WB Sociale politiek blijft hoofdzaak Gelijke Kansen voor geiijkwie! 1 Federaal nieuws. O O O O Abonnement? Ook voor niet-leden! Voor Allen is dood, leve Voor Allen jg. 64 nr.4 april 2002 1 MEI TUSSEN TRADITIE EN ACTUALITEIT Ze zeggen het al eeuwen wanneer een koning het tijdige met het eeuwige ver- wisselt en zijn opvolger klaarstaat. Zo gaat het ook een beetje met uw blad Voor r Allen. Ons partijblad is aan zijn 64ste jaar gang toe. Er zijn weinig publicaties die zo'n palmares kunnen voorleggen. Wij koesteren dit blad en denken nog lang niet aan zijn pensionering. Voor Allen gaat er ook in de 21ste eeuw tegen aan. En het zal steeds beter worden. Voor u ligt het eerste nummer van de Voor Allen nieuwe stijl. De ver nieuwing zit in de vormgeving, de inhoud en de nieuwsbenadering. We schakelen professionele hulp in voor journalistiek, eindredactie, lay-out en fotografie. De inbreng van de lokale correspondenten en een gevarieerde afdelingsberichtgeving blijven echter ook in het nieuwe concept essen tieel. Meer nog, ook dit luik moet nog sterker worden. Een zeer enthou siaste ploeg van lokale correspondenten werd samengesteld. Een ruime meerderheid van onze afdelingen doet actief mee. We hopen dat we de volgende maanden ook nog de enkele overblijvende blinde vlekken kun nen wegwerken. Voor Allen is voor u het politieke informatiekanaal en het actiemiddel bij uitstek. Net zoals voorheen is Voor Allen het blad van en voor de sp.a- leden. Beschouw het als het uwe, contacteer ons, informeer ons, werk ermee. Dit is immers niet het "Staatsblad" van onze mandatarissen, maar een levend product dat de behoeften van onze basis - u dus, maar ook alle mensen met een sociaal hart - centraal stelt. We trekken er echter ook mee naar buiten. Zo wordt het blad voortaan te koop aangeboden via abonnementen en enkele vaste verkooppunten aan niet-leden (ex-leden, sympathisanten, politiek geïnteresseerden - aan "allen" eigenlijk, want daarvoor dient het). Het is immers belangrijk dat de standpunten, de acties en het levensverhaal van de sp.a zo ruim moge lijk verspreid worden, ook buiten onze eigen kring. In feite moeten alle progressieve mensen in onze Voor Allen aan hun trekken komen. We hopen dat we met de publicatie zoals ze nu geworden is - en zoals ze ongetwijfeld nog zal verbeteren - een mooi huwelijk kunnen sluiten tus sen een respectabele traditie en een voor de hand liggende vernieuwing. Wat vindt u ervan? Aarzel niet om het ons te laten weten: hoe meer u de redactie vertelt, hoe slimmer ze wordt. En hoe beter u geïnformeerd wordt. Dirk Van der Maelen federaal voorzitter sp.a Leden van de sp.a ontvangen zoals vanouds Voor Allen gratis en dat zal ook zo blijven. Maar ook wie geen lid is, kan op de hoogte blijven van het nieuws, de acties en de standpunten van de sp.a en haar partners. Een jaarabonnement (10 nummers) kost slechts 10 euro en kan op elk ogen blik ingaan. Schrijf dus als de bliksem 10 euro over op rekening 877-7952101-54 van sp.a Federatie Aalst-Oudenaarde-Ronse, met vermelding van uw volledig adres en "abonnement Voor Allen" Partijleden en afdelingen die actief abonnementen werven, genieten van bij zondere condities. Contacteer hiervoor het federale secretariaat. voor a Maatschappelijk zetel: De Malanderplein 7,9600 Ronse tel. 055-21 48 50 - aor@s-p-a.be Administratie - publiciteit: De Malanderplein 7,9600 Ronse tel. 055-21 48 50 - fax 055-21 03 04 Redactie: De Malanderplein 7,9600 Ronse Verantwoordelijke uitgever: Dirk Van der Maelen (federaal voorzitter) Hoofdredactie: Chris Vancoppenolle (federaal secretaris) Redactiesecretaris: Jonny Lampens Teksten: alle teksten dienenten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De hoofdredactiehoudt zich ten allentijde het recht voo bijdragen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Cenaamtekende bijdragen vallen volledig onder de verantwoordelijkheid van de steller De Dag van de