Op café met De goede zaak - Door op een "artistieke" manier aan politiek te doen, krijg je natu urlijk niet de stabiliteit over lan gere termijn die de politiek ook nodig heeft. En het garandeert niet noodzakelijk een beter resul taat. Firmin Timmermans: "Dat is waar en ik geloof ook wel dat er vaste waarden moeten zijn. Toch vind ik het spijtig als ik van sommige progressieve christen-democra ten en groenen hoor dat ze goed zouden kunnen samenwerken met socialisten, maar dat het om gelijk welke reden niet lukt zoals het zou moeten. Er zijn natuurlijk andere machten in het spel die deze soort samenwerking moei lijk maken, dat moet je mij niet vertellen." - U staat bekend als een artiest die geregeld de "goede zaak" dient en anderen daarin meesleept. Hoeveel socialisme zit er nog verscholen achter dat engagement? Firmin Timmermans: "Mijn basis ligt hier, in dit Volkshuis. Mijn waarden en sociale bewogenheid zijn hier, bij mij thuis, tot stand gekomen. De wereld is eigenlijk van iedereen, dat is de kern van de boodschap die ik thuis meege kregen heb en die mij nog altijd drijft. Ik probeer dat engagement op mijn manier waar te maken. Men heeft mij ooit al gevraagd om op een verkiezingslijst te staan, maar dat zie ik niet zitten. Ik zou mij niet goed voelen in de politie ke wereld. Te veel politici kijken nooit recht in je ogen, ze speuren altijd rond.'Ben ik gezien of zal ik gezien worden', vragen ze zich af?" Dansen - Dat u sociale waarden van thuis uit meegekregen hebt, is geen garantie dat die ook later blijven bestaan. Wat motiveert u nu nog? Firmin Timmermans: "Een zekere opstandigheid die wordt veroor zaakt door de zaken die ik rond om mij zie. Ik ken genoeg van de wereld en speel genoeg voor bedrijven om het te weten: wij worden geleefd, zij leiden de dans. Je kunt dus alleen maar zor gen dat je ofwel de dans ont springt, ofwel dat indien je mee danst ze niet te veel op je tenen trappen. Dat geldt hier, maar overal ter wereld. Wat doet de Amerikaan bijvoorbeeld? Hij monopoliseert economisch de wereld en pro beert dat ook politiek te doen door hem op te delen in goeden en slechten. De slechten worden dan aangepakt. Maar wie spreekt nog over het in Amerikaanse ogen goede Saoedi-Arabië, de trouwe bondgenoot, waar elke dag mensen geëxecuteerd of de handen afgehakt worden? Zo'n zaken grijpen mij aan. Ik lees veel omdat dit mij al 25 jaar lang boeit. Die wil om te lezen en mij te informeren, over de wereld en over de economie, dateert ook uit mijn jeugd in het Volkshuis. Vooral meester Viaene, de directeur van de lagere school hier in de buurt met wie ik heb altijd contact heb gehouden, heeft mij daarin gestimuleerd. Zo komt het dat ik vandaag aange sproken word door zowel de gebeurtenissen met bijvoorbeeld Sabena of Lernout Hauspie, als de ongelooflijke corruptie die Argentinië naar het faillissement bleef." - Hoe ziet uw persoonlijk politiek programma eruit? Firmin Timmermans: "Ik heb geen partijkaart, maar ik ben zeker en vast een sociaal-demo craat. Op bepaalde punten neig ik naar groene ideeën, of naar liber tijnse. Ik ben in de loop der jaren meer Vlaming geworden, zonder flamingant te zijn. Maar mijn sociaal-democratische idealen zijn overeind gebleven. Ik leef ook nog op dezelfde manier als vroe ger. Sommige dingen zal ik voor geen geld doen. Aan de basis moet er veel veran derd worden. Ik blijf erbij dat het democratische socialisme de enige overlevingskans is voor de wereld, dat we er moeten voor zorgen dat het blijft bestaan en groeit. Gelijkheid van kansen, sociale zekerheid: ik sta daar pal achter. Dat is een noodzaak, het moet gewoon zo. Maar naar mijn mening moeten de socialisten meer positieve aandacht hebben voor zelfstandigen en kleine middenstanders. Als je onderne mend bent en je riskeert iets, moet dat gewaardeerd worden. Ik geloof trouwens niet in de stel ling dat bezit diefstal is. Ik houd ook niet van afgunst omdat de ene meer verdient dan de andere. Geef mij dus maar een vrije en gecontroleerde markt. Dat houdt ook in dat wie veel inkomen of winst heeft uit aandelen of eigendom daarop belast moet worden, maar er moet ruimte zijn om te ondernemen." Firmin Timmermans: "Mocht iedereen de gevoelens van 'Groot Gelijk' delen, de wereld zou er veel beter uitzien."(foto Hendrik De Schrijver) jg. 64 nr.4 april 2002

Voor Allen | 2002 | | pagina 5