De waterzuiveringsproblematiek en Aquafin J 4 23 november 2001 - "Voor Allen" Gemeentebesturen moeten volledige bevoegdheid krijgen voor buitengebied In een vorige editie van ''Voor Allen" heb ik reeds de discussie aangehaald inzake de kritiek op het beleid van Aquafin. Vooral de aanleg van kilometerslange collectoren in het buitengebied, zorgt terecht voor contestatie. Kleinschalige zuiveringsinfrast ructuur moet meer kansen krijgen. Daarom moeten o.a. het mo nopolie van Aquafin doorbroken worden, de gemeentebesturen volledige bevoegdheid krijgen voor zuiveringsinfrastructuur tot 2000 I.E. (inwonersequivalent) in plaats van 500 I.E. en moeten de gemeenten hiervoor J00% betoelaging ontvangen van het Vlaamse Gewest. Daartoe werd door de Commissie Leefmilieu en de openbare vergadering van het Vlaams Parlement de vol gende resolutie goedgekeurd over de heronderhandeling van de beheersovereenkomst met Aquafin. Het Vlaams Parlement, - gehoord de vertegenwoordi gers van de VMM en Aquaf in; - vraagt de Vlaamse regering om de kostprijs voor de im plementatie van de nota Aquafin strategische visie sa men met een voorstel voor de financiering hiervan voor te leggen en dit ten laatste op 30 juni 2002; - vraagt de Vlaamse regering om, in voorbereiding van de heronderhandelingen, die loopt tot 31 december 2005, gestalte te geven aan een ver nieuwd en coherent waterzui- veringsbeleid en hierover zo snel mogelijk te berichten aan de Commissie voor Leefmi lieu, Natuurbehoud en Ruim telijke Ordening; -vraagt de Vlaamse regering de heronderhandeling tussen de Vlaamse Gewest en Aqua fin op basis hiervan aan te vat ten en dit ten laatste op 1 sep tember 2002; - vraagt de Vlaamse regering om zich ook te buigen over de situatie na 31 december 2005 en daarover gesprekken aan te vatten tijdens de heronderhan delingen met de NV Aquafin; -vraagt de Vlaamse regering daarbij werk te maken van een resultaatsverbintenis, kos tenefficiëntie en regulering, conform het Vlaamse regeer akkoord. Inmiddels zal via het uitschrijven van procedures bij een aantal artikelen uit de huidige overeenkomst gestart worden met de omvorming van de huidige middelenver bintenis tot een resultaatsver bintenis; - vraagt de Vlaamse regering daarbij prioritair werk te ma ken van een maximaal zuive ringsresultaat tegen de laagste kosten, binnen de randvoor waarden van het integraal wa terbeheer, dat doelstellingen oplegt inzake waterkwaliteit, waterkwaliteit en biodiversi teit; - vraagt de Vlaamse regering nogmaals om hoogdringend in de commissie de bespre king op te starten van een ont werp van decreet integraal waterbeleid, waardoor tevens op korte termijn een omzet ting mogelijk wordt van de Europese kaderrichtlijn water en de betrokkenheid van alle waterbeheerders wordt verze kerd; - vraagt de Vlaamse regering tegelijk dringend uitvoering van de Europese richtlijn ste delijk afvalwater, wat impli ceert dat de opvangstelsels en zuiveringen van stedelijke af valwaters zo snel mogelijk gerealiseerd worden gelet op de reeds verstreken vervalda tum van 3 december 1998, voor de waterzuivering met nutriëntverwijdering voor de agglomeraties boven 10.000 IE., en gelet op de snel nade rende datum van 31 december 2005, om een biologische zui vering te verstrekken aan alle agglomeraties boven 2.000 I.E. en een toereikende behan deling van het afvalwater voor de kleinere vraagconcentra- ties; - vraagt de Vlaamse regering om binnen deze beleidskaders zijn afvalwaterzuiveringsbe- leid in een vernieuwende aan pak bij te sturen, waarbij de afvalwaterzuivering uitgaat van de behoeften en moge lijkheden van de huishoudens en het kleinbedrijf (klantge richt) en niet van een groot schalig technologie-aanbod, waarbij techniek- en schaal- keuzes gebeuren in een opti male afstemming tussen eco logische resultaten en kosten en waarbij ongelijkheden in de financiering van concurre rende oplossingen worden op geheven; - vraagt de Vlaamse regering om, door deze vraaggerichte planning tot uitbouw en opti malisering van het collecto ren- en zuiveringsstelsel, te vens duidelijkheid en rechts zekerheid te bieden aan de burgers door een definitieve afbakening van de zuiverings zones, op basis van vraag dichtheid, aansluitingsmoge lijkheden op het collectieve stelsel en aansluitingskosten. Aansluitend op de definitieve afbakening van de zuiverings zones dient per gemeente een gebiedsdekkend uitvoerings plan te worden opgesteld en getoetst aan de gemeentelijke structuurplannen. In het bui tengebied