Arbeid komt eraan. Waarover ging het toen en waarover gaat het vandaag? Hier leest u er meer over. U komt toch ook? De oorsprong van 1 Mei, de Dag van de Arbeid, is te vinden in de 19de eeuw. Begin mei 1886 kondigden Amerikaanse arbeiders een algeme ne staking af om de achturige werk dag te eisen. De protestdemonstra ties werden hardhandig onderdrukt. Er vielen doden en enkele stakings leiders werden geëxecuteerd. Drie jaar later, in 1889, lanceerde het Internationaal Socialistisch Congres in Parijs het ordewoord om - in alle landen en op dezelfde dag - te beto gen voor de wettelijke erkenning van de achturendag. 1 Mei was aanvan kelijk dus een strijd- en herdenkings dag. Later werd het de officiële feest dag van de Arbeid. Maar pas sinds 1947 is 1 Mei in België ook een wette lijke feestdag. Gelijke kansen In de loop der jaren is er uiteraard veel veranderd. Het politiek denken, de termen om doelstellingen te for muleren, de tactiek, het eisenpakket: dit alles onderging vele wijzigingen. Het strijd ka rakter van weleer heeft plaats gemaakt voor een rustige optocht, voor een ledenfeest in partij en vakbond, voor soms inspirerende en soms obligate toespraken, voor een vakantiedag zelfs. Niettemin blijft 1 Mei meer dan een nostalgisch terugkijken naar het enthousiasme en ook soms de bitter heid van vroeger. De dag hoort voor de socialistische beweging zeker niet in het museum. Zeker in onze huidige geïndividuali seerde en "geliberaliseerde" samen leving is er op politiek en sociaal- economisch vlak nog veel te doen. De oude socialistische droom, name lijk de maximale kans die elke mens moet krijgen om zich te ontplooien, blijft brandend actueel. Deze kans op ontplooiing moet voor iedereen zon der onderscheid gelden en blijven gelden. Dat is de kern van het socia lisme (van vroeger en nu). Dit vormt het cruciale verschil met de loze retoriek (zoals die van de VLD) over "vrijheid" als een loutere camoufla ge voor het recht van de sterkste. De sp.a-opvatting over vrijheid ver oordeelt elke vorm van ongelijkheid in kansen. De beperkingen die men sen vandaag nog ervaren door gebrek aan scholing, sociale afkomst, geslacht of huidskleur staan in schril contrast met onze overtuiging over wat een werkelijke open en democratische samenleving is. Dit is geen utopie maar een continue en realistische eis voor 1 Mei. Nog veel werk op de plank Ondanks het sociale regeringsbeleid en de grote verdienste daarin van onze alom geprezen ministers Frank Vandenbroucke en Johan Vande Lanotte, vallen nog te veel mensen uit de boot. Het sociaal-economische klimaat is niet goed, met zijn talrijke faillissementen, collectieve ontsla gen, gestegen werkloosheid en toe nemende stress voor wie wel werk heeft. De financiële gevolgen van werkloosheid, ziekte, ouderdom en/of marginalisering worden wel opgevangen, maar toch. Er is niet alleen de uitsluiting uit het arbeids proces, maar ook uit het onderwijs (de nadelen van de informatiesnel weg) en uit onze cultuur. Deze gevol gen treffen de mens in zijn eigen waarde, zijn gevoel, zijn persoon. Ook daarom blijft de boodschap van 1 Mei zo belangrijk. Verdringen uit onze geest kunnen we evenmin de onrechtvaardig heden die tegelijk veraf en dichtbij liggen: de negatieve gevolgen van de kapitalistische globalisering zowat overal maar vooral in de ontwik kelingslanden, de wrede oorlogen, een stevige ruk naar rechts in een reeks Europese landen. Daar plaat sen wij de waarden van vrede, res pect en democratie tegenover. Daarom heeft het enorm veel zin dat ook u op 1 Mei 2002 de straat op trekt. Hou het niet bij het traditio nele uitstapje, zet de meegedragen slogans ook in daden om. (CV) Een volledig overzicht van alle acti viteiten in het kader van 1 Mei in de regio Aalst-Oudenaarde-Ronse vindt u op blz. 24. Gelijke kansen voor iedereen, daarover ging het in 1889, daarover gaat het ook in 2002. (foto VA)

Voor Allen | 2002 | | pagina 2