"De wereld is eigenlijk van iedereen" "Groot gelijk" Op café met jg. 64 nr.4 april 2002 FIRMIN TIMMERMANS "Toen ik hier vele jaren geleden vertrok, dacht ik dat ik nooit naar Ninove zou terugkeren om er te wonen. Vandaag bekruipt het idee van een terugkeer mij wel eens." Firmin Timmermans, popu lair muzikant, zelfstandig artiest en - zonder dat een van beide daaraan verdienste heeft - ook broer van volksvertegenwoordi ger Jacques Timmermans, groei de op in het Volkshuis. Voor Allen confronteerde Firmin met zijn roots en peilde naar zijn progres sief engagement. door Jos Gavel Firmin Timmermans mag dan al sinds jaar en dag in Meise wonen, hij heeft Ninove en zijn Volkshuis nooit echt verlaten. Zeer geregeld komt hij op bezoek bij zijn moe der en ontmoet hij oude vrien den. Dat ze hem in Ninove nog kennen, merken we als we samen over straat lopen, op zoek naar iets om tussen de kiezen te ste ken. Een heleboel mensen spre ken hem aan, of worden door hem aangesproken. Precies alsof hij een geliefde locale politicus is. Maar dat is Firmin natuurlijk niet, mijnheer en mevrouw. Hij is een artiest, weliswaar een geënga geerde. Men weet dat de meeste kunstenaars een kritische ver houding hebben met de (partij)politiek. Bij Timmermans is het niet anders. Hoe zou hij het verschil tussen een artiest en een politicus beschrijven? Firmin Timmermans: "Een politi cus begint met een jeugdig idea lisme maar dat zwakt meestal af en eindigt vaak met het verdedi gen van de eigen positie. Een artiest heeft inzake positie wei nig te verdedigen. Artiesten werken ook meer met projecten, waarvoor ze gelijkge stemden zoeken. Dat leidt vaak - zeker in de theaterwereld, mis schien iets minder in de muziek wereld - tot hoogoplopende dis cussies. Maar onmiddellijk daar na moet er weer samen gerepe teerd en opgetreden worden. Waarschijnlijk kan de politiek daaruit veel leren. Ik denk dat er veel politici met een verschillen de achtergrond of partij elkaar zouden kunnen vinden rond bepaalde progressieve projecten, maar dat ze zich nog te veel laten afremmen door de hokjesgeest. Misschien moeten ze per defini tie wel in hokjes denken en stem men tegen voorstellen waarmee ze het eigenlijk eens zijn. Of voor stemmen als ze tegen zijn. Toch is dit niet gezond. Dat heb je dus niet in de muziek. Daar staat het project centraal en men zoekt er de mensen voor waarmee het klikt. Lukt het niet met een gita rist, dan zoek je een andere." Firmin Timmermans: "Te veel politici kijken nooit recht in je ogen, ze speuren altijd rond. 'Ben ik gezien of zal ik gezien worden', vragen ze zich af?" (foto Hendrik De Schrijver) Op de cd "Groot gelijk" zorgt het kruim van de Vlaamse muziekwe reld voor "74 minuten warmte". Het schijfje telt 20 nummers (waarvan 14 nieuwe of onuitgegeven songs) en is een indrukwek kend en gevoelig pleidooi voor het recht op "anders" zijn. En "anders" kan alles betekenen. Aan de basis van deze cd ligt het gelijknamige project tegen discri minatie, dat enkele jaren geleden in opdracht van het ministerie van Brusselse Aangelegenheden en Gelijkekansenbeleid en het ministerie van Onderwijs werd opgestart. De eerste muziek-cd Groot Gelijk werd toen gebruikt als didactisch materiaal in het onderwijs en telde 12 nummers. Van deze cd blij ven in hun oorspronkelijke versie nog 5 songs over op de nieuwe cd. Voor drijvende kracht Firmin Timmermans (een doorgewinterde muzikant, vooral bekend van de LSP Band en zijn samenwerking met Johan Verminnen en anderen) was de eerste cd de aanzet om dit project verder uit te bouwen. Met nog meer artiesten en een verdere uitdieping van het thema discriminatie. "De artiesten motiveren om aan dit project mee te werken was niet het grote probleem. De praktische uitvoering ervan was des te moeilijker maar gaf me wél een enorme voldoening", vertelt Firmin Timmermans. "Solidariteit en een rechtvaardigheidsgevoel werd me met de eetlepel ingegeven en toen jaren later Johan Verminnen mij ontdekte als jonge drummer mocht ik niet alleen 13 prachtige jaren met hem en de beste muzikanten van dit land delen, maar vond ik almaar meer bondgenoten in mijn ideeën rond deze the ma's." De cd werd eind 2001 gelanceerd. Gedurende de eerste maanden werd op de verkoop per cd 1,25 euro afgestaan aan "Kom op tegen Kanker". "Groot Gelijk" is een kleurenpalet, een reflectie van gevoelens waarin al deze artiesten zich terugvinden en waarin meestal alle artiesten zich kunnen terugvinden. "Mocht iedereen deze gevoe lens delen, de wereld zou er veel beter uitzien", weet Timmermans. Werkten mee aan de cd: William Reven, Chadia Cambie, Jessica, Kris De Bruyne, Amaryllis, Kommil Foo, Will Tura, Johan Verminnen, Jean Bosco Safari, Bob Savenberg en Stef Bos, Die 2, Geena Lisa, Eva Van der Gucht, Raymond van het Groenewoud, Patrick Riguelle en Jan Hautekiet, Wigbert, Roland Van Campenhout en Wannes Van De Velde, Jan Dedeir. Het volgende fragment uit de bijdrage van Kommil Foo is een fijn proevertje. Joske Ambetant (Kommil Foo) "En overal waar Joske gaat roept iedereen hem na- Flapper met je oren Joske Ambetant, olifant- De meester zegt zit jij maar achteraan, anders kan de rest mij niet meer zien staan... Lachen, gieren, brullen, hels gefluit. Altijd opnieuw dag in, dag uit. Hopelijk heeft hij een olifantenhuid. Flapper met je oren, vlieg terug naar je land, olifant. Joske trekt het zich niet aan... Nee, nee, en toch is Joske niet zot. Hij is alleen..." "Groot Gelijk" is verkrijgbaar in de platenhandel tegen de prijs van ongeveer 23 euro.

Voor Allen | 2002 | | pagina 4