Afghanistan BUITENLAND ARTSEN ZONDER GRENZEN "Voor Allen" - 23 november 2001 5 Er is de afgelopen weken veel gesproken over terroris me, over het Taliban-regime, over de Amerikaanse aanval len... maar veel minder over de Afghanen zelf. De teams van Artsen Zonder Grenzen delen al 22 jaar het lot van dit verscheurende volk. AZG is van mening dat de aanhou dend moeilijke levensom standigheden van de Afgha nen onrechtvaardig zijn en dan ook zwaar tegen de borst stuiten. Waarom is er nu pas interesse voor Afghanistan, waar al maanden lang dui zenden mensen honger lij den? De afghaanse bevolking heeft evenveel met Bin La den te maken als u met de terroristische netwerken die via Europese hoofdsteden zoals Brussel reizen. Waarom zou het leven daar minder waard zijn dan hier? In Afghanistan is pijn heel gewoon en vrede bijna le gendarisch... Het is al meer dan tien jaar geleden, maar ik herinner me nog die AZG- chirurg die elke dag, tussen het vallen van de bommen door, in het ziekenhuis van Herat opereerde. Of Nadjiba, 15 jaar, die op een mijn liep toen ze haar tante wilde hel pen. Of nog, de jonge AZG- medewerker die op 27-jarige leeftijd werd gedood tijdens een gewapende aanval op de polikliniek waar hij werkte. En hoe kan ik die Tadzijekse boer ooit vergeten? Verjaagd door de Taliban wacht hij met miljoenen anderen al ja ren op zijn teugkeer naar huis. En de Afghaanse vrou wen over wie we veel te wei nig hebben gesproken, die zich niet in de ziekenhuizen van Kaboel kunnen laten be handelen en verplicht zijn te bedelen omdat ze niet mogen Tranen mogen vallen, niemand blikt terug Een blad eens omgeslagen, is voorgoed achter de rug" "Hoeveel tranen nog, hoeveel schaamte en hoeveel haat Hoeveel muren ontdek je als die ene meer er niet meer staat" 10 jaar bezetting, 10 jaar burgeroorlog, 3 jaar rampzalige droogte... Al meer dan een generatie schreeuwt het Afghaan se volk om hulp. Deze situatie laat de internationale gemeen schap compleet onverschillig. Enkel humanitaire organisa ties, zoals AZG die al sinds 1980 in Afghanistan werkt, staan de bevolking bij. werken! En de verschrikke lijke droogte die de gewassen en het vee al drie jaar lang vernietigt. En de kinderen die amper een paar maanden ge leden nog aan scheurbuik zijn gestorven... Op dit moment is Artsen Zonder Grenzen in de nood kampen aanwezig, waar dui zenden geterroriseerde Af ghanen toestromen. Daar, net als elders, blijft onze plaats dichtbij dit volk in nood, wiens lijden op schandelijke wijze wordt verzwegen. Vergeten In Afghanistan vloeien er al jarenlang tranen. En toch komt er geen reactie; de on verschilligheid is totaal. Slechts een paar maanden kwam het lot van de Af ghaanse vrouwen in het nieuw. Vandaag lijken we Af ghanistan opnieuw te ontdek ken. En dan niet omdat de Taliban-dictatuur ons plots choqueert of omdat de bevol king onder een nooit geziene droogte lijdt, maar omdat het land een notoir terrorist her bergt. In wat voor wereld le ven wij? Is emotionele me- diaverslaggeving het enige middel opdat we eens rond om ons kijken? Sinds 1980 werken de AZG-teams in tientallen ziekenhuizen en poliklinieken op 4 plaatsen in het land. Onze voedingscen tra vangen duizenden ernstig ondervoede kinderen op. De afgelopen maanden werden er bovendien veel gevallen van scheurbuik vastgesteld. AZG is vastbesloten er alles aan te doen om de Afghanen te blijven helpen en dicht bij die mensen te blijven die ner gens anders medische hulp kunnen krijgen.

Voor Allen | 2001 | | pagina 5