Tobintaks moet wet worden Inter-Nationaal, jg. 64 nr.4 april 2002 PROGRESSIEVE MEERDERHEID IN KAMER Driejaar intensief onderzoekswerk en verhitte discussies werpen hun vruchten af. De Parlementaire Tobin Werkgroep (PTW) stelde een wetsvoorstel op ter installatie van een heffing op de omwisseling van deviezen. Een alternatieve meerderheid in de Kamer steunde het voorstel, mede dankzij de inspanningen van sp.a-fractielei- der Van Der Maelen. Het oorspronkelijke voorstel van de Tobintaks heeft een lange weg afgelegd. James Tobin voorzag de gevaren van de ongebreidelde libe ralisering van kapitaalbewegingen reeds in 1972. Nu, dertig jaar later, blijkt de idee brandend actueel. Vooral tijdens de recente financiële crisissen in Azië, Rusland en Zuid- Amerika werden de desastreuze sociale gevolgen van de ongrijpba re munttransacties pijnlijk duide lijk. De originele Tobintaks bestond uit één tarief, toepasbaar op alle wisseltransacties. Het voornaam ste probleem van zo'n "unitaire" taks is dat het bijna onmogelijk is om de juiste hoogte te bepalen. Te hoog betekent immers dat je een kapitaalvlucht teweeg brengt, te laag heeft geen afradend effect. Ook biedt het oorspronkelijke systeem van James Tobin geen garantie op een stabiele inkom stenstroom: indien de taks zijn Dirk Van Der Maelen: "De gewone mens en de toerist zullen niets voelen van de Spahn- of Tobintaks. Hij geldt pas voor transacties met vreemde munten vanaf 10.000 euro." (foto VA) afradend effect voor de volle hon derd procent sorteert, zijn er ook geen inkomsten meer. Verfijnd Ondertussen werd het concept ver fijnd en uitgewerkt tot een werk baar mechanisme. Professor Dokter Paul Bernd Spahn (Duits hoogleraar economie) zorg de voor die verfijning. Hij bedacht het systeem van het dubbele tarief: één zeer laag, zodat de kapi taalbewegingen niet verstoord worden en toch een inkomsten bron (tot vijf maal het bedrag dat nu jaarlijks wordt gespendeerd aan ontwikkelingshulp) wordt gecre ëerd. Het ander zeer hoog (maar enkel toegepast wanneer een munt buiten haar spilkoers wordt gespeculeerd), zodat de ongrijp baarheid van kapitaalbewegingen zo goed als teniet wordt gedaan. Rodney Schmidt (een vooraan staand Canadees econoom en beurstechnicus) zorgde voor de praktische uitwerking. Hij bewees zwart op wit hoe, morgen reeds, de taks kan worden geheven en geïnd. Belangrijk hierin is de installatie van de Gross Settlement Bank, een loket waar alle interbancaire ver richtingen moeten passeren. Professor Lieven Denys (professor Fiscaal Recht aan de VUB) weerleg de de juridische tegenkantingen van de Europese Commissie. Ten eerste wijst professor Denys op de onzekerheid in de argumenten van de Commissie, vermits die stelt dat de Tobintaks "waarschijnlijk" zal botsen met een aantal artikels van het Europees Verdrag. Ten tweede bewees hij dat de Tobintaks niet strijdig is met de Europese fiscale wetgeving. Ten derde toonde hij aan dat de Tobintaks niet strijdig is met de fundamentele verdragsre- gels van de EU. In minstens twee gevallen, namelijk de financiering van ontwikkelingslanden en het bevorderen van de muntstabiliteit, lopen ze zelfs gelijk met de doel stellingen van de EU. Parlement speelt zijn rol De meeste van deze bevindingen werden twee jaar geleden na een hoorzitting in de Senaat gebundeld. Naar aanleiding van die hoorzitting dienden zowel Kamer als Senaat resoluties in die de regering oplegden het Tobindossier op tafel te leggen tij dens het Belgisch voorzitterschap van de Europese Unie. Minister van Financiën Didier Reynders (PRL) - zelf niet een tegenstander van het idee - vroeg advies aan de Hoge Raad voor Financiën. Het onderwerp werd echter behandeld door de sectie Fiscaliteit in plaats van de sectie Financiële Markten. Op diverse punten was het advies discutabel. Er werd bijvoorbeeld niet conse quent rekening gehouden met de Spahn-variant. De wetenschappe lijke argumenten ontbraken soms, en er werd vaak onvoldoende geantwoord op de bevindingen van de bevoegde senaatscommis sie Financiën. Het advies bevestigt wel de stel ling dat een heffing op wisseltran sacties niet strijdig is met de Europese Verdragen. Al deze bevindingen werden dan gebundeld in een wetsvoorstel. Het voorstel voorziet in een heffing op wisseltransacties in de Spahn- variant. De vorm van het voorstel is gebaseerd op de zesde Europese BTW-richtlijn, omdat die door meer dan tachtig landen is overgeno men. Zo wordt het voor die landen gemakkelijker om de heffing te installeren. Naar het Franse voor beeld zou de taks ten vroegste in werking treden op 1 januari 2003, op voorwaarde dat in alle eurolan den de mogelijke invoering ervan is ingeschreven in hun wetgeving. En dat is natuurlijk het heikel punt. Maar ondertussen lagen ook de liberalen in België dwars. Alternatieve meerderheid Toch dienden in de Kamer socia listen, groenen, christen-democra ten en Spirit een wetsvoorstel in voor de invoering van de Spahn- taks, de aangepaste vorm van de Tobintaks waarvan hierboven spra ke. Liberalen en N-VA onderteken den het wetsvoorstel niet. Hoe ziet het voorstel er concreet uit? Vooreerst moet een wet dus speculatieve financiële transacties tegengaan door een heffing op transacties. Die moeten de specu lanten ontmoedigen die er enkel op uit zijn winsten te halen op De begin vorige maand overleden Amerikaanse econoom James Tobin (die 8i werd) won de Nobelprijs Economie voor zijn werk over de relatie tussen de financiële en de zogenaamde reële economie, maar toch zal hij vooral bekend blijven wegens zijn voorstel om monetaire crisissen te bestrijden door een belasting te heffen op speculatieve wissel transacties. Hij stelde voor om op munttransacties wereldwijd een taks van 0,5 procent te heffen. Aldus groeide hij uit tot een embleem van het streven naar sociale herverdeling op onze pla neet. Hoewel hij op het eind van zijn leven afstand nam van de andersglobalisten en progressie ven die "zijn" taks opnieuw op de agenda plaatsten. basis van verschillen in wisselkoer sen. De opbrengst van de taks zou naar ontwikkelingshulp gaan. Het wetsvoorstel voert een lage hef fing in van 0,01 of 0,02 procent op alle verrichtingen en een taks van 80 procent van zodra de wissel koers van de betrokken munt een bepaalde bandbreedte over schrijdt. Het systeem wordt pas van kracht als alle landen van de eurozone het toepassen. Frankrijk voert in 2003 een systeem in dat enkel een lage heffing voorziet. Het voorstel en de alternatieve meerderheid kwam er mede - en niet in het minst - onder impuls van sp.a-fractieleider (en onze federale voorzitter) Dirk Van Der Maelen. Hij wees erop dat de hef fing enkel slaat op grotere transac ties vanaf 10.000 euro, zodat een toerist zich absoluut geen zorgen hoeft te maken. De opbrengst zou evenwel aanzienlijk zijn omdat zelfs bij het lage tarief de opbrengst hoger zou liggen dan wat momenteel naar ontwikke lingssamenwerking gaat.

Voor Allen | 2002 | | pagina 6