De winkel waar je niets moet betalen 9 Goede zaak, maar het kan nog beter "De drempel moet laag zijn en de bereikbaarheid hoog." Dossier WERKWINKELS jg. 64 nr.4 april 2002 De Werkwinkel is een winkel, maar dan een aparte: je moet er niet beta len en je komt er rijker buiten dan je er binnen bent gegaan. Want je hebt wellicht informatie gekregen die je een eind op weg heeft geholpen. Maar informatie verstrekken, is niet de enige doelstelling van de Werkwinkel. Lees er alles over in dit dossier. door Jos Gavel De Aalsterse schepen Dirk De Meerleer (sp.a) is voorzitter van het Forum Werkwinkels. Dat is het over koepelend orgaan waarbinnen alle betrokkenen hun plaats kregen. Vlaamse Dienst voor Arbeids bemiddeling en Beroepsopleiding (VDAB), Plaatselijk Werkgelegen heidsagentschap (PWA), Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening (RVA), gemeentebestuur, OCMW en vak bonden vinden er elkaar voor over leg. Zij brengen hun diensten aan werkzoekenden samen in één gebouw. Waarom doen ze dat? Zegt Dirk De Meerleer: "Doordat de verschillende partners permanent aanwezig zijn, hoeft een werkzoe kende zich maar op één plaats meer aan te melden. In principe is het om het even welke dienst een dossier opstart. Alle andere kunnen het opvragen, aanvullen, meer inhoud geven." SPONTAAN OF OP UITNODIGING Na drie maanden werkloos heid,moet een werkloze zich aan melden in de Werkwinkel. Dat kan spontaan, dat kan ook op uitnodi ging gebeuren. Er wordt dan een administratief dossier geopend. Dirk De Meerleer: "Het komt er nu vooral op aan om de Werkwinkel een gro tere bekendheid te geven. Hoe meer mensen hun weg vinden, hoe beter de winkel zal draaien, hoe meer werkzoekenden doorstromen naar een baan." (foto Hendrik De Schrijver) Samen met de werkzoekende pro beert men een weg te vinden in het aanbod van banen. Omwille van de buffer van drie maanden, komen vooral mensen die moeilijker aan de bak geraken naar de Werkwinkel. Wie een diploma heeft dat goed in de markt ligt, vindt met wat geluk binnen die werkloosheidstermijn een nieuwe job. "De basisdienst verlening bestaat uit de aanleg van het dossier en de trajectbegelei ding", verduide lijkt Dirk De Meerleer. "De service van de Werkwinkel ein digt niet bij het in orde brengen van de administratie. Er wordt samen met de klant gezocht naar een haalbare oplossing om uit de werk loosheid te geraken. Dat kan een training zijn in sollicitatie, een bijko mende opleiding, een vervolma king. Het doel is de tewerkstellings kansen aanzienlijk te verhogen. Die service bestond vroeger ook, maar was verspreid over verschillende diensten. Door deze allemaal onder één dak te brengen en een perma nent overleg te organiseren, boeken we meer vooruitgang. De werkzoe kende voelt zich zekerder, de kans op een gunstig resultaat verhoogt." OPKOP De Werkwinkel lost de werkloos heid niet op, maar schept nieuwe kansen. Voor wie niet onmiddellijk in het gewone arbeidscircuit aan de slag kan, worden alternatieven gezocht. De diensteneconomie, waarbij vooral laaggeschoolde lang durig werklozen ingeschakeld wor den, is daarvan een belangrijk onderdeel. Zowel bij de Werkwinkels als bij de ontwikkeling van de dien steneconomie, speelt Aalst een voortrekkers rol. "Collega Pa trick Jacobs (sp.a) opende de eerste Werkwinkel op het Hove- n i e r s p I e i n halfweg 2000", schetst Dirk De Meerleer. "Al snel bleek de nood aan een tweede win kel in het cen trum. Die is intussen in werking. De drempel moet laag zijn en de bereik baarheid hoog. We delen onze erva ring met naburige gemeenten. Denderleeuw, Erpe-Mere, Lede en Haaltert zijn intussen partners geworden. Op hun grondgebied komt een contactpunt. De perma nentie is er beperkt, maar door het contact met de Werkwinkel is de service wel volledig." "Het komt er nu vooral op aan om de Werkwinkel een grotere bekend heid te geven. Hoe meer mensen hun weg vinden, hoe beter de win kel zal draaien, hoe meer werkzoe kenden doorstromen naar een baan. Daar is het allemaal om te doen." ABVV-LEDEN GEVEN HUN MENING In september 2001 voerde het ABVV een enquête bij 400 van zijn werk loze leden die een beroep deden op samen 14 Werkwinkels. Uit de resul taten blijkt dat de ABVV-leden de Werkwinkels overwegend als posi tief ervaren. Maar de zaak moet nog groeien. In het eindrapport van de enquête lezen we dat de lokale Werkwinkels voor veel punten op het goede spoor zitten. Dat is alvast de mening van de werkloze ABVV-leden. Toch is er nog marge voor verbetering. Zo moeten volgens het ABVV be paalde aspecten uit de basisdienst verlening (bijvoorbeeld de screening van de klanten) beter ontwikkeld worden. Voorts moet er meer aandacht komen voor gevoelighe den zoals de privacy, of voor sommi ge al dan niet terechte indrukken. Het zou nog wel eens gebeuren dat mensen zich ook in de Werkwinkel van het kastje van de muur gestuurd voelen (hoewel dit een minderheid van 10 procent is). Een belangrijk punt is wellicht dat hulp bij het gebruik van de compu ters gegarandeerd moet zijn, ook als het wat drukker is in de winkel. Deze soort begeleiding mag niet overgela ten worden aan het toeval of afhan kelijk zijn van de drukte. Het ABVV-onderzoek bevestigt trouwens de stelling van Dirk De Meerleer (zie elders in dit Dossier): nu komt het erop aan de Werkwin kels zo ruim en efficiënt mogelijk bekend te maken. Immers, van de langdurig werklozen was in septem ber 2001 ruim de helft nog niet inge schakeld in het systeem. Onge twijfeld is die situatie een half jaar later verbeterd, maar de inspannin gen om de mensen over de vloer te krijgen, moeten doorgaan. Ook in dat verband stelt de vakbond voor om meer aan "maatwerk" te doen. Zo zouden de verschillende leeftijdsgroepen als uitgangspunt kunnen genomen worden. Het ABVV merkte op dat de bekendmaking anders moet aangepakt worden voor veertigers dan voor twintigers. Het verschil in kennis van het wer ken met een pc vereist eveneens een verschillende aanpak. Ten slotte vraagt het ABVV dat - meer nog dan nu al het geval is - de individuele persoon als uitgangs punt genomen wordt voor de te ondernemen actie. Het is bijvoor beeld noodzakelijk rekening te hou den met de belemmeringen die de mensen zelf ervaren en naar voor brengen, zoals leeftijd (een "jonge" veertiger kan zichzelf als te oud erva ren om een passende baan te vin den) of handicap (aangepast werk voor minder validen vinden, is zelden evident). 12

Voor Allen | 2002 | | pagina 12