen en de concretise ring van het waterbeleid de ver schillende aspecten tegelijk moe ten beschouwen, moeten integre ren. Het gebeurt in de praktijk nog te vaak dat verschillende zich de voorbije weken nau welijks in de diverse vredes herdenkingen. De traditionele plechtigheden van de vader landslievende verenigingen tellen nog slechts een handvol deelnemers. De 23M fakkel tocht voor de vrede lokte haar traditionele plubliek. De offi ciële 11 november-viering overheidsdiensten en maatschap pelijke groepen naast en zelfs te gen elkaar inwerken bij het ge bruik en beheer van water. De uiteenlopende overheidsdien sten die met integraal waterbe heer te maken hebben, behouden hun volledige autonomie en wor den verplicht tot vrijblijvend overleg in het kader van een Vlaams integraal water overleg- comitÈ. De bedoeling hiervan is om mogelijke tegenstrijdigheden op te sporen en bij te stellen. Het is echter niet duidelijk welke be leidslijnen er voor deze bijstelling moeten gebruikt worden aange zien een rationalisering van het bestuurlijk en wettelijk kader niet wordt vermeld. Het blijft totaal onduidelijk hoe de globale visie inzake integraal waterbeheer vorm zal krijgen. De ambitieuze doelstelling van het integraal waterbeleid is het herstel van de oorspronkelijke multifunctionaliteit. Door te zor gen voor voldoende en zuiver wa ter, moet het watersysteem terug in staat zijn om alle maatschappe lijke en natuurlijke functies te spreekt geen groot publiek meer aan. En dat is verbazend. Want, zo als De Smedt in zijn 11 no- vembertoespraak te Herder- sem benadrukte: vrede is nog steeds ver weg. "Er is een grote gelijkenis tus sen de gebeurtenissen van daag en die van eind 19de, be ging 20s" eeuw. Toen leefde het publiek in de ban van het gewelddadig anarchisme. Overheidsgebouwen waren het uitgelezen doelwit, als symbool van de arrogantie van de heersende klasse. Europa was in de greep van de angst. Uiteindelijk doofde het ter rorisme uit, maar niet als ge volg van militair optreden. Het was de in die tijd gevrees de en geminachte arbeiders klasse die langzaam haar rechtmatige plaats afdwong in het politieke en maatschappe lijk bestel. Onwillekeurig doen de gebeurtenissen van de afgelopen weken aan deze pe riode terugdenken. Anders "De septemberterroristen wa- vervullen. Praktisch Deze studiedag, voorgezeten door Vlaams Volksvertegenwoor diger Jacques Timmermans, gaat door op zaterdag 1 december 2001 (9.30 - 12 uur) in de Aula van de N.V.S.M., Sint-Jansstraat 30 te Brussels (nabij Centraal Station). Medewerking van de Vlaamse Parlementaire Bruno Tobback en Jacky Maes en van Jos Rutten (adjunct-kabinetschef Minister Steve Stevaert). Inschrijven via secretariaat J.Timmermans (02/552.93.09) of via het federaal Sp.a-secretariaat (055/21.48.50) uiterlijk 26 no vember e.k ren geen ongeschoolde Af ghaanse bergbewoners, maar hoog opgeleide individuen uit Egypte of de Emiraten, die soms jaren in het westen leef den en studeerden. De aansla gen waren veel meer gericht tegen de symbolen van de Amerikaanse macht, dan te gen de fundamenten van de Westerse vrijheid en democra tie, zoals velen beweren". "Oorlog. Het woord roept de simplistische verwachting op van een conflict met een dui delijk omschreven vijand die overwonnen kan worden, waarna opnieuw vrede zal heersen. Deze keer liggen de zaken anders. Mogelijk kan een terroristische netwerk worden ontmanteld, maar van vrede zal geen sprake zijn. Want de terreur zal blijven ge dijen op de frustratie in het Midden-Oosten en de achter stelling elders in de wereld. De spanning tussen arm en rijk kan niet eindeloos worden gerekt en het is niet aangewe zen dat één groot land blijft beslissen wat goed is voor de rest van de wereld". De VFG-afdeling Brakel- Lierde nodigt al zijn leden, vrienden en sympathisanten uit op de jaarlijks ledenfeest, dat doorgaat op zondag 25 no vember 2001 vanaf 11.30 uur in zaal 't Pieterken, P. Hoel- manstraat te Opbrakel. Programma 12.00 uur: verwelkoming door de voorzitter 12.15 uur: middagmaal met op het menu: - aperitief "Marnita" "De herdenkingen moeten er ons blijvend aan herinneren dat duurzame vrede, democra- tie en individuele vrijheid hand in hand gaan met de ont wikkeling van een zekere wel vaart die voorziet in levenson derhoud, basisgezondheids zorg en basiseducatie. Het ter roristisch geweld zal niet eer der botsen op zijn eigen uit zichtloosheid." Samen Er zijn mogelijkheden, denkt Patrick De Smedt, om in Aalst één groot en betekenisvol vre desinitiatief te laten groeien, waarbij de roep om vrede sys tematisch wordt herhaald. "De diverse organisatoren zouden daartoe kunnen samenwerken met de Vredesbeweging, met de scholen. Het zou goed zijn te komen tot een ruime, serene en zinvolle herdenking waarin verschillende organisatoren zich kunnen vinden". U kan reageren: patrick.de. smedt pandora.be - aspergeroomsoep - kalkoengebraad met groen ten en kroketten - koffie en gebak 14.15 uur: voorstelling jaar programma 15 jaar VFG 2002 en trekking van de reuzetom bola 15.45 uur: optreden van hu morist-fantasist Rolando m.m.v. muziekvirtuoos Bob Coppejans in "Op reis met Rolando" 18.00 uur: gezellig samenzijn. SAMEN sp.a onafhankelijken Oudenaarde) Donderdag 6 december 2001 om 20 uur Bibliotheek, Markt - Oudenaarde Panel: - Prof. dr. Rik Coolsaet (RUG, Int. Politiek) - Dr. Carl Devis (RUG, specialist globalisering en vakbonden) - de heer Frans Vandenhende (Oxfam Wereldwinkel Oudenaarde) Moderator: Stefaan Thijs (sp.a Int. Secretaris) Sociale vooruitgang, respect voor het milieu en eerlijke handelin de hele wereld, kortom een Andere Globalisering. Alle belangstellenden zijn van harte welkom! V

Voor Allen | 2001 | | pagina 15