In de ban van de bloem Fietspadennetwerk Geraardsbergen Een primeur voor Geraardsbergen Abonnement? Ook voor niet-leden! jg. 64 nr.4 april DE ERFCOEDRAAD Het fietsgebruik voor ontspanning zit al enkele jaren in de lift. Maar ook het gebruik van de fiets voor andere verplaatsingen (boodschap pen, werk, school) moet worden aangemoedigd. Het draagt immers bij tot een betere verkeersveiligheid en van negatieve gevolgen voor milieu en natuur is niet of nauwelijks sprake. De aanleg van bijkomende fietspa den in functie van woon-werk- en woon-schoolverkeer past bij deze opvatting. Het provinciale fietspa dennetwerk, dat enkele jaren gele den in samenspraak met de stad werd ontworpen en dat bij uitvoe ring kan rekenen op 50 procent toe lage van de provincie, zal hiervoor als basis dienen. In 2002 starten we met enkele concrete realisaties van fietspaden. Turfstraat Op 18 maart begon de aanleg van het fietspad Turfstraat- Jonkheersveld. Het traject verbindt in de eerste plaats het centrum van Nederboelare met Schendelbeke. Het wordt echter de aanzet van een alternatieve verbindingsweg tussen het centrum van Geraardsbergen en de deelgemeenten Ophasselt, Smeerebbe-Vloerzegem, Idegem en Zandbergen. Het fietspad is ook een onderdeel van een provinciale fiets- snelweg van Geraardsbergen naar Gent. Een tweede schakel is op dit ogenblik in ontwerp. Hij loopt langs de Moenebroekstraat, Bildeken en Kuregoed in Ophasselt. Het fietspad Turfstraat begint aan de Kasteeldreef in Nederboelare en eindigt aan de Dammersbeek op de grens met Schendelbeke. Er komt een drie meter brede rijstrook in asfalt en een twee meter brede voetweg in beton. De uitvoeringstermijn van de wer ken bedraagt 60 werkdagen. Dit betekent dat de fietsweg nog voor de zomer kan gebruikt worden. Netwerk In het kader van verbeterings- en rioleringswerken worden op korte termijn nog enkele fietsverbindin- gen gerealiseerd. Zo komen de Klakvijverstraat-Onkerzelestraat (tot de Gavers), de Lestpolderstraat- Peperstraat in Zandbergen, de Dreef in Atembeke, de Heuvelstraat in Moerbeke en de Watermolenstraat in Zarlardinge aan de beurt. Voorts moet het ontbrekende fietspad langs de Edingseweg tussen het kerkhof in Viane en de grens met Tollembeek worden aangelegd in samenspraak met het Vlaamse Gewest. Met het Waalse Gewest werden onderhandelingen aange knoopt voor het doortrekken van het fietspad langs de Dender in Deux-Acres tot in Ath. (Freddy De Chou) Tijdens de zitting van 26 maart 2002 besliste de Geraardsbergse gemeen teraad, op voorstel van schepen Freddy De Chou, tot de oprichting van een "erfgoedraad", naar het voorbeeld van de vaak voorkomen de monumentencommissies in Neder-land. In België is het bestaan ervan in middelgrote steden of gemeenten eerder een uitzonde ring. Enkel in Brugge, Gent en Mechelen is zo'n adviesraad reeds ingebur gerd. Geraardsbergen is dan ook een pilootgemeente waar de erfgoe draad in de praktijk wordt uitgetest. Deze werkgroep zal het stadsbe stuur en particulieren adviseren bij het beheer en de restauratie van waardevolle monumenten en land schappen. Geraardsbergen heeft heel wat gebouwen, stads- en dorpsgezichten en landschappen die we voor onszelf en het nage slacht moeten koesteren. Het opstellen en operationeel maken van een inventaris van alle beschermde monumenten en ande re waardevolle gebouwen en land schappen krijgt dan ook de voor rang. De raad geeft voorts advies om een eventuele beschermingsprocedure in te zetten en informeert over de mogelijke subsidies die kunnen wor den aangevraagd bij het restaureren van monumenten. Belangrijk is ook dat elk gerestaureerd gebouw een bestemming krijgt. Elk onbewoond gebouw verkommert immers door gebrek aan onderhoud. Tegelijk wil de erfgoedraad de contacten bevor deren tussen de beheerders van monumenten. In de erfgoedraad zitten beheerders van monumenten, architecten en deskundigen op het vlak van ste denbouw en natuur, historici en kunsthistorici, vertegenwoordigers van heemkundige en museologi- sche verenigingen. Een vertegen woordiging van het schepencollege, raadsleden en ambtenaren zorgen voor de band met het stadsbestuur. Bent u geïnteresseerd voor de erf goedraad of wenst u meer informa tie, dan kan u terecht op de techni sche dienst van de stad, tel. 054 43 44 3 Wie tijdens de paasperiode de Oudenbergstad binnen reed langs de Zonnebloemstraat, de Astridlaan of de Groteweg, kon niet naast de mooie narcissen in de grasperken kijken. Dit was nog maar een begin van de bloemenpracht, stelt schepen Freddy De Chou. Op dit ogenblik worden er in het handelscentrum nieuwe bloemkorven in de vorm van slingers opgehangen. Langs de Denderboorden worden de bloemkorven op de relingen geplaatst om zo meer tot hun recht te komen. Voor het eerst worden ook de Vredestraat, de Nieuwstraat en het stadhuis in de bloemen gezet. Als toemaatje komen er aan de toegangspoorten tot de stad prachtige bloemtorens. Zij moeten de toeristen en de klanten verwelkomen. Het erfgoed van Geraardsbergen bestaat uit onnoemelijk veel meer dan het Manneke. De nieuwe erfgoedraad brengt in kaart en helpt het te bescher men. (foto Hendrik De Schrijver) Leden van de sp.a ontvangen zoals vanouds Voor Allen gratis en dat zal ook zo blijven. Maar ook wie geen lid is, kan op de hoogte blijven van het nieuws, de acties en de standpunten van de sp.a en haar partners. Een jaarabonnement o nummers) kost slechts 10 euro en kan op elk ogen blik ingaan. Schrijf dus als de bliksem 10 euro over op rekening ^77-7952101-54 van sp.a Federatie Aalst-Oudenaarde-Ronse, met vermelding van uw volledig adres en "abonnement Voor Allen" Partijleden en afdelingen die actief abonnementen werven, genieten van bij zondere condities. Contacteer hiervoor het federale secretariaat. 9 Verantwoordelijke Geraardsbergse sp.a: Dirk Van Der Maelen Guilleminlaan 35,9500 Geraardsbergen tel. 054-41 02 03 dirk.vandermaelen@dekamer.be 2002

Voor Allen | 2002 | | pagina 9