BINNENLAND Benelux Parlement doet oproep op regeringen inzake Tobin-taks Cursussen voor werkzoekenden 4 21 december 2001 - "Voor Allen" In het Benelux Parlement werd einde november een motie van aan beveling goedgekeurd over de mogelijke invoering van een belas ting van het Tobin-type. Het "doorsluizen" van deze motie had heel wat voeten in de aarde. In het Nederlandse Parlement stond de liberale fractie en haar Mi nister van Financiën Zalm negatief. Uiteraard moet je ook van de Luxemburgse regering weinig positiefs verwachten. Niettemin slaagde onze rood-groene fractie in het Benelux Parle ment, de onderstaande motie te laten goedkeuren. Overwegende dat: - de internationale kapitaal stromen de jongste decennia aanzienlijk zijn toegenomen en die internationalisatie wel iswaar naast grote voordelen tevens destabiliserend kan werken zoals onlangs tijdens de crisis in Azië is gebleken; - mondialisering en vrijheid de economische groei bevorde ren en dat zij zich moeten in passen, in het kader van de WHO, in een betere verdeling van de rijkdom in de wereld; - ongelijkheid een voedingsbo dem vormt voor terrorisme; - de Verenigde Naties een norm hanteren dat 0,7% van het BNP van een land aangewend zou moeten worden voor ont wikkelingshulp; - de invoering van een beschei den belasting op de wisselver richtingen tot aanzienlijke in komsten zou leiden die voor ontwikkelingsprojecten kun- Ben je op zoek naar een nieuwe job of een opleiding Dan hebben wij de uitdaging voor u Kopa vzw Werkwillig is een dy namisch opleidingsproject dat zorgt voor een degelijke begelei ding in het vinden van een ge paste job of opleiding Voor welke opleidingen kunt u bij ons terecht Oriëntatie social profit (Ou denaarde): 'werken met men sen', tijdens de 5 weken krijg je een duidelijk beeld van wat er aan opleidings- en tewerkstel lingsmogelijkheden is in de so cial profit (vb. bejaardenhelp- nen worden aangewend; - sommige niet-gouvernemen- tele organisaties en een aantal burgers er steeds krachtdadi ger op aandringen dat de poli tieke macht de ontwrichting van het internationaal finan cieel stelsel op een efficiënte wijze zou bestrijden en meer financiële middelen aan ont wikkeling zou toekennen; - de Belgische Senaat in de cember 2000 een resolutie' heeft aangenomen waarin meer bepaald aan de Belgi sche regering wordt gevraagd "om gebruik te maken van de kans die het Belgisch voorzit terschap van de Europese Unie biedt om initiatieven te nemen die ertoe strekken een betere controle op de interna tionale financiële stromen mogelijk te maken" en "te on derzoeken hoe een heffing op internationale kapitaalstro men, die tot doel heeft het ver ster, buitenschoolse kinderop vang, verpleegkundige, logistiek assistent, opvoeder,...), krijg je enkele kennismakingslessen,... Eerstvolgende start mei 2002. Wegwijs maken in het vinden van een gepaste opleiding of job (Oudenaarde en Aalst): dit is een vorming voor mensen die nog niet goed weten welke kant ze willen uitgaan. Tijdens de korte periode (1,5 week) wordt nagegaan waar de sterktes en zwaktes liggen, wordt nagegaan welke tewerkstellingen en oplei dingen er binnen de mogelijkhe den liggen. Start verschillende keren in het jaar. Vooropleiding administratief medewerker te Aalst en Ou- mijden van destabiliserende speculatieve bewegingen, kan ingevoerd worden. De op brengst van deze heffing zou prioritair aangewend kunnen worden voor de ontwikkeling van de arme landen - de Hoge Raad van Financiën van België in de besluiten van zijn "Advies in verband met de mogelijke invoering van een belasting van het 'Tobin'- type"2 van oordeel is dat: "Voor zover een Tobintaks niet leidt tot een verzwaring van de algemene fiscale druk en van de fiscale druk op in komen uit arbeid in het bij zonder, deze taks verzoenbaar lijkt met het actuele Europese en, Belgische beleid. Een ze kere mate van overeenstem ming is evenwel nodig maar ligt niet voor de hand". - de invoering van een belasting van het Tobin-type eveneens een middel kan zijn om de fi nanciering van het internatio naal terrorisme te bestrijden; - naar aanleiding van de infor mele ECOFIN-raad van 22 en 23 september 2001, het Belgi sche Voorzitterschap de Euro pese Unie heeft verzocht een verslag voor te bereiden over de antwoorden op de uitda gingen van de mondialisering en meer bepaald de voordelen en nadelen van de invoering denaarde (20 weken): vakken: computer (Windows, Word en Excel), internet, Frans, Neder lands, kantoorvaardigheden, communicatie, sollicitatietrai ning,... 4 weken stage. Eerstvolgende start eind januari. Opleiding verkoop/kassa te Oudenaarde (18 weken): vak ken: verkoopsvakken (etalage, productkennis,...), computer (Windows, Word en Excel), in ternet, Frans (vooral verbaal), communicatie, sollicitatietrai ning,... 4 weken stage. Eerstvolgende start eind januari. Computerinitiatie Ouden aarde - Aalstgedurende 3 da gen maak je kennis met het ge bruik van de computer. Je leert werken met CD-Rom, Word van een belasting op financië le verrichtingen te ontleden, waarbij de studie een econo mische analyse moet behel zen van de Tobintaks alsook van de alternatieve voorstel len die een zelfde doel be ogen; 1verzoekt de regeringen van de drie landen samen te wer ken en een gemeenschappe lijke benadering na te streven tijdens het overleg dat over die problematiek zal worden gepleegd; 2. vraagt de regeringen van de drie landen a) er bij de Europese Com missie op aan te dringen dat de studie waarmee zij door het Belgisch Voorzitterschap wordt belast: - door een college van onaf hankelijke deskundigen zou worden uitgevoerd; - de recenste voorstellen die inzake het belasten van spe culatieve kapitaalstromen werden geformuleerd en meer bepaald het voorstel van professor Paul Spahn, die de idee heeft gelanceerd van een belasting met dubbel tarief (een laag tarief op een brede basis en de mogelijk heid het tarief te laten varië ren bij destabiliserende be wegingen), in aanmerking te (tekstverwerking), internet en e- mail. Start verschillende keren in het jaar. Voor geen enkele opleiding wordt een voorkennis verwacht Kort nog enkele voordelen De opleidingen zijn volledig gratis, de lesplaatsen zijn ge makkelijk te bereiken met open baar vervoer, de vervoersonkos- ten worden terugbetaald, geen les tijdens de schoolvakanties, indien je meer dan 1 jaar werk loos bent krijg je 40 Bef./lesuur, voor kinderen jonger dan 2,5 jaar wordt een premie van 160 Bef./halve dag vergoed,... nemen; -betrekking zou hebben op alle relevante technische en politieke aspecten van de uit voering ervan, meer bepaald het identificeren van het feit dat de belasting doet ont staan, het vaststellen van de belastingtarieven, de raming van de gecreëerde ontvang sten, de autoriteit die voor de tenuitvoerlegging verant woordelijk is, de autoriteit die voor de controle verant woordelijk is en de instelling waaraan de ontvangsten worden toegekend; - onverwijld zou worden af gerond zodat het verslag al snel door de ECOFIN-raad kan worden onderzocht en het onderwerp kan worden geagendeerd op de Europese Raad van Laken van decem ber 2001 of de Raad van Barcelona in de lente van 2002; b) te onderzoeken welke lan den nog niet voldoen aan de norm van de Verenigde Na ties om 0,7% van het BNP te besteden aan ontwikkelings hulp. Jacques Timmermans Voorzitter Commissie Financiële en Sociale Zaken Benelux Parlement De opleidingen komen tot stand in samenwerking met ESP (taak: 'Bijdragen tot de ontwik keling van de werkgelegenheid door inzetbaarheid, onderne mingsgeest, aanpassingsvermo gen en gelijke kansen te bevor deren en door te investeren in menselijke hulpbronnen Hebben wij uw interesse opge wekt Neem dan zo snel mogelijk contact met ons op op het nummer 055-30 28 60. Of stuur een briefje naar Kopa vzw Werkwillig, Bianca Vandenberghe, Lindestraat 44,9700 Oudenaarde. Wil je nog sneller antwoord? Stuur dan een e-mail naar kopa.oudenaarde skvnet.be.

Voor Allen | 2001 | | pagina 4