Duister beleid, financiële ramp op komst n "Pijproken is een duursport" SOC-comité uit de startblokken Denderleeuw GEMEENTEBEGROTING 8 jg. 64 nr.4 april 2002 De sp.a-fractie wees tijdens de jong ste gemeenteraad het begrotings voorstel van de bestuursmeerder- heid af. Fractievoorzitter Georges Couck legt uit waarom. "Van de meeropbrengst van de belastingen wordt geen gebruik ge maakt om de belastingdruk te ver minderen", stelt Georges Couck. "Integendeel, de bestuursmeerder- heid zoekt het nog altijd in prestige projecten die de schuld almaar doen stijgen. Dat kennen we al van vroeger. De gevolgde koers zal onze gezamenlijke schuld tegen 2006 doen stijgen tot ongeveer 30 miljoen euro of 1,2 miljard frank. Indien deze centen degelijk en volgens een dui delijk beleid zouden worden besteed, kon er misschien nog gepraat worden. Maar gezien wat volgt, kunnen we onmogelijk een positieve houding aannemen tegen over deze begroting." Verschil tussen woord en daad De Denderleeuwse gemeenteraad werd voor het eerst vergast op een echte begroting nieuwe stijl. Dat had niet alleen te maken met de nieuwe gemeentelijke boekhouding of de aanpassing aan de euro, maar ook met de beleidsverklaring die de bestuursmeerderheid negen maan den geleden aflegde. "Daar wringt net het schoentje", commentarieert Georges Couck. "Ofwel zijn VLD en CD&V vergeten wat ze toen vooropstelden en is de beleidsverklaring slechts een vodje papier. Ofwel hebben deze partijen toen bewust een 'valse verklaring' afgelegd. Van het afleggen van valse Sp. a-fractievoorzitter Ceorges Couck: "Wij willen niet verant woordelijk gesteld worden voor het financiële debacle dat op ons af komt." (foto VA) verklaringen en het negeren van de wettelijke voorschriften hebben sommige coalitiepartners overigens hun specialiteit gemaakt. Sommigen voelen zich verheven boven de wet en boven iedere verdenking." Hoe dan ook is het verschil tussen de beleidsverklaring en de begroting enorm en ontbreekt iedere vorm van realisme. Georges Couck: "Wanneer men voor honderden miljoen frank werken plant en slechts voorziet in de uitvoering van slechts de helft daarvan, dan is men met iets bezig dat niet klopt. Dan neemt men ons allen voor onnozelaars. Maar daar aan zijn we ondertussen gewend. Blijkbaar komt het er niet op aan een beleid uit te stippelen en uit te voe ren. De macht uitoefenen, dat is het enige streven." Sociale blinde vlekken Dit neemt niet weg dat de bestuur smeerderheid gretig lokmiddelen gebruikt. Zo bijvoorbeeld zouden de jongeren misschien een fuifzaal krij gen in 2003 of 2004. Maar men maakt er geen werk van. Ook op andere terreinen schuift het gemeentebestuur alles voor zich uit naar 2004. Het denkt nu reeds aan de verkiezingen van 2006. De verhoging van de toelage aan het OCMW wordt aangewend als schaamlapje voor een weinig omvat tend sociaal beleid. Voor bepaalde groepen worden geen inspanningen geleverd. Dit is onder meer het geval voor de gehandicapten (voor wie al weinig aandacht was in de beleids verklaring). "Ik vind in de begroting geen maatregelen voor hen die juist uit de boot vallen, voor het opstarten van een gehandicaptenraad, al dan niet geïntegreerd in een welzijns- raad", stelt Georges Couck vast. "Ik merk wel dat vele parkeerplaatsen voor gehandicapten niet onderhou den worden en zelfs verdwijnen. Daarom drongen wij in de politie- raad aan op een scherper toezicht. Voorts houden we de kritiek aan die wij inzake toerisme hadden op de beleidsnota. Denderleeuw kan een rol spelen in de Denderstreek, tussen de steden Ninove en Aalst. Van onze troeven wordt geen gebruik ge maakt." Neen,dank u Het huisvestingsbeleid evolueert dan weer wel in de goede richting. Er is inderdaad een woonoverleg opge start en een brochure is in productie. Beide initiatieven hebben echter een eerder informatief karakter. "Wij kij ken met spanning uit naar de echte beleidsmaatregelen die zullen geno men worden. We denken daarbij aan een woonwinkel of een woonraad, een sociaal verhuurkantoor, een gronden- en pandenbeleid waarbij gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheden die de jongste wet geving biedt. In de begroting vinden wij geen initiatieven in die richting", merkt Georges Couck op. "Als er initiatieven genomen wor den, zijn het zaken die van bovenaf opgelegd worden zoals de antenne van de werkwinkel, of maatregelen met betrekking tot de migranten- problematiek en de volksgezond heid. Van concrete stappen dicht bij de mens - taxicheques, huisvesting voor bejaarden of begeleiding van volwassen gehandicapten - vinden wij geen spoor." Ook cultuur blijft een groot vraagte ken. De bevoegde schepen sprak over "incentives", dat is een Amerikaans woord voor aanmoedi gingspremies in allerlei vormen. Welke aanmoedigingen zal hij geven in afwachting dat een polyvalente zaal echt het aanbod zal vergroten? Feestelijkheden trekt geld uit voor het "inhoudelijk stofferen van her denkingsplechtigheden en andere openbare manifestaties". Carnaval ontvangt sowieso minder. "Voor ons zijn dit voldoende redenen om deze begroting niet goed te keu ren", motiveert Georges Couck. "Bovendien willen wij niet verant woordelijk gesteld worden voor het financiële debacle dat op ons afkomt." (VA) BELGISCH KAMPIOEN KAREL VANDEN ABEELE "Er bestaan geen wondermiddelen om kampioen te worden. Talent, een goed paar longen, oefenen en nog eens oefe nen", dat is volgens Karei Vanden Abeele (67) het enige waardoor je een goede pijproker wordt. Karei werd in maart voor de zesde keer Belgisch kampioen. Het kampioenschap pijproken is een "duursport": wie drie gram tabak het langst brandende houdt, wint. "Toen ik twintig jaar geleden de sigaretten en sigaren inruilde, kon ik mijn pijp ook geen drie uur brandende houden. Maar met een goed concentratievermogen en met jaren oefenen kreeg ik het onder de knie", aldus kampioen Karei. Tijdens de wedstrijd is concentratie van het grootste belang. Elke deelnemer zit aan een tafeltje met drie gram tabak, een pijp en lucifers. Het belangrijkste voor de aanvang is het pijpstoppen. Maak je fouten bij het aanstampen, dan ben je verloren. Als het startsein wordt gegeven: uiterste concentratie. Ben je even afgeleid, dan kan je pijp al uit zijn. Karei: "Tussen de tegenstanders zitten er wel eens die je proberen af te leiden met een babbeltje. Maar die moeten bij mij niet afkomen." In september trekt Karei naar het wereldkampioenschap in Sint-Niklaas. Of hij wereldkampioen wordt? Dat weet hij nog niet, maar hij blijft oefenen. Wij duimen alvast voor onze Denderleeuwenaar. (SDK) Karei Vanden Abeele: "Mij afleiden met een babbel? Dat lukt niet." (foto VA) Verantwoordelijke Denderleeuwse sp.a Stefan De Koek Noordstraat 36 bus 2,9470 Denderleeuw tel. 053-41 60 21 stefan.dekock@advalvas.be SPORT EN SPEL Op 19 januari 2002 stak het SOC-comité van de sp.a Denderleeuw van wal met zijn eerste nieuwjaarsdiner. SOC staat voor sport, ontspanning en cultuur. Met deze eerste activiteit sloeg de sterk ver nieuwde en jonge ploeg direct spijkers met koppen. Wat eerst met een bang hart werd voorbereid, werd een geweldig nieuwjaarsfeest. Wie er bij was kan getui gen, de anderen hadden ongelijk maar mogen het feest volgend jaar zeker niet missen. Onder impuls van Danny Arijs werkt de SOC-ploeg keihard aan de volgende acti viteiten. Zegt Danny: "Wij organiseren sportieve, ontspannende en culturele manifestaties vanuit de sp.a Dender leeuw. We doen dit met een speciale ploeg omdat de politieke agenda al vol zit. We zoeken zeker nog medewerkers, mensen die willen helpen bij de organisa tie van een wielerwedstrijd of een uit stap, een muziekfestival of het oprichten van een toeristenclub." Wie interesse heeft, kan dit melden aan Danny Arijs, tel. 0497/39.38.12. Meer info: sp.a-infostand op het Mei-avondfeest. Eerste grote Soccercup Intussen nodigt de SOC-ploeg alle perso nen, verenigingen en afdelingen uit om deel te nemen aan de eerste grote Soccercup op zaterdag 18 en zondag 19 mei, op de terreinen van Standaard Denderleeuw. De Soccercup is een zaalvoetbaltornooi op gras, met ploegen van 6 tegen 6. De organisatoren rekenen op de deelname van 16 ploegen. Inschrijven kan door 25 euro te storten op rekeningnummer 879-2468401-13 met vermelding "Soccercup ploegnaam" en uw telefoonnummer. De lottrekking voor de wedstrijden vindt plaats op zaterdag 4 mei om 19U30 in café De Vlaamse Leeuw bij Rita, Dorp, Denderleeuw. Daar wordt ook het tornooireglement over handigd. De waarborg wordt volledig terugbetaald op de prijsuitreiking, aan alle ploegen die het volledige programma afwerkten. Tijdens het tornooi is er uitgebreid gelegenheid om iets te drinken of te eten. Meer info: Danny Arijs, 0497/39.38.12 of Yves De Smet, 0475/87.78.78.

Voor Allen | 2002 | | pagina 8