Het verband tussen algemeen belang, politiek en gezond verstand Kluisbergen Maakt Christian Silvain plaats voor een Sociaal Huis? "En al wadda ge wilt moed'u zelf kopen" Te gek jg. 64 nr.4 april 2002 PASTORIJ BERCHEM Bij een belangrijke start, zoals de verschijning van de allereerste, spik splinternieuwe Voor Allen er een is, is het gepast eens bij een en ander stil te staan. Zij die u liefhebben - en wellicht ook een pak anderen - hebben u enkele maanden geleden ongetwijfeld het allerbeste toege wenst voor het nieuwe jaar. Een schoon lief, het startschot voor een kroost of de uitbreiding ervan, een goede gezondheid, een leuke schoon moeder, succes in de job en "al wadda ge wilt moed'u zelf kopen". Dat laatste is niet echt lief en zelfs niet grappig, maar voor velen is het wel de naakte waarheid. En dat is jammer. Het mag als grap bedoeld zijn, het is tekenend voor hoe een deel van ons in elkaar steekt. We willen en we moeten dat doorbreken. Net daarom hebben onze mandatarissen in gemeente en OCMW de stap naar de lokale politiek gezet. Wees gerust, met de regelmaat van de klok leggen we de handen op het hoofd en kijken we wie eronder staat. Dat is ook ons voornemen voor deze legislatuur. Maar het zou geen kwaad kunnen mocht het alge meen belang wat vaker voorop worden gesteld. Het is vaak moeilijk te achterhalen welke belangen sommigen drijven. Gelukkig is het in vele gevallen duidelijk dat het niet het algemeen is. We weten dat er een "vij and" is en waar hij zit, zouden we bijna kunnen zeggen. Alleen, politiek is geen oorlog en mag ook niet als dusdanig worden beschouwd en gevoerd. Ook dat moeten we doorbreken en mede daarom stapten onze mandatarissen in de politiek. Het meest besproken politiek dossier van de jongste maanden was dat van de oude pastorij van Berchem. Logisch, want Gemeente-belangen wou een niet onbelangrijk stukje Kluisbergens patrimonium en ongeveer 750.000 euro belast ingsgeld besteden aan één man: Christian Silvain. Maar die vlieger ging dus niet op. Laat één ding duidelijk zijn: wij zijn niet voor of tegen de per soon of de werken van Christian Silvain. En al komt het ons niet toe ons uit te spreken over de waarde van zijn werk, toch dit: wij zijn niet vies van kunst, integendeel. Het gaat er om dat de sp.a vindt dat een project van dergelijke omvang de gemeen schap ten goede moet komen, niet slechts één schilder en mis schien ook nog een beenhouwer. Maandenlang hebben wij op de gemeenteraad gevraagd naar de stand van zaken in dit dossier. Maandenlang werden we met een kluitje in het riet gestuurd. Uiteindelijk werd de restauratie van het gebouw ter stemming voorgelegd. Wij waren voorstan der en hebben het voorstel mee goedgekeurd. Het is niet meer dan normaal dat we ons gemeentelijk patrimonium in stand houden. Maar dan voor een project tot nut van 't alge meen. Het hele verhaal werd nog gek ker toen bekend raakte dat Gemeentebelangen het aanpa lende gebouw, eigendom van schepen Vande Walle, bij het pro ject wou betrekken en dus wou aankopen. Voorwaar een handi ge manier om je totaal verkom merde eigendommen aan de gemeenschap te versassen. Maar de kogel is door de kerk. Of liever: door de pastorij. De sp.a Kluisbergen kon gelukkig die waanzinnige plannen verijdelen. We slaagden erin een beroep te doen op het gezond verstand van de Kluisbergenaren, ook van hen die niet meteen van socialisti sche huize zijn, maar die vonden dat hun verkozenen het nu toch wel al te bont maakten. Silvain en zijn nog op te richten vzw zullen hun heil dus in Eupen moeten zoeken, want op de gemeenteraad van maart viel definitief het doek over de plan nen om in de oude pastorij een Museum Christian Silvain in te richten. Dit wil zeggen dat de nogal eigenaardig tot stand gekomen beslissing van 27 december 2001, die eerder al een democratisch genomen besluit van oktober vernietigde, op haar beurt werd vernietigd. Een zege voor het gezond verstand, ook al is schepen De Backer ervan over tuigd "dat we hen over dertig jaar nog gelijk zullen moeten geven". Nu zouden we zogezegd "alleen maar aan politiek" doen. Hoezo, politiek? Jawel, u leest het goed: er wordt ons verweten aan politiek te doen. Een politieker die aan politiek doet? Volgens burge meester Willequet en de zijnen, is dat zo ongeveer het laagste waaraan een mens zich kan bezondigen. Die kronkel werd in het leven geroepen om aan te duiden dat wij door ons tegen het museum te kanten, een plat politiek spelletje zou den spelen. Eigenlijk zijn wij niet tegen dat museum, want ze weten hoe cultuurminnend we zijn, zo klonk het. Het zou er ons alleen maar om te doen zijn geweest Gemeentebelangen te destabiliseren. Tja, ieder zijn waarheid. We weten dat sommigen zich met de beste wil van de wereld niet kunnen indenken dat het bestaat: iemand die in de poli tiek stapt met alleen maar het algemeen belang voor ogen, en ook wel omdat hij het graag doet, natuurlijk. In die optiek is aan politiek doen inderdaad niet echt netjes. Let wel, ook zij hebben u enkele maanden geleden een prettig nieuwjaar gewenst, hoor. "En al wadda ge wilt moed'u zelf kopen." (PV) Verantwoordelijke sp.a Kluisbergen Pascal Van steen brugge Hazestraat 17,9690 Kluisbergen tel. 055-38 60 06 Pascal.Vansteenbrugge@spv.fgov.be De pastorij wordt dus gerestaureerd, maar zal een andere bestemming krij gen. In het najaar worden de debatten daarover heropend. Tot zolang kan op voorstellen worden gebroed, maar nu al vindt sp.a Kluisbergen dat de pastorij de geschikte locatie zou zijn voor een Sociaal Huis, dat onderdak zou moeten bieden aan het OCMW, het Plaatselijk Werkgelegenheidsagentschap (PWA), een werkwinkel, klusjes- en vrijwilligerdiensten, tewerkstellingsinitiatieven en sociale projecten aller hande. Wie wil meedenken over de toekomst van ons gemeentelijk patri monium - want op termijn gaat het uiteraard niet alleen over de Berchemse pastorij - kan steeds contact met ons opnemen via http://users.skynet.be/spakluis. Mailen kan via spakluis@skynet.be. De oude pastorij van Berchem: ideale plaats voor een Sociaal Huis (foto VA)

Voor Allen | 2002 | | pagina 11