Bewust Socialisme Samenstelling van het woord 6 23 november 2001 - "Voor Allen" socius vriend, gezel, soci aal Dit is dus het tegendeel van egoïsme (ikzucht) Men zou dus in zeer alge mene zin kunnen zeggen dat een socialist een mens is die liefst heeft dat alles so ciaal is in een sfeer van ge zelligheid en vriendschap. Dit wil zeggen verantwoord voor elkeen (de overgrote meerderheid) en rechtvaar dig (voor de grote meerder heid) in een toestand van vrede. Het woord socialiseren werd reeds rond 1786 ge bruikt en doelde op het meer en juister 'sociaal' maken. Dus een gemeenschap tot stand brengen waarin het leven voor iedereen een waarachtig leven zou zijn, is de uitkomst van het so cialistisch ideaal! De gehele socialistische strijd is een bewijs van dit streven want deze staat in dienst van genoemd ideaal! Belgische socialistische beweging: ontstaan Het ontstaan van de socia listische beweging in de wereld, als in België, is een verschijnsel dat een reactie manifesteert tegen de wan toestanden (kapitalisme! en een actie voor de opbouw van een betere wereld De economische toestand en in het biezonder de toen malige arbeiderstoestanden werden hier reeds breed voerig behandeld, zodat en kele opsommingen van merkwaardige feiten hier de opzet blijft 'De Vereni ging der Rechtvaardige Voorkampers van Rochdale in 1844 In 1844 stichtten 28 wevers van Rochdale, klein stadje van Lancashire (Engeland) deze coöperatieve vereni ging, welke nu nog bestaat, zal als model en voorbeeld dienen; haar organisatie, haar statuten en haar grond beginselen gaan een massa van identieke maatschappij en beïnvloeden, en het ver trekpunt uitmaken van de Coöperatieve Beweging. De aanzienlijke invloed die deze vereniging, opgericht door arme wevers, op de wereld heeft uitgeoefend laat inderdaad toe te bewe ren dat in Rochdale de Coö peratie geboren is (zie boekje Geschiedenis der Rechtvaardige Voorkam pers van Rochdale). Kommunistisch Manifest in 1848 (K. Marx en F. En gels) hebben het geschre ven. Een geschrift dat de geschiedenis onderzoekt, aard en karakter der klas sen, de onderlinge strijd, de positie van de arbeider ten .opzichte van zijn klasse en het geheel. Is of wil althans zijn een wetenschappelijk werk (historisch materialis me doet zijn intrede). Het geschrift wil dus afbre ken met de utopistische denkbeelden (zie vorige bij drage) door beginselen aan te kleven van eigen strijd, eigen organisatie. Vandaar het beginsel van klassen strijd Vandaar de oproep 'Proleta riërs aller landen verenigt'. Het manifest, het geschrift, eindigde dus met een op roep tot alle arbeiders van alle landen (zie brochure 'Waarom een Kommunistisch Manifest - door R. Miry). 'Broederlijke Maatschappij der Wevers van Gent (4 maart 1857). De eerste voorzitter was Jan Deridder en het reglement (met de hand geschreven) vermeit 'Gedaen te Gent, den 4 maart 1800 zeven en vijftig'. Na een onafgebroken pogen en streven zich te vereni gen, telkens door de best betaalde en ontwikkelde ar beiders beproefd, onder al lerlei benamingen, wordt de oprichting van 'De Broe derlijke Maatschappij der Wevers van Gent' als de finitief vertrek aangete kend. De Spinners volgen op 5 april 1857. eveneens te Gent. De tijd dat het ontwakend bewustzijn der loonslaven weer onmiddellijk dommel de week achteruit... De strijd voor de oprichting van de Vakbond werd een algemene drang over het ganse land. Het spreekt vanzelf, dat het gemis aan wettelijk verenigings- en samenspanningsrecht de grootste hinderpaal is ge weest, die de strijdorganisa ties der arbeiders te over winnen hadden. wet Le Chapelier, de creet van 14 juni 1791, se dert 1810 in het Belgisch Strafwetboek opgenomen als de artikels 414 en 415). 'Leesgezelschap' te Gent in 1860. Is het niet treffend, dat van bij de aanvang der bewe ging, menige vakbond, hoe klein ook, onmiddellijk een vakbibliotheek oprichtte, waar de leden toegang had den en lectuur vonden, ten einde zich meer te ontwik kelen schrijft C. Mertens in zijn brochure 'Over Vak beweging' verschenen in de Germinal-Reeks in 1945. A. Ruiz

Voor Allen | 2001 | | pagina 6