dienen door de ge meentebesturen de marktme chanismen inzake ontwerp en uitvoering maximaal te wor den aangewend; - vraagt de Vlaamse regering daartoe ook versneld de ken nis van vraag- en aanbodsmo gelijkheden uit te bouwen en dringend werk te maken van een dynamische en inventari sering van lozingsgegevens en -concentraties, aanslui- tingsgegevens, infrastructuur- gegevens, gegevens over de conditie van infrastructuren, debietgegevens op riolen (pa rasitaire en regendebieden), overstorten en afvoer van ver harde oppervlakten,...; - vraagt de Vlaamse regering met het oog op het meer re- sultaatsgericht en kosteneffi ciënter maken van het afval- waterzuiveringsbeleid, de re spectieve actoren te responsa- biliseren en de respectieve be voegdheden en verantwoor delijkheden van de actoren te herschikken en beter af te lij nen in homogene pakketten; -vraagt de Vlaamse regering om bij de uitwerking van haar beleid terzake uit te gaan van volgende principes: 1de overheidsdiensten moe ten zich toeleggen op het uitstippelen van een be leidsvisie en een beleids planning en het vaststellen van kwaliteitsnormen voor de diverse onderdelen en functies van het waterstel sel; de overheid moet stu ren, niet roeien; 2. de sturing vanuit de over heid naar resultaten (de kwaliteit van het effluent na zuivering) en kosten moet doelmatig en doel treffend georganiseerd worden opdat in de toe komst de risico's en ver antwoordelijkheden over resultaten en kosten een duidig bij Aquafin kunnen worden gelegd. Daarnaast staan de gemeenten in sa menspraak met de bewo ners in voor de kwaliteit van het aangeleverde influ ent; 3. de activiteiten van Aquafin moeten zowel economisch als ecologisch tegen de laagst mogelijke transac tiekosten worden aange stuurd (gereguleerd). Daar toe zullen de nodige con trolemechanismen worden uitgebouwd; 4. het vergoedingsmechanis me van Aquafin moet wor den bijgestuurd zodat Aquafin vergoed wordt op basis van de effectief ge zuiverde afvalwaterstro men. Om dit mogelijk te maken, dient de volledige verantwoordelijkheid bij dit bedrijf te worden ge legd, inclusief de planning van de bovengemeentelij- ke waterzuiveringsinfrast ructuur en activiteiten; 5. hiertoe dienen regulerings systemen uitgewerkt wor den waardoor de vergoe ding van de aandeelhou ders gekoppeld wordt aan de prestaties van Aquafin inzake optimale collecte ring en zuivering van af valwaterstromen; 6.a) de gemeenten bekleden een sleutelpositie inzake het maximaliseren van de benutting van de groot schalige rioolwaterzuive ringsinstallaties en collec toren door het maximaal aansluiten van hun riole ring op de bovengemeente- lijke stelsels; b) de gemeenten bekleden wat betreft het buitenge bied evenzo een sleutelpo sitie in de planning en uit bouw van een optimaal stelsel van inzameling en zuivering en in het voor zien van kleinschalige wa terzuiveringsinstallatie voor woningen of IBA's die niet op het collectief stelsel moeten of kunnen worden aangesloten; t.o.v. de verantwoordelijk heid van de gemeenten staat de financiële aanmoe diging; iedere gemeente moet voor 31 december 2005 een ge detailleerde hydronaustu- die tot op het niveau van de straatriolering (niveau 4) laten uitvoeren. Waarbij het Vlaamse Gewest een fi nanciële inventieve geeft en daarenboven toezicht houdt op de bovengemeen- telijke coördinatie; het is verder nodig de be staande subsidiëringsme chanismen en de onder steuning op creatieve wijze te verhogen, zowel naar de doelstelling van de water zuivering als naar de daar bij noodzakelijke vervan ging van bestaande ge meentelijke infrastructuur (vooral wegenis); bovendien is het evenzo nodig de financieringsmid delen doelmatiger en doel treffender toe te wijzen; ook voor de instandhou ding en het onderhoud van de gemeentelijke systemen dienen middelen voorzien te worden; 7. optermijn moet de praktijk van het subsidiëren van in vesteringen worden ver vangen door een stelsel van aansporingen dat de aansluiting van effectieve vuilvrachten bevordert en derhalve ook voorziet in afkoppelingen van regen en parasitaire debieten, verschillende mogelijkhe den tot gedifferentieerde financiering van door de gemeente toegeleverde af valstromen dienen onder zocht te worden naar hun financiële repercussies voor de gemeenten en voor het Vlaamse Gewest; deze simulaties zullen het voor werp uitmaken van een ge meentelijke financieel ef fectenrapport. Jacques Timmermans Voorzitter Commissie Leefmilieu. binnenland

Voor Allen | 2001 | | pagina 4