Suzy De Clercq:"Een positief verhaal brengen" "Werkwinkel in je gemeente biedt zicht op de wereld" 101K Jt WERK KOM BAH HAAR D Dossier VLAAMS MINISTER VAN WERKGELEGENHEID RENAAT LANDUYT De Werkwinkel in uw streek jg. 64 nr.4 april 2002 "De idee is eenvoudig", zegt Vlaams minister van Werkgelegenheid Renaat Landuyt. "Werk zoeken en vinden is niet alleen een recht op papier. We doen er alles aan om dat in de praktijk te realiseren. De Werkwinkel moet dat garanderen. De werkzoekende die er binnenstapt vindt er alle informatie over vraag, aanbod en opleiding." Landuyt verklapt dat hij een zeer per soonlijke drijfveer heeft voor zijn inzet bij de oprichting van Werkwinkels in Vlaanderen: "In mijn studententijd was ik betrokken bij de oprichting van de Wetswinkel. Later als advocaat lag ik mee aan de basis van de Huurwinkels. De Werkwinkel is hierop bijna een logisch vervolg." WINKEL SCHEPT GEEN WERK De minister laat er geen misverstand over bestaan dat de Werkwinkel zelf geen nieuwe banen schept. Landuyt: "We moeten uitgaan van de econo mische realiteit. Als nationale staat is het niet onze taak om jobs te creë ren. Wat we wel moeten doen is ervoor zorgen dat de bevolking zo goed mogelijk in de internationale economie participeert. De kwaliteit van de mensen speelt hierin een belangrijke rol. Informatiedoorstroming en opleiding zijn sleutelbegrippen. Wie werk zoekt, moet goed weten welke de openstaande betrekkingen in een wijde regio zijn. Die informatie moet Vlaams minister van Werkgelegenheid Renaat Landuyt: "De Sterkte van de Werkwinkel is de per soonlijke en efficiënte bijstand in de zoektocht naar een gepaste job voor elke werkzoekende, (foto Hendrik De Schrijver) gemakkelijk te raadplegen zijn. Wie niet aan de gestelde voorwaarden voor een functie voldoet, moet kan sen krijgen om zich bij of om te scho len. Zo komt er een dynamiek op gang die de kloof tussen vraag en aanbod overbrugt." NIET BETALEN Over de concrete resultaten is er nog weinig bekend. "Het is nog vroeg voor een evaluatie", verklaart Landuyt."ln Vlaanderen zijn momen teel 37 Werk-winkels gestart of daar dichtbij. De bedoeling is om er 140 op te richten. Niet voor niets stond de wieg van de Werkwinkel in Aalst, de stad van Louis-Paul Boon waar een historische strijd werd gestreden. Aalst is het pilootproject voor de ver dere uitbouw over Vlaanderen en ver daarbuiten. Want de informatie moet de grenzen overschrijden. De Werkwinkel in je gemeente, moet een kijk bieden op de wereld." "Alleszins is nu al duidelijk dat de drempel verlaagd is. In een Werkwinkel moet je niet betalen voor de service. De verschillende partners staan je er graag te woord. De RVA is niet langer een schrikwek kend controleorgaan, maar een naam, een gezicht. Dat is de sterkte van de Werkwinkel: de persoonlijke en efficiënte bijstand in de zoektocht naar een gepaste job voor elke werk zoekende." Aalst-rechteroever, Hoveniersplein 1. Van maandag tot vrijdag, 8.30 tot i2u en 13.30 tot 16.30U. - Woensdag open tot 18.30U. Telefoon 053/73.21.90. Aalst-linkeroever, Hopmarkt 11. In samenwerking met Lede, Haaltert, Erpe-Mere, Denderleeuw. Is nu al toegankelijk, maar wordt officieel geopend op 15 mei door minister Landuyt. Telefoon 053/82.69.00 Ninove, Centrumlaan 100. Kantooruren. Telefoon 054/31.32.33. Geraardsbergen, Stadhuis, Markt. In opbouw, zou vanaf mei 2002 open zijn. Zottegem, voormalig OCMW, Deinsbekestraat. In opbouw, samen met Sint-Lievens-Houtem, Herzele, Brakel en Lierde. Ronse, Politiekegevangenenstraat 14. Open op werkdagen van 8.30 tot 12U en van 13.30 u tot i6u. Donderdag gesloten. Telefoon 055/33.40.80. Oudenaarde: gepland voor 2003. Suzy De Clercq is verantwoordelijk voor het onthaal in de Werkwinkel van Aalst. Wij noteerden haar indrukken. Wat is de meest gestelde vraag? "Het antwoord ligt voor de hand: werk. Mensen vragen zich ook af waar ze terechtkomen, wat dat voor iets is, een Werkwinkel." Kan je het antwoord samenvatten? "Het is prettig om een positief ver haal te brengen, want dat is het eigenlijk. We kunnen de mensen vertellen dat ze niet langer van hier naar daar hoeven te lopen om administratief in orde te zijn, alles kan van hieruit geregeld worden. Bovendien is er ook de directe service waarover ze kunnen beschik ken." We hebben verscheidene pc's voor zelfbediening. De klant kan rustig gaan zitten en zijn zoektocht naar informatie aanvangen. Lukt dat niet alleen, dan zullen we graag helpen. We leggen uit hoe de pc moet bediend worden, en wat je er allemaal op kan vinden." Zie je een evolutie in de werking van de winkel? "Klanten komen regelmatig terug om de bestanden te raadplegen. Het gaat vooral om werkzoekenden die hier vlakbij wonen. Als we ze een tijd niet zien, beschouwen we dat als een goed teken: ze hebben waarschijnlijk iets gevonden." Is de winkel goed beklant? "Het is hier geen constante drukte, maar er is wel aanhoudend beweging. We kunnen nog sterk groeien, maar dat is normaal. We zijn pas een goed jaar aan de slag, de bekendheid groeit met mondjesmaat. Het komt erop aan de bezoekers goed te ontvangen en een goede service te bieden. Dat is de beste reclame." Suzy De Clercq (Werkwinkel Aalst): "De klant kan rustig zoeken." (foto Hendrik De Schrijver)

Voor Allen | 2002 | | pagina